Předsednictvo

Národního shromáždění republiky Československé 1956.

II. volební období.

15-P.

Vládní návrh.

Zákonné opatření

předsednictva Národního shromáždění

ze dne ........... 1956,

kterým se doplňuje zákon č. 247/1949 Sb., o vyznamenáních a čestných uznáních.

Předsednictvo Národního shromáždění republiky Československé usneslo se podle § 66 ústavy na tomto zákonném opatření:

Čl. I.

Ustanovení § 7 odstavec 3 zákona č. 247/1949 Sb., o vyznamenáních a čestných uznáních, se doplňuje a zní:

"(3) President republiky, vláda nebo její členové a vedoucí ústředních orgánů státní správy mohou projevovat veřejné uznání. Podrobnosti určí vláda nařízením, které vydá se souhlasem presidenta republiky a v němž může také stanovit, kdy s veřejným uznáním jsou spojena přednostní práva, výhody a zvláštní pocty nebo peněžní a jiné odměny."

Čl. II.

Zrušuje se ustanovení § 11 zákona č. 71/1952 Sb., o organisaci tělesné výchovy a sportu.

Čl. III.

Toto zákonné opatření nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou je všichni členové vlády.

 

Důvodová zpráva.

Systém československých vyznamenání a čestných uznání je upraven zákonem č. 247/1949 Sb. Na jeho podkladě vláda zakládá řády a jiné druhy vyznamenání, stanoví čestné tituly nebo zakládá pamětní odznaky.

President republiky, vláda nebo její členové mohou také podle § 7 odst. 3 cit. zákona projevovat veřejné uznání.

Podle tohoto ustanovení není však oprávněn projevovat veřejné uznání jiný vedoucí ústředního orgánu státní správy, není-li členem vlády, jako na př. předseda Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport při vládě republiky Československé. Je to vysvětlitelné tím, že v době vydání zákona o vyznamenáních a čestných uznáních (17. 11. 1949) nejevilo se to potřebným, ježto na př. v čele Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport stál tehdy člen vlády (viz § 2 odst. 2 zákona č. 187/1949 Sb., o státní péči o tělesnou výchovu a sport).

V posledních letech však byla zřízena celá řada nových ústředních orgánů státní správy, v jejichž čele není člen vlády, u nichž však také přichází v úvahu projevování veřejných uznání. Zvlášť naléhavou se tato věc stala právě v resortu Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport, kde potřeby milionového tělovýchovného hnutí, zejména nyní po úspěšné I. celostátní spartakiádě vyžadují, aby oprávnění projevovat veřejné uznání bylo výslovně propůjčeno i předsedovi Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport.

Protože obdobná potřeba se vyskytuje, po případě v budoucnu může vyskytnout, i u jiných podobných ústředních orgánů státní správy, doporučuje se zákonným opatřením doplnit cit. zákon o vyznamenáních a čestných uznáních zmocněním pro všechny vedoucí ústředních orgánů státní správy k projevování veřejného uznání.

Při této příležitosti se zároveň navrhuje zrušit § 11 zákona Č. 71/1952 Sb., o organisaci tělesné výchovy a sportu, v němž je dosud upraveno udělování čestných titulů v tělesné výchově a sportu. Vláda zároveň nařízením podle § 7 zákona č. 247/1949 Sb., nově a jednotně upraví celý komplex čestných uznání v tělesné výchově a sportu včetně veřejného uznání, projevovaného předsedou Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport již na základě novelisace zákona čís. 247/1949 Sb., provedené navrhovaným zákonným opatřením. Realisácí tohoto zákonného opatření vzniknou příslušným ústředním orgánům státní správy určité náklady, spojené zejména s pořízením diplomů, čestných plaket nebo podobně. Jejich výši nelze předem stanovit, i když možno předpokládat, že v celku půjde o částky nikterak významné, jež budou muset být vždy zajištěny v řádném rozpočtu příslušných resortů.

V Praze dne 27. ledna 1956.

Předseda vlády:

V. Široký v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP