Předsednictvo Národního shromáždění Československé socialistické republiky 1967
IV. volební období
32-P
Vládní návrh
Zákonné opatření
předsednictva Národního shromáždění
ze dne ........... 1967
o volbách komisí lidové kontroly
Předsednictvo Národního shromáždění Československé socialistické republiky se usneslo podle čl. 60 odst. 2 ústavy na tomto zákonném opatření:
§ 1
Ústřední komisi lidové kontroly volí a počet jejích členů stanoví Národní shromáždění.
Předsedu Ústřední komise lidové kontroly jmenuje ze zvolených členů president republiky.
Dva místopředsedy Ústřední komise lidové kontroly volí Ústřední komise lidové kontroly ze svých členů.
§ 2
Komisi lidové kontroly Slovenské národní rady volí Slovenská národní rada. Její složení a volby upravuje Slovenská národní rada zákonem.
§ 3
(1) Krajskou, městskou, okresní, obvodní a místní komisi lidové kontroly volí a počet jejích členů stanoví:
krajský národní výbor, jde-li o krajskou komisi lidové kontroly,
Národní výbor hlavního města Prahy, městský národní výbor v Bratislavě, Brně, Ostravě a Plzni, jde-li o městskou komisi lidové kontroly,
okresní národní výbor, jde-li o okresní komisi lidové kontroly,
obvodní národní výbor v Praze, jde-li o obvodní komisi lidové kontroly,
místní (městský) národní výbor, jde-li o místní komisi lidové kontroly.
(2) Národní výbor též volí předsedu a místopředsedu komise lidové kontroly.
§ 4
Závodní komisi lidové kontroly volí členská schůze (konference) základní organizace Revolučního odborového hnutí. Předsedu, příp. místopředsedu volí závodní komise lidové kontroly ze svých členů.
§ 5
Členové komisí lidové kontroly jsou voleni na volební období orgánu, který je zvolil, členové závodních komisí lidové kontroly na dobu dvou let. Ve svých funkcích setrvávají i po uplynutí volebního období, dokud se neujmou své funkce nově zvolení členové.
§ 6
Zvolení členové komise lidové kontroly skládají slib do rukou předsedy orgánu, který je zvolil.
§ 7
(1) Ustanovení předchozích paragrafů platí i pro doplňovací volby členů komisí lidové kontroly.
(2) O odvolání člena komise lidové kontroly rozhoduje orgán, který jej zvolil.
§ 8
(1) Zrušují se ustanovení § 2 odst. 2, § 7 odst. 2, § 8 odst. 2 a 3, § 9 odst. 2, § 10 odst. 2, § 11, § 12 odst. 4 a 5, § 13 odst. 2 až 5, § 19 až 22, § 23 odst. 2, § 24 odst. 2 až 4 a § 26 odst. 2 zákona č. 23/1963 Sb., o lidové kontrole a o národohospodářské evidenci, ve znění zákona č. 93/1964 Sb.
(2) Ustanovení § 23 odst. 1 zákona č. 23/1963 Sb. se nevztahuje na členy závodních komisí lidové kontroly.
§ 9
Toto zákonné opatření nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Důvodová zpráva
Na jaře roku 1967 končí volební období komisí lidové kontroly. Podle: zákona č. 23/1963 Sb., o lidové kontrole a o národohospodářské evidenci, volí Ústřední komisi lidové kontroly Národní shromáždění, Komisi lidové kontroly SNR Slovenská národní rada, krajské, městské a okresní komise lidové kontroly shromáždění delegátů a závodní a místní komise lidové kontroly shromáždění pracujících.
Prosincové zasedání ÚV KSČ dalo směrnici ke zvýšení účinnosti státní a společenské kontroly, k jejímu těsnějšímu propojení se zastupitelskými sbory a společenskými organizacemi. Soustava volených komisí lidové kontroly jako výrazná forma rozvoje socialistické demokracie, socialistické státnosti a účasti lidu na řízení má vykonávat státní a společenskou kontrolu podle potřeb Národního shromáždění, vlády, Slovenské národní rady, národních výborů a v podnicích v souladu s činností Revolučního odborového hnutí.
Z tohoto hlediska vláda rozpracovává obsah činností a organizaci jednotlivých stupňů soustavy komisí lidové kontroly, které budou vyjádřeny v novém zákoně o lidové kontrole.
Vzhledem k tomu, že neodkladným úkolem je zabezpečit provedení voleb komisí lidové kontroly, předkládá se návrh zákonného opatření, kterým se upravuje způsob voleb komisí lidové kontroly příslušnými zastupitelskými sbory, a pokud jde o závodní komise lidové kontroly, na členských schůzích nebo konferencích základních organizací ROH.
K jednotlivým ustanovením se uvádí:
K § 1:
Podle dosavadní úpravy volí Národní shromáždění Ústřední komisi lidové kontroly v počtu 30 členů. Přitom předsedu a místopředsedu ÚKLK, jakož i náměstky předsedy ÚKLK, jmenuje a z funkce odvolává president republiky.
Podle návrhu se nemá již počet členů ÚKLK upravovat zákonem, ale má ho stanovit Národní shromáždění podle potřeby. Jak zkušenosti ukázaly, není účelné stanovit jednou provždy pevný počet členů ÚKLK.
Ke změně dochází i v ustanovování místopředsedů ÚKLK. Místopředsedové ÚKLK (od funkce náměstků předsedy ÚKLK se upouští v souvislosti s celkovou tendencí ke snižování počtu náměstků vedoucích ústředních orgánů) budou voleni Ústřední komisí lidové kontroly. Tím bude zdůrazněno postavení a úloha tohoto orgánu v řízení soustavy komisí lidové kontroly.
K § 2:
Ustanovení o volbě Komise lidové kontroly SNR je shodné se současnou úpravou. Do návrhu je zařazeno jen pro úplnost.
K § 3:
Dosud byly krajské, městské a okresní komise lidové kontroly voleny na shromážděních delegátů, místní komise lidové kontroly na shromážděních pracujících. Zákon také stanovil počet členů jednotlivých komisí v určitém rozpětí. Přitom předsedové krajských, okresních a městských komisí byli jmenováni ministrem-předsedou ÚKLK, předsedové místních komisí voleni komisemi s tím, že k platnosti jejich volby bylo třeba potvrzení okresní komise.
Na rozdíl k tomu se navrhuje, aby územní komise lidové kontroly byly voleny na plenárních zasedáních příslušných národních výborů. Národní výbor má také stanovit celkový počet členu komise a volit jejich předsedu a místopředsedu.
K § 4:
Volba závodních komisí lidové kontroly se uvádí do souladu se zásadami, podle nichž se volí komise závodních výborů základních organizací ROH.
K § 5:
Podle tohoto ustanovení se má volební období komisí lidové kontroly shodovat s volebním obdobím zastupitelských sborů. Znamená to, že zastupitelský sbor po svém konstituování po všeobecných volbách spolu s jinými svými orgány zároveň zvolí příslušnou komisi lidové kontroly. (U komisí zvolených v roce 1967 se předpokládá, že bude dána v zákoně nově zvoleným národním výborům možnost prodloužit funkční období komisí na dobu svého volebního období.) Volební období závodních komisí lidové kontroly se stanoví jako dosud na dobu dvou let.
K § 6:
Členové komisí lidové kontroly jako veřejní funkcionáři skládají slib uvedený v § 23 zákona. Tento slib skládají do rukou předsedy zastupitelského sboru, který je zvolil. Pokud jde o členy závodních komisí lidové kontroly, není složení slibu u funkcionářů ROH obvyklé. Proto se od něho upouští.
K § 7:
Toto ustanovení o doplňovacích volbách, popř. o způsobu odvolání člena komise lidové kontroly, je logickým promítnutím předchozích ustanovení o volbě komisí lidové kontroly. Jinak však zůstává v platnosti ustanovení § 25 zákona, podle něhož se umožňuje zproštění funkce pro nemoc nebo jinou vážnou překážku. O zproštění funkce rozhoduje komise, o jejíhož člena jde.
K § 8:
Zrušují se všechna ustanovení zákona, která navrhovanou úpravou budou překonána. Jde o ustanovení dosud upravující volby komisí, počet jejich členů, jmenování předsedů komisí, popř. potvrzování platnosti jejich volby, délku volebního období komisí, způsob provádění voleb, složení slibu, odvolávání členů komisí z funkce a konání doplňovacích voleb.
K § 9:
Datum účinnosti se stanoví dnem vyhlášení, jak je to obvyklé v legislativní praxi.
Předložený návrh je třeba považovat za přechodné opatření, které do doby vydání nového zákona o lidové kontrole řeší nejnutnější otázky spojené s provedením voleb jednotlivých stupňů komisí lidové kontroly.
Vydání zákonného opatření neznamená nové nároky na státní rozpočet.
V Praze dne 1. března 1967.
Předseda vlády:
Lenárt v. r.