Národní shromáždění republiky Československé 1951.
I. volební období. 8. zasedání.
592.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne. 1951
o vánočním přídavku za rok 1951 k důchodům z národního pojištění a k zaopatřovacím požitkům válečných poškozenců.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
(1) K důchodům z národního pojištění, na něž mají oprávnění nárok v prosinci 1951, se poskytne z prostředků národního pojištění vánoční přídavek, nepřesahuje — li důchod částku 2000 Kčs měsíčně.
(2) K výchovnému z národního pojištění, na něž mají oprávnění nárok v prosinci 1951, se poskytne z prostředků národního pojištění vánoční přídavek, nepřesahuje — li důchod částku 4000 Kčs měsíčně.
(3) Důchodem podle odstavců l a 2 se rozumí hrubá výše důchodu bez výchovného a bez zvýšení důchodu pro bezmocnost, avšak spolu s případným zvýšením z pensijního nadlepšení jakékoliv povahy.
(4) Vánoční přídavek činí:
1. k důchodům, které byly zvýšeny pro bezmocnost důchodce, vyjímaje důchody sirotků.......760 Kčs;
2. k důchodům invalidnímu a starobnímu, k důchodu úrazovému, je-li výdělečná schopnost snížena úrazem alespoň o 50 %, k důchodu manželky, nežije-li ve společné domácnosti s manželem, dále k důchodům vdovy, vdovce a družky, jakož i k sociálnímu
důchodu, vyjímaje sociální důchod
sirotků..........500 Kčs;
3. k důchodům oboustranných sirotků, rodičů a jiných pozůstalých a k sociálnímu důchodu sirotků,
a) které byly zvýšeny pro bezmocnost ........450 Kčs;
b) v ostatních případech... 300 Kčs;
4. k výchovnému a k důchodům jednostranných sirotků,
a) které byly zvýšeny pro bezmocnost ........225 Kčs;
b) v ostatních případech... 150 Kčs.
§ 2.
(1) K zaopatřovacím požitkům vypláceným podle zákona č. 164/1946 Sb., o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce, na něž mají oprávnění nárok v prosinci 1951, se poskytne z prostředků určených na péci o tyto poškozence vánoční přídavek, nepřesahují-li zaopatřovací požitky částku 2000 Kčs měsíčně.
(2) K příplatkům na děti vypláceným podle zákona č. 164/1946 Sb., na něž mají oprávnění nárok v prosinci 1951, se poskytne vánoční přídavek, nepřesahují-li zaopatřovací požitky částku 4000 Kčs měsíčně.
(3) Zaopatřovací požitky podle odstavců l a 2 se rozumí hrubá výše zaopatřovacích požitků bez příplatků na děti a bez příplatku ošetřovacího nebo slepeckého.
(4) Vánoční přídavek činí:
1. k zaopatřovacím požitkům invalidy, jemuž byl přiznán ošetřovací
nebo slepecký příplatek.....750 Kčs;
2. k zaopatřovacím požitkům jiného invalidy, jehož výdělečná schopnost je podle zákona č. 164/1946 Sb. snížena alespoň o 45%, jakož i k zaopatřovacím požitkům vdovy, vdovce
a družky..........500 Kčs;
5. k zaopatřovacím požitkům oboustranných sirotků, rodičů a jiných pozůstalých ..........300 Kčs;
4. k příplatku na každé dítě a k zaopatřovacím požitkům jednostranných sirotků.........150 Kčs.
§ 3. (1) Vánoční přídavek nenáleží
1. důchodcům, kteří mají jako zaměstnanci (učni) nárok na vánoční příspěvek za rok 1951, a zaměstnaným důchodcům, kterým nenáleží vánoční příspěvek proto, že jejich průměrná hrubá měsíční mzda (plat), bez odměny za
práci přes čas, přesahuje v posledních 6 měsících 3. 500 Kčs měsíčně nebo proto, že bez závažného důvodu zameškali práci;
2. osobám, kterým se vyplácejí důchody (zaopatřovací požitky) do ciziny.
(2) Má-li poživatel zaopatřovacích požitků podle zákona č. 164/1946 Sb. též důchod z národního pojištění, náleží mu jen vánoční přídavek k důchodu z národního pojištění. Při souběhu několika důchodů z národního pojištění náleží vždy jen vánoční přídavek nejvyšší; to platí obdobně i při souběhu zaopatřovacích-požitků podle zákona č. 164/1946 Sb. s jinými obdobnými zaopatřovacími platy.
(3) Obdrží-li zaměstnaný důchodce od zaměstnavatele pouze krácený vánoční příspěvek proto, že byl zaměstnán méně než 5 měsíců, poskytne se mu na jeho žádost část vánočního přídavku ve výši rozdílu.
§ 4.
Vánoční přídavky podle tohoto zákona jsou osvobozeny od daně ze mzdy.
§ 5.
Vánoční přídavky neprávem přijaté může jejich plátce odečísti od jiných dávek, na něž má příjemce vůči němu nárok.
§ 6.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. prosince 1951; provede jej ministr pracovních sil.
Důvodová zpráva.
Výše vánočního přídavku důchodcům byla loňského roku stejná; vánoční přídavek však dostali všichni důchodci, jejichž čistý důchod nepřevyšoval 7000 Kčs měsíčně.
Letošního roku se dále omezuje okruh zaměstnanců, kterým přísluší nárok na vánoční příspěvek. Děje se tak proto, že vánoční příspěvek není podložen výkonem a zesiluje ještě trvající nepříznivou tendenci rychlejšího vzestupu výdělku než produktivity práce.
Poněvadž letos se omezuje okruh příjemců vánočního příspěvku pro zaměstnance, je nutno v souladu s tím omeziti i okruh důchodců, kteří dostanou vánoční přídavek. Výplata vánočního přídavku důchodcům má totiž stejné ekonomické důsledky, jaké má vánoční příspěvek zaměstnancům.
Plný vánoční přídavek dostane okrouhle 923. 000 důchodců (včetně válečných poškozenců), přídavek pouze k výchovnému dostane okrouhle 24. 000 důchodců (včetně válečných poškozenců). Z úhrnného počtu všech nepracujících důchodců 1, 133. 000 dostane vánoční přídavek 84%. Do tohoto počtu se nezahrnují poživatelé důchodů manželek, důchodů úrazových se snížením výdělečné schopnosti do 50% a jiné.
Úhrada. Loni činil celkový náklad na vánoční přídavek 620 mil. Kčs; z toho připadlo 570 mil. Kčs na důchodce z národního pojištění a 50 mil. Kčs na válečné poškozence. Letos se odhaduje náklad na 533 mil. Kčs; z toho připadá na vánoční přídavek k důchodům z národního pojištění 483 mil. Kčs a na vánoční
přídavek válečným poškozencům 50 mil. Kčs. Náklad na přídavky je zajištěn v rozpočtu Ústřední národní pojišťovny a v rozpočtu Státních úřadů pro válečné poškozence.
Zvláštní část K§ 1.
V důsledku stanovení dvojí hranice výše důchodu se formálně rozlišují přídavky k důchodům a přídavky k výchovnému. Přídavek 300 Kčs se poskytuje pouze k důchodům oboustranných sirotků, kdežto k důchodům jednostranných sirotků se poskytuje pouze přídavek ve výši 150 Kčs jako přídavek k výchovnému. Tím budou stejně postaveni jednostranní sirotci, kteří dostávají podle dřívějších předpisů samostatný důchod, se sirotky, na které se poskytuje výchovné k vdovskému důchodu. Bezmocní důchodci dostanou přídavek ve stejné výši jako loni.
Ke společnému sociálnímu důchodu, který se vyplácí podle § 89 odst. 7 zákona o národním pojištění manželům (druhu a družce), náleží jen jediný přídavek. U sociálního důchodu sirotků činí přídavek 300 Kčs.
K §2.
Zvýšený přídavek v částce 750 Kčs náleží pouze těm invalidům, jímž byl přiznán ošetřovací nebo slepecký příplatek podle § 19 zák. č. 164/1946 Sb. Přídavek 150 Kčs se poskytuje
na každé dítě, na něž přísluší příplatek na dětí podle § 21 téhož zákona.
K § 3.
Zaměstnaní důchodci obdrží vánoční příspěvek od zaměstnavatele z důvodu svého zaměstnání, nedostanou však zvýšení příspěvku na nezaopatřené děti, neboť nemají nárok na rodinné přídavky. Proto obdrží na nezaopatřené děti přídavek k výchovnému v částce 150 Kčs.
Přídavek náleží zásadně jen jednou. Osnova stanoví pro případ, že by se setkalo několik nároků na přídavek vůči různým plátcům přídavků, který z plátců je povinen přídavek poskytnout. Střetne-li se několik nároků na přídavek vůči témuž plátci, přiznává se jen nejvyšší přídavek.
Zaměstnaným důchodcům, kteří pro kratší dobu zaměstnání dostanou nižší vánoční příspěvek než činí vánoční přídavek podle tohoto zákona, se zajišťuje výplata rozdílu od plátce důchodu (zaopatřovacích požitků).
K §4.
Osvobození přídavku od daně ze mzdy odůvodňuje sociální charakter přídavku.
K §5.
Poněvadž nebude lze vždy včas zjistit, zda-li důchodce nemá nárok na přídavek vůči jinému plátci, umožňuje se žádati vrácení přídavků, které byly přijaty neprávem.
V Praze dne 20. listopadu 1951.
Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.
Ministr pracovních sil: Dr. Havelka v. r.
Statní tiskárna, n. p., 01 — 5380-51.