Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1965

IV. volební období

66

Společná zpráva,

výborů ústavně právního, pro národní výbory, průmyslového pro hlavní výrobní odvětví a dopravu, pro potravinářský a spotřební průmysl, místní hospodářství a služby, obchod a spoje, zemědělského, kulturního a zdravotního

k vládnímu návrhu zákona o péči o zdraví lidu (tisk 52)

Výbory Národního shromáždění - výbor ústavně právní, pro národní výbory, průmyslový pro hlavní výrobní odvětví a dopravu, pro potravinářský a spotřební průmysl, místní hospodářství a služby, obchod a spoje, zemědělský, kulturní a zdravotní - projednaly v srpnu až prosinci 1965 vládní návrh zákona a péči o zdraví lidu a usnesly se doporučit jej Národnímu shromáždění ke schválení se změnami, uvedenými v textu vládního návrhu.

V Praze dne 6. prosince 1965

dr. Škoda v. r.

Dohnalová v. r.

předseda ústavně právního výboru

zpravodajka ústavně právního výboru

   

Leflerová v. r.

Garaj v. r.

předsedkyně výboru pro národní výbory

zpravodaj výboru pro národní výbory

   

inž. Bichler v. r.

Závěta v. r.

předseda výboru průmyslového pro

zpravodaj výboru průmyslového pro

hlavní výrobní odvětví a dopravu

hlavní výrobní odvětví a dopravu

   

Dohnal v. r.

dr. Lacina v. r.

předseda výboru pro potravinářský a

zpravodaj výboru pro potravinářský a

spotřební průmysl, místní hospodářství

spotřební průmysl, místní hospodářství

a služby, obchod a spoje

a služby, obchod a spoje

 

a

Kučera v. r.

 

předseda výboru zemědělského

výboru zemědělského

   

Poledňák v. r.

Kobosilová v. r.

předseda výboru kulturního

zpravodajka výboru kulturního

   

dr. Kyselý v. r.

Petrusová v. r.

předseda výboru zdravotního

zpravodajka výboru zdravotního


 

Vládní návrh

Zákon

ze dne ......................... 1965

o péči o zdraví lidu.

Zdraví je jedním ze základních předpokladů šťastného a tvůrčího života jednotlivce i celé společnosti; je zároveň významným činitelem v rozvoji výrobních sil. Úsilí o dosažení co nejlepšího zdraví lidu patří proto k hlavním úkolům socialistické společnosti a právo na péči o zdraví k základním občanským právům zaručeným ústavou Československé socialistické republiky.

Socialistické společenské zřízení, v němž je zájem společnosti na zdraví lidu v souladu se zájmem jednotlivců, vytváří podle současných poznatků vědy a techniky všechny podmínky pro úspěšné rozvíjení péče o zdraví. Při rozvoji národního hospodářství, vědy a kultury je třeba dbát, aby bylo umožněno předcházení nemocem a jejich léčení s cílem stále zdokonalovat zdraví a prodlužovat lidský život při uchování tělesné i duševní zdatnosti a pracovní schopnosti.

Aby úsilí celé společnosti i každého jednotlivce bylo účinně soustředěno k dosažení uvedeného cíle, usneslo se Národní shromáždění Československé socialistické republiky na tomto zákoně:

ZMĚNY NAVRŽENÉ VÝBORY NÁRODNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ

Preambuli upravit takto:

"Zdraví je jedním ze základních předpokladů šťastného a tvůrčího života jednotlivce i celé společnosti; je zároveň významným činitelem v rozvoji výrobních sil. Právo na péči o zdraví patří k základním občanským právům zaručeným ústavou Československé socialistické republiky. Socialistické společenské zřízení, v němž je zájem společnosti na zdraví lidu v souladu se zájmem jednotlivců, vytváří podle současných poznatků vědy a techniky všechny podmínky pro úspěšné rozvíjení péče o zdraví. Úsilí o dosažení co nejlepšího zdraví lidu patří proto k hlavním úkolům socialistické společnosti, všech organizací i každého jednotlivce.

Aby toto úsilí bylo účinně soustředěno k plnění uvedeného úkolu, usneslo se Národní shromáždění Československé socialistické republiky na tomto zákoně:"

Hlavní zásady péče a zdraví lidu

Článek I.

Péče o zdraví lidu je důležitou funkcí celé socialistické společnosti a je plánovitě uskutečňována opatřeními ekonomickými, sociálními, kulturními a zdravotnickými. Všechny složky společnosti zajišťují péči o zdraví lidu u nedílné jednotě s úkoly hospodářské a kulturní výstavby.

Upravit takto: "Socialistická společnost a všechny její složky zajišťují plánovitě péči o zdraví lidu jako nedílnou součást hospodářské a kulturní výstavby ekonomickými, sociálními, kulturními a zdravotnickými opatřeními."

 

Článek II.

Péči společnosti o zdraví lidu musí odpovídat snaha každého jednotlivce žít zdravě a vyvarovat se vlivů škodlivě působících na jeho zdraví. Zároveň má každý občan napomáhat dobrému vývoji zdraví svých spoluobčanů, a proto aktivně přispívat k vytváření zdravých podmínek a zdravého způsobu života a práce a podílet se na řízení a kontrole péče o zdraví lidu.

Článek III.

K hlavním předpokladům péče o zdraví lidu patří stálý rozvoj vědy a techniky a pohotové uplatňování výsledků vědeckého výzkumu v praxi. Věda proto musí v předstihu zajišťovat dostatek potřebných poznatků a uplatňovat je na všech úsecích národního hospodářství, jejichž činnost má vliv na zdraví lidu.

Článek IV.

Socialistická péče o zdraví lidu se zaměřuje preventivně k ochraně a k soustavnému upevňování a rozvíjení tělesného i duševního zdraví lidu.

Za slovo "zaměřuje" vložit slovo "především" a na konci věty nahradit tečku středníkem a připojit "zvláštní pozornost je přitom věnována péči o novou generaci a ochraně zdraví pracujících."

Článek V.

Zvýšenou péči celé společnosti o novou generaci se zajišťují předpoklady pro zdraví národa v budoucnosti a nejúčinněji se uskutečňuje prevence pro příští generace.

Vypustit.

Zvláštní pozornost je věnována ochraně zdraví pracujících a péči o to, aby práce přispívala k rozvoji tělesných i duševních sil člověka.

Článek VI.

Péči o zdraví lidu poskytuje stát bezplatně všem občanům. Plynulost, soustavnost, dostupnost a obsahová jednota této péče je zajišťována účelným organizačním uspořádáním zdravotnických služeb.

Článek VI. přečíslovat na článek V a upravit takto:

Péči o zdraví lidu poskytuje stát všem občanům bezplatně. Plynulost, soustavnost, dostupnost a obsahová jednota této péče je zajišťována účelným organizačním uspořádáním zdravotnických služeb, poskytovaných bezplatně ve stanoveném rozsahu.

Článek VII.

Pracovníci ve zdravotnictví musí v duchu socialistického humanismu poskytovat zdravotnické služby s hluboce lidským vztahem k občanům i s vědomím odpovědnosti ke společnosti za zdraví lidu.

Vypustit.

Článek VIII.

K provedení těchto zásad péče o zdraví lidu upravuje zákon vytváření a ochranu zdravých podmínek a zdravého způsobu života a práce a zabezpečování zdravotnických služeb.

Přečíslovat na článek VI.

PRVNÍ ČÁST

VYTVÁŘENÍ A OCHRANA ZDRAVÝCH PODMÍNEK A ZDRAVÉHO ZPŮSOBU ŽIVOTA A PRÁCE

§ 1

(1) Všechny podniky; družstva a jiné organizace (dále jen "organizace"), pokud mohou svou činností ovlivnit zdraví lidu, jsou povinny činit v rozsahu své působnosti všechna potřebná opatření k vytváření a ochraně zdravých podmínek a zdravého způsobu života a práce (dále jen "zdravé životní podmínky").

Ve druhém a třetím řádku vpustit slova "pokud mohou svou činností ovlivnit zdraví lidu" a na konci odstavce připojit slova "a odpovídají za plnění těchto povinností".

(2) Nadřízené orgány jsou povinny soustavně vést podřízené organizace k tomu, aby své úkoly v péči o zdravé životní podmínky plnily nedílně s úkoly hospodářské a kulturní výstavby, a kontrolovat, jak se v odvětvích jimi spravovaných dodržují povinnosti v ochraně a rozvoji zdraví lidu.

Na konci odstavce doplnit

"a vyvozovat z neplnění těchto povinností hospodářské důsledky".

(3) Za plnění povinností orgánu a organizací v péči o zdravé životní podmínky odpovídají osobně v rozsahu své funkce a náplně své činnosti vedoucí pracovníci a funkcionáři na všech stupních řízení, jakož i všechny další osoby pověřené řízením, organizací a kontrolou práce.

(4) Vedoucí pracovníci a funkcionáři jsou povinni soustavně vytvářet předpoklady pro iniciativu občanů v péči o zdravé životní podmínky a opírat se o aktivní účast veřejnosti.

§ 2

Zdravé životní podmínky se vytvářejí a chrání zejména péčí

a) o zdravý stav ovzduší, vody, půdy a ostatních složek životního prostředí, zejména sídlišť, rekreačních a lázeňských oblastí, obytných a jiných budov, veřejně přístupných míst a okolí závodů, jakož i zařízení osobní dopravy, tělovýchovných zařízení a zařízení poskytujících služby obyvatelstvu,

b) o zdravou výživu obyvatelstva a o uspokojování obyvatelstva zdravotně nezávadnými předměty běžného užívání,

c) o zdravý vývoj dětí a dorostu, především pokud jde o výchovné prostředí a způsob výchovy,

d) a příznivé působení pracovního prostředí a práce na zdraví pracujících.

Text tohoto paragrafu označit jako odstavec 1 a připojit nový odstavec 2 tohoto znění:

"(2) Při vytváření a odraně zdravých životních podmínek se jako důležitý činitel uplatňuje výchova občanů ke zdravotnímu uvědomění a k získávání správných hygienických návyků."

§ 3

Důležitým činitelem při vytváření zdravých životních podmínek je výchova občanů ke zdravotnímu uvědomění, zejména při těch činnostech, při nichž je nebezpečí šíření přenosných nemocí nebo vzniku nemocí z povolání; zvláštní pozornost je pak nutno věnovat vytváření správných hygienických návyků a zvyšování zdravotního uvědomění u dětí a dorostu.

Vypustit.

§ 4

Úkoly v péči o zdravé životní podmínky se musí zabezpečovat zejména při

- sestavování a kontrole plánů rozvoje národního hospodářství včetně technického rozvoje,

- územním plánování, při projektování staveb a zařízení, při jejich výstavbě, rekonstrukci a uvádění do provozu (užívání) a při jejich údržbě a opravách,

- stanovení vývojových, výzkumných a tematických úkolů a při navrhování a zavádění nových strojů a jiných pracovních prostředků i technologických a pracovních postupů,

- zavádění, organizování a rozšiřování výroby a distribuce a při dovozu,

- řízení a organizaci práce a při její kontrole,

- zavádění všech forem individuální i kolektivní hmotné zainteresovanosti, při jejich používání a při tvorbě technicko-hospodářských norem a mzdových předpisů,

- výchově a výuce, zejména při sestavování a kontrole plánů výchovy a výuky dětí a dorostu,

- rozmisťování pracovníků se zřetelem na jejich tělesnou, duševní a odbornou způsobilost,

- rozborech a hodnocení hospodářských výsledků práce.

Označit jako § 3 a pomlčky nahradit písmeny a) až ch).

V písmenu d) nahradit slovo "distribuce" slovy "obchodu a služeb"

V písmenu h) upravit začátek takto: "zaměstnávání pracovníků, a to se zřetelem..."

§ 5

(1) K návrhům opatření, jimiž by mohly být způsobeny takové zdravotní závady, které by se později nedaly odstranit vůbec nebo by se daly odstranit jen s neúměrnými náklady, je nutno si vyžádat závazný posudek orgánu hygienické služby; takový posudek musí být proto v rozsahu a za podmínek stanovených předpisy vydanými k provedení tohoto zákona vyžádán

a) k návrhům typu a vzorových projektů staveb, k návrhům typů ochranných pomůcek, strojů a zařízení, k návrhům nových druhů poživatin a předmětů běžného užívání,

bj k návrhům územních plánů, územních rozhodnutí a k dokumentaci staveb,

c) k vývoji, výrobě a dovozu poživatin, předmětů běžného užívání, strojů, zařízení, nářadí a průmyslových výrobků,

d) k návrhům technických norem, které se dotýkají péče o vytváření a ochranu zdravých životních podmínek,

e) k využití vodních zdrojů pro zásobování pitnou a užitkovou vodou a pro rekreační účely,

f) k odevzdání staveb do provozu (užívání), k uvedení nových závodů, strojů a zařízení do provozu, ke změnám výroby a k zavedení nových technologií a pracovních postupů a nových materiálů a stavebních prvků.

V jiných případech, kdy je třeba provádět opatření podle § 1 odst. 1, jimiž se má zabránit vážnému ohrožení zdraví lidu, je nutno taková opatření konzultovat s orgány hygienické služby.

(2) K opatřením, k nimž je třeba závazného posudku orgánů hygienické služby, nesmějí orgány, které jsou oprávněny taková opatření schvalovat, dát svůj souhlas bez kladného závazného posudku.

Přečíslovat na § 4 a upravit takto:

"§ 4

(1) Orgány, které jsou oprávněny schvalovat opatření, k nimž je třeba závazného posudku orgánů hygienické služby, nesmějí k těmto opatřením dát svůj souhlas bez takového kladného posudku.

(2) Závazný posudek orgánů hygienické služby je nutno si vyžádat k těmto opatřením:

a) k návrhům územních plánů rajónů a sídlišť,

b) k návrhům typových podkladů a vzorových projektů staveb,

c) k zavedení výroby nových stavebních prvků a materiálů, pro které nejsou vydány technické normy,

d) k odevzdání staveb do provozu nebo užívání,

e) k vymezení pásem hygienické ochrany,

f) k využití vodních zdrojů k zásobování pitnou a užitkovou vodou a k využití rybníků k rekreačním účelům.

(3) Závazný posudek orgánů hygienické služby je nutno si v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcími předpisy vyžádat i k dalším opatřením, jimiž by mohly být způsobeny zdravotní závady, které by se později nedaly odstranit vůbec nebo by Se daly odstranit jen s neúměrnými náklady, zejména

a) k dokumentací staveb.

b) k návrhům technických norem,

c) k uvedení závodů do provozu,

d) k zahájení výroby a k dovozu poživatin a předmětů běžného užívání,

e) k umístění pionýrských táborů a škol v přírodě a k jejich uvedení do provozu,

f) k návrhům typů ochranných pracovních prostředků,

g) k návrhům typů a k dovozu strojů a jiných zařízení,

h) k návrhům na zavedení nových technologických a pracovních postupů.

(4) Jiná opatření, pokud by jimi mohly být nepříznivě ovlivněny životní podmínky, je nutno s orgány hygienické služby projednat v rozsahu stanoveném prováděcími předpisy."

§ 6

Přečíslovat na § 5

(1) Při vytváření a ochraně zdravích životních podmínek je nutno provádět též všechna opatření proti vzniku a šíření přenosných nemocí včetně mimořádných opatření při epidemii.

Mimořádná opatření při epidemii i při nebezpečí jejího vzniku jsou

a) zákaz nebo omezení výroby, úpravy, úschovy, dopravy, dovozu, vývozu, prodeje a jiného nakládání s věcmi a zvířaty, kterými může být šířena přenosná nemoc, popřípadě příkaz k jejich zničení,

b) zákaz nebo omezení styku některých skupin obyvatel s ostatním obyvatelstvem, zejména omezení cestování obyvatel některých oblastí a omezení dopravy mezi některými oblastmi,

c) zákaz nebo omezení slavností, divadelních a filmových představení, sportovních a jiných podniků, shromáždění a trhů,

Vypustit ve třetím řádku slovo "podniků".

d) uzavření dětských výchovných zařízení všeho druhu, jakož i ubytovacích podniků a zařízení společného stravování nebo omezení jejich provozu,

e) zákaz používání studní, pramenů, vodních nádrží, rybníků, potoků a řek, koupališť, očistných lázní a prádelen,

f) příkaz k hromadnému hubení škodlivých živočichů v rámci ohniskové dezinfekce,

g) příkaz k varovnému označení objektů, v nichž došlo k onemocnění přenosnou nemocí.

§ 7

(1) Organizace jsou povinny v zájmu zabezpečení zdravých životních podmínek zejména

- organizovat a kontrolovat při své činnosti dodržování hygienických zásad a opatření proti výskytu přenosných a jiných nemocí,

- soustavně pečovat o podmínky osobní hygieny a zdravého rozvoje duševních schopností občanů,

- spolupracovat se zdravotnickými orgány a pracovníky, zvláště umožnit pracovníkem, kteří jsou pověřeni prováděním hygienického dozoru, výkon tohoto dozoru a odstraňovat ve stanovených lhůtách závady zjištěné při provádění hygienického dozoru,

- spolupůsobit na zajištění řádného výkonu zdravotnických služeb, zejména při dispenzární péči, při vstupních, periodických a jiných preventivních prohlídkách a vyšetřeních a při očkování,

- postupovat při zařazování do práce nebo k jiné činnosti, popřípadě při převedení na určitou práci nebo na jinou činnost podle posudků příslušných lékařů a komisí.

Přečíslovat na § 6 a pomlčky nahradit písmeny a) až e).

(2) Zvláštní povinnosti, které mají organizace a orgány při zabezpečování první pomoci a při budování a údržbě zdravotnických zařízení, jsou vymezeny v dalších ustanoveních tohoto zákona.

§ 8

(1) Jestliže porušením předpisů o vytváření a ochraně zdravých životních podmínek vznikly nebo by mohly být způsobeny vážné zdravotní závady, nařídí národní výbory, pokud nestačí opatření uložená orgány hygienické služby, až do zjednání nápravy zastavení stavby nebo výroby anebo zakážou užívání nebo provoz závodu, zařízení nebo jiného objektu. Bližší vymezení této působnosti stanoví předpisy vydané k provedení tohoto zákona.

Přečíslovat na § 7.

Ve čtvrtém a v pátém řádku vypustit slova "pokud nestačí opatření uložená orgány hygienické služby".

(2) Porušují-li organizace předpisy o ochraně čistoty ovzduší, může jim krajský národní výbor uložit též zvláštní pokutu; majetkové sankce za znečišťování vod lze uložit podle předpisů o vodním hospodářství.

Upravit takto: "(2) Porušují-li organizace předpisy o vytváření a ochraně zdravých životních podmínek, uloží jim národní výbor pokutu podle zvláštních předpisů."

DRUHÁ ČÁST

ÚČAST OBČANŮ A POSLÁNÍ SPOLEČENSKÝCH ORGANIZACÍ V PÉČI O ZDRAVÍ LIDU

HLAVA PRVNÍ

Účast občanů

§ 9

Péčí společnosti podle předchozích ustanovení se vytvářejí základní předpoklady pro uplatňování práva občanů na péči o zdraví. Tomuto právu odpovídá účast všech občanů na vytváření a ochraně zdravých životních podmínek, jejich úsilí o získávání zdravotnických znalostí a návyků a o zvyšování tělesná a duševní zdatnosti, jakož i uvědomělé jednání k ochraně vlastního zdraví a zdraví spoluobčanů.

Vypustit.

§ 10

Občané se aktivně podílejí na zabezpečování péče o zdraví lidu zejména tím, že

a) uplatňují při veškeré své činnosti hygienické zásady a spolupracují na opatřeních k ozdravění životních podmínek,

Přečíslovat na § 8.

Vypustit slovo "veškeré".

b) dávají podněty ke zlepšení péče o zdraví lidu, upozorňují na hygienické závady a projednávají opatření k rozvoji zdraví lidu zvláště při přípravě, rozpisu a kontrole plnění plánu,

c) účastní se na řízení a kontrole péče o zdraví lidu,

d) účastní se na zdravotnických akcích; své vysoké občanské uvědomění projevují též dárcovstvím krve.

§ 11

(1) Občané mají právo na poskytování zdravotnických služeb podle ustanovení tohoto zákona a předpisů vydaných k jeho provedení.

(2) V zájmu svého zdraví a zdraví spoluobčanů je každý povinen

a) podrobit se v případech stanovených obecně závaznými předpisy zdravotnickým prohlídkám, vyšetřením a diagnostickým zkouškám, očkování, léčení přenosných nemocí nebo jiných nemocí společensky zvlášť závažných, izolaci, karanténním opatřením, zákazu výkonu zaměstnání nebo jiné činnosti, asanačním, dezinfekčním a jiným opatřením na ochranu před nákazou,

b) předložit ve stanovených případech lékařské potvrzení o bezinfekčnosti a sdělit okolnosti důležité v zájmu epidemiologického vyšetřování; osoba nemocná přenosnou nemocí je povinna označit lékaři na jeho výzvu zdroj nákazy a osoby, které mohla sama nakazit,

c) oznámit určité nemoci nebo jiné skutečnosti významné z hlediska zajištění léčebně preventivní péče,

d) poskytnout nebo zprostředkovat nezbytnou pomoc osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky závažné poruchy zdraví,

e) účastnit se zdravotnického školení a výcviku uloženého z důvodu obecného zájmu.

Přečíslovat na § 9.

HLAVA DRUHÁ

Poslání společenských organizací

§ 12

(1) Společenské organizace vedou organizátorskou a výchovnou činností své členy ke zvyšování zdravotního uvědomění, ke zdravému způsobu života a k aktivní účasti na opatřeních v péči o zdraví lidu. Působí v tom smyslu i na ostatní občany a na jiné orgány a organizace.

(2) Úkoly týkající se zdraví lidu obstarávají společenské organizace podle zásad dohodnutých s ministerstvem zdravotnictví.

Přečíslovat na § 10 a upravit takto:

"§ 10

(1) Revoluční odborové hnutí, Československý červený kříž; Československý svaz mládeže, Československý svaz tělesné výchovy a Svaz pro spolupráci s armádou vedou organizátorskou a výchovnou činností své členy ke zvyšování zdravotního uvědomění, ke zdravému způsobu života a k aktivní účasti na opatřeních v péči o zdraví lidu. Ostatní společenské organizace se podílejí na zdravotní výchově a na úkolech týkajících se zdraví lidu.

(2) Revoluční odborové hnutí se podílí též na řízení a kontrole péče o zdraví lidu.

(3) Československý červený kříž vychovává občany k účasti na plnění zdravotnických úkolů a jeho složky úzce spolupracují se zdravotnickými zařízeními.

(4) Úkoly týkající se zdraví lidu plní společenské organizace podle zásad dohodnutých s ministerstvem zdravotnictví."

§ 13

(1) Významné poslání v péči a zdraví lidu má Revoluční odborové hnutí, které se též podílí na řízení a kontrole této péče.

(2) Československý červený kříž získává a vychovává občany k účasti na plnění zdravotnických úkolů; ve své činnosti se řídí vlastním organizačním řádem.

(3) Důležité úkoly při upevňování zdatnosti mládeže i ostatního obyvatelstva plní Československý svaz mládeže, Československy svaz tělesné výchovy a Svaz pro spolupráci s armádou.

Vypustit.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP