Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1951.

I. volební období. 8. zasedání.

606.

Zpráva

výborů sociálně politického a zdravotnického, a výboru rozpočtového

k vládnímu návrhu zákona (tisk 601) o jednotné preventivní a léčebné péči.

I.

Výbor sociálně — politický a zdravotnický projednal ve své schůzi konané dne 12. prosince 1951 vládní návrh zákona o jednotné preven-

tivní a léčebné péči (tisk 601) a usnesl se doporučiti jej plenu Národního shromáždění ku schválení ve znění vládou předloženém.

V Praze dne 12. prosince 1951.

Mátl v. r.,

předseda.

Dr. Kácl v. r.,

zpravodaj.

II.

Výbor rozpočtový projednal ve své schůzi konané dne 13. prosince 1951 vládní návrh zákona

tisk 601 a usnesl se doporučiti jej plenu Národního shromáždění ku schválení beze změny.

V Praze dne 13. prosince 1951.

Valo v. r.,

předseda.

Žiak v. r.,

zpravodaj.

- Zákon

ze dne................................................1951

o jednotné preventivní a léčebné péči.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

části.

Organisace a provádění preventivní a léčebné péče.

Úkoly preventivní a léčebné péče.

§ 1.

Stát poskytuje zdravotní péči preventivní a léčebnou jednotně tak, aby zabezpečil plynulou, soustavnou a hodnotnou péči o člověka, zaměřenou přednostně na pracující a na zajištění zdravého rozvoje nové generace.

§ 2.

Jednotnou preventivní a léčebnou péči plánuje, organisuje, řídí a kontroluje, bez újmy ustanovení § 13, ministerstvo zdravotnictví, a podle jeho směrnic a pokynů národní výbory (dále jen orgány státní zdravotní správy). Při plnění svých úkolů se tyto orgány v součinnosti s dobrovolnými organisacemi, zejména s jednotnou odborovou organisací, opírají o nejširší účast pracujících, jimž náleží také přímá kontrola nad prováděním preventivní a léčebné péče.

§ 3.

Orgány státní zdravotní správy a pracovníci v zařízeních preventivní a léčebné péče jsou povinni soustavně zvyšovat zdravotní úroveň lidu a plnit všechny své úkoly svědomitě a v souladu s poznatky vědy u vědomí významu péče o zdraví člověka pro neustálý rozvoj výrobních sil.

§ 4.

Orgány státní zdravotní správy jsou oprávněny činit všechna opatření potřebná k zajištění preventivní a léčebné péče; mohou zejména nařídit:

a) povinné zdravotní prohlídky obyvatelstva a diagnostické zkoušky,

b) povinné hlášení určitých nemocí nebo jiných skutečností významných s hlediska zajištění preventivní a léčebné péče,

c) provádění hromadných preventivních a léčebných opatření, jakož i opatření protiepidemických,

d) povinné léčení určitých nemocí.

§ 5.

Stát poskytuje preventivní a léčebnou péči

a) přednostně a bezplatně pojištěncům národního pojištění a jejich rodinným příslušníkům v rozsahu nároků podle předpisů o národním pojištění,

b) bezplatně v jiných případech v rozsahu a za podmínek stanovených jinými předpisy a

c) za náhradu ve všech ostatních případech.

§ 6. Zdravotní obvody.

Poskytování základní preventivní a léčebné péče je organisováno podle zdravotních obvodů, jejichž vymezení provedou národní výbory podle směrnic ministerstva zdravotnictví.

Výkonná zařízení.

§ 7.

(1) Pro poskytování preventivní a léčebné péče se stanoví tyto druhy výkonných zdravotnických zařízení:

a) nemocnice (zásadně se zdravotnickým střediskem):

okresní, krajské;

b) odborné ústavy léčebné a ošetřovací (včetně ústavů lázeňských a klimatických): léčebny pro tuberkulosu, psychiatrické léčebny,

jiné odborné léčebny,

ozdravovny,

noční sanatoria,

ošetřovací ústavy; c) zařízení ambulantní péče:

ošetřovatelské stanice,

lékařské stanice,

zdravotnická střediska obvodní, okresní a

krajská; d) zařízení péče o ženu a dítě:

porodnice,

kojenecké ústavy,

dětské domovy (pro děti do 3 let),

jesle,

ženské poradny,

dětské poradny;

e) výzkumné ústavy v oboru preventivní a léčebné péče;

f) transfusní stanice, stanice záchranné služby.

Pokud uvedená zařízení jsou výlučně určena pro péči o zaměstnance přímo v závodech, označují se jako závodní; pokud jsou určena pro péči o děti, označují se jako dětská. Zařízení, která využívají přírodních léčivých zdrojů, se označují jako lázeňská. Slouží — li zařízení zároveň účelům vysokoškolské lékařské výuky, označují se jako fakultní.

(2) Ministr zdravotnictví může nařízením stanovit další druhy zařízení preventivní a léčebné péče a měnit jejich výčet uvedený v odstavci 1.

§ 8.

Všechna zařízení preventivní a léčebné péče zřizují a provozují, pokud tento zákon nestanoví jinak, orgány státní zdravotní správy.

§ 9.

Závody jsou povinny ze svých prostředků zřizovat a udržovat závodní zařízení pro preventivní a léčebnou péči o své pracující. Náklady na tato zařízení se hradí z prostředků závodu s výjimkou věcných nákladů na vybavení závodních zařízení zdravotnickými přístroji a nástroji a na udržování těchto přístrojů a nástrojů, na zásobení zdravotnickými potřebami a osobních nákladů na pracovníky pro zdravotnický provoz, které nesou orgány státní zdravotní správy.

§ 10.

Ministr zdravotnictví může dát v dohodě s věcně příslušným ministrem socialistickým právnickým osobám souhlas k tomu, aby za obdobných podmínek jako závody zřizovaly a udržovaly jednotlivá zařízení preventivní a léčebné péče.

§ 11.

(1) Zařízení preventivní a léčebné péče mohou býti v zájmu prohloubení této péče nebo v zájmu hospodárnějšího zvládnutí jejich úkolů účelně sdružována.

(2) Všechna zařízení preventivní a léčebné péče jsou podřízena národním výborům nebo vzhledem k jejich významu přímo ministerstvu zdravotnictví.

§ 12. Osobní a věcná pomoc.

(1) Nelze-li zajistit plnění naléhavých úkolů preventivní a léčebné péče prostředky k tomu určenými, může okresní národní výbor uložit nutnou osobní a věcnou pomoc, zejména pro zajištění dopravy a spojení. Je-li však

ohrožen život, je povinen poskytnouti potřebnou pomoc každý i bez vyzvání okresního národního výboru.

(2) Náhradu za ztrátu na odměně za práci a za skutečnou škodu na věcech, které vznikly plněním povinnosti podle odstavce l, poskytne okresní národní výbor.

Část II. Poskytování zvláštní léčebné péče.

§ 13.

(1) Zvláštní léčebnou péči podle předpisů o národním pojištění plánuje, organisuje, řídí a kontroluje jednotná odborová organisace a poskytují ji orgány provádějící národní pojištění nemocenské.

(2) Zvláštní léčebná péče, jako součást preventivní a léčebné péče, podléhá metodologickému vedení a vrchnímu odbornému dozoru ministerstva zdravotnictví.

§ 14.

Zařízení určená k provádění zvláštní léčebné péče spravuje a provozuje jednotná odborová organisace, která může tato zařízení se souhlasem ministra zdravotnictví též zřizovat.

§ 15.

Ministr zdravotnictví a ústřední rada odborů stanoví novou náplň a rozsah zvláštní léčebné péče, zejména vymezením indikací. Rovněž stanoví, která zařízení jsou určena k provádění zvláštní léčebné péče a provedou z toho vyplývající vzájemné majetkově právní úpravy v rozsahu potřebném pro plnění úkolů preventivní a léčebné péče a zvláštní léčebné péče.

Část III. Ustanovení prováděcí, přechodná a závěrečná.

§ 16.

(1) Ministr zdravotnictví se zmocňuje, aby vydával podrobné předpisy k provedení části I, zejména aby

1. podrobně upravil poskytování preventivní a léčebné péče a provádění posudkové služby, a to pokud jde o pojištěnce národního pojištění nemocenského v dohodě s jednotnou odborovou organisací,

2. stanovil v dohodě s ministrem — předsedou státního úřadu plánovacího a ministrem financí způsob a výši úhrady za péči poskytovanou podle ustanovení § 5 písm. c),

3. vydal v dohodě s jednotnou odborovou organisací podrobné předpisy o poskytování základní preventivní a léčebné péče ve zdravotních obvodech,

4. vydal podrobné předpisy o úkolech jednotlivých druhů zařízení, o jejich vnitřním členění a jejich provozu,

5. vydal v dohodě s ministrem vnitra podrobné předpisy o správě jednotlivých zařízení a jejich účelném sdružování,

6. stanovil normy osobního a věcného vybavení a spotřební normy v zařízeních,

7. stanovil v dohodě s jednotnou odborovou organisací, která zařízení jsou závody povinny podle svého druhu, rozsahu a významu zřizovat a udržovat (normy preventivní a léčebné péče o pracující v závodech), a v dohodě s příslušnými ministry blíže určil, jak mají být rozděleny náklady na provoz těchto zařízení mezi závody a orgány státní zdravotní správy,

8. vydal v dohodě s ministrem financí a jednotnou odborovou organisací směrnice pro poskytování náhrad podle § 12 odst. 2,

9. přizpůsobil dosavadní síť zdravotnických zařízení organisaci podle tohoto zákona.

(2) Podrobné předpisy k provedení části I v oboru národní bezpečnosti a vězeňské správy s potřebnými odchylkami stanoví příslušní ministři v dohodě s ministrem zdravotnictví.

(3) Vláda upraví nařízením podmínky a rozsah poskytování preventivní a léčebné péče poživatelům důchodů podle zákona č. 164/ 1946 Sb., o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce, a jiným osobám, na které se vztahuje uvedený zákon.

§ 17.

(1) Dnem 1. ledna 1952 přecházejí do vlastnictví státu bez náhrady nemovité i movité věci ústřední národní pojišťovny, které slouží nebo jsou určeny výhradně nebo převážně zdravotnickým účelům, s výjimkou věcí, které slouží nebo jsou určeny k provádění zvláštní léčebné péče.

(2) Ministr zdravotnictví v dohodě s ústřední radou odborů určí, který majetek přechází podle ustanovení odstavce l do vlastnictví státu, a stanoví případné odchylky.

(3) Do vlastnictví státu přecházejí dnem 1. ledna 1952 za náhradu také nemovitosti, které nejsou ve vlastnictví ústřední národní pojišťovny, ale slouží výhradně nebo převážné k provozu ambulatorií nebo zdravotnických středisek.

(4) Pro převzetí majetku uvedeného v odstavcích l a 3 platí ustanovení části I zákona č. 185/1948 Sb., o zestátnění léčebných a ošetřovacích ústavů a o organisaci státní ústavní léčebné péče.

(5) Movité věci, které jsou částí majetkových podstat národních podniků a slouží nebo

jsou určeny pro zdravotnický provoz závodních zařízení v rozsahu odpovídajícím ustanovení § 9, převede příslušný ministr do pravomoci ministra zdravotnictví, který o tomto majetku učiní potřebná opatření v oboru vlastní působnosti.

§ 18.

Opatření učiněná ve shodě s ustanoveními tohoto zákona před jeho účinností platí jako opatření učiněná k jeho provedení.

§ 19.

(1) Zrušují se všechny předpisy, které se vztahují na věci upravené tímto zákonem, zejména

1. zákon č. 68/1870 ř. z., o organisaci veřejné služby zdravotní a předpisy vydané podle něho,

2. zák. čl. XIV/1876, o uspořádání veřejného zdravotnictví a předpisy vydané podle něho,

3. zákon č. 332/1920 Sb., jímž stát přejímá výkony zdravotně policejní, ve znění zákona č. 236/1922 Sb., a předpisy vydané podle něho,

4. vládní nařízení č. 279/1942 Sb., o veřejném zdravotnictví, ve znění vládního nařízení č. 188/1944 Sb., a předpisy vydané podle něho,

5. ustanovení §§ 27 až 31 a § 59 zákona č. 164/1946 Sb.,

6. zákon č. 49/1947 Sb., o poradenské zdravotní péči a předpisy vydané podle něho,

7. ustanovení zákona č. 99/1948 Sb., o národním pojištění, ve znění zákona č. 269/1949 Sb., a předpisů vydaných podle něho, pokud se vztahují na věci upravené tímto zákonem,

8. ustanovení části II zákona č. 185/1948 Sb.,

9. vládní nařízení č. 49/1949 Sb., o správě státních léčebných a ošetřovacích ústavů. (2) Do vydání předpisů podle tohoto zákona se postupuje přiměřeně podle předpisů dosavadních, pokud neodporují tomuto zákonu.

§ 20.

Ustanovení tohoto zákona se nevztahují na preventivní a léčebnou péci v oboru branné moci a pohraniční stráže; její obdobnou úpravu podle zásad tohoto zákona provedou příslušní ministři.

§ 21.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1952; provede jej ministr zdravotnictví v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Státní tiskárna, n. p.. 01 — 5698-61.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP