10. - 12. listopadu 1965

Usnesení

Národního shromáždění

ze dne 12. listopadu 1965

ke zprávě o činnosti Slovenské národní rady ve IV. volebním období zejména z hlediska uplatňování ústavy a dokumentu ÚV KSČ a ÚV KSS ze 7. května 1964

Ústava Československé socialistické republiky z 11. července 1960 stanoví, že Československá socialistická republika je jednotný stát dvou rovnoprávných bratrských národů, Čechů a Slováků. Státoprávním a ústavním vyjádřením svébytnosti slovenského národa je Slovenská národní rada, národní orgán státní moci a správy na Slovensku. Slovenská národní rada je organickou součástí jednotné soustavy zastupitelských sborů pracujícího lidu v Československé socialistické republice, kterou tvoří Národní shromáždění, Slovenská národní rada a národní výbory, od nichž je odvozena pravomoc ostatních orgánů státu.

Tato státoprávní úprava, odpovídající marxisticko-leninským principům řešení národnostní otázky v procesu výstavby socialismu a komunismu umožňuje, aby Slovenská národní rada se účinně podílela na zabezpečování dalšího rychlého ekonomického a kulturního rozvoje Slovenska na úroveň českých krajů v jednotné Československé socialistické republice, rozvíjela svou činnost jako národní článek celostátního politického a hospodářského řízení pro území Slovenska a současně spoluvytvářela a zabezpečovala celostátní politiku. Slovensko v historicky nebývale krátké době překonalo svou někdejší zaostalost a dosáhlo pronikavého rozvoje výrobních sil, hospodářství, kultury a životní úrovně na Slovensku, což nezvratně dokumentuje úspěchy a vymoženosti v uspořádání národnostních vztahů v podmínkách socialismu. Proto XII. sjezd Komunistické strany Československa a dokument ÚV KSČ a ÚV KSS ze dne 7. května 1964 zdůraznily, aby tyto zásady ústavy z roku 1960 byly dále a konkrétně rozvíjeny a plněji uplatňovány v orgánech Slovenské národní rady v zájmu dalšího ekonomického a kulturního rozvoje Slovenska v jednotné Československé socialistické republice.

Podle těchto zásad Slovenská národní rada rozvíjí svou činnost jako národní článek jednotné zastupitelské soustavy, vybavený pravomocemi státní moci i správy pro území Slovenska.

Národní shromáždění jako nejvyšší orgán státní moci Československé socialistické republiky projednalo zprávu o činnosti Slovenské národní rady z hlediska uplatňování zásad ústavy rozvedených v dokumentu ÚV KSČ a ÚV KSS ze 7. května 1964 a dospělo k závěrům, že uplatňování uvedených zásad se plně osvědčuje, přispívá k rychlému rozvoji ekonomiky a kultury na Slovensku a k dalšímu upevnění politické a morální jednoty Československé socialistické republiky.

Národní shromáždění zjišťuje:

Úkoly stanovené Slovenské národní radě ústavou jsou orgány Slovenské národní rady soustavně rozpracovávány a zabezpečovány, a to jednak bezprostředně, jednak v součinnosti s Národním shromážděním, orgány vlády a národními výbory. Zvýšila se účast Slovenské národní rady na ústředním řízení státu, zejména při vypracovávání koncepcí celostátního rozvoje hospodářství a kultury.

Úzká návaznost práce Slovenské národní rady a jejích orgánů na činnost Národního shromáždění a jeho orgánů se příznivě projevuje při společné iniciativě a řešení některých problémů rychlejšího rozvoje Slovenska, zejména využitím jeho ekonomických zdrojů. Po projednání vztahů mezi Národním shromážděním a Slovenskou národní radou delegaci předsednictva Národního shromáždění s předsednictvem Slovenské národní rady se uskutečňovala společná jednání výborů Národního shromáždění a komisí Slovenské národní rady, na nichž byly projednávány aktuální klíčové otázky rozvoje hospodářství a kultury na Slovensku. Šlo zejména o další začlenění volných zdrojů pracovních sil do tvorby společenského produktu a národního důchodu, plné využívání kapacit strojírenských závodů, vytváření podmínek pro rychlejší rozvoj některých ekonomicky méně rozvinutých oblastí, koncepci rozvoje školství, některé problémy rozvoje zemědělské výroby, zvyšování úrovně péče o zdraví obyvatelstva na Slovensku a další. Výrazně se též zlepšila spolupráce orgánů Národního shromáždění a Slovenské národní rady při tvorbě zákonů.

Kladně se odráží na výsledcích činnosti Slovenské národní rady i úzká návaznost činnosti předsednictva Slovenské národní rady na činnost vlády a účelná dělba práce mezi ministry a pověřenci při zabezpečování společných úkolů rozvoje hospodářství a kultury na Slovensku. Opatření, která orgány Slovenské národní rady přijímaly a vykonávaly, značnou měrou přispěla k tomu, že úkoly státního plánu na Slovensku v minulém roce byly splněny a i v tomto roce jsou plněny ve všech hlavních ukazatelích. Došlo k obratu především v rozvoji materiální výroby. Obnovil se zejména růst průmyslové a stavební výroby a nákladní dopravy. V roce 1964 celkový přírůstek v průmyslové výrobě činili 2,7 miliardy Kčs, na výstavbu hospodářství se vynaložilo o 20,5 % více prostředků než v roce 1963 a bylo dosaženo záměrů plánu na rozhodujících průmyslových stavbách. Stavební podniky na Slovensku překročily úkoly v základní stavební výrobě o 257 mil. Kčs. Slovenská národní rada svou soustavnou péčí o zabezpečení potřebných stavebních kapacit, dostatku pracovních sil a včasných dodávek technologického zařízení pro rozhodující stavby, se účinně podílela na plnění úkolů ve výstavbě důležitých rozvojových kapacit, jako jsou Východoslovenské železárny, elektrárna Vojany, Slovnaft Bratislava, Dusíkárna Šala, širokorozchodná trať, dálkový plynovod z SSSR a další. Operativní činnost orgánů Slovenské národní rady se výrazně projevila při řešení mnohých závažných úkolů, především při investiční výstavbě, při zabezpečování materiálového krytí výrob některých důležitých průmyslových podniků, zejména strojírenských, v zemědělství zejména při odstraňování důsledků loňského sucha ve Středoslovenském a Východoslovenském kraji, jakož i důsledků nebývalé větrné kalamity v lesním hospodářství na Slovensku.

Slovenská národní rada měla a nadále bude mít významný podíl na celostátním úsilí odstranit škody způsobené povodní na jižním Slovensku, na obnově a normalizaci života v těchto oblastech.

Národní shromáždění, vycházejíc z rozboru a výsledků činnosti Slovenské národní rady při zabezpečování úkolů hospodářské a kulturní výstavby Slovenska a sledujíc cíl důsledného vyrovnání hospodářské a kulturní úrovně slovenských a českých krajů při respektování jednotné československé ekonomiky, zdůrazňuje, aby Slovenská národní rada ve spolupráci s ostatními ústavními orgány soustředila další úsilí na řešení těchto úkolů:

Zvýšit podíl Slovenska na celkovém rozvoji československé ekonomiky lepším využíváním jeho surovinové a materiální základny. Za tím účelem vytvářet podmínky hlavně pro zpracování místních surovin jako magnezitu, dřevní hmoty, surovin pro výrobu stavebnin, pro chemický, keramický, sklářský a zdravotnický průmysl, lepší využívání existujících a nově budovaných kapacit, hlavně strojírenských a pro další začlenění zdrojů pracovních sil do pracovního procesu; komplexně rozpracovat a řešit účinnější využívání vodních zdrojů na Slovensku a topných olejů pro energetické účely a urychlení tempa plynofikace a teplofikace.

Nadále věnovat zvýšenou pozornost intenzívnímu rozvoji zemědělské výroby. Zajišťovat podmínky pro rozvoj zpracovatelského průmyslu, zejména spotřebního a potravinářského, pro jejichž rozvoj jsou na Slovensku vhodné předpoklady ve zdrojích pracovních sil i ve větších možnostech zpracování zemědělských produktů ve finální výrobky.

V oblasti společenské spotřeby soustředit se na řešení materiálních problémů školství, kultury a zdravotnictví.

Dále zabezpečovat příznivé podmínky pro všestranný rozvoj života občanů maďarské a ukrajinské národnosti.

V tomto funkčním období se rovněž rozvinuly vztahy Slovenské národní rady k národním výborům na Slovensku, což umožnilo zefektivnit její práci a bezprostředně zabezpečit úkoly i ve vztahu k místním orgánům státní moci. Současné úkoly na úseku práce národních výborů však ukazují na potřebu dále prohloubit a zintenzívnit práci Slovenské národní rady v oblasti činnosti národních výborů.

Slovenská národní rada při výkonu svých ústavních funkcí úspěšně plní zvýšené úkoly v hospodářské výstavbě a v rozvoji kultury a vědy na Slovensku, uplatňujíc přitom důsledně zásady ústavy a dokumentu ÚV KSČ a ÚV KSS ze 7. května 1964 "Za plnější uplatnění Slovenské národní rady" v politické a řídící práci.

Národní shromáždění Československé socialistické republiky bere na vědomí předloženou zprávu o činnosti Slovenské národní rady ve IV. volebním období. Všechny orgány Národního shromáždění při plnění své funkce zákonodárné a kontrolní budou plně napomáhat dalšímu úspěšnému rozvoji působnosti Slovenské národní rady podle čl. 74 ústavy. Národní shromáždění ukládá proto předsednictvu a výborům Národního shromáždění rozpracovat závěry zprávy a tohoto usnesení do svých pracovních plánů a zabezpečovat je v zájmu dalšího rozvoje jednotné zastupitelské soustavy v Československé socialistické republice.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP