Středa 23. března 1955

Za dobu, pokiaľ budú "Správy vodných tokov a meliorácií" udržovať drenáž a závlahový detail vodohospodárskych stavieb, budú užívatelia pozemku povinní obstarať na svoj náklad dodanie potrebného počtu síl a poťahov podľa miery prospechu. Tieto práce nemajú byť robené pokiaľ možno v čase špičkových prác.

10. Zásada zaistenia vodohospodárskych diel a zariadení pre účely plánovaného hospodárstva sa splní preskúšaním doterajších vodných oprávnení a vodohospodárskych diel a zariadení. Doterajšie vodné oprávnenie nutno opätovne prihlásiť. Neprihlásené vodné oprávnenia zanikajú bez náhrady. Prihlásené vodné oprávnenia budú preskúšané a podľa výsledkov preskúšania budú opätovne prepožičané ako oprávnenia podľa návrhu zákona o vodnom hospodárstve na dobu potreby a bude možno kedykoľvek ich odvolať.

Plánované vodné hospodárstvo ako aj nutnosť utajenia niektorých vodohospodárskych opatrení si vyžadujú zrušenie vodných kníh ako zložitého a dnes celkom nepraktického zariadenia. Namiesto nich sa zavádza púha evidencia vodných oprávnení a vodohospodárskych diel a zariadení pre úradnú potrebu. Túto evidenciu povedú odbory pre vodné hospodárstvo rád KNV.

11. Návrhom zákona o vodnom hospodárstve sa zjednocujú v odbore vodného hospodárstva dosiaľ nejednotné predpisy platné v českých krajinách a na Slovensku a tým sa stavia vodné hospodárstvo v celom štáte na jednotný právny a hospodársky základ.

Finančný dosah zákona: Návrh zákona o vodnom hospodárstve si nevyžiada zvláštnych mimoriadnych nákladov finančných. Ukladá štátu prevzatie jednorazovej úhrady v čiastke 19 miliónov Kčs. Naproti tomu prevezme štát do vlastníctva a do správy družstevný majetok v hodnote najmenej 10 miliónov Kčs. S prevzatím správy, prevádzky a údržby melioračných zariadení zrušených vodných družstiev je spojený ročný náklad v čiastke asi 7 miliónov Kčs ako dlhotrvajúci záväzok, z čoho čiastka 5,196.000 Kčs predstavuje osobné náklady pre 270 pracovníkov a 1,804.000 Kčs vecné náklady. Tieto náklady budú znižované podľa toho, ako budú predávané drenáže a závlahové detaily jednotným roľníckym družstvám a štátnym majetkom. Preskúšanie vodných oprávnení vodohospodárskych diel a zariadení si vyžiada ročný náklad 1,481.000 Kčs asi na 10 rokov.

Vážené Národné zhromaždenie! Predloženým vládnym návrhom zákona o vodnom hospodárstve sa dostáva nášmu vodnému hospodárstvu žiadúca socialistická úprava. Vodné hospodárstvo sa stavia na správny ekonomický základ, čo zaisťuje i spresnenie hospodárskej bilancie ako vodného hospodárstva, tak i ostatných hospodárskych odvetví.

Poľnohospodársky výbor, rozpočtový a hospodársky výbor a ústavnoprávny výbor prerokovali vládny návrh zákona o vodnom hospodárstve vo všeobecnej a podrobnej rozprave a odporúčajú plénu Národného zhromaždenia vládny návrh zákona na schválenie so zmenami, uvedenými v spoločnej zpráve tlač čís. 20. (Potlesk.)

Podpredseda Žiak: K slovu sa nikto nehlási, pristúpime k hlasovaniu.

Keďže niet pozmeňovacích návrhov, dám hlasovať o celom vládnom návrhu zákona o vodnom hospodárstve odrazu podľa zprávy výborovej.

Sú nejaké námietky? (Námietky neboli.)

Námietky nie sú.

Kto teda súhlasí s celým vládnym návrhom zákona o vodnom hospodárstve podľa zprávy výborovej, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

Kto je proti? (Nikto.)

Kto sa zdržal hlasovania? (Nikto.)

Tým Národné zhromaždenie jednomyseľne schválilo vládny návrh zákona o vodnom hospodárstve.

Tým je vybavený prvý bod poriadku schôdze.

Pristúpime k prerokovaniu druhého bodu schváleného poriadku, ktorým je

2. Zpráva výboru ústavnoprávneho k vládnemu návrhu zákona o zriaďovaní a zrušovaní výskumných ústavov, útvarov technického rozvoja a výskumných a pokusných pracovísk (tlač 21).

Zpravodajcom je poslanec Mandovec; dávam mu slovo.

Zpravodaj posl. Mandovec: Vážené Národní shromáždění!

Předložený vládní návrh zákona o zřizování a zrušování výzkumných ústavů, útvarů technického rozvoje a výzkumných a pokusných pracovišť navrhuje zrušení zákona č. 261/1949 Sb., novelisovaného zákonem č. 185/1950 Sb., o reorganisaci výzkumnictví a technického rozvoje.

Vydání nového zákona je odůvodněno tím, že ustanovení dosavadního zákona bylo vývojem překonáno a bylo třeba organisaci výzkumných ústavů, útvarů technického rozvoje a výzkumných pokusných pracovišť postavit na nový zákonný podklad.

Předložený vládní návrh zákona stanoví, že ministři a vedoucí ústředních úřadů mohou zřizovat nebo zrušovat výzkumné ústavy a útvary technického rozvoje se souhlasem vlády po vyjádření Státního úřadu plánovacího, ministerstva financí a Československé akademie věd. Podobný postup se stanoví i pro zřizování ústavů Československé a Slovenské akademie věd, takže nový zákon přispěje ke zvýšení dělby práce mezi resortními ústavy a ústavy obou akademií, ke zvýšení hospodárnosti a lepšímu využití a rozmístění vědeckých pracovníků. Ustanovení o výzkumných ústavech se vztahuje také na dobrovolné organisace, t. j. na př. na Výzkumný ústav bezpečnosti práce Ústřední rady odborů.

Předkládaná osnova zákona umožňuje zřizovat pokusné nebo vývojové závody jako součást výzkumných ústavů a uvádí tak v soulad právní stav se zaváděnou praxí. Tyto pokusné závody výzkumných ústavů jsou budovány na základě sovětských i našich zkušeností a mají zajistit rychlejší realisaci výsledků vědecko-výzkumných a vývojových prací tím, že laboratorní výsledky musí v nich být poloprovozně ověřeny a vyzkoušeny, než jsou předávány k zavedení do výroby. Dosavadní váznoucí realisace vyřešených výzkumných úkolů spočívá převážně v tom, že výrobní podniky se brání zavádět poloprovozně neověřené výsledky výzkumu a jejich ověřování až ve výrobě způsobuje většinou narušování výrobních plánů.

V případech, kde by nebylo účelné nebo ani možné zřizovat pokusné závody při výzkumných ústavech, upravuje předložená osnova zákona v souladu s praxí zřizování samostatných vývojových podniků, a to zejména pro obor strojírenství, a pokusných podniků pro ostatní obory národního hospodářství, jako je na př. pivovar, pokusná mlékárna, pokusný důl a pod.

Schvalování organisačních řádů výzkumných ústavů a útvarů technického rozvoje, jakož i zřizování výzkumných a pokusných pracovišť na podnicích, se ponechává v kompetenci resortů za účelem rychlého a operativního rozhodování.

Výzkumná pracoviště na podnicích mají doplňovat síť resortních výzkumných ústavů a zejména mají řešit problémy podnikového významu.

Na vysokých školách probíhalo dosud zřizování vědecko-výzkumných pracovišť - ústavů vysokých škol - živelně, a proto osnova zákona stanoví jejich další organisaci podle směrnic, které budou schváleny vládou.

Výbor ústavně-právní projednal vládní návrh zákona o zřizování a zrušování výzkumných ústavů, útvarů technického rozvoje a výzkumných a pokusných pracovišť na své schůzi dne 15. března 1955 a doporučuje jej plenu Národního shromáždění ke schválení. (Potlesk.)

Podpredseda Žiak: K slovu sa nikto nehlási, pristúpime preto k hlasovaniu.

Keďže niet pozmeňovacích návrhov, dám hlasovať o celom vládnom návrhu zákona odrazu podľa zprávy výborovej.

Sú nejaké námietky? (Námietky neboli.)

Nie sú.

Kto teda súhlasí s celým vládnym návrhom zákona o zriaďovaní a zrušovaní výskumných ústavov, útvarov technického rozvoja a výskumných a pokusných pracovísk podľa zprávy výborovej, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

Je niekto proti? (Nikto.)

Zdržal sa niekto hlasovania? (Nie.)

Tým Národné zhromaždenie jednomyseľne schválilo vládny návrh zákona o zriaďovaní a zrušovaní výskumných ústavov, útvarov technického rozvoja a výskumných a pokusných pracovísk.

Tým je vybavený druhý bod denného poriadku schôdze.

Pristúpime k prerokovaniu posledného bodu poriadku, ktorým je

3. Spoločná zpráva výborov kultúrneho a ústavnoprávneho k vládnemu nariadeniu zo dňa 19. októbra 1954 č. 55 Zbierky, o chránenej oblasti Pražského hradu (tlač 12).

Zpravodajcom je poslanec Homola; dávam mu slovo.

Zpravodaj posl. Homola: Vážené Národní shromáždění, soudružky a soudruzi!

Národnímu shromáždění je předloženo vládní nařízení č. 55 ze dne 19. října 1954 o chráněné oblasti Pražského hradu, vydané podle § 14, odst. 11 zák. č. 2/1954 Sb. o státním plánu rozvoje národního hospodářství republiky Československé na rok 1954, jímž se vytvářejí řádná správa a ochrana Pražského hradu.

Pražský hrad je kamenným svědkem dějin českého národa, je perlou naší vlasti, patří k našim nejkrásnějším architektonickým dílům. Jeho vývoj je od prvních počátků těsně spjat s osudem českého národa, neboť byl od nejstarších dob sídelním místem hlavy českého státu, a v naší historii není téměř epochy, která by nebyla spjata s vývojem Pražského hradu. Jeho vznik je kladen podle různých domněnek již do 6. století nového letopočtu jako pomezní hradiště slovanského kmene Čechů. Výsledky dosavadního vědeckého bádání dokládají historicky jeho existenci v 9. století, kdy se stal sídlem Přemyslových knížat. První dějinné doklady jsou z r. 890, kdy zde zakládá kníže Bořivoj první pražský kostel Mariánský. Z tehdejší doby se také zčásti dochoval hliněný val, uvnitř zpevněný dřevěnými rošty, který byl vybudován od východní části až k západní hranici dnešního III. nádvoří. Zde uvnitř opevnění, poblíže dřevěného hradu, v místech dnešního Jirského náměstí bylo vyvýšené místo s knížecím trůnem, kde byla nastolována česká knížata. Knížecí a později královský hrad mění během staletí stále svou podobu. Tak kníže Vratislav zakládá druhý kostel sv. Jiří, kníže Václav kamennou rotundu sv. Víta, nejvýznamnější stavbu tohoto druhu ve střední Evropě. Vzniká zde pražské biskupství a klášter, kníže Spytihněv na místě rotundy Václavovy dává stavět kamennou basiliku sv. Víta, kníže Břetislav zpevňuje opevnění kamennou zdí za hliněnými valy, kníže Soběslav obklopuje hrad opukovou hradbou s třemi vstupními věžemi, staví kamenný palác s kaplí v románském slohu, dodnes zčásti zachovaný. Přemysl Otakar II. staví okolo hradu gotické hradby s věžemi a příkopy na západní straně, opevňuje i osadu v podhradí a zakládá město Malou Stranu. Po požáru v r. 1303 zůstává hrad dlouho v ssutinách a ožívá opět hlavně za Karla IV., který dává přestavět královský palác v gotickém slohu, na starém románském základě staví 2 patra, z nichž první je doposud zachováno. Na místě románské basiliky sv. Víta zakládá v pořadí již třetí chrám, monumentální gotickou katedrálu. Ve stavbě Pražského hradu a katedrály pokračoval Václav IV. a ke konci XV. století Vladislav Jagellonský, který přikročil k přestavbě královského paláce a v jeho druhém patře zřídil velký sál - Vladislavský a 2 křídla ve slohu pozdní gotiky, zvané Vladislavské, s již patrnými renesančními prvky.

Po jeho smrti rozšiřovali Pražský hrad první Habsburkové, zvláště Rudolf II. na západní stranu, kolem dnešního druhého nádvoří a na sever za Jelení příkop. Současně byl upraven nový hradní prostor s krásnými renesančními stavbami, je založena královská zahrada, ve které je započato s výstavbou královského letohrádku (r. 1535). Po požáru r. 1541 byl obnovován královský palác v době Maxmiliána II. a stavěna nová palácová křídla. Současně vznikají kolem královského paláce nové renesanční domy nejbohatší české šlechty, Rožmberků, Pernštejnů a hradní purkrabství. Pražský hrad dostává renesanční ráz, dokončuje se Belveder a nová stavba Míčovny. Vzniká Španělský sál a galerie. V třicetileté válce je hrad ochuzen o světoznámé sbírky, které odnesli r. 1648 Švédové. Celé století poté nedoznává hrad změn až v době tereziánské 1753 - 1755, kdy dochází k velké přestavbě a hrad je celkově upraven v jednotné formě prostého rokoka, v kteréžto úpravě je hrad v hlavních rysech zachován dodnes. Od té doby zůstává Pražský hrad téměř beze změn až na katedrálu sv. Víta, která se dokončuje ve XX. století.

Po skončení prvé světové války se stává Pražský hrad sídlem presidentů republiky. Po osvobození naší vlasti sovětskou armádou bylo přikročeno k dalším stavebním úpravám Pražského hradu. Zvláště od r. 1948 příchodem s. Gottwalda a později s. Zápotockého, prvních dělnických presidentů, byla zahájena nová éra Pražského hradu. Byly provedeny renovace, úprava Jízdárny, která jest dnes nejkrásnější výstavní síní ve střední Evropě a slouží jako stánek výtvarnému umění. Vyhořelá a polorozbořená Míčovna byla upravena na representační stavbu a zachráněna byla krásná sgraffita a renesační architektura zvenčí i uvnitř. Jsou prováděny úpravy historického královského paláce, jak románské části z XII. století, tak i gotické části ze XIV. a XV. století. V tomto paláci se připravuje museum Pražského hradu, do Zlaté uličky je umístěno museum královského letohrádku, je prováděna úprava slavnostního schodiště do Španělského sálu a pokračováno v dalších renovačních pracích.

Pražský hrad, sídlo presidenta republiky a místo dějinných zasedání ÚV KSČ a Národního shromáždění, se stává, zvláště v naší době, cílem přečetných návštěv lidu, protože ve svém celku tvoří jedinečnou národní památku. Jedinečnou, protože zůstala zachována architektura z různých věků výstavby hradu. Románský palác z XII. století, gotický ze XIV. století, pozdně gotický Vladislavský sál, románská basilika sv. Jiří, romantická Zlatá ulička s domky ze XVII. století, gotická katedrála, renesanční královský letohrádek, barokní Jízdárna, representační sály Španělský i Galerie. Nejen architektonická úprava, ale i doplnění jednotlivých prostor musejními exponáty vytváří v návštěvníkovi pocit národní hrdosti i poučení o dějinném vývoji a vysoké kultuře našeho lidu a stává se tak věrným dokladem nesmírné péče strany a vlády o zachování národního kulturního dědictví.

Pražský hrad náleží všemu československému lidu a proto je v zájmu našeho státu, aby byla zajištěna přiměřená správa všech objektů Pražského hradu a péče o jeho památky a všechny objekty byly převedeny do státního socialistického vlastnictví.

Kulturní a ústavně-právní výbor projednaly vládní nařízení a proto doporučuji Národnímu shromáždění, aby vládní nařízení č. 55 ze dne 19. října 1954 o chráněné oblasti Pražského hradu schválilo. (Potlesk.)

Podpredseda Žiak: K slovu nie je nikto prihlásený, pristúpime k hlasovaniu.

Kto súhlasí s návrhom na schválenie vládneho nariadenia zo dňa 19. októbra 1954 č. 55 Zbierky, vydaného podľa § 14 ods. 1 zákona č. 2/1954 Zbierky a uvedeného v spoločnej zpráve výborov kultúrneho a ústavnoprávneho, a to v znení, ako toto vládne nariadenie bolo uverejnené v Zbierke zákonov, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

Je niekto proti? (Nikto.)

Zdržal sa niekto hlasovania? (Nikto.)

Ďakujem. - Tým Národné zhromaždenie jednomyseľne schválilo vládne nariadenie o chránenej oblasti Pražského hradu.

Tým je vybavený denný poriadok schôdze.

Končím schôdzu.

(Konec schůze ve 12 hod. 27 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP