Národní shromáždění republiky Československé 1952.
I. volební období. 9. zasedání.
649.
Zprava
výboru sociálně-politického a zdravotnického
k vládnímu návrhu zákona (tisk 637)
o Československém Červeném kříži a o užívání znaku a názvu
Červeného kříže.
Výbor sociálně-politický a zdravotnický projednal ve své schůzi konané dne 22. října 1952 vládní návrh zákona o československém červeném kříži a o užívání znaku a názvu červeného kříže (tisk 637) a usnesl se doporučiti
jej plenu Národního shromáždění ku schválení s těmito změnami:
Nadpis zákona se doplňuje za slovem "znaku" slovem ", odznaku". Tato úprava se provádí též v § 6 odst. 2 v druhé řádce.
V Praze dne 22. října 1952.
Mátl v. r.,
předseda.
Dr. Bureš v. r.,
zpravodaj.
Zákon
ze dne 1952
o Československém Červeném kříži a o užívání znaku, odznaku a názvu
Červeného kříže.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
§1.
československý červený kříž získává a vychovává pracující lid k účasti na plnění zdravotních úkolů a k mezinárodní solidaritě pracujících v duchu socialistického humanismu, bojuje proti nebezpečí válek a přispívá tak
k upevnění světového míru.
§ 2.
československý červený kříž je jedinou státem uznanou organisací červeného kříže na území československé republiky; je dobrovolnou organisací podle zákona ze dne 12. června 1951, č. 68 Sb., o dobrovolných organisacích a shromážděních, a řídí se ve své činnosti vlastním organisačním řádem.
§ 3.
československý červený kříž plní zejména tyto úkoly:
1. organisuje školení dobrovolných pracovníků v první pomoci, organisuje a provádí všestrannou zdravotnickou přípravu obyvatelstva, pomáhá orgánům státní správy v národní transfusní službě, v organisování a provádění hygienických a protiepidemických opatření, zdravotnické výchovy lidu a pomoci obyvatelstvu při živelních pohromách, vydává publikace a časopisy a plní další zdravotní a sociální úkoly, které mu svěřuje stát;
2. působí jako výlučně uznaná národní pomocná organisace vojenské zdravotnické služby podle ženevských úmluv ze dne 12. srpna 1949, o zlepšení osudu raněných a nemocných příslušníků ozbrojených sil v poli, o zlepšení osudu raněných, nemocných a trosečníků ozbrojených sil na moři, o zacházení s válečnými zajatci a o ochraně civilních osob za války.
§ 4.
(1) Prostředky k plnění svých úkolů získává Československý červený kříž z členských příspěvků, z výnosů vlastních akcí, z darů a dědictví; stát poskytuje československému červenému kříži na jeho činnost každoroční příspěvek.
(2) Osvobození československého červeného kříže od daní, poplatků a dávek včetně cla upravují zvláštní předpisy.
§ 5.
(1) Ministerstvo zdravotnictví vykonává dozor na činnost československého červeného kříže a na jeho hospodaření; působnost ministerstva vnitra podle zákona č. 68/1951 Sb. zůstává nedotčena.
(2) Podrobnosti upraví ministerstvo zdravotnictví v dohodě se zúčastněnými ministerstvy.
§ 6.
(1) Užívání znaku a odznaku červeného kříže (červeného kříže v bílém poli), jakož i názvu "červený kříž" se v době míru i v době ozbrojeného konfliktu řídí ustanoveními ženevských úmluv ze dne 12. srpna 1949. Totéž platí o užívání ostatních znaků a názvů chráněných uvedenými úmluvami.
(2) V době míru smějí v rámci těchto úmluv užívat znaku, odznaku a názvu červeného kříže pouze:
a) československý červený kříž a jeho organisační složky v mezích svého organisačního řádu,
b) zdravotnická služba branné moci a jiných ozbrojených sborů,
c) mezinárodní organisace červeného kříže a její personál, pokud vykonávají svou činnost na území československé republiky s povolením vlády,
d) jiné orgány a osoby s výslovným souhlasem československého červeného kříže pro vozidla, užívaná jako ambulance a pro stanice první pomoci určené výhradně k ošetřování raněných a nemocných.
§ 7.
Zrušuje se zákon č. 479/1929 Sb., o ochraně znaku a názvu červeného kříže.
§ 8.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení, provede jej ministr zdravotnictví v dohodě se zúčastněnými členy vlády.
Státní tiskárna, n. p., 01 ---3479-52