Předsednictvo Národního shromáždění republiky Československé 1957.
II. volební období.
29-P
Vládní návrh.
Zákonné opatření
předsednictva Národního shromáždění
ze dne ............... 1957
o Institutu společenských věd při Ústředním výboru Komunistické strany Československa.
Předsednictvo Národního shromáždění republiky Československé usneslo se podle § 66 ústavy na tomto opatření:
§ 1
Institut společenských věd při Ústředním výboru Komunistické strany Československa, zřízený usnesením politického byra Ústředního výboru Komunistické strany Československa ze dne 5. března 1957, je vědecký ústav, který je oprávněn udělovat vědecké hodnosti kandidáta věd a doktora věd za podmínek stanovených vládním nařízením č. 60/1953 Sb., o vědeckých hodnostech a o označení absolventů vysokých škol.
§ 2
Toto zákonné opatření nabývá účinnosti ode dne 1. října 1957; provede je ministr školství a kultury v dohodě se zúčastněnými členy vlády.
Důvodová zpráva.
K úspěšnému řízení celé ideologické oblasti našeho života, k zvýšení úrovně pracovníků na úseku společenských věd projevuje se stále větší potřeba ideologicky vyspělých a politicky zocelených kádrů, ovládajících složité otázky theorie i praxe socialistické výstavby.
Významným prostředkem při uskutečňování tohoto úkolu se stane Institut společenských věd při Ústředním výboru Komunistické strany Československa, budovaný podle usnesení Ústředního výboru Komunistické strany Československa. Institut je po stránce vědecké náplně i po stránce metodické postaven na roveň výzkumným a badatelským ústavům Československé akademie věd.
Institut bude řízen přímo Ústředním výborem Komunistické strany Československa. Za celý chod Institutu, za ideovou náplň a za jeho vědeckou práci bude odpovídat rektor, který se při tom opírá o vědeckou radu. Členy vědecké rady bude jmenovat Ústřední výbor Komunistické strany Československa z nejlepších vědeckých pracovníků Institutu, po případě z jiných pracovišť. Zástupcem rektora pro řízení pedagogické a vědecké činnosti bude prorektor.
Základní organisační jednotkou pro pedagogickou a vědeckou práci a pro výchovu vědeckého dorostu; bude katedra. Předpokládá se, že na každé katedře bude v prvních letech pracovat malý počet vědeckých pracovníků včetně vedoucího katedry. Po získání zkušeností z vědecké práce na katedrách bude uváženo o postupném rozšíření jednotlivých kateder o další vědecké pracovníky. Vzhledem k tomu, že Institut bude pracovat s minimálním počtem stálých pracovníků, bude používat také externích vědeckých pracovníků z úseku společenských věd.
Hlavním úkolem Institutu bude vychovávat vysoce kvalifikované, marxisticky vzdělané vědecké theoretické pracovníky a současně aktivně pomáhat při rozpracování vědeckých a theoretických otázek. Práce na těchto konkrétních úkolech bude jedním z prostředků k rozvíjení theorie a povede k odstraňování dosavadní odtrženosti theoretické činnosti od života a naší socialistické výstavby.
Výběr vědeckých aspirantů bude prováděn z osvědčených stranických pracovníků, pracovníků dobrovolných společenských organisací a státních zaměstnanců, dostatečně theoreticky i politicky vyspělých, kteří mají potřebné předpoklady pro vědeckou práci.
Za aspiranta může být přijat bezúhonný československý občan, oddaný lidově demokratickému zřízení, který
a) je mladší 40 let,
b) je nejméně 5 let členem Komunistické strany Československa,
c) ukončil s úspěchem studium na vysoké škole ve zvoleném nebo příbuzném vědním oboru,
d) prokáže tří- až čtyřletou praxi jako vedoucí pracovník v ideologické práci ve straně, v masových organisacích nebo jako státní zaměstnanec.
V prvních letech práce Institutu bude možné v jednotlivých případech upustit od požadavku ukončeného vysokoškolského vzdělání, prokáže-li uchazeč potřebné zkušenosti a schopnosti pro vědeckou práci. Výjimku povolí rektor.
O přijetí do Institutu rozhodne podle výsledku přijímací zkoušky Ústřední výbor Komunistické strany Československa.
Výchova vědeckých aspirantů bude soustředěna především ve 3 základních oborech:
a) politická ekonomie,
b) filosofie,
c) dějiny KSČ.
Po získání zkušeností bude zváženo o zavedení dalších předmětů: novodobých dějin a mezinárodních vztahů.
Pokud nebudou Ústředním výborem Komunistické strany Československa stanoveny v jednotlivostech odchylky, bude studium vědeckých aspirantů organisováno podle vyhlášky ministerstva školství, presidia Československé akademie věd, Ústřední rady odborů a státního úřadu důchodového zabezpečení č. 236/1955 Ú. l., kterou se vydává organisační a studijní řád pro vědecké aspiranty.
Rozmístění absolventů Institutu bude provádět Ústřední výbor Komunistické strany Československa.
Institut bude oprávněn udělovat vědecké hodnosti kandidáta a doktora věd za podmínek stanovených vl. nař. č. 60/1953 Sb., o vědeckých hodnostech a o označení absolventů vysokých škol. Podle § 9 cit. vl. nař. bude však třeba, aby vláda na návrh Státní komise pro vědecké hodnosti určila, ve kterých vědních oborech má Institut právo udělovat vědecké hodnosti kandidátů a doktorů věd.
Vědečtí pracovníci a ostatní zaměstnanci Institutu budou pracovníky Ústředního výboru Komunistické strany Československa.
Vědečtí aspiranti Institutu budou hospodářsky zabezpečeni stipendiem obdobně jako posluchači Vysoké školy stranické při Ústředním výboru Komunistické strany Československa.
Potřebné finanční prostředky bude Institutu poskytovat Ústřední výbor Komunistické strany Československa, takže realisací navrhovaného zákonného opatření nevzniknou výdaje pro státní rozpočet.
V Praze dne 11. září 1957.
Předseda vlády:
v z. Dr. Dolanský v. r.
Ministr školství a kultury:
Dr. Kahuda v. r.