Národní shromáždění republiky Československé 1951.
I. volební období. 8. zasedáni.
604.
Zpráva
výborů hospodářského a rozpočtového
k vládnímu návrhu zákona (tisk 594), o úpravě financování národních a komunálních podniků.
I.
Výbor hospodářský projednal ve své schůzi konané dne 12. " prosince 1951 vládní návrh zákona o úpravě financování národních a komu-
nálních podniků (tisk 594) a usnesl se doporučiti jej plenu Národního shromáždění ku schválení ve znění vládou předloženém.
V Praze dne 12. prosince 1951.
Dr. Mouralová-Úlehlová v. r.,
předsedkyně.
Václavů v. r.,
zpravodaj.
II.
Výbor rozpočtový projednal ve své schůzi konané dne 13. prosince 1951 vládní návrh zákona tisk 594 a usnesl se doporučiti jej plenu Národ-
ního shromážděni ku schválení rovněž beze změny.
V Praze dne 13. prosince 1951.
Valo v. r.,
předseda.
Lindauer v. r.,
zpravodaj.
Zákon
ze dne...............................................1951
o úpravě financování národních a komunálních podniků.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Aby byly mobilisovány prostředky pro další rozvoj národního hospodářství, aby bylá upevněna finanční kázeň a aby byla zvýšena odpovědnost ministrů za finanční hospodaření jimi spravovaných ministerstev, jejich hlavních správ a podniků, zavádí se nový způsob financování národních a komunálních podniků.
§ 2.
Státní rozpočet je základním finančním plánem státu; v něm se soustřeďují všechny hlavní finanční zdroje, jím se provádí financování národního hospodářství a bezprostředně se stanoví vzájemné vztahy státu ke všem hospodářským odvětvím.
§ 3.
Finanční hospodaření ministerstev a jejich hlavních správ, jakož i podniků se řídí ročními a čtvrtletními finančními plány ministerstev, sestavenými na podkladě přímých vztahů ke státnímu rozpočtu.
§ 4.
(O Ve státním rozpočtu se ve shodě se státním národohospodářským plánem určí ministerstvům částky odvodu všeobecné daně, odvodu částí zisků, odvodu přebytků vlastních oběžných prostředků a jiných odvodů do státního rozpočtu. Zároveň se ministerstvům ve státním rozpočtu stanoví částky přídělů ze státního rozpočtu, určených na financování investic, zvýšení vlastních oběžných prostředků, na plánovanou úhradu nákladů a na ostatní plánované úkoly.
(2) Ve shodě se stanovenou výší odvodů a přídělů se určí ve státním rozpočtu ministerstvu část plánovaného zisku, kterého ministerstvo použije k financování investic a ke zvýšení vlastních oběžných prostředků v souhlase se státním národohospodářským plánem. Odvody zisků, stanovené ve státním rozpočtu, nesmějí být menší než 10% plánovaného zisku. Odpisy investic a příjmy za vyřazené investice jsou určeny k financování plánovaných investic a oprav investiční povahy; přebytek se odvádí do státního rozpočtu.
(3) Vláda stanoví, jak se použije zisků, kterých dosáhnou podniky nad plán.
§ 5.
Příděly, stanovené ve státním rozpočtu jednotlivým ministerstvům, a část plánovaného zisku, která zůstává ministerstvu k použití, rozdělí příslušný ministr mezi své hlavní správy a podniky, které jsou mu přímo podřízeny, a určí jim také výši odvodů do státního rozpočtu podle stanoveného finančního plánu ministerstva. Hlavní správy rozdělí příděly ze státního rozpočtu a odvody do státního rozpočtu mezi podniky jim podřízené.
§ 6.
Ministr financí vydá směrnice o použití zisků, o odvodech částí zisků a přebytků vlastních oběžných prostředků do státního rozpočtu, o použití odpisů investic a příjmů za vyřazené investice a o způsobu a podmínkách přídělů ze státního rozpočtu ha investice, na zvýšení oběžných prostředků a pro ostatní účely.
§ 7.
Ministr financí může v dohodě s ministrem vnitra stanovit, že komunální podniky budou provádět příslušné odvody do rozpočtů národních výborů a že od nich také obdrží potřebné příděly; ministr financí v dohodě s ministrem vnitra může také stanovit pro tyto podniky i jiné odchylky od tohoto zákona.
§ 8.
(1) Podniky jsou vybaveny základními prostředky a vlastními oběžnými prostředky. Zvýšení nebo snížení vlastních oběžných prostředků podniků se provede v souhlase se státním rozpočtem a finančním plánem ministerstva.
(2) Podniky odvádějí do státního rozpočtu ze základních prostředků a z vlastních oběžných prostředků úroky, jejichž sazbu a základ výpočtu stanoví vláda. Toto ustanovení pozbude platnosti dnem, který stanoví vláda.
§ 9.
(1) Ministr může nově rozdělovat oběžné prostředky mezi hlavními správami a podniky jemu přímo podřízenými; hlavní správy mohou nově rozdělovat oběžné prostředky mezi podniky jim podřízenými. Podrobné směrnice o způsobu nového rozdělování oběžných prostředků vydá ministr financí v dohodě s ministrem-předsedou státního úřadu plánovacího.
(2) Předpisy o základních prostředcích, jejich používání a o novém rozdělování stanoví vláda nařízením.
§ 10.
(1) Podnikům může být poskytován krátkodobý úvěr v případech předvídaných hospodářským plánem na sezónní zásoby materiálu, rozpracovaných výrobků, hotových výrobků, na pohledávky za odeslané zboží a za poskytnuté služby a podle rozhodnutí vlády též na ostatní dočasné potřeby.
(2) Investiční banka, národní podnik, a ústavy lidového peněžnictví nesmějí podnikům poskytovat úvěr na financování investic.
(3) Ministr financí stanoví směrnicemi způsob a podmínky poskytování krátkodobých úvěrů podnikům, dále způsob placení a fakturování, kontrolu prováděnou peněžními ústavy a důsledky porušení finanční kázně; zároveň stanoví, na koho se tyto předpisy vztahují.
§ 11.
(1) Ministři odpovídají — bez újmy své ústavní odpovědnosti — vládě za finanční hospodaření jimi vedených ministerstev, hlavních správ a podniků, za splnění finančních plánů a povinností uložených státním rozpočtem a za zachování základních i oběžných prostředků, které byly podnikům svěřeny.
(2) Ministr financí kontroluje finanční hospodaření ministerstev a splnění finančních plánů a povinností ministerstev uložených jim ve státním rozpočtu.
§ 12.
(O Neplánované ztráty podniků i za dobu před účinností tohoto zákona mohou být uhra-
zeny ministerstvy nebo ministerstvem financí jen podle zvláštního rozhodnutí vlády.
(2) Způsob, lhůty a zdroje úhrady neplánovaných ztrát stanoví vláda.
§ 13.
(1) Vláda upraví nařízením zásady rozpočtování a finančního plánování, pokud je toho třeba k provedení tohoto zákona.
(2) Ministr financí může v dohodě s příslušným ministrem stanovit, že se ustanovení tohoto zákona použije v rozsahu, který zároveň určí, na další hospodářské organisace.
§ 14.
(1) Platnosti pozbývají všechny předpisy, které odporují tomuto zákonu, zejména zákon č. 104/1950 Sb., o financování národních a komunálních podniků, vyjma § 6. Předpisy zákona č. 110/1950 Sb., o organisaci bytového majetku a o Fondu bytového hospodářství, zůstávají nedotčeny.
(2) Od 1. ledna 1952 nevykonává Fond znárodněného hospodářství finanční službu, pokud se vztahovala na soustřeďování prostředků z podniků a ze státního rozpočtu a na financování podniků. Potřebnou úpravu organisace, správy a hospodaření Fondu znárodněného hospodářství provede a vyhlásí ministr financí. Dnem, kdy tato úprava nabude účinnosti, se zrušuje vládní nařízení č. 253/1948 Sb., o Fondu znárodněného hospodářství.
(3) Závazky Fondu znárodněného hospodářství a podniků vůči Investiční bance, národnímu podniku, k 1. lednu 1952 z poskytnutých dlouhodobých úvěrů se uhradí z prostředků státního rozpočtu.
(4) Národní a komunální podniky nepodléhají zvláštní dani výdělkové z výtěžků dosažených počínajíc dnem 1. ledna 1952.
§ 15.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1952; provedou jej všichni členové vlády.
Státní tiskárna, n. p., závod 01. — 5695-51.