Předsednictvo Národního shromáždění Československé socialistické republiky 1964
IV. volební období
2-P
Vládní návrh
Zákonné opatření
předsednictva Národního shromáždění
ze dne ........... 1964
o pedagogických fakultách
Předsednictvo Národního shromáždění Československé socialistické republiky se usneslo podle čl. 60 odst. 2 ústavy na tomto zákonném opatření:
Organizace pedagogických fakult
§ 1
Na pedagogických fakultách se vzdělávají učitelé pro školy poskytující základní vzdělání.
§ 2
(1) Z Pedagogického institutu v Praze a z Pedagogického institutu v Brandýse n. L. se zřizuje pedagogická fakulta University Karlovy v Praze se sídlem v Praze.
(2) Z Pedagogického institutu v Brne se zřizuje pedagogická fakulta University J. E. Purkyně v Brně se sídlem v Brně.
(3) Z Pedagogického institutu v Olomouci se zřizuje pedagogická fakulta University Palackého v Olomouci se sídlem v Olomouci.
(4) Z Pedagogického institutu v Trnavě se zřizuje pedagogická fakulta University Komenského v Bratislavě se sídlem v Trnavě.
(5) Z Pedagogického institutu v Prešově se zřizuje pedagogická fakulta University P. J. Šafárika v Košicích se sídlem v Prešově.
§ 3
(1) Z Pedagogických institutů v Českých Budějovicích, v Plzni, v Ústí n. L., v Hradci Králové, v Ostravě, v Nitře a v Banské Bystrici se zřizují jako vysoké školy samostatné pedagogické fakulty.
(2) V čele samostatné pedagogické fakulty je děkan, který za činnost fakulty odpovídá ministru školství a kultury.
(3) Děkan má zpravidla tři proděkany. Děkana a proděkany jmenuje a odvolává ministr školství a kultury.
(4) Osobním úřadem zaměstnanců samostatných pedagogických fakult je děkanát. Děkanát řídí tajemník; jmenuje ho ministr školství a kultury. Tajemník samostatné pedagogické fakulty je stálým zástupcem děkana pro věci hospodářské a správní.
§ 4
(1) Na Slovensku jmenuje děkany a proděkany pedagogických fakult a děkany, proděkany a tajemníky samostatných pedagogických fakult pověřenec Slovenské národní rady pro školství a kulturu.
(2) Děkani samostatných pedagogických fakult na Slovensku odpovídají za svou činnost též pověřenci Slovenské národní rady pro školtví a kulturu.
Ustanovení společná a závěrečná
§ 5
Ustanovení § 3 zákona č. 58/1950 Sb., o vysokých školách, zůstává nedotčeno.
§ 6
(1) Pedagogické instituty v Karlových Varech, v Liberci, v Pardubicích, v Jihlavě, v Gottwaldově, v Martině a v Košicích se postupně zrušují počínajíc školním rokem 1964/65.
(2) Spolu se zrušením pedagogických institutů uvedených v odstavci 1 pozbývá účinnosti vládní nařízení č. 87/1962 Sb., o pedagogických institutech.
§ 7
Toto zákonné opatření nabývá účinnosti dnem 1. září 1964.
Důvodová zpráva
Část všeobecná
Pedagogické instituty vznikly podle vládního nařízení č. 57/1959 Sb., jako krajská zařízení s charakterem vysokých škol. Vládním nařízením č. 87/1962 Sb., bylo postavení pedagogických institutů změněno v tom smyslu, že jejich řízení bylo soustředěno v ministerstvu školství a kultury, jako je tomu u ostatních vysokých škol.
Síť pedagogických institutů se kryla s původním územním členěním (20 škol) a zůstala nezměněna i po redukci krajů. Tato síť jednak vyhovovala zájmu národních výborů, jednak odpovídala původním propočtům potřeby učitelů pro základní devítileté školy a vychovatelů pro mimoškolní výchovná zařízení.
Později byla příprava vychovatelů z pedagogických institutů přenesena na střední pedagogické školy; kromě toho byly propočty potřeby učitelů základních devítiletých škol zpřesněny a ukázalo se, že tato potřeba bude menší, než se původně předpokládalo. Původně měly mít pedagogické instituty v r. 1970 celkem 20 400 studentů v interním studiu; tento počet klesl na 10 500. Ukázalo se proto, že zjednodušení sítě pedagogických institutů je ekonomickou nutností. Proto již k 1. 9. 1964 byla směrná čísla pro pedagogické instituty snížena z původních 5000 na 3000 a přidělena jen některým z dosavadních pedagogických institutů. Návrh zákonného opatření snižuje počet institucí vzdělávajících učitele základních devítiletých škol z původních 20 na 12, a to na 8 v českých krajích a 4 na Slovensku.
Při zjednodušení sítě pedagogických institutů se současně řeší i nová organizace těchto škol. Navrhuje se, aby tam, kde jsou pro to podmínky, především v sídlech universit, se z pedagogických institutů staly pedagogické fakulty universit. Tímto začleněním se sleduje užší spolupráce s těmi fakultami universit, na nichž se připravují učitelé pro školy poskytující střední vzdělání, a to zvláště na úseku vědeckovýzkumné činnosti. Pokud začlenění do universit není možné, navrhuje se, aby instituce vzdělávající učitele základních devítiletých škol zůstaly samostatnými vysokými školami.
Aby označení všech institucí, na nichž se učitelé základních škol vzdělávají podle týchž studijních plánů, bylo shodné, navrhuje se jednotné označení "pedagogická fakulta" i v těch případech, nebude-li učiliště součástí university, nýbrž bude-li mít právní postavení vysoké školy. Přitom absolventi pedagogických fakult universit i samostatných pedagogických fakult budou mít stejné označení podle vyhlášky ministerstva školství a kultury č. 94/1961 Sb., o označování absolventů vysokých skol, ve znění vyhlášky č. 21/1964 Sb.
Protože dosavadní zákon o vysokých školách nepřipouští zřizovat samostatné fakulty jako vysoké školy, je třeba novou organizaci pedagogických fakult řešit formou zákona.
Ekonomické důsledky předloženého návrhu by se vzhledem k snížení počtu studentů na pedagogických fakultách projevily v r. 1970 úsporou asi 110 miliónů Kčs. Snížení počtu studentů těchto fakult (9900 studentů v denním studiu a 2700 ve studiu při zaměstnání) bude však vyváženo zvýšením počtu studentů vysokých škol technického směru, na nichž je studium podstatně nákladnější. Budovy, kterých rušené pedagogické instituty užívají, zůstanou v oboru působnosti ministerstva školství a kultury. Skutečnou úsporou bude jen částka 90 miliónů Kčs investičních nákladů, o kterou bude možno do r. 1970 vynaložit méně, než kdyby dosavadní síť 20 pedagogických institutů byla zachována.
Část zvláštní
K § 2:
Jako pedagogické fakulty universit budou začleněna ta učiliště pro vzdělávání učitelů základních devítiletých škol, která jsou v sídle universit (Praha, Brno, Olomouc) nebo v jeho blízkosti (Trnava, Prešov), takže jsou dány předpoklady pro potřebnou spolupráci s fakultami vzdělávajícími učitele škol poskytujících střední vzdělání (fakulty filosofické, přírodovědecké, matematicko-fyzikální).
K § 3:
Samostatné pedagogické fakulty se navrhuje zřídit tam, kde nejsou dány podmínky uvedené ve vysvětlení k § 2 (České Budějovice, Plzeň, Ústí n. L., Hradec Králové, Ostrava, Nitra, Banská Bystrica). Aby samostatné pedagogické fakulty byly organizovány obdobně jako pedagogické fakulty začleněné do universit, upravují se v odstavci 2-4 nutné odchylky od ustanovení platného zákona o vysokých školách.
K § 4:
V tomto ustanovení se v souladu s vládním usnesením ze dne 17. 6. 1964 č. 340, o opatřeních k plnějšímu uplatnění Slovenské národní rady, ve smyslu ústavy a závěrů XII. sjezdu KSČ upravuje pravomoc slovenských orgánů, pokud jde o pedagogické fakulty na Slovensku.
K § 5:
Protože se na pedagogické fakulty vztahují s výjimkou § 3 tohoto zákonného opatření všechna ustanovení zákona o vysokých školách, zachovává se ustanovením § 5 možnost upravovat i nadále jejich síť stejně - jako je tomu u jiných vysokých škol a fakult - vládním nařízením.
K § 6:
Pedagogické instituty uvedené v § 6 se postupně zruší tím, že na nich nebudou počínaje 1. 9. 1964 již otevírány první ročníky interního studia. Studenti dobíhajících ročníků ukončí studium nejpozději ve školním roce 1965/66. Absolventi budou označováni stejně jako absolventi pedagogických fakult. V čele dobíhajících pedagogických institutů zůstanou ředitelé.
V Praze dne 15. července 1964.
Předseda vlády:
v z. Černík v. r.
místopředseda