Předsednictvo Národního shromáždění republiky Československé 1956.

II. volební období.

20-P

Vládní návrh.

Zákonné opatření

předsednictva Národního shromáždění

ze dne .......... 1956,

kterým se mění a doplňuje zákon č. 53/1954 Sb.,

o lidových družstvech a o družstevních organisacích.

Předsednictvo Národního shromáždění republiky Československé usneslo se podle § 66 ústavy na tomto zákonném opatření:

Čl. I.

Zákon č. 53/1954 Sb., o lidových družstvech a o družstevních organisacích, se mění a doplňuje takto:

1. § 46 odst. 4 zní:

"(4) Členy výboru a revisní komise i jejich náhradníky volí a odvolává sjezd. Členy představenstva volí a odvolává výbor. Jinak složení a způsob volby orgánů a jejich členů upravují stanovy."

2. K § 51 odst. 2 se připojuje další věta tohoto znění:

"O sloučení podniků platí přiměřené ustanovení o slučování družstev."

3. Do § 54 se jako odstavec 3 vkládá ustanovení tohoto znění:

"(3) Ústřední rada družstev muže k plnění svých hospodářských úkolů zřizovat podniky; pro ně platí ustanovení § 51 obdobně."

4. § 57 odst. 1 a 2 zní:

"(1) Majetek družstevních svazů a Ústřední rady družstev, jakož i majetek jejich podniků požívá stejné ochrany a výhod jako majetek lidových družstev.

(2) Exekuci proti družstvům, družstevním svazům, Ústřední radě družstev, jakož i proti jejich podnikům lze vést jen způsobem a v rozsahu uvedeném v § 437 odst. 1 občanského soudního řádu. Dozorčími orgány jsou Ústřední svazy družstev a Ústřední rada družstev."

Čl. II.

Toto zákonné opatření nabývá účinnosti dnem 1. června 1956; provedou je všichni členové vlády.

 

Důvodová zpráva.

Nová úprava československého družstevnictví, zakotvená v zákoně č. 53/1954 Sb., o lidových družstvech a o družstevních organisacích, přispěla k dalšímu rozvoji družstevního hnutí a ve svém celku se osvědčila. Zkušenosti z provádění tohoto zákona a další vývoj družstevního hnutí vyžadují úpravy některých ustanovení družstevního zákona a jeho přizpůsobení potřebám praxe.

Je zapotřebí změnit úpravu volby orgánů ústředních družstevních svazů v tom směru, aby bylo posíleno postavení kolektivních orgánů a prohloubena zásada kolektivního vedení. Způsob volby ve stanovách má být zásadně stanoven tak, že výbor zvolený sjezdem sám si zvolí představenstvo v čele s jeho předsedou a revisní komise, rovněž sjezdem zvolená, ze svého středu si zvolí předsedu. Tento způsob přispívá ke zvýšení odpovědnosti představenstva vůči výboru. Navrhovaná úprava přizpůsobuje volby výkonných orgánů v družstevních svazech volbám obdobných orgánů v jiných masových organisacích a odpovídá též úpravě v SSSR. Poněvadž stanovy s obdobnými ustanoveními by byly v rozporu s družstevním zákonem, je třeba novelisovat § 46 odst. 4 cit. zák.

Doplněním § 51, se umožňuje sloučit v případě potřeby družstevní podniky. V době vydání zákona byly družstevní podniky výjimkou. Další vývoj ukázal, že zejména pro obstarání velkoobchodní činnosti v oboru spotřebního družstevnictví se stane forma družstevních podniků běžnou. Mezera v zákoně, který slučování podniků neupravoval, stala se tak citelnou.

Je rovněž účelné při provádění novelisace zpřesnit formulaci §§ 54 a 57 tak, že Ústřední radě družstev přísluší oprávnění zřizovat podniky, na které se vztahuje § 51.

Provedením tohoto zákonného opatření nevzniknou státní pokladně žádné zvýšené náklady.

V Praze dne 25. května 1956.

Předseda vlády:

V. Široký v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP