27. - 28. února 1968

ZPRÁVA

PŘEDSEDNICTVA NÁRODNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ


o činnosti předsednictva a výborů

NÁRODNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ


za dobu od poslední schůze NS,

která se konala dne 10. a 11. ledna 1968


Dne 16. února 1968


Ve své lednové schůzi provedlo předsednictvo Národního shromáždění potřebná opatření k přípravě voleb do národních výborů.

Podle čl. 60 odst. 4 ústavy a podle § 32 zákona č. 114/67 Sb. vyhlásilo volby do národních výborů na neděli 19. května 1968.

Současně na návrh ústředního výboru Národní fronty zvolilo podle § 16 citovaného zákona Ústřední volební komisi Národní fronty, která je povolána dozírat na přesné dodržování předpisů o volbách a plnit další úkoly.

Předsednictvo NS věnovalo hlavní pozornost vnitřním záležitostem Národního shromáždění. Podrobně se zabývalo zejména celkovou koncepcí a obsahovým zaměřením činnosti Národního shromáždění v roce 1968; toto zaměření je do značné míry určeno skutečností, že v roce 1968 se budou konat volby do zastupitelských orgánů a že také pro Národní shromáždění skončí na podzim t. r. současné a začne nové volební období.

Rok 1968 charakterizuje současně živý odkaz významných výročí -únorového vítězství pracujícího lidu a zrodu samostatného čs. státu.

Politickou aktivizaci veřejného života ovlivňují však především významné výsledky prosincového a lednového zasedání ústředního výboru Komunistické strany Československa, jejichž rozpracování probíhá v současné době ve stranických a státních orgánech. Na řešení vztahů a účelnější dělby práce v systému řízení státu a společnosti se bude podílet také Národní shromáždění, jehož pracovní komise, zřízené předsednictvem NS v roce 1967, pracují na rozboru vztahů Národního shromáždění, vlády a Slovenské národní rady i na vytváření účelné vazby ve struktuře vládních orgánů a orgánů NS. K předběžnému projednání těchto otázek se sejde společná schůzka předsednictva NS s vládou, jak se na tom usneslo předsednictvo NS ve své únorové schůzi.

Vycházejíc ze všech těchto hledisek a s vědomím, že do činnosti Národního shromáždění i do činnosti vlády se promítnou ještě závěry jednání o akčním plánu KSČ, schválilo předsednictvo NS dne 6. února 1968 plán práce orgánů Národního shromáždění do konce volebního období.

V plánu práce jsou zahrnuty úkoly, které vyplývají pro Národní shromáždění z ústavy a ze směrnic XIII. sjezdu KSČ. Předpokládá se v něm další rozvoj zákonodárné a kontrolní činnosti, zaměřené na základní otázky hospodářské a kulturní výstavby. Výbory NS připravují také kontrolu, jak některé z významných zákonů, schválených Národním shromážděním v tomto volebním období, působí v praxi a jak se realizují usnesení a doporučení orgánů NS k rozvoji výroby a výstavby, k uplatňování nové soustavy řízení, k problémům rozvoje vědy a vzdělanosti, k tvorbě životního prostředí včetně bytové výstavby a k dalším naléhavým zájmům a potřebám obyvatelstva.

Plán práce orgánů NS počítá s tím, že ve zbývajících měsících volebního období se uskuteční ještě pět schůzí pléna NS:

- plenární schůze NS v únoru 1968 projedná připravený legislativní pořad včetně ústavního zákona o doplnění čl. 91 ústavy a zákona o změnách některých zákonů v souvislosti s úpravou postavení Národního výboru města Bratislavy;

- v dubnu 1968, kdy bude vrcholit politická příprava voleb od národních výborů, projedná plénum NS zprávu vlády o současných úkolech rozvoje socialistické společnosti, zaměřenou také na činnost národních výborů. Předsednictvo NS předpokládá, že v této schůzi bude třeba zákonnou formou zakotvit v právním řádu některé změny ve struktuře a působnosti orgánů vlády a Slovenské národní rady;

- v červnu 1968 projedná plénum NS státní závěrečný účet za rok 1967 a zhodnotí výsledky finančního hospodaření státu. Na této schůzi bude také vládou předložena zpráva o zahraniční politice státu;

- ve schůzi NS plánované na září 1968 bude projednána zpráva Ústřední komise lidové kontroly o činnosti komisí lidové kontroly od nové zákonné úpravy. Otázkami socialistické zákonnosti se bude plénum NS zabývat na podkladě zprávy generálního prokurátora a předsedy Nejvyššího soudu.

V podstatě půjde o to, složit účty za končící volební období, shrnout zkušenosti orgánů NS ze čtyřleté práce a na tomto podkladě vyjádřit tendence, jak dále rozvíjet principy socialistické demokracie a plněji uplatňovat ústavní funkce Národního shromáždění. V tomto smyslu by byla zpráva současně programem Národního shromáždění, s kterým by měli jít kandidáti Národní fronty do voleb.

Předsednictvo NS rozhodlo, že koncem října nebo začátkem listopadu 1968 bude vhodné svolat schůzi NS k 50. výročí vzniku samostatného československého státu. Projednání souhrnné zprávy o výsledcích vývoje Československé republiky za 50 let od jejího zrodu současně s výsledkem dalšího rozvoje našeho socialistického státu bude důstojným přínosem k oslavám historických událostí před 50 lety i příspěvkem k obsahu volební kampaně k volbám do Národního shromáždění.

V této schůzi pléna NS se předpokládá také projednání státního rozpočtu na rok 1969 podle lhůt, které jsou v současné době dohodnuty s ministerstvem financí a vládou.

S vytyčením koncepce plenárních schůzí NS v roce 1968 schválilo předsednictvo plán své vlastní činnosti a plán práce výborů NS.

Současně byl schválen také plán hlavních úkolů Ústřední komise lidové kontroly, který je s plánem práce orgánů NS celkově i v jednotlivých styčných bodech koordinován.

Úplné znění plánu práce orgánů NS na rok 1968 bude zasláno všem poslancům, popř. publikováno ve "Zprávách pro poslance".

Z dalších vnitřních záležitostí Národního shromáždění projednalo předsednictvo zprávu své komise k problematice informovanosti poslanců a rozbor zpravodajství o činnosti orgánů NS v tomto volebním období. Kriticky zhodnotilo průběh 17. a 18. schůze pléna Národního shromáždění.

Na podkladě rozborů a návrhů zahraničního výboru se předsednictvo NS zabývalo zahraničními styky NS. Zhodnotilo zkušenosti a výsledky činnosti NS na tomto důležitém úseku a schválilo orientační plán zahraničních styků na rok 1968.

Byla pozvána na květen 1968 delegace polského Sejmu k návštěvě Československa oplátkou za návštěvu delegace NS v Polsku; počítá se dále s návštěvou parlamentní delegace z Maďarska počátkem června, ve druhé polovině června pak s návštěvou delegace finského parlamentu.

Koncem srpna nebo počátkem září by se měla uskutečnit návštěva delegace norského parlamentu a v polovině září návštěva delegace francouzského Národního shromáždění.

Národní shromáždění ČSSR má v roce 1968 vyslat své delegace do těchto zemí: v měsíci únoru delegaci do Sjednocené arabské republiky (tato návštěva se uskutečnila podle plánu a její výsledky budou zhodnoceny v příští zprávě o činnosti orgánů NS); v druhé polovině května navštíví delegace NS Francii a v září se uskuteční návštěva delegace NS v SSSR.

Kromě toho se předpokládá, že čs. skupina Meziparlamentní unie obešle jako každoročně jarní zasedání rady Meziparlamentní unie, která se bude konat v dubnu v Dakaru, a v září 56. meziparlamentní konferenci, svolanou do města Limy v Peru.

Z iniciativy průmyslového výboru pro hlavní výrobní odvětví a dopravu byla ve schůzi předsednictva NS projednána závěrečná zpráva tohoto výboru o možnostech zvýšeného využití vlastní surovinové základny. Zprávu, která je výsledkem dlouhodobé práce průmyslového výboru a která přináší řadu konkrétních podnětů a doporučení k rozvoji odvětví, využívajících domácí suroviny, předsednictvo NS zhodnotilo velmi kladně. Vyslovilo souhlas se závěry a uložilo zaslat je vládě se žádostí, aby vláda informovala předsednictvo NS o svém stanovisku a přijatých opatřeních. Při této příležitosti předsednictvo NS ocenilo celkovou práci průmyslového výboru pro hlavní výrobní odvětví a dopravu a pověřilo předsedu výboru, aby toto ocenění tlumočil nejbližší výborové schůzi.

Předsednictvu NS byla v únoru poprvé předložena informativní zpráva Ústřední komise lidové kontroly o výsledcích závěrů, přijatých v orgánech NS k rozvoji silnoproudé elektroniky, výpočetní techniky a textilního strojírenství. Tuto kontrolní zprávu umožňující posoudit, s jakým výsledkem jsou využita a uplatněna doporučení orgánů NS v příslušných resortech, vzalo předsednictvo na vědomí. Zároveň rozhodlo, že v tomto způsobu projednávání kontrolních zpráv ÚKLK bude pokračovat; v nejbližších měsících předloží ÚKLK předsednictvu NS informativní zprávy o realizaci usnesení orgánů NS k otázkám životního prostředí a problematice zásobování obyvatelstva.

Z činnosti výborů NS mezi 18. a 19. schůzí NS

Na bezprostřední přípravě 19. plenární schůze NS se podílely hlavně výbor ústavně právní, výbor pro národní výbory a výbor pro spotřební průmysl, služby, obchod a spoje. Ve společné schůzi 7. února 1968 projednaly tyto výbory návrh ústavního zákona o doplnění čl. 91 ústavy a návrh zákona, kterým se mění a doplňují některé zákony v souvislosti s úpravou postavení Národního výboru města Bratislavy. Současně připravily pro jednání pléna NS také návrh zákona o zrušení Státní zemědělské, potravinářské a obchodní inspekce. Návrhy těchto zákonných předpisů jsou na pořadu jednání 19. schůze Národního shromáždění.

Na této schůzi byly projednány také připomínky, vznesené v plenární schůzi Národního shromáždění dne 11. ledna 1968 k návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 41/64 Sb., o hospodaření s byty. Výbory doporučily, aby tento vládní návrh nebyl zařazen na pořad jednání 19. schůze Národního shromáždění 27. a 28. února a své stanovisko zdůvodnily v usneseni, s jehož obsahem byli poslanci NS seznámeni dopisem ze dne 9. února 1968.

Kromě přípravy 19. plenární schůze NS projednaly výbory Národního shromáždění v průběhu ledna a února 1968 zejména tyto otázky:

Ústavně právní výbor projednal souběžně s příslušnými ekonomickými výbory zásady zákona o věrnostním přídavku horníků a zásady Smlouvy mezi ČSSR a Francií o zamezení dvojího zdanění příjmů. Vyžádal si dále zprávu ministra financí o řešení kolize právních předpisů upravujících daň ze mzdy a slevy z důvodů invalidity, na kterou před časem upozornil generální prokurátor.

Ústřední rada odborů předložila ústavně právnímu výboru zprávu o zkušenostech s uplatňováním zákoníku práce při rozvazování pracovních poměrů. Výsledek jednání potvrzuje, že doba necelého roku od účinnosti zákona je většinou příliš krátká pro posouzení jeho kvality a dosahu působení v praxi.

Výbor NS pro národní výbory projednal ve své únorové schůzi zprávu ministra vnitra o zhodnocení zkušeností z činnosti národních výborů v podmínkách nové soustavy řízení. Zprávu, v níž byly zhodnoceny výsledky opatření ke zvýšení samostatnosti, pravomoci a odpovědnosti národních výborů nižších stupňů a příprava k zahájení účinnosti zákona o národních výborech, doplnili členové výboru svými bohatými zkušenostmi a připomínkami z praxe.

Zahraniční výbor ve své lednové schůzi projednal zprávu ministra zahraničních věcí o výsledcích XXII. Valného shromáždění OSN a výklad o vztazích mezi ČSSR a skandinávskými státy.

Výbor pro plán a rozpočet se zabýval ve své únorové schůzi přikázanými zásadami zákonů a mezinárodních smluv. Jako svůj iniciativní návrh připravil pro předsednictvo NS zásady, podle kterých by měl být projednáván v orgánech NS státní závěrečný účet za rok 1967. Výbor se současně vrátil k některým závažným ekonomickým a politickým problémům, kterými se v součinnosti s orgány SNR a s národními výbory několikrát zabýval ve své dosavadní činnosti. Jsou to problémy rozmísťování patnáctiletého dorostu v letech 1966 -1970, dále rozvoj pohraničí a rozvoj ekonomicky málo rozvinutých oblastí na Slovensku. U komplexů těchto otázek provedl výbor kontrolu, jak jsou jeho usnesení v příslušných výkonných orgánech respektována a jak se v praxi realizují. Zprávu o výsledcích této kontroly předloží výbor předsednictvu Národního shromáždění.

Průmyslový výbor NS pro hlavní výrobní odvětví a dopravu projednal závěrečnou zprávu své chemické komise o možnostech lepšího využití vlastní surovinové základny a - jak již bylo řečeno - předložil své závěry předsednictvu NS. V pracovním pořádku se dále zabýval přikázanými návrhy zákonných předpisů a ve společné schůzi s výborem pro spotřební průmysl, služby, obchod a spoje jednal o problematice automobilového opravárenství, servisu a zajištění výroby i distribuce náhradních dílů pro motorová vozidla. Závěry k těmto otázkám, které se dotýkají velmi živých zájmů motoristů i rozvoje cestovního ruchu a jejichž vleklé řešení je předmětem stálé kritiky, budou předloženy předsednictvu Národního shromáždění.

Ve výboru pro zemědělství a výživu byly v lednu na pořadu jednání politicky citlivé problémy existence soukromého sektoru v zemědělství a rozvoj horských a podhorských oblastí; protože jde o problematiku typickou hlavně pro některé slovenské kraje, připravily tyto rozbory orgány SNR a ve výboru k nim referoval pověřenec SNR pro zemědělství. Výbor v téže schůzi vyslechl informaci o postupu při realizaci koncepce výstavby krmivářského průmyslu. Dalšího jednání s představiteli ministerstva zemědělství a výživy, ministerstva těžkého průmyslu a ministerstva chemie využili členové výboru pro zemědělství a výživu hlavně k přípravě na VII. sjezd JZD, na který byla řada poslanců - předsedů JZD delegována.

Kulturní výbor NS se ve svých schůzích v lednu a únoru zabýval některými zásadními otázkami rozvoje školství, které s živým zájmem sleduje naše odborná i občanská veřejnost. Bylo to zejména kontrolní projednání postupu modernizace výuky v souvislosti s příští koncepcí základního školství, dále zásady zákona o řízení a správě školství v působnosti národních výborů. Z oblasti kulturní politiky byla na pořadu jednání výboru studie o zajištění dlouhodobého rozvoje kulturně výchovné činnosti. Výbor dále schválil usnesení k řízení a hospodaření kin ve správě národních výborů a v další schůzi se zabýval koncepcí památkové péče v ČSSR.

Společně se zdravotním výborem, který projednává postupně různé aspekty zajišťování racionální výživy obyvatelstva, jednal kulturní výbor o současné situaci ve školním stravování, která má být řešena v komplexu otázek účelného uspořádání příspěvků státu na péči o děti.

Zdravotní výbor kromě společné schůze s výborem kulturním projednal v samostatné schůzi v lednu 1968 některé dílčí, avšak závažné otázky podmínek zdravého populačního vývoje, kterým se soustavně v tomto volebním období zabývá jak z hledisek zdravotních, tak i sociálních, ekonomických a sociologických. Vzhledem k tomu, že vzestup pohlavních chorob, prostituce a promiskuity signalizuje znepokojující tendence z hlediska zdravého vývoje mládeže a budoucí generace, obrátil se zdravotní výbor se svými závěry a doporučeními k řešení těchto otázek na příslušné resorty, Generální prokuraturu i na některé výbory NS a rozhodl se předložit svou zprávu také předsednictvu Národního shromáždění.

Zprávy o schůzích výborů NS a jejich závažná usnesení byly jako obvykle v podrobnějším znění publikovány a komentovány ve Zprávách pro poslance NS.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP