Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1951.

I. volební období. 8. zasedání.

605.

Zpráva

výboru sociálně — politického a zdravotnického a výboru rozpočtového

k vládnímu návrhu zákona (tisk 598) o státních pracovních zálohách.

L

Výbor sociálně — politický a zdravotnický projednal ve své schůzi konané dne 12. prosince 1961 vládní návrh zákona o státních pracovních

zálohách (tisk 598) a usnesl se doporučiti jej plenu Národního shromáždění ku schválení ve znění vládou předloženém.

V Praze dne 12. prosince 1951.

Mátl v. r., předseda.

Ježek v. r.,

zpravodaj.

II.

Výbor rozpočtový projednal ve své schůzi konané dne 13. prosince 1951 vládní návrh zákona

tisk 598 a usnesl se doporučiti jej plenu Národního shromáždění ku schválení beze změny.

V Praze dne 13. prosince 1951.

Vato v. r., předseda.

Janouš v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne.................1951

o státních pracovních zálohách.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1. účel zákona.

Plánovaný rozvoj našeho hospodářství, zejména průmyslu, vyžaduje, aby byl zajištěn stálý příliv nových pracovních sil do dolů, hutí a jiných důležitých hospodářských odvětví. Ježto v naší zemi zmizela nezaměstnanost a rolnická bída a nelze počítat se samovolným přítokem pracovních sil do závodů, je třeba organisováno připravovat nové pracovní síly z řad mládeže a vytvářet tak nutné pracovní zálohy.

§ 2. Státní pracovní zálohy.

Státní pracovní zálohy se vytvářejí tím, že se pro důležitá hospodářská odvětví vychovává každoročně potřebný počet kvalifikovaných dělníků z řaď mládeže ve věku od 15 let. Výchova se provádí v odborných učilištích a školách závodního výcviku.

§ 3. Odborná učiliště a školy závodního výcviku.

(1) Vláda stanoví, pro která hospodářská odvětví nebo pro které obory se zřídí odborná učiliště nebo školy závodního výcviku.

(2) Pro povolání, která vyžadují důkladného odborně-technického vzdělání, se školí mládež v odborných učilištích s dvou až tříletou učební dobou.

(3) Pro ostatní povolání se školí mládež ve školách závodního výcviku s šesti až dvanáctiměsíční učební dobou.

(4) Ministerstvo pracovních sil zřizuje odborná učiliště a školy závodního výcviku, provádí nábor do nich a rozmisťuje jejich absolventy podle potřeb jednotného hospodářského plánu.

§ 4.

Práva a povinnosti žáků a absolventů odborných učilišť a škol závodního výcviku a povinnosti podniků.

(1) Odborná učiliště a školy závodního výcviku poskytují odborně-technické a všeobecné vzdělání a politickou, kulturní, tělesnou a brannou výchovu.

(2) žáci jsou po dobu učení zabezpečeni státem. Vzdělání a výchova v odborných učilištích a školách závodního výcviku jsou bezplatné.

(3) Absolventi odborných učilišť a škol závodního výcviku jsou povinni pracovat v podnicích, které určí ministerstvo pracovních sil, po dobu jím stanovenou v rozmezí od tří do pěti let.

(4) Podniky jsou povinny zaměstnávat absolventy odborných učilišť a škol závodního výcviku pracemi, které odpovídají jejich odborné kvalifikaci, a pečovat o zvyšování jejich odborné a kulturní úrovně a o zajištění jejich vhodného ubytování. Ministerstvo pracovních sil dozírá na plnění těchto povinností.

Hmotné zajištění odborných učilišť a škol závodního výcviku.

§ 5.

(1) Pro odborná učiliště a školy závodního výcviku se použije zařízení, která sloužila převážně účelům středisek pracujícího dorostu, s výjimkou učňovských pracovišť a jiných výchovných zařízení, která jsou s hlediska provozu neoddělitelnou součástí podniku. Správa tohoto majetku se převede na ministerstvo pracovních sil podle příslušných předpisů.

(2) Příslušná ministerstva se postarají o to, aby podniky poskytly odborným učilištím a školám závodního výcviku bezplatné užívání výchovných zařízení, jejichž správa se nepřevede na ministerstvo pracovních sil podle odstavce l, jakož i vhodných a bezpečných pracovišť a vhodného technického a provozního zařízení a aby zajistily též řádný a bezpečný provoz na těchto pracovištích. Postarají se též o to, aby podniky zajistily potřebný počet kvalifikovaných pracovníků pro odborně-technické vzdělání žáků.

§ 6.

Osobní a věcné náklady, spojené se zřízením a provozem odborných učilišť a skol závodního výcviku, hradí stát. Náklady, spojené s výrobním vyučováním na provozních pracovištích, vyjma osobní náklady na instruktory, hradí podnik.

§ 7.

Řízení činnosti odborných učilišť a škol závodního výcviku a dozor nad nimi.

(1) Ministerstvo pracovních sil řídí činnost odborných učilišť a škol závodního výcviku a vykonává nad nimi vrchní dozor. K přímému řízení jejich činnosti a k výkonu bezprostředního dozoru zřídí podle potřeby oblastní orgány pro správu odborných učilišť a škol závodního výcviku.

(2) Předpisy o základních odborných školách se nevztahují na odborná učiliště a školy závodního výcviku. Ministerstvo pracovních sil spolupracuje při řízení všeobecného vzdělání žáků odborných učilišť a škol závodního výcviku s ministerstvem školství, věd a umění.

§ 8. Prováděcí předpisy.

(O Vláda stanoví zásady pro nábor žáků do odborných učilišť a škol závodního výcviku a upraví nařízením vzájemné vztahy mezi odbornými učilišti nebo školami závodního výcviku a podniky.

(2) Ministerstvo pracovních sil stanoví v dohodě se zúčastněnými ústředními úřady zejména podmínky pro přijímání žáků, délku školení, učební plány a osnovy a zkušební řády, organisaci odborných učilišť a škol zá-

vodního výcviku, organisaci a rozsah působnosti oblastních orgánů pro správu odborných učilišť a škol závodního výcviku a jejich poměr k podnikům a upraví hmotné zabezpečení a odměňování žáků a povinnosti podniků vůči absolventům odborných učilišť a škol závodního výcviku. Předpisy obecné povahy vyhlásí ministerstvo pracovních sil v úředním listu.

§ 9. Závěrečná ustanovení.

(1) Zrušuje se ústředí pracujícího dorostu. Jeho působnost v řízení náboru a rozmisťování dorostu přechází na ministerstvo pracovních sil; ostatní jeho působnost přechází na věcně příslušná ministerstva, která v zásadních otázkách postupují v dohodě s ministerstvem pracovních sil.

(2) Zrušují se ustanovení o poradním sboru pro otázky pracujícího dorostu (§ 5 zákona č. 96/1950 Sb., o pracujícím dorostu).

§ 10. Účinnost a provedení.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej ministr pracovních sil a zúčastnění členové vlády.

Státní tiskárna, n. p.. 01 — 5696-51.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP