Neprošlo opravou po digitalizaci !

TISKY

k těsnopiseckým zprávám

o schůzích Národního, shromáždění republiky Československé.

I. volební období. 11—13. zasedání.

Svazek VIL

(Tisk 703—782. ) Rok 1953-54.

PRAHA 1954.

Jen pro úřední potřebu

Národní shromáždění republiky Československé 1953.

I. volební období. 11. zasedání.

703.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ...........1953,

jímž některé osoby nabývají československého státního občanství.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Osoby německé národnosti, které pozbyly československého státního občanství podle dekretu č. 33/1945 Sb. a mají v den, kdy tento zákon nabude účinnosti, bydliště na území československé republiky, stávají se československými občany, pokud československého státního občanství nenabyly již dříve.

(2) Spolu s manželem, po případě spolu s otcem nebo matkou, stávají se československými občany manželky a nezletilé děti osob uvedených v předchozím odstavci, pokud se jimi již nestaly podle uvedeného odstavce, jestliže mají bydliště na území československé republiky a nejsou příslušníky jiného státu.

§ 2.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr vnitra.

Důvodová zpráva.

Z obyvatelů našeho státu, kteří pozbyli československého státního občanství podle dekretu č. 33/1945 Sb., zůstává v naší republice ještě dosti četná skupina osob národnosti německé bez státní příslušnosti. Maďarští obyvatelé státu naproti tomu již v převážné většině československého státního občanství nabyli.

Navrhovanou osnovou se přímo ze zákona přiznává československé státní občanství osobám německé národnosti, které ho pozbyly podle dekretu č. 33/1945 Sb., a to za podmínky, že mají ke dni účinnosti zákona bydliště na území československé republiky. Stejně se přiznává státní občanství i jejich rodinným příslušníkům, kteří jsou bezdomovci, ale nepozbyli státního občanství podle dekretu č. 33/1945 Sb. (přichází na př. v úvahu u žen, které uzavřely manželství s osobou, jež pozbyla čs. občanství, po roce 1945 a před vydáním zákona č. 102/1947 Sb., o nabývání a pozbývání čs. občanství sňatkem; u dětí pak je věc praktická tehdy, narodilo — li se dítě po roce 1945 již jako bezdomovec).

Nabytí státního občanství není podle navržené úpravy vázáno dalšími podmínkami,

jako je podávání žádostí, složení slibu věrnosti a pod.

Nedotčeny zůstanou případy, kdy bylo státní občanství, k jehož pozbytí došlo podle dekretu č. 33/1945 Sb., dotčeným osobám již vráceno.

Navrhovaná úprava je výrazem velkorysého a blahovolného postoje našeho státu, který dává ex lege státní občanství všem obyvatelům německé národnosti, kteří ho dříve pozbyli.

Toto řešení, představující další důležitou etapu uspořádání našich státoobčanských poměrů, lze uskutečnit zejména dík konsolidaci našich poměrů, vyplývající ze širokého zapojení pracujících všech národností do budovatelského úsilí. Umožní se jím — v souladu se zásadami našeho lidově demokratického státního zřízení — aby se i zbylí obyvatelé ČSR německé národnosti, kteří se ve své převážné většině svojí prací poctivě účastní na výstavbě našeho státu, stali čs. státními občany.

Navržený zákon si nevyžádá zvláštních výdajů ze státní pokladny ani zvýšení personálních stavů.

V Praze dne 31. března 1953.

Předseda vlády: V. široký v. r.

Ministr vnitra: V. Nosek v. r.

Knihtisk, n p., z. z. — 1709-53-


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP