Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1965

IV. volební období

25

Vládní návrh

Zákon

ze dne ................ 1965

o cestovních dokladech

Národní shromáždění Československé socialistické republiky se usneslo na tomto zákoně:

ODDÍL PRVNÍ

Cestovní doklady

§ 1

Občané Československé socialistické republiky smějí překročit státní hranice Československé socialistické republiky nebo se zdržovat v cizině jen s platným československým cestovním dokladem.

§ 2

(1) Cestovní doklad obsahuje podstatné údaje o totožnosti občana a označení, pro které státy a na jakou dobu platí.

(2) Cestovní doklady se vyhotovují v jazyce českém nebo slovenském a v jednom, případně ve dvou cizích jazycích.

(3) Druhy cestovních dokladů, dobu a územní rozsah jejich platnosti stanoví prováděcí předpisy.

ODDÍL DRUHÝ

Vydávání cestovních dokladů

§ 3

Cestovní doklady vydává ministerstvo vnitra, ministerstvo zahraničních věcí a orgány jimi zmocněné. Tyto orgány mohou též platnost cestovních dokladů rozšířit nebo prodloužit.

§ 4

(2) Vydání cestovního dokladu může být odepřeno občanům,

a) jejichž cesta do ciziny by nebyla v souladu se státními zájmy,

b) proti nimž je vedeno trestní řízení,

c) kteří byli odsouzeni pro trestný čin, pokud se na ně nehledí jakoby nebyli odsouzeni, nebo pokud odsouzení nebylo zahlazeno,

d) kteří při pobytu v cizině svým jednáním poškodili dobré jméno Československé socialistické republiky.

Vydaný cestovní doklad může být z důvodů uvedených v odstavci 1 odňat nebo jeho platnost omezena. Cestovní doklad může být odňat také tehdy, odpadl-li účel cesty, pro který byl vydán.

ODDÍL TŘETÍ

Závěrečná ustanovení

§ 5

Ustanovení tohoto zákona se vztahují i na osoby bez státní příslušnosti zdržující se trvale na území Československé socialistické republiky.

§ 6

Ustanovení branného zákona o cestování do ciziny a vystěhování zůstávají nedotčena.

§ 7

Ministerstvo vnitra a ministerstvo zahraničních věcí vydají podrobnější předpisy k provedení tohoto zákon.

§ 8

Zrušují se:

1. zákon č. 53/1949 Sb., o cestovních pasech;

2. zákon č. 72/1922 Sb., o vystěhovalectví;

3. vládní nařízení č. 170/1922 Sb., jímž se provádí zákon o vystěhovalectví;

4. vládní nařízení č. 66/1963 Sb., o úpravě působnosti ve věcech cestovních pasů.

§ 9

Tento zákon nabývá účinnosti dnem ................... 1965.

Důvodová zpráva

I. Obecná část

Vydávání cestovních pasů je upraveno zákonem č. 53/1949 Sb., vládním nařízením č. 66/1963 Sb., a prováděcími předpisy ministerstev zahraničních věcí a vnitra.

Zákon o cestovních pasech stanoví, že československé cestovní pasy, případně průkazy je nahrazující vydává ministerstvo vnitra nebo jeho jménem orgán jemu podřízený. Při reorganizaci státního aparátu v roce 1951 byla vládním nařízením č. 125/1951 Sb. přenesena působnost ve věcech pasových a vízových na ministerstvo zahraničních věcí. Přijímání žádostí a vydávání cestovních pasů bylo tak soustředěno u tohoto ministerstva až do roku 1956. Od tohoto roku vlivem uvolňování mezinárodní situace vzrostl počet žadatelů o československé pasy a ministerstvo zahraničních věcí nemohlo zvládnout příjem velkého počtu žadatelů, kteří dojížděli z celého území republiky do Prahy a nestačilo ani administrativně vydávat cestovní doklady k povoleným cestám. V důsledku toho vydávání cestovních dokladů trvalo neúměrně dlouho.

Tento systém vyřizování pasových záležitosti vyvolával nepříznivý ohlas mezi pracujícími, a proto v letech 1956 - 1958 pasová agenda byla postupně decentralizována. Nejprve bylo přeneseno přijímání žádostí o vydání cestovních dokladů na oddělení veřejné bezpečnosti, později pokud šlo o turistické soukromé cesty do socialistických států bylo vydávání cestovních doklad%i přeneseno na krajské správy ministerstva vnitra - správy veřejné bezpečnosti - a v roce 1960 na okresní oddělení ministerstva vnitra - oddělení veřejné bezpečnosti.

Vládním nařízením č. 66/1963 Sb. byla působnost ve věcech pasových přenesena opět na ministerstvo vnitra a bylo stanoveno, že ministerstvo zahraničních věcí vydává pouze diplomatické pasy a služební pasy pro pracovníky zahraniční služby. Toto vládní nařízení je přechodným opatřením do doby než bude vydán navrhovaný zákon a cestovních dokladech. Zákon č. 53/1949 Sb. obsahuje též ustanovení o překračování státních hranic cizinci a o vízové povinnosti. Tato ustanovení budou obsažena v zákoně o pobytu cizinců na území Československé socialistické republiky připravovaném ministerstvem vnitra.

Tyto zákony sjednotí provádění pasové a vízové praxe, odstraní dvojkolejnost a zbytečné evidence. Dojde i k zhospodárnění pasové a vízové agendy a k urychlení administrativního řízení, na které budou kladeny stále větší požadavky neustálým rozšiřováním mezinárodních styků a zahraničního cestovního ruchu.

Provádění navrhovaného zákona si nevyžádá zvýšení finančních ani jiných nákladů. Vydávání jednoduchých cestovních dokladů umožní úspory výdajů za tisk nákladných cestovních pasů.

II. Zvláštní část

K § 1

Navrhovaný zákon přejímá dosavadní zásadu zákona č. 53/1949 Sb., o cestovních pasech, že občan Československé socialistické republiky smí překročit státní hranice a zdržovat se v cizině jen s platným československým cestovním dokladem.

K § 2

Cestovní doklady se budou podle potřeb praxe vyhotovovat v jednom nebo více cizích jazycích z důvodů srozumitelnosti v cizině.

Návrh zákona o cestovních dokladech nevypočítává druhy cestovních dokladů; nýbrž zmocňuje ministra vnitra a ministra zahraničních věcí, aby je stanovili prováděcím předpisem. Tento způsob řešení umožňuje podle potřeby změnit druhy a počet cestovních dokladů.

V současné době jsou vydávány tyto druhy cestovních dokladů:

diplomatický pas,

služební pas,

zvláštní pas,

cestovní pas,

cestovní průkaz,

cestovní soupiska,

cestovní průkaz totožnosti,

cestovní příloha k občanskému průkazu,

propustka do turistických oblastí,

hraniční propustka,

průkazy pro překračování státních hranic do místně omezené vzdálenosti.

Dobu platnosti cestovních dokladů upraví prováděcí vyhláška; u cestovních pasů se předpokládá doba platnosti 5 let a u ostatních cestovních dokladů doba platnosti potřebná k uskutečnění účelu cesty.

K § 3

Navrhovaný zákon stanoví obecně, že cestovní doklady vydávají ministerstvo vnitra a ministerstvo zahraničních věcí a orgány jimi zmocněné. Prováděcí předpis stanoví, které z těchto orgánů budou příslušné jednotlivé druhy cestovních dokladů vydávat a jejich platnost rozšiřovat a prodlužovat.

Vydávání naprosté většiny všech cestovních dokladů bude soustředěno u ministerstva vnitra a jemu podřízených součástí v krajích a okresech. Ministerstvo zahraničních věcí bude vydávat pouze diplomatické pasy těm osobám, kterým podle zvláštního předpisu náležejí a služební pasy pro pracovníky zahraniční služby. Československým občanům v cizině budou cestovní doklady vydávat a jejich platnost rozšiřovat a prodlužovat čs. zastupitelské úřady.

K § 4

Dosavadní zákon č. 53/1949 Sb., o cestovních pasech, obsahuje ustanovení, že na vydání, prodloužení časové a rozšíření územní platnosti československého cestovního pasu není právního nároku. Toto ustanovení umožňuje odmítnout vydání cestovního pasu bez udání důvodu a proti takovému rozhodnutí rent možno se odvolat. Občané, jimž bylo vydání pasu odmítnuto, používali proto místo odvolání práva stížnosti pracujících a se svými stížnostmi se obraceli na politické a státní orgány. Množství těchto stížností zatěžuje administrativně všechny orgány zúčastněné na jejich vyřizování. Tato praxe byla předmětem kritiky občana.

Navrhovaný zákon opouští zásadu, že na vydání cestovního dokladu není právního nároku a stanoví, za jakých podmínek může být vydání cestovního dokladu odepřeno. Proti zamítavému rozhodnutí orgánu, který vydává cestovní doklad, bude možno se odvolat podle § 32 vládního nařízení č. 91/1960 Sb., o správním řízení.

K § 5

Osobám bez státní příslušnosti (bezdomovcům), které mají trvalé bydliště v SSSR, se umožňuje cestování do ciziny vydáním československého cestovního dokladu (cestovní průkaz totožnosti).

K § 6

Vojáci v činné službě nebo na trvalé dovolené, vojáci v záloze, kteří jsou povinni vojenským cvičením, osoby podléhající branné povinnosti, které nesplnily ještě pravidelnou odvodní povinnost a odvedenci potřebují podle branného zákona č. 92/1949 Sb. k cestování do ciziny povolení vojenské správy.

K § 7

Podrobnější prováděcí předpisy vydají ministerstvo vnitra a ministerstvo zahraničních věcí vyhláškou ve Sbírce zákonů a interními směrnicemi a pokyny podřízených orgánů.

K § 8

Navrhovaný zákon řeší otázky týkající se cestování československých občanů do ciziny. Dosud platný zákon o cestovních pasech však obsahuje též ustanovení upravující cesty cizinců do Československé socialistické republiky a udělování víz; tyto otázky budou upraveny připravovaným zákonem o pobytu cizinců na území Československé socialistické republiky, který nabude účinnosti současně s účinností zákona o cestovních dokladech. Proto se navrhuje zrušení celého zákona č. 53/1949 Sb. a vládního nařízení č. 68/1963 Sb.

Zrušení zákona č. 71/1922 Sb., o vystěhovalectví a vládního nařízení č. 170/1922 Sb. navrhuje se proto, že tyto zastaralé zákonné předpisy, jichž se od roku 1945 nepoužívá, nebyly dosud výslovně zrušeny. Zvláštní směrnice ministrů vnitra, zahraničních věcí, financí a zahraničního obchodu stanoví, za jakých podmínek a na základě jakých dokladů bude žadateli vydán cestovní doklad opravňující k vystěhování.

V Praze dne 17. února 1965.

Předseda vlády:

Lenárt v. r.

Ministr zahraničních věcí:

David v. r.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP