Předsednictvo Národního shromáždění republiky Československé 1955

II. volební období

3-P.

Vládní návrh.

Zákonné opatření předsednictva Národního shromáždění

ze dne ............. 1955,

kterým se upravuje udělování hodnosti doktora věd některým vědeckým pracovníkům.

Předsednictvo Národního shromáždění republiky Československé usneslo se podle § 66 ústavy na tomto zákonném opatření:

§ 1.

(1) Vědeckým pracovníkům, kteří jsou známi vynikajícími vědeckými pracemi, objevy nebo vynálezy, může Státní komise pro vědecké hodnosti nejpozději do roka ode dne vyhlášení tohoto zákonného opatření na návrh rady vysoké školy, presidia Československé akademie věd, předsednictva Slovenské akademie věd nebo předsednictva Československé akademie zemědělských věd udělit zcela výjimečně vědeckou hodnost doktora věd, aniž byly splněny podmínky § 4 vládního nařízení č. 60/1953 Sb., o vědeckých hodnostech a o označení absolventů vysokých škol.

(2) Státní komise pro vědecké hodnosti si vyžádá před svým rozhodnutím odborný posudek Československé akademie věd nebo ministerstva školství, po případě ministerstva národní obrany.

§ 2.

O vědních oborech, v nichž se uděluje vědecká hodnost doktora věd podle tohoto zákonného opatření, o jejím odnětí, o vrchním dozoru nad jejím udílením a o tom, v jakém znění se tato hodnost uvádí, platí ustanovení §§ 8, 13, 14 a 16 vl. nař. č. 60/l953 Sb.

§ 3.

Podrobnosti k tomuto zákonnému opatření stanoví ministr školství v dohodě s presidentem Československé akademie věd a se zúčastněnými členy vlády.

§ 4.

Toto zákonné opatření nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede je ministr školství v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

 

Důvodová zpráva.

Všeobecná část.

Vládním nařízením č.60/1953 Sb., o vědeckých hodnostech a o označení absolventů vysokých skol, bylo upraveno udělování vědeckých hodností kandidáta věd a doktora věd. Výjimku stanovil § 6 cit. vládního nařízení potud, že řádným členům - akademikům Československé akademie věd přísluší vědecká hodnost doktora věd již od doby zvolení nebo jmenování. Jinak vědeckou hodnost kandidáta věd udělují ty fakulty vysokých škol a ústavy akademií věd, které na návrh Státní komise pro vědecké hodnosti určí vláda (§ 9 uvedeného vládního nařízení); Hodnost doktora vod (pokud nejde o čestnou vědeckou hodnost doktora věd) pak udělují ty vysoké školy, fakulty a ústavy akademií věd, které rovněž na návrh Státní komise pro vědecké hodnosti určí vláda. Předpokladem k udělení vědecké hodnosti je, aby uchazeč veřejně obhájil disertační práci, čestnou vědeckou hodnost doktora věd, kdy předložení a obhajoba disertační práce odpadá, může udělit rada vysoké školy se souhlasem ministra školství a dále valné shromáždění Československé akademie věd, Slovenské akademie věd a Československé akademie zemědělských věd. Řízení při udělování vědeckých hodností bylo podrobněji upraveno vyhláškou ministra školství č. 4/1954 Ú. l. Organisační a jednací řád Státní komise pro vědecké hodnosti byl vydán vyhláškou ministra školství č. 287/1953 Ú. l.

Při projednávání návrhů zbývajících prováděcích předpisů k vládnímu nařízení č. 60/1953 Sb. (t. j. vyhlášek ministra školství č. 243/1954 Ú. l., o určení vysoké školy, fakulty vysoké školy nebo ústavu akademie věd pro obhajobu disertační práce, a č. 244/1954 Ú. l., o kandidátských zkouškách) došlo jak ministerstvo školství, tak Státní komise pro vědecké hodnosti k závěru, že je nezbytně nutné upravit na přechodnou dobu udělení vědecké hodnosti doktora věd bez obhajoby disertační práce vědeckým pracovníkům, kteří jsou známi vynikajícími vědeckými pracemi, objevy nebo vynálezy. Jde především o věkově starší vědecké pracovníky (profesory nebo docenty na vysokých školách, vedoucí pracovníky vědeckých ústavů a pod.), kteří nebyli ještě zvoleni řádnými členy Československé akademie věd, jsou však zpravidla členy korespondenty této akademie, po případě členy Československé akademie zemědělských věd nebo Slovenské akademie věd. Nebylo by účelné, aby na těchto čelných a uznaných vědcích byla požadována veřejná obhajoba disertační práce, neboť "podnítiti snahu o zvýšení vědecké kvalifikace" (§ 1 cit. vládního nařízení) je třeba především u mladých a věkově středních kádrů.

Navrhuje se proto, aby vědeckým pracovníkům, kteří jsou známi vynikajícími vědeckými pracemi, objevy nebo vynálezy, udělila vědeckou hodnost doktora věd Státní komise pro vědecké hodnosti bez obhajoby disertační práce a to na návrh rady některé vysoké školy nebo na návrh presidia Československé akademie věd, předsednictva Slovenské akademie vod nebo předsednictva Československé akademie zemědělských věd. Tento způsob udělení vědecké hodnosti doktora věd má být časově omezen na dobu jednoho roku ode dne vyhlášení navržené úpravy.

Na rozdíl od čestné vědecké hodnosti doktora věd, která podle § 7 odst. 1 vl. nař. č. 60/1953 Sb. může býti bez obhajoby disertační práce udělena nejen vynikajícím vědeckým, nýbrž i jiným veřejným pracovníkům, jde v daném případě o udělení hodnosti doktora věd na podkladě vědecké kvalifikace, která se však neprokazuje obhajobou disertační práce, nýbrž posudkem vrcholných vědeckých institucí.

Finanční důsledky spojené s navrženou úpravou projeví se jenom v častějších schůzích Státní komise pro vědecké hodnosti; náklad na tyto schůze je v rozpočtu ministerstva školství na rok 1955 zajištěn.

Zvláštní část.

K § 1:

Uděliti vědeckou hodnost doktora věd může Státní komise pro vědecké hodnosti jen tehdy, podá-li návrh na udělení tato hodnosti rada některé vysoké školy, presidium Československé akademie věd, předsednictvo Slovenské akademie věd nebo předsednictvo Československé akademie zemědělských věd. Státní komise pro vědecké hodnosti je při tom povinna vyžádat si před rozhodnutím odborný posudek od Československé akademie věd (jejích odborných sekcí) nebo od ministerstva školství (příslušné komise expertů u něho zřízené), po případě od ministerstva národní obrany. Splnění podmínek stanovených v § 4 vl. nař. č. 60/1953 Sb., t. j. zejména předložení a veřejné obhájení disertační práce, se v tomto případě nepožaduje.

Aby bylo zaručeno pokud možno jednotné posuzování návrhů na udělaní vědecké hodnosti, vyžádá si Státní komise pro vědecké hodnosti posudek pouze od Československé akademie věd nebo od ministerstva školství, pokud půjde o vědecké obory zastoupené na civilních vysokých školách nebo ústavech, a od ministerstva národní obrany, půjde-li o vědecký obor zastoupený na vojenských akademiích. To ovšem nijak nevylučuje, aby si Československá akademie věd podle potřeby sama nevyžádala vyjádření od Slovenské akademie věd nebo od Československé akademie zemědělských věd, po případě od jiných ještě institucí.

K návrhům, které podá presidium Československé akademie věd, bude vyžádán posudek od ministerstva školství, po případě od ministerstva národní obrany, kdežto k návrhům, které podají rady vysokých škol, předsednictvo Slovenské akademie věd nebo předsednictvo Československé akademie zemědělských věd, bude vyžádán posudek zpravidla od Československé akademie věd.

Předpokladem k udělení vědecké hodnosti podle § 1 tudíž je, aby návrh na udělení podala rady některé vysoké školy, presidium Československé akademie věd, předsednictvo Slovenské akademie věd nebo předsednictvo Československé akademie zemědělských věd. Tento návrh je aktem volného uvážení rady vysoké školy nebo presidia (předsednictva) akademie věd i v případě, že se uchazeč o vědeckou hodnost obrátí snad za tím účelem na radu vysoké školy nebo presidium (předsednictvo) akademie věd. Jde o postup zcela výjimečný, časově terminovaný, určený výlučně obecným zájmem, kdežto jinak pro získání vědecké hodnosti platí vládní nařízení č. 60/1953 Sb. a prováděcí předpisy k němu vydané.

Vynikajícími vědeckými pracemi mohou být i vynikající realisované konstrukce a projekty, vyžadující zcela mimořádné vědecké kvalifikace.

K § 2:

Podle § 13 odst. 2 vl. nař. č. 60/1953 Sb. vyslovuje odnětí vědecké hodnosti doktora věd (nenastala-li ztráta již výrokem soudu) Státní komise pro vědecké hodnosti.

K § 3:

Půjde převážně o pokyny, kterými se zaručí jednotný postup při podávání návrhů na udělení vědecké hodnosti.

V Praze dne 15. ledna 1955.

Předseda vlády:

V. Široký v. r.

Ministr školství:

Dr Kahuda v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP