Národní shromáždění republiky Československé 1952.
I. volební období. 10. zasedání.
656.
Vládní návrh,
kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé
k projevu souhlasu obchodní dohoda mezi republikou Československou
a republikou Libanonskou, podepsaná v Bejrutu 12. července 1952.
Návrh schvalovacího usnesení.
Národní shromáždění republiky československé souhlasí s obchodní dohodou mezi republikou československou a republikou Libanonskou, podepsanou v Bejrutu dne 12. července 1952.
Důvodová zpráva
k obchodní dohodě s Libanonem.
Dne 12. července 1952 byla v Bejrutu podepsána československo-libanonská obchodní dohoda. Za vládu republiky československé podepsal dohodu Ing. Otakar Viktora, za vládu republiky Libanonské gen. sekretář ministerstva zahraničních věcí, Fuad Ammun.
Československé obchodní styky s Libanonem byly až do r. 1951 upraveny pouze Všeobecnou dohodou o clech a obchodu (GATT), která ziručovala celní slevy, vzájemně poskytnuté v Ženevě v r. 1947. Libanon vypověděl k 25. února 1951 své členství v GATTu a tím nastal mezi československou republikou a republikou Libanonskou bezesmluvní stav. Prvním předpokladem proto bylo, že byla uzavřena rámcová obchodní dohoda, která obsahuje doložku nejvyšších výhod a vychází ze zásady rovnosti obou
smluvních stran. V úvodu obchodní dohody je vyjádřeno přání obou vlád rozšiřovati s ohledem na současné hospodářství obchodní styky mezi oběma zeměmi. V prvním článku je obsažen závazek obou vlád, poskytovati si vzájemně nejvýhodnější zacházení, ve snaze prospěti výměně zboží mezi oběma zeměmi. Další články rozvádějí doložku nejvyšších výhod, která se vztahuje na cla, taxy, poplatky. Doložka nejvyšších výhod se nevztahuje na obvyklé výhody, poskytované k zlepšení pohraničního styku a na výhody, vyplývající z celní unie. Nevztahuje se rovněž na zvláštní výhody, které republika Libanonská poskytne některé z arabských zemí. Transitní doložka umožňuje dovoz zboží transitním územím jedné nebo několika třetích zemí, aniž by bylo procleno při svém průchodu podle
celního sazebníku jedné ze smluvních stran. Obchodní dohoda není časově omezena, platí na neurčito s výpovědní lhůtou 3 měsíce. Upravuje
rámcové naše obchodní styky. Podléhá ratifikaci a vstupuje v platnost dva dny po výměně ratifikačních listin.
V Praze dne 3. listopadu 1952.
Úřadující náměstek předsedy vlády: Dr. Dolanský v. r.
Opis.
OBCHODNÍ DOHODA MEZI REPUBLIKOU ČESKOSLOVENSKOU A REPUBLIKOU
LIBANONSKOU.
Vláda republiky Československé a vláda republiky Libanonské vedeny přáním rozvíjeti v nejvyšší míře obchodní výměnu mezi oběma zeměmi a berouce v úvahu současnou hospodářskou strukturu dohodly se takto:
Článek 1.
V rámci svých platných dovozních a vývozních režimů vláda republiky československé a vláda republiky Libanonské budou si vzájemně poskytovati nejvýhodnější zacházení se zřetelem na rozvoj výměny zboží mezi oběma zeměmi.
Článek 2.
Produkty nebo zboží, pocházející z Československa, budou požívati při svém dovozu na území republiky Libanonské nejnižší celní tarif. Nebudou v žádném případě podrobeny při svém dovozu clům méně příznivým než jsou ta, která poskytuje nebo bude poskytovati republika Libanonská produktům téže povahy z jiné cizí země.
Produkty nebo zboží, pocházející z Libanonu budou požívati při svém dovozu na území republiky československé nejnižší celní tarif. Nebudou v žádném případě podrobeny při svém dovozu clům méně příznivým než jsou ta, která poskytuje nebo bude poskytovati republika československá produktům téže povahy z jiné cizí země.
Článek 3.
Smluvní strany zaručují si vzájemně doložku
nejvyšších výhod, zejména na:
a) cla, taxy a jiné poplatky používané při dovozu, vývozu a transitu na zboží vyvážené z území jedné smluvní strany na území druhé smluvní strany a naopak nebo jdoucí transitem jejich celním územím,
b) předpisy a celní formality při dovozu, vývozu, transitu, uskladnění a překládání dovezeného, vyvezeného nebo transitního zboží, jakož i všechny ostatní cla, taxy a příslušné poplatky.
Článek 4.
Produkty nebo zboží z československé republiky dovážené na území republiky Libanonské v transitu územím jedné nebo několika třetích zemí, produkty nebo zboží republiky Libanonské dovážené na území republiky Českoslovsnské v transitu územím jedné nebo několika třetích zemí, právě tak, jako produkty nebo zboží třetích zemí, dovážené v transitu územím jedné nebo druhé z obou smluvních stran na území druhé strany, nebudou podrobeny při svém dovozu jiným clům než kdyby byly dováženy přímo z jejich země původu.
Toto ustanovení vztahuje se jak na zboží přímého transitu, tak na zboží, které během transitu změní způsob transportu, změní vnější podmínky, nebo bylo skladováno.
článek 5.
Doložka nejvyšších výhod podle předešlých článků se nevztahuje:
1. na výhody poskytnuté jednou z obou smluvních stran k usnadnění pohraničního styku se sousedními zeměmi v území nepřesahující 15 km z obou stran hranic,
2. na cla a výhody, vyplývající z celní unie,
3. na cla, privilegia a zvláštní výhody, které republika Libanonská poskytla nebo poskytne jedné z arabských zemí.
článek 6.
Tato dohoda bude ratifikována podle zákonodárství každé z obou smluvních stran a výměna
ratifikačních listin bude co nejdříve v Beyrouthe. Vstoupí v platnost 2 dny po výměně ratifikačních listin a zůstane v platnosti na neurčitou dobu pokud nebude vypovězena jednou nebo druhou smluvní stranou 3 měsíce předem.
Splnomocnění zástupci podepsali tuto dohodu a potvrdili pečetí svých vlád.
Dáno ve dvou exemplářích ve francouzském jazyce.
V Beyrouthe 12. července 1952.
Za vládu republiky Libanonské: Ammoun.
Za vládu republiky československé: Ing. Otakar Viktora.
Státní tiskárna, n. p., 01— 3690-52.