Čl. 123

(1) Vláda republiky je ústavně politicky odpovědna národní radě, která jí může vyslovit nedůvěru.

(2) Vláda republiky může kdykoliv podat národní radě návrh na vyslovení důvěry.

Čl. 124

(1) Vláda republiky může odstoupit a podat demisi předsednictvu národní rady.

(2) Vysloví-li národní rada nedůvěru vládě republiky anebo zamítne-li její návrh na vyslovení důvěry, podá vláda demisi.

(3) Vláda republiky podá demisi vždy po ustavující schůzi nově zvolené národní rady.

Čl. 125

Vláda republiky, která podá demisi, vede věci vládní prozatímně dále až do jmenování nové vlády.

Čl. 126

(1) Člen vlády republiky nuže odstoupit a podat demisi předsednictvu národní rady.

(2) Národní rada může vyslovit nedůvěru jednotlivým členům vlády republiky. V tomto případě podá člen vlády demisi předsednictvu národní rady.

Čl. 127

Podá-li demisi jednotlivý člen vlády republiky, může předsednictvo národní rady určit, který z členů vlády povede zatímně věci dosud spravované odstoupivším členem vlády.

Čl. 128

K platnosti usnesení vlády republiky je třeba nadpoloviční většiny všech jejích členů.

Čl. 129

Vláda republiky organizuje a zajišťuje plnění úkolů v oblasti hospodářské, kulturní a sociální výstavby republiky, jakož i v dalších oblastech příslušejících podle tohoto ústavního zákona republice. K tomu cíli vláda republiky zabezpečuje plnění zákonů národní rady, sjednocuje, řídí a kontroluje činnost ministerstev a ostatních orgánů státní správy republiky, sleduje a zajišťuje plnění svých nařízení a usnesení.

Čl. 130

(1) Vládě republiky přísluší veškerá vládní a výkonná pravomoc, vyplývající ze zákonodárné kompetence národní rady.

(2) Do kompetence vlády republiky patří věci, které podle tohoto ústavního zákona upravuje federální zákonodárství, avšak výkon se svěřuje vládám republik (čl. 30 odst. 2).

(3) Do kompetence vlády republiky patří dále věci vymezené v rámci společných věcí vládám republik podle článků 10 až 24 tohoto ústavního zákona.

Čl. 131

Vláda republiky řídí a kontroluje činnost národních výborů.

Čl. 132

Vláda republiky rozhoduje ve sboru zejména:

a) o návrzích zákonů,

b) o vládních nařízeních,

c) o věcech týkajících se realizace programového prohlášení vlády,

d) o sjednávání úmluv a dohod, jimiž se provádějí mezinárodní smlouvy v oblastech náležejících do výlučné kompetence republiky,

e) o návrzích plánu rozvoje národního hospodářství republiky, rozpočtu republiky a závěrečného účtu republiky,

f) o hospodářských opatřeních k zajištění realizace hospodářské politiky,

g) o jmenování funkcionářů v případech, kde to stanoví zákon národní rady,

h) o tom, že podá národní radě návrh, aby jí vyslovila důvěru,

ch) o dalších otázkách, stanoví-li to zákon národní rady,

Čl. 133

K provedení zákona národní rady a v jeho mezích může vláda republiky vydávat nařízení.

Čl. 134

Ministerstva a ostatní ústřední orgány státní správy republiky mohou na základě zákonů národní rady a v jejich mezích vydávat obecně závazné právní předpisy, jsou-li k tomu zákonem zmocněny.

Hlava osmá

Ustanovení obecná, přechodná a závěrečná. x/ [x/ Ustanovení této hlavy budou ještě rozpracována a doplněna.]

Čl. 135

(1) Území České socialistické republiky tvoří území dosavadních českých krajů.

(2) Území Slovenské socialistické republiky tvoří dosavadní území Slovenska.

(3) Územní členění republik stanoví zákony národních rad.

Čl. 136

(1) Hlavním městem Československé socialistické federativní republiky a pravidelným sídlem jejích orgánů je Praha. Za sídlo jednotlivých federálních správních a koordinačních orgánů, jakož i federálních podniků, ústavů a zařízení může být federálním zákonem určeno hlavní město Slovenské socialistické republiky Bratislava nebo jiné význačné město. Postavení Prahy jako hlavního města federace upravuje zákon Federálního shromáždění.

(2) Hlavním městem České socialistické republiky a pravidelným sídlem jejích orgánů je Praha. Za sídlo jednotlivých orgánů republiky může být zákonem České národní rady určeno jiné význačné město.

(3) Hlavním městem Slovenské socialistické republiky a pravidelným sídlem jejích orgánů je Bratislava. Za sídlo jednotlivých orgánů republiky může být zákonem Slovenské národní rady určeno jiné význačné město.

Čl. 137

(1) Ústava Československé socialistické federativní republiky může být změněna pouze ústavním zákonem Federálního shromáždění.

(2) Spolu s přijetím ústavy Československé socialistické federativní republiky přijmou obě republiky vlastní ústavy.

(3) Zákony Federálního shromáždění, zákony národních rad ani jiné právní předpisy federálních orgánů a orgánů republik nesmějí odporovat ústavě a ústavním zákonům Československé socialistické federativní republiky. Výklad a používání všech právních předpisů musí být v souladu s ústavou a s ústavními zákony federace.

(4) Zákony ani jiné právní předpisy republik nesmějí odporovat ústavě ani ústavním zákonům republiky. Výklad a používání všech právních předpisů republiky musí být v souladu s ústavou a s ústavními zákony republiky.

Čl. 138

(1) Zrušují se ustanovení hlavy třetí, čtvrté, páté a šesté (čl. 39 až 85), jakož i ustanovení článků 107 až 109 a článku 111 ústavy.

(2) Kde se ostatní ustanovení ústavy zmiňují o Československé socialistické republice, o Národním shromáždění nebo o presidentu republiky, rozumí se tím Československá socialistická federativní republika, Federální shromáždění nebo president Československé socialistické republiky podle tohoto ústavního zákona.

(3) President republiky zvolený podle ustanovení čl. 63 ústavy zůstává ve funkci jako president Československé socialistické federativní republiky podle tohoto ústavního zákona; jeho volební období se počítá ode dne jeho zvolení.

(4) Předsednictvo Národního shromáždění zůstává ve své funkci až do zvolení předsednictva Federálního shromáždění.

(5) Vláda Československé socialistické republiky vykonává funkci vlády Československé socialistické federativní republiky až do jmenování vlády Československé socialistické federativní republiky podle tohoto ústavního zákona.

Čl. 139

(1) Zákony a jiné právní předpisy platné v den, kdy tento ústavní zákon nabývá účinnosti, jsou nadále součástí právního řádu Československé socialistické federativní republiky, pokud upravují věci spadající do působnosti federace podle tohoto ústavního zákona.

(2) Ostatní zákony a jiné právní předpisy platné v den, kdy tento ústavní zákon nabývá účinnosti, se považují za součást právních řádů České socialistické republiky a Slovenské socialistické republiky.

Čl. 140

(1) Zákon o volbách do Federálního shromáždění vydá Národní shromáždění Československé socialistické republiky.

(2) Volby do Federálního shromáždění buďtež provedeny do počátku účinnosti tohoto ústavního zákona.

Čl. 141

(1) Zákon o volbách do Slovenské národní rady vydá Slovenská národní rada.

(2) Zákon o volbách do České národní rady vydá Národní shromáždění na návrh České národní rady.

(3) Volby do České národní rady a do Slovenské národní rady buďtež provedeny do počátku účinnosti tohoto ústavního zákona.

Čl. 142

(1) Organizaci soudů a prokuratury v Československé socialistické federativní republice upraví ústavní zákon Federálního shromáždění.

(2) Do dne, kdy nabude účinnosti ústavní zákon o organizaci soudů a prokuratury v Československé socialistické federativní republice, vykonávají v České socialistické republice a ve Slovenské socialistické republice státní správu soudů, s výjimkou vojenských soudů, jakož i působnost oboru státního notářství orgány státní správy republik, které určí zákon příslušné národní rady. Státní správu soudů, pokud jde o Nejvyšší soud, o vojenské soudy, jakož i další působnost v oberu soudnictví, připadající do kompetence Československé socialistické federativní republiky, vykonává přechodně federální ministerstvo spravedlnosti.

Čl. 143

Tento ústavní zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1969.

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP