Sobota 9. července 1960

Nová ústava proto zakotvuje především vedoucí úlohu Komunistické strany Československa a upravuje i postavení Národní fronty a v ní seskupených dobrovolných společenských a politických organizací. Vyjadřuje tak, že další socialistický rozvoj naší země je za vedení strany nejen věcí státu, ale také společenských organizací a všeho lidu. Nová ústava i tímto způsobem vyjadřuje jednotu našeho lidu v úsilí o splnění úkolů na cestě k cílům komunismu, jednotu, která je charakteristickým rysem socialistického zřízení, základním zdrojem jeho životnosti a síly.

S tím je spjat i další významný rys nové ústavy, její programový charakter. Návrh nové ústavy, který důsledně vychází z dosažené úrovně socialistického rozvoje Československa, stanoví zároveň základní programové směrnice pro budování vyspělé socialistické společnosti a vytváření předpokladů pro příští postupný přechod ke komunismu.

Pro tyto cíle jsme položili základ přijetím třetího pětiletého plánu rozvoje národního hospodářství a kultury, který přijala celostátní konference Komunistické strany Československa. Ekonomicko-výrobní základna, kterou jsme vybudovali jak v první pětiletce, tak v období druhého pětiletého plánu rozvoje národního hospodářství, nám umožňuje, abychom si vytýčili nové, ještě náročnější úkoly ve třetí pětiletce. Splnění těchto úkolů zabezpečí naši socialistickou společnost na jejím vyšším stupni rozvoje.

Nový historický stupen socialistického rozvoje naší společnosti se nejvýrazněji projevuje v tom, že nová ústava je ústavou vpravdě lidovou. Vychází důsledně ze zájmů našeho lidu a vzešla - o čemž svědčí všenárodní diskuse - z jeho vůle. Statisíce našich občanů přicházely s podněty, jak návrh nové ústavy zdokonalit. Jejich politický rozhled je nejnázornějším svědectvím hlubokých přeměn v myšlení našich lidí, projevem jejich neustále sílícího socialistického uvědomění. Otázky vývoje socialistické společnosti, politiky státu se u nás staly vlastní záležitostí pracujících.

Znovu se potvrdilo, že socialismus pozvedá lid k nebývalé aktivitě, že rozvíjí všechny jeho tvůrčí schopnosti a nadání, že v socialistickém zřízení se pracující stávají uvědomělými tvůrci nového života. Projevuje se to v jejich vzájemných soudružských vztazích, jejich poměru ke společnosti, k socialistickému vlastnictví a především jejich poměru k práci.

Naše nová ústava, která je založena na politickém uvědomění, tvůrčích silách, iniciativě a aktivitě lidu, zabezpečuje pracujícím velká práva a svobody, které umožňují další všestranný rozvoj jejich socialistických rysů. Pro naši společnost je přitom příznačné, že zájem jejích jednotlivých členů je v zásadním souladu se zájmy společnosti a proto také velká práva našich občanů jdou ruku v ruce s jejich povinnostmi. Politické, ekonomické i kulturní podmínky, zakotvené v ústavě, zabezpečují občanům republiky, aby mohli svých práv plně využívat jak pro rozvoj vlastní osobnosti, tak pro rozmach celé naší socialistické společnosti.

Široká občanská práva našich pracujících, lidový charakter naší nové ústavy je projevem samé podstaty socialistického zřízení, které je založeno na neustále širší a hlubší účasti lidu na správě státu, při rozhodování o všech otázkách společenského dění. Znovu si při této příležitosti uvědomujeme propastný rozdíl mezi socialismem a kapitalismem, v němž je lid od účasti na politickém životě všemožně odváděn a odstrkován a ve skutečnosti zbavován nejzákladnějších práv. Nikoli formální buržoazní demokracie, ale naše socialistická demokracie je skutečnou vládou lidu.

Můžeme hovořit z vlastních zkušeností o tak zvané "demokracii" za buržoazní republiky, o tom, pro koho tato demokracie byla, zda pro lid nebo pro buržoazii. Pracující sice měli jednou za 6 let formální hlasovací právo, ale výkon moci byl v rukou buržoazie, která ji dokonale využívala. Pro ty, kdo bojovali za sociální spravedlnost, za socialismus, byl kriminál, zákaz zaměstnávání ve státní službě. Bez ohledu na tuto demokracii byli suspendováni ti starostové obcí i celé zastupitelské sbory, kteří důsledně hájili zájmy pracujících.

Naše nová ústava bude jako základní charta života celé socialistické společnosti ovlivňovat myšlení a jednání lidí, dále upevňovat jejich politickou a morální jednotu, rozvíjet jejich účast na správě státu, na veřejném dění vůbec. Vzestup politické aktivity pracujících, který tak vynikl ve všenárodní diskusi o návrhu nové ústavy, bude zpětně působit na práci státních orgánů a společenských organizací, bude napomáhat k tomu, aby ustanovení nové ústavy byla také důsledně uváděna v život. Rozvoj socialistické demokracie, socialistické státnosti, k němuž značně přispěla všenárodní diskuse, je v tom smyslu zárukou dalšího postupu vpřed.

Plné uplatnění vlivu pracujících na správu státu a řízení hospodářství se výrazně projevuje v tom, jak ústava určuje úlohu zastupitelských orgánů lidu - národních výborů, Národního shromáždění i Slovenské národní rady. Při rozvíjení socialistické demokracie vycházíme ze zásady, že socialismus a komunismus může být vybudován jen jako dílo uvědomělé tvůrčí činnosti lidu, vedeného revoluční leninskou stranou.

Vytváření podmínek pro zapojování stále širších vrstev pracujících do aktivní účasti na správě země a řízení národního hospodářství patří mezi prvořadé otázky, jimž Komunistická strana Československa neustále věnuje svou pozornost. Dokladem toho jsou i zásadní opatření, která byla uskutečněna v nedávné době v oblasti hospodářského řízení, územní organizace státu, v přiblížení činnosti národních výborů co nejblíže výrobě a životu přímo v místech, v rozšíření jejich pravomoci a odpovědnosti.

V návrhu ústavy je zároveň zakotvena zásada, kterou se řídí socialistický stát a celá společnost, zásada demokratického centralismu. Nové úkoly rozvoje vyspělé socialistické společnosti vyžadují, aby bylo nejen zlepšeno ústřední řízení v hlavních a základních otázkách, ale aby byla i prohloubena a rozšířena pravomoc národních výborů v otázkách rozvoje národního hospodářství a kultury. Národní výbory jako orgány státní moci a správy budou muset využívat své zvýšené pravomoci a odpovědnosti také k tomu, aby svou činností v duchu nové ústavy vytvářely podmínky pro stále bohatší život našich pracujících.

V souvislosti s prohlubováním socialistické demokracie, s dosaženým stupňem a dalšími cíli hospodářského rozvoje Slovenska a v souvislosti s výsledky spravedlivého leninského vyřešení národnostní otázky v naší republice bylo nově upraveno i postavení a působnost orgánů státní moci a správy na Slovensku. Stejně jako v celém státě i zde podstatou těchto změn je zvýšení účasti slovenských pracujících na správě a řízení státu prostřednictvím národních výborů, nejširších zastupitelských orgánů lidu. Ve své činnosti Slovenská národní rada se bude opírat o činnost národních výborů, které budou řízeny ústředně vládou, a bude národním výborům na Slovensku pomáhat při plnění úkolů národního a regionálního charakteru. Sjednocením mocenské a správní stránky činnosti v jednom orgánu vzroste význam Slovenské národní rady. Nové postavení Slovenské národní rady a národních výborů na Slovensku je významným krokem v prohlubování socialistické demokracie, v dalším upevnění jednoty bratrských národů Čechů a Slováků a celistvosti Československé socialistické republiky.

Nová ústava současně nově upravuje státní znak Československé socialistické republiky. Znak vychází z pokrokových tradic obou našich národů a vyjadřuje jejich bratrskou jednotu. Ve znaku ponecháváme českého lva, nesoucího na prsou štít, na kterém je zobrazena silueta Kriváně spolu s vatrou jako symbolem boje za národní svobodu a sociální spravedlnost. Vítězství socialismu v naší vlasti a naše věrnost zásadám proletářského internacionalismu je vyjádřena pěticípou hvězdou. Pokud jde o státní vlajku a hymnu, navrhujeme, aby zůstaly beze změny.

Návrh naší nové ústavy odráží zároveň zásadní mezinárodní změny uplynulých let. Zakotvuje, že Československá republika je pevným článkem světové socialistické soustavy. V úvodním prohlášení je vytyčena základní zásada naší politiky, že budeme postupovat vpřed po cestě rozvíjení naší socialistické společnosti a shromažďovat síly k přechodu ke komunismu ruku v ruce s naším velkým spojencem bratrským Svazem sovětských socialistických republik a s ostatními zeměmi světové socialistické soustavy. (Potlesk.) V tom je vyjádřena naše velká historická zkušenost, která navždy spojila osudy našeho lidu s bratrským sovětským lidem. V pevném spojenectví se Sovětským svazem je naše jistota i naše budoucnost. Vztahy bratrského přátelství, které pojí obě naše země, jsou příkladem nových vztahů mezi státy a jsou založeny na tom, že v obou zemích vládne pracující lid pod vedením svých komunistických stran.

Naše socialistická republika chce žít v míru a přátelství se všemi národy světa, přispívat k mírovému soužití a dobrým vztahům mezi státy s různým společenským zřízením. Důslednou mírovou politikou a všestranným rozvojem své země budeme napomáhat tomu, aby se i druhé národy přesvědčily o přednostech socialismu, který jedině vede k mírovému a šťastnému životu lidstva. Přitom nesmíme ani na okamžik zapomínat, že jsou na světě přívrženci nejen studené, ale i horké války. Považujeme proto za svou nejvyšší povinnost zabezpečovat obranu země, bránit své socialistické vymoženosti, být připraveni spolu se svými spojenci odrazit jakýkoliv pokus imperialistických sil, které by chtěly napadnout naši zem.

Soudruzi poslanci,

přijetím nové, socialistické ústavy Československé republiky otevíráme novou kapitolu dějin našeho státu a celé naší socialistické společnosti. Máme před sebou náročný, ale povznášející program, zkonkretizovaný třetím pětiletým plánem, jehož splněním se dále pozvedneme k obzorům komunismu. Skutečnost, že komunistická strana na vědeckém základě marxismu-leninismu řídí všechny naše kroky a že všechna stěžejní rozhodnutí byla vypracována za široké účasti pracujících, dává nám oprávněnou jistotu, že svého cíle dosáhneme. (Potlesk.)

Sláva naší hrdinné dělnické třídě, sláva československým pracujícím! (Poslanci povstávají. - Dlouhotrvajicí potlesk.)

Ať žije Komunistická strana Československa, která vede náš lid k dovršení socialistické výstavby, k vítězství komunismu! (Dlouhotrvající potlesk.)

Sláva Svazu sovětských socialistických republik, sláva bratrskému sovětskému lidu! (Dlouhotrvající potlesk.)

Ať vzkvétá naše Československá socialistická republika. (Dlouhotrvající potlesk. - Poslanci usedají.)

Předseda Fierlinger:

Děkuj i presidentu republiky a prvnímu tajemníkovi ústředního výboru Komunistické strany Československa soudruhu Antonínu Novotnému za jeho projev, kterým jménem celostátní konference Komunistické strany Československa a ústředního výboru Národní fronty předložil Národnímu shromáždění návrh nové ústavy naší socialistické republiky.

Žádám, aby návrh nové ústavy naší socialistické republiky byl poslancům Národního shromáždění rozdán. (Poslancům je rozdáván návrh Ústavy Československé socialistické republiky.)

Došlo mi sdělení, že všichni poslanci Národního shromáždění se k tomuto návrhu s nadšením připojili a navrhli, aby návrh ústavy byl projednán Národním shromážděním.

4. Volba dočasného výboru pro projednání ústavy Československé republiky (tisk bez čísla v příloze).

Současně mi byl podán písemný návrh, aby Národní shromáždění zvolilo šedesátičlenný dočasný výbor a přikázalo mu návrh nové ústavy k projednání. Tento písemný návrh byl poslancům Národního shromáždění rozdán.

Má někdo k tomuto návrhu nějaké připomínky? (Nebyly.)

Nemá.

Kdo souhlasí s návrhem, aby Národní shromáždění ustavilo šedesátičlenný dočasný výbor pro projednání návrhu ústavy Československé republiky a aby zvolilo členy tohoto výboru podle předloženého návrhu, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji. Tím byl jednomyslně zvolen dočasný výbor pro projednání návrhu ústavy Československé republiky, který Národnímu shromáždění podá zprávu o svém jednání.

Došel mi návrh poslanců Krčka, Homoly, Mátla, Šťastného, dr. Beráka, Šebíka, Mjartana a druhů na vydání zákona o jednacím a pracovním řádu Národního shromáždění.

5. Volba dočasného výboru pro projednání iniciativního návrhu zákona o jednacím a pracovním řádu Národního shromáždění (tisk bez čísla v příloze).

Současně mi byl písemně předložen návrh poslanců Pavla Davida, Kouckého, Hrona, Gemrota, Hrušky, dr. Kučery, dr. Kyselého, Leflerové, Štefánika, Zupky a druhů,

1. aby podle § 12 odstavce 2 zákona o jednacím řádu Národního shromáždění byl zvolen dvacetičtyřčlenný dočasný výbor pro projednání iniciativního návrhu zákona o jednacím a pracovním řádu Národního shromáždění,

6. Volba zapisovatelů (tisk bez čísla v příloze).

2. aby Národní shromáždění zvolilo podle §§ 7 a 14 jednacího řádu šest zapisovatelů Národního shromáždění,

7. Volba mandátového výboru (tisk bez čísla v příloze).

3. aby Národní shromáždění zvolilo podle §§ 5 a 12 jednacího řádu čtrnáctičlenný mandátový výbor.

Tento písemný návrh byl poslancům Národního shromáždění rozdán.

Navrhuji, abychom - nebude-li Národní shromáždění nic namítat - o těchto návrzích hlasovali odděleně.

Jsou nějaké námitky proti tomuto postupu nebo připomínky k samotným návrhům? (Nebyly.)

Nejsou.

Hlasování ad 5.

Kdo tedy souhlasí, aby Národní shromáždění zvolilo dvacetičtyřčlenný dočasný výbor pro projednání iniciativního návrhu zákona o jednacím a pracovním řádu Národního shromáždění podle písemného návrhu, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji. Tím Národní shromáždění zvolilo dočasný výbor pro projednání iniciativního návrhu zákona o jednacím a pracovním řádu Národního shromáždění.

Hlasování ad 6.

Kdo dále souhlasí s tím, aby Národní shromáždění zvolilo podle předloženého písemného návrhu šest zapisovatelů Národního shromáždění, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji. Tím Národní shromáždění zvolilo své zapisovatele.

Hlasování ad 7.

Přistoupíme k volbě mandátového výboru.

Kdo souhlasí s tím, aby Národní shromáždění zvolilo podle předloženého písemného návrhu čtrnáctičlenný mandátový výbor, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji. Tím Národní shromáždění zvolilo mandátový výbor.

Dovolte mi, abych vám nyní oznámil, že předsednictvu Národního shromáždění došel přípis předsedy vlády, kterým oznamuje, že president republiky rozhodnutím ze dne 8. července 1960 přijal demisi vlády a sdělil, že ve smyslu § 85 ústavy vede odstupující vláda vládní věci zatímně dále.

Současně sděluji, že Národnímu shromáždění došel dopis předsedy vlády ze dne 8. července 1960, kterým Národnímu shromáždění předkládá vládní návrh zákona o sloučení některých ministerstev, o převedení řízení vodního hospodářství do působnosti ministerstva zemědělství a o změně názvu ministerstva stavebnictví. Poněvadž bude třeba urychleně tento vládní návrh projednat, doporučuji, aby Národní shromáždění vyslovilo souhlas s tím, aby tento návrh zákona projednal také již zvolený dočasný výbor pro projednání návrhu ústavy Československé republiky a po projednání podal Národnímu shromáždění zprávu.

Má někdo námitky proti tomuto postupu? (Nebyly.)

Nemá.

Tím byl tento vládní návrh zákona přikázán k projednání dočasnému výboru pro projednání návrhu ústavy Československé republiky.

Před ukončením schůze upozorňuji poslance, kteří byli zvoleni do dočasného výboru pro projednání návrhu ústavy Československé republiky, že tento výbor se sejde ke své schůzi hned po skončení schůze Národního shromáždění, a to na Pražském hradě - vchod z třetího nádvoří pod balkónem.

Dočasný výbor pro projednání iniciativního návrhu zákona o jednacím a pracovním řádu Národního shromáždění a výbor mandátový sejdou se v 15.00 hod. v budově Národního shromáždění.

Schůze předsednictva Národního shromáždění se bude konat v 17.00 hodin rovněž v budově Národního shromáždění.

Soudružky a soudruzi poslanci,

sděluji, že Národní shromáždění se sejde ke své druhé schůzi v pondělí dne 11. července 1960 v 10,00 hod. opět ve Vladislavském sále na Hradě pražském.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 11 hod. 17 min. )

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP