Předsednictvo Národního shromáždění Republiky československé 1958

II. volební období

34-P

Vládní návrh

Zákonné opatření

předsednictva Národního shromáždění

ze dne .............. 1958

o zřízení pobočky Československé akademie zemědělských věd na Slovensku

Předsednictvo Národního shromáždění Republiky československé usneslo se podle § 66 ústavy na tomto zákonném opatření:

§1

(1) Zřizuje se pobočka Československé akademie zemědělských věd se sídlem v Bratislavě (dále jen "pobočka"). Pobočka vykonává působnost Československé akademie zemědělských věd (dále jen "Akademie") na Slovensku.

(2) Oprávnění, která příslušejí ministru zemědělství a lesního hospodářství vůči Akademii, vykonává vůči její pobočce pověřenec zemědělství a lesního hospodářství.

§ 2

(1) V čele pobočky je předseda, který řídí vědecko-výzkumnou a hospodářskou činnost pobočky. Předsedovi pobočky pomáhá při plnění jeho úkolů předsednictvo pobočky.

(2) Předsednictvo pobočky tvoří předseda pobočky, jeho zástupce, vědecký sekretář pobočky a další členové předsednictva pobočky, jejichž počet určí valné shromáždění Akademie.

§ 3

(1) Předsedu pobočky, jeho zástupce a vědeckého sekretáře pobočky volí valné shromáždění Akademie na 5 let; ostatní členy předsednictva pobočky jmenuje předseda Akademie na návrh předsedy pobočky na 3 roky. Předseda pobočky, jeho zástupce a vědecký sekretář pobočky jsou zároveň členy předsednictva Akademie.

(2) Podrobnou organizaci pobočky upraví stanovy Akademie.

§ 4

Ustanovení zákona č. 52/1952 Sb., o Československé akademii věd, ve znění zákona č. 53/1957 Sb., zůstávají nedotčena.

§ 5

Toto zákonné opatření nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1959; provede je ministr zemědělství a lesního hospodářství v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

 

Důvodová zpráva

Zemědělský a lesnický výzkum v našem státě není jednotně organizován. Československá akademie zemědělských věd má svá pracoviště dosud převážně jen v českých krajích. Na Slovensku se zabývají zemědělským a lesnickým výzkumem jednak Slovenská akademie věd (zemědělská sekce), jednak výzkumné ústavy pověřenectva zemědělství a lesního hospodářství.

Tento stav vede k tomu, že zemědělský a lesnický výzkum na Slovensku není dosud vybaven dostatečným počtem jednotně řízených výzkumných pracovišť a dostatečným počtem odborných výzkumných kádrů.

Tato organizační roztříštěnost působí pak vážné nedostatky v rozvoji zemědělského a lesnického výzkumu na Slovensku a v jeho účasti na budování socialistické zemědělské velkovýroby.

Zemědělský a lesnický výzkum na Slovensku počtem ústavů a laboratoří a jejich vybavením není schopen obsáhnout celou různorodou problematiku zemědělské a lesnické výroby. Nebylo by také ani účelné a hospodárné budovat jej v takovém rozsahu, neboť mnohé potřeby slovenského zemědělství mohou úspěšně uspokojovat celostátní výzkumné ústavy, existující již v rámci Československé akademie zemědělských věd.

Zkušenosti z posledních 5 let, od kdy se zemědělský výzkum souběžně rozvíjí v Československé akademii zemědělských věd a Slovenské akademii věd, dostatečně potvrdily, že nynější organizace výzkumu na Slovensku způsobuje kromě jiných potíží i isolovanost výzkumných zařízení od řízení zemědělské výroby, takže se v dostatečné míře nerozvíjí výzkumná činnost ve velmi důležitých oborech z hlediska naléhavých potřeb zemědělské výroby tak, jak na ni klade důraz XI. sjezd Komunistické strany Československa.

Navrhovaným zřízením pobočky Československé akademie zemědělských věd se přispěje k dobudování zemědělského a lesnického výzkumu na Slovensku a umožní se, aby bylo v nejkratší době dosaženo na Slovensku úrovně zemědělského a lesnického výzkumu v českých krajích. Pobočka bude mít vlastní orgány pro řízení vědecko-výzkumné práce. Oprávnění, která příslušejí ministru zemědělství a lesního hospodářství vůči Akademii, vykonává vůči její pobočce pověřenec zemědělství a lesního hospodářství.

Do zřízené pobočky budou převedeny výzkumné ústavy a pracoviště Slovenské akademie věd (zemědělské sekce) a ostatní pracoviště zemědělského a lesnického výzkumu na Slovensku.

Úkolem výzkumu při zvyšování úrovně zemědělské výroby na Slovensku bude zejména vypracování soustav hospodaření v různých oblastech Slovenska, urychlené vypracování návrhu na organizaci hospodaření v horských oblastech Slovenska, organizace hospodaření ve východoslovenské nížině a řešení otázek, které souvisí s budováním velkoplošných závlah na Slovensku.

Provedení osnovy zákonného opatření si vyžádá zvýšení výdajů ze státního rozpočtu asi o 2 mil. Kčs na zřízení pobočky a plnění jejích úkolů.

V Praze dne 5. prosince 1958.

Předseda vlády:

V. Široký v. r.

Ministr zemědělství a lesního hospodářství:

M. Bakuľa v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP