Předsednictvo
Národního shromáždění republiky Československé 1955.
II. volební období.
12-P
Vládní návrh.
Zákonné opatřenío předsednictva Národního shromáždění
ze dne............... 1955
o změně a doplnění zákona č. 103/1951 Sb., o jednotné preventivní a léčebné péči.
Předsednictvo Národního shromáždění republiky Československé usneslo se podle § 66 ústavy na tomto zákonném opatření:
Čl. I
Zákon č. 103/1951 Sb., o jednotné preventivní a léčebné péči, se mění a doplňuje takto:
§ 16 odst. 2 zní:
"(2) Podrobné předpisy k provedení části I v oboru ministerstva dopravy, pokud jde o preventivní a léčebnou péči na železnicích, a v oboru ministerstva vnitra vydají a potřebné odchylky stanoví příslušní ministři v dohodě s ministrem zdravotnictví; jsou oprávněni zejména stanovit, že zařízení preventivní a léčebné péče zřizují a provozují orgány v oboru jejich působnosti."
Čl. II
Toto zákonné opatření nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou je ministři zdravotnictví, dopravy a vnitra.
Důvodová zpráva.
Zákonem ze dne 19. prosince 1951 č. 103 Sb. byla vytvořena jednotná zdravotní a léčebná péče, kterou plánuje, organisuje, řídí a kontroluje ministerstvo zdravotnictví a podle jeho směrnic a pokynů národní výbory (orgány státní zdravotní správy). Do této jednotné preventivní a léčebné péče spadají též zaměstnanci Československých státních drah.
Zkušenosti získané za dobu platnosti uvedeného zákona však ukazují, že tato úprava nevyhovuje. Lékaři státní zdravotní správy nemají totiž bezprostřední styk se železničními útvary a závody, nemohou obsáhnout různorodost pracovních funkcí a pracovního prostředí železniční dopravy a nemohou proto ve své zdravotnické péči přihlížet k specielním potřebám železniční služby. Pro odstranění dosavadních nedostatků bude účelné, jestliže úkol zajišťovat zdravotní péči pro zaměstnance Československých státních drah bude přenesen z ministerstva zdravotnictví na ministerstvo dopravy. Dosáhne se tím také operativnosti v řízení železniční zdravotní péče.
Navrhované zákonné opatření dává proto ministerstvu dopravy možnost zřizovat a provozovat vlastní zdravotnická zařízení. V souvislosti s tím se ministr dopravy zmocňuje, aby vydával v dohodě s ministrem zdravotnictví k zákonu č. 103/1951 Sb. prováděcí předpisy, pokud jde o úkoly preventivní a léčebné péče na železnicích, s potřebnými odchylkami proti předpisům platným pro orgány státní zdravotní správy.
Ze stejných důvodů se dostává oprávnění zřizovat a provozovat vlastní zdravotnická zařízení také ministerstvu vnitra. Vydávat prováděcí předpisy k zákonu č. 103/1951 Sb. s potřebnými odchylkami byl ministr vnitra oprávněn již podle dosavadní úpravy.
I po navrhované úpravě zůstane ministerstvu zdravotnictví metodické řízení zdravotní peče v závodních zdravotnických zařízeních Československých státních drah, stejně jako mu zůstane povinnost zajišťovat zdravotní péči pro rodinné příslušníky zaměstnanců železnic v plném rozsahu. Také pro zaměstnance Československých státních drah bude za jišťovat zdravotní péči i nadále ministerstvo zdravotnictví, pokud ji nebudou moci obstarat železniční zdravotnická zařízení. Výhledově se počítá ovšem s rozšiřováním zdravotnické péče poskytované zaměstnancům v železničních zdravotnických zařízeních a zejména s výstavbou nových zařízení.
Ministerstvo dopravy převzalo již k 1. červenci 1955 podle usnesení vlády ze dne 28. června 1955 do své správy zařízení zdravotní péče, která byla již na železnicích vybudována. Další potřebná opatření provede ministerstvo dopravy podle plánu, který vláda schválila týmž usnesením, tak aby útvary železniční zdravotní péče mohly úspěšně plnit stanovené úkoly již v nejbližší době.
Provedení navrhovaného zákonného opatření si nevyžádá nových nároků na státní rozpočet.
V Praze dne 9. listopadu 1955.
Předseda vlády:
V. Široký v. r.
Ministr dopravy:
Pospíšil v. r.