Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1952.

I. volební období. 9. zasedání

625.

Zpráva

výboru zahraničního o návrhu užšího předsednictva Národního shromáždění,

aby Národní shromáždění republiky Československé odeslalo parlamentům Velké Britannie, Francie, Itálie, Belgie, Holandska a Lucemburska dopis ve věci t. zv. generální smlouvy, uzavřené dne 26. května 1952 v Bonnu a smlouvy o t. zv. evropském obranném společenství, uzavřené dne 27. května 1952 v Paříži.

Zahraniční výbor projednal ve své schůzi, konané dne 19. června 1952 návrh dopisu užšího předsednictva, určeného parlamentům Velké Britannie, Francie, Itálie, Belgie, Holandska a Lucemburska ve věci uzavření t. zv. generální smlouvy a t. zv. smlouvy o obranném společenství.

Zahraniční výbor po zevrubné rozpravě a projednání všech otázek, souvisejících s uzavřením těchto válečných smluv, ohrožujících svobodu a národní nezávislost západoevropských národů a ohrožujících mír v Evropě, doporučuje plenu Národního shromáždění, aby návrh užšího předsednictva na odeslání dopisu byl schválen a to ve znění, jak je navrhuje užší předsednictvo Národního shromáždění.

V Praze dne 19. června 1952.

František Koktán v. r.,

místopředseda.

Helena Leflerová v. r.,

zpravodajkyně.

Národní shromáždění republiky Československé

Dolní sněmovně, Londýn Westminster,

Národnímu shromáždění republiky Francouzské,

Poslanecké sněmovně a senátu republiky Italské,

Poslanecké sněmovně království Belgického,

Druhé komoře generálních stavů království Holandského,

Poslanecké sněmovně velkovévodství Lucemburského.

Dne 26. května 1952 podepsali v Bonnu ministři zahraničních věcí Spojených států, Velké Britannie a Francie t. zv. generální smlouvu s Adenauerem. Den poté byla v Paříži zástupci Francie, Itálie, Belgie, Holandska, Lucemburska a západoněmeckého loutkového státu podepsána smlouva o t. zv. evropském obranném společenství. Celým svým obsahem a zaměřením jsou to smlouvy válečné. Mají obnovit moc týchž agresivních militaristických a fašistických kruhů, které byly hlavními nositeli agrese v druhé světové válce a začlenit remilitarisované západní Německo do útočného atlantického bloku.

Podepsaná separátní smlouva, osnovaná na základě zločinného spiknutí amerického imperialismu a německého nacismu a revanšismu, je přímým ohrožením míru v Evropě. T. zv. evropské obranné společenství je zastíracím manévrem pro vytvoření válečného konglomerátu, v němž hlavním pilířem amerického imperialismu má být fašistická německá armáda, vedená bývalými hitlerovskými generály.

Aby si vynutili povolnost západoevropských zákonodárných sborů, aby utlumili spontánní bouře protestů národů západní Evropy, které si jasně uvědomují útočný charakter této americké koalice s nejagresivnějšími kruhy německých militaristů, američtí imperialisté se všemi prostředky pokoušejí obestřít lidové masy sítí lží a obrátit pozornost od pravé příčiny ohrožení míru v Evropě.

Mír, bezpečnost a nezávislost národů Evropy jsou ohroženy bezohlednou rozpínavostí amerického imperialismu a jeho úsilím o ovládnutí světa. Evropským národům hrozí nebezpečí z obnovy německého militarismu a revanšismu v důsledku bonnské separátní smlouvy.

Pod záminkou t. zv. společné obrany připravují američtí imperialisté novou útočnou válku. Za pomoci reakčních vládních kruhů západoevropských zemí okupují tyto země svými vojenskými jednotkami a vměšují se do jejich vnitřních věcí. Na účet národů používají jejich území a snaží se použít i jich samotných k přípravě a provádění svých světovládných cílů. Zbavují tak západoevropské země státní svrchovanosti, pošlapávají tisícileté kulturní tradice a národní hrdost evropských národů. Vynucují pro své válečné cíle na evropských státech neúnosné kontribuce, které ničí jejich hospodářství. Pod stejnou záminkou vnucují členům Atlantického paktu i jiným státům umělá omezení, namířená proti rozvoji normálních mírových hospodářských vztahů. Při tom v zájmu amerických monopolů provádějí politiku celních omezení a diskriminace i proti svým t. zv. spojencům. A konečně obnovením německé fašistické armády, pod vedením hitlerovských generálů a svým spiknutím s německými revanšisty ohrožují mír v Evropě a tím i bezpečnost a mír účastníků dohody o t. zv. evropském obranném společenství.

Národy západní Evropy jsou si tohoto nebezpečí dobře vědomy. Už sama nutnost záruk, jichž se členské státy t. zv. evropského obranného společenství domáhají proti svému západoněmeckému partneru, svědčí o povaze celé této vasalské soustavy, v níž podle amerických plánů má mít obnovená německá fašistická armáda úlohu úderné pěsti proti SSSR a zemím lidové demokracie a úlohu četníka proti západoevropským národům. Na hranicích Francie, Belgie, Holandska a Lucemburska a na jejich území, proměněném ve válečné nástupiště amerického imperialismu, mají být rozmístěny divise obnovené nacistické Wehrmacht, vyzbrojené tanky, letectvem a válečným loďstvem.

Jak dnes již otevřeně přiznávají autoři "generální smlouvy" a t. zv. evropského obranného společenství, nejde jen o válečné seskupení proti mírumilovným národům Evropy, ale současně o opatření proti mírovému úsilí západoevropského lidu, proti jeho demokratickým právům a svobodám. Vlastencům v západní Evropě, kteří už teď jsou obětí policejní zvůle, hrozí nebezpečí, že v rámci t. zv. evropského obranného společenství budou proti nim zakročovat v západoněmeckých oddílech esesáčtí vrahové Lidic a Oradouru.

Již jednou spěchali zástupci Anglie a Francie za představitelem německého militarismu a imperialismu, aby s ním uzavřeli dohodu, vedoucí k rozpoutání útočné války. V kritickém roce 1938 uzavřeli s Hitlerem hanebnou dohodu, jejíž obětí nebylo jen Československo. Pod heslem boje proti komunismu, pod záminkou obrany "západní civilisace" a ve snaze

usměrnit německou útočnost na východ proti SSSR byla v Mnichově uzavřena dohoda, jejíž důsledky byly katastrofální pro celou Evropu. Prohlášení o záchraně míru, s nimiž se z Mnichova vraceli Chamberlain a Daladier, byla v zápětí přehlušena duněním děl. Dnes lid západoevropských zemí již nevěří falešným mírovým slibům, které po vzoru svých mnichovských předchůdců pronášejí autoři válečných ujednání bonnských a pařížských, a maří jejich válečné plány.

K zajištění bezpečnosti evropských národů a míru v Evropě je nutno uzavřít řádnou mírovou smlouvu s jednotným, demokratickým a nezávislým Německem. Jedině odklon od americké politiky válečných příprav a hospodářské diskriminace umožní rozvoj normálních hospodářských a kulturních vztahů mezi evropskými národy bez ohledu na rozdílnost hospodářské a sociální soustavy. Jedině politika mírové spolupráce mezi národy včetně jednotného, demokratického, mírumilovného a nezávislého Německa může zajistit mír a blahobyt lidu západoevropských zemí, tak krutě postiženému v první a druhé světové válce.

Návrhy vlády Sovětského svazu na mírovou smlouvu s Německem a její nabídka projednat urychleně její přípravy s vládou Spojených států, Velké Britannie a Francie ukazují nejlepší cestu k těmto mírovým cílům.

Vyjadřujíc vůli československého lidu, soustředěného na mírovou výstavbu své země a odhodlaného k obraně své vlasti proti válečným úkladům, Národní shromáždění Československé republiky obrací se na Vás s naléhavým upozorněním, že v důsledku politiky vlád tří mocností v západním Německu je mír v Evropě vážně ohrožen. Vyzývá Vás, abyste v souladu s mírovými zájmy svých národů se vší rozhodností odmítli americkou politiku válečných smluv, abyste se celou svou vahou zasadili za bezodkladnou schůzku zástupců čtyř mocností, za urychlené svolání mírové konference pro uzavření řádné mírové smlouvy s Německem a za nastolení normálních mírových vztahu v Evropě.

Československý lid zasílá lidu Vaší země svůj pozdrav a upřímné přání k úspěšnému boji za mír a mírovou spolupráci mezi národy.

Státní tiskárna, n. p.. závod 01 — 2024-52.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP