Předsednictvo Národního shromáždění Republiky československé 1958.

II. volební období.

32-P

Vládní návrh.

Zákonné opatření

předsednictva Národního shromáždění

ze dne ................ 1958

o vedoucích odborů rad národních výborů.

Předsednictvo Národního shromáždění Republiky československé usneslo se podle § 66 ústavy na tomto zákonném opatření:

§ 1

(1) Národní výbor může na návrh rady pověřit člena rady vedením důležitého odboru rady národního výboru.

(2) Nároky člena rady národního výboru, který bude pověřen vedením jejího odboru a nemůže z tohoto důvodu vykonávat své pravidelné zaměstnání, upraví vláda.

§ 2

Vedoucí ostatních odborů rad národních výborů ustanovuje národní výbor na návrh rady z politicky a odborně kvalifikovaných zaměstnanců.

§ 3

O zproštění z funkce vedoucího odboru rozhoduje národní výbor na návrh rady.

§ 4

Ustanovení § 29 odst. 2 zákona č. 13/1954 Sb., o národních výborech, se zrušuje.

§ 5

Toto zákonné opatření nabývá účinnosti dnem 1. července 1958; provedou je všichni členové vlády.

Důvodová zpráva.

V souladu s usneseními celostátní konference KSČ z června 1956 přistupuje vláda v současné době k uskutečnění opatření ke zvýšení ekonomické účinnosti řízení hospodářství spravovaného národními výbory. Nová organisace řízení tohoto hospodářství má nejen přispět k podstatnému zvýšení úlohy národních výborů, ale má umožnit také zvýšení úrovně práce rad a jejich odborů.

Jedním z opatření, které má zvýšit účinnost řídící činnosti rad národních výborů, je uvolnění členů rad krajských a okresních národních výborů pro řízení důležitých odborů rady (finančního, kontrolního, zemědělství a lesního hospodářství, výkupu, místního hospodářství a dopravy, školství a kultury a v některých krajích i odboru pro výstavbu). Těmto uvolněným členům rady bude třeba přiznat tytéž nároky jako ostatním uvolněným funkcionářům národního výboru, zejména nárok na přiznání neplaceného pracovního volna pro výkon funkce a nárok na odměnu. Poněvadž zákon o národních výborech, zejména jeho § 27, neumožňuje úpravu těchto otázek a poněvadž dále ustanovování vedoucích odborů z členů rad není v souladu se zásadami § 28 odst. 1 a § 29 odst. 2 zákona o národních výborech, podle nichž vedoucí odborů jsou ustanovováni ze zaměstnanců národního výboru, je třeba tuto mezeru odstranit novým zákonným předpisem. Tento cíl sleduje § 1 předkládaného návrhu zákonného opatření, jímž se v naznačených směrech doplňují ustanovení § 27 a 28 odst. 1 zákona o národních výborech.

Dále je třeba zrušit překonané již ustanovení § 29 odst. 2 téhož zákona, které návrh rady na ustanovení nebo zproštění vedoucího odboru váže na souhlas vedoucího vyššího odboru nebo příslušného ústředního úřadu. Udělování tohoto souhlasu bylo již dnes v praxi namnoze pouhou formalitou a po připravované reorganisaci aparátu rad národních výborů, kdy mnohé odbory budou podléhat více ministrům, by jen zbytečně ztěžovalo ustanovování a zproštování vedoucích odborů. Proto se v souladu se zásadami decentralisace a zjednodušení státního aparátu udělování souhlasu v uvedených případech odstraňuje.

Navrhované zákonné opatření spolu s ostatními opatřeními ke zjednodušení aparátu rad národních výborů přispěje ke snížení nákladů na státní aparát.

V Praze dne 27. června 1958.

Předseda vlády:

v z. V. Kopecký v. r.

Ministr spravedlnosti:

Dr. Škoda v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP