Národní shromáždění republiky Československé 1951.
I. volební období. 7. zasedání.
567.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne 1951,
kterým se mění a doplňují předpisy o znárodnění obchodních podniků.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
Čl. I.
Zákon č. 118/1948 Sb., o organisaci velkoobchodní činnosti a o znárodnění velkoobchodních podniků, se mění a doplňuje takto:
1. § 4 odst. l zní:
"(1) Velkoobchodní činností pověří ministr vnitřního obchodu národní podniky obchodní a výjimečně může pověřiti také jiné podniky nebo orgány, při čemž zároveň určí rozsah této činnosti. "
2. § 4 odst. 3 se zrušuje.
3. § 6 odst. l zní:
"(1) Ministr vnitřního obchodu může znárodniti zestátněním s účinností od 1. ledna 1948 nebo ode dne pozdějšího některé podniky provozující velkoobchodní činnost. "
4. Za § 8 se vkládá nový § 8a tohoto znění:
"§ 8a.
Pokud v oboru působnosti ministra vnitřního obchodu se majetku znárodněného podle tohoto zákona nepoužije ke zřízení národního podniku nebo k začlenění do národního
podniku, nebo pokud takový majetek nebude svěřen do správy orgánům v oboru jeho působnosti, může ministr vnitřního obchodu takový majetek v dohodě s ministrem financí a s jiným ministrem převésti do pravomoci tohoto ministra, aby o něm učinil opatření ve vlastním oboru působnosti, nebo jej může svěřiti do správy komunálním podnikům nebo za náhradu určenou podle § 13 jej přenechati jiným právnickým osobám. "
5. § 10 zní:
"§ 10.
(1) Národní podnik, do kterého se začleňuje majetek znárodněného podniku vstupuje v den převzetí v jeho závazky. Začlení-li se majetek do několika národních podniků, určí ministr vnitřního obchodu, do kterých závazků vstoupí jednotlivé národní podniky.
(2) Svěří — li ministr vnitřního obchodu znárodněný majetek do správy orgánům v oboru své působnosti, určí zároveň v dohodě s ministrem financí, které závazky s tímto majetkem přecházejí, a to dnem převzetí majetku.
(3) Národní podnik, do něhož se začleňuje majetek znárodněný podle § 8 odst. 3 a odst. 4 písm. b), který patřil někomu jinému než vlastníku podniku, vstupuje v závazky vyplývající z práv váznoucích na tomto majetku, a to v rozsahu a za podmínek stanovených o tom v předpisech provádějících dekret presidenta republiky č. 100/1945 Sb., o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků, ve znění předpisů jej měnících a doplňujících (dále jen "dekret"). Tytéž předpisy platí také pro úpravu přechodu takových závazků, bude-li majetek svěřen do správy orgánům v oboru působnosti ministra vnitřního obchodu nebo podle § 8a převeden do pravomoci jiného ministra nebo svěřen do správy komunálnímu podniku nebo přenechán jiné právnické osobě.
(4) Ministr vnitřního obchodu může v dohodě s věcně příslušným ministrem a ministrem financí učiniti opatření o přechodu závazků patřících ke znárodněnému majetku, který byl podle § 8a převeden do pravomoci jiného ministra nebo svěřen do správy komunálnímu podniku nebo přenechán jiné právnické osobě.
(5) K závazkům znárodněného podniku nepatří závazky od nichž má majetek tohoto podniku nebo jeho část přejíti po dni počátku účinnosti tohoto zákona na třetí osobu. Za závazky znárodněného podniku se nepokládají také osobní daně, dávky a poplatky bývalého
vlastníka; takové závazky nepřecházejí s majetkem, který byl začleněn do národního podniku nebo svěřen do správy orgánům podle odstavce 2 nebo s nímž bylo učiněno opatření nebo který byl přenechán podle § 8a, ani se nelze pro ně uspokojiti z majetku znárodněného podniku. Osobními daněmi a dávkami se rozumějí daří důchodová, válečný příspěvek, daň rentová přímo vybíraná, daň z majetku podle vládního nařízení č. 110, 1912 Sb., majetkové dávky podle zákona č. 134/1946 Sb., o dávce z majetkového přírůstku a o dávce z majetku, ve znění zákonů jej měnících a doplňujících, a mimořádné dávky podle zákona č. 185/1917 Sb., o mimořádné jednorázové dávce a mimořádné dávce z nadměrných přírůstků na majetku, ve znění zákona č. 180/ 1918 Sb. Zpisech úhrady těchto osobních daní a dávek stanoví ministerstvo financí vyhláškou v příslušném úředním listě.
'(6) U závazku, které jsou hospodářsky neodůvodněné, počítajíc v to závazky ze služebních smluv, zaručující zaměstnancům nepřiměřeně vysoké platy, zaopatřovací požitky, odbytné a pod., muže se národní podnik domáhati zrušení nebo jiné přiměřené úpravy. Nedojde-li o tom k dohodě, rozhodne rozhodčí soud zřízený podle zákona č. 228/1946 Sb., o rozhodčích soudech pro úpravu některých závazků národních podniků, ve znění zákona č. 272 '1918 Sb. Ustanovení vět prvé a druhé platí přiměřené také, jde-li o závazky, jež přecházejí se svěřením znárodněného majetku do správy orgánům podle odstavce 2 nebo které přecházejí podle odstavce 4.
(7) Pokud z opatření, kterým se znárodněný majetek svěřuje do správy orgánům v oboru působnosti ministra vnitřního obchodu nebo jiného ministra, nevyplývá nic jiného, neručí stát za závazky znárodněného1 podniku, ani když dojde k úpravě závazků podle § 11. "
6. § 11 zní:
§ 11.
Je-li majetek znárodněného podniku ke dni převzetí předlužen, může národní podnik požádati soud, aby do výše obecné ceny aktiv předluženého majetku podniku upravil ke dni převzetí uspokojení závazků patřících k tomuto majetku a určil jejich splatnost, přihlížeje k hospodářským možnostem národního podniku. To platí obdobně i o komunálním podniku nebo jiné právnické osobě, jimž byl majetek znárodněného podniku svěřen do správy nebo přenechán podle § 8a. "
7. § 12 odst. 2 zní:
,. (2) Odporovati lze do 3 let od převzetí podniku. Jinak platí ustanovení §§ 46 až 52 občanského zákoníka č. 141/1950 Sb. "
8. § 13 zní:
., § 13.
(1) Pokud není stanoveno jinak, přísluší za majetek znárodněný podle tohoto zákona a za majetkové podstaty (jejich části), převedené do vlastnictví národního podniku podle § 9, náhrada; platí o ní přiměřeně ustanovení §§ 7 až 11 dekretu.
(2) Náhrada se neposkytuje osobám, které byly nebo budou odsouzeny pro takový trestný čin nebo potrestány pro takový přestupek, jimiž projevily nepřátelský postoj k lidově demokratickému řádu republiky nebo k její socialistické výstavbě. "
9. § 14 odst. 6 se nahrazuje novým odstavcem tohoto znění:
,, (6) Rozsah majetku, kterého stát nabyl konfiskací a s nímž se činí opatření podle odstavce l, určí ministerstvo vnitřního obchodu v dohodě s ministerstvem financí. "
10. § 14 odst. 7 a 8 se zrušují.
11. Ustanovení § 21 se nahrazuje novým ustanovením tohoto znění:
,. § 21.
Právní úkony a úřední úkony potřebné k provádění tohoto zákona jsou osvobozeny od poplatků a dávek. Toto osvobození neplatí však při obchodní činnosti znárodněného podniku a při opatřeních učiněných likvidátorem při likvidaci právnické osoby nebo společnosti. "
12. Označení oddílu VI a jeho nadpis se vypouštějí.
13. Za § 21 se vkládá nový § 22 tohoto znění:
§ 22.
Výtěžky (důchody) dosažené ze znárodněného podniku až do dne převzetí jsou součástí základu pro vyměření daně důchodové, všeobecné a zvláštní daně výdělkové a daně rentová posledního vlastníka znárodněného podniku před jeho znárodněním. "
čl. II.
Zákon č. 120/1948 Sb., o znárodnění obchodních v podniků s 50 nebo více činnými osobami, se mění a doplňuje takto:
1. V ustanovení § l odst. 2 písm. b) se vypouštějí slova "které dne 1. ledna 1948 byly".
2. § l odst. 3 zní:
"(3) Ministr vnitřního obchodu určí, které podniky byly podle odstavce l znárodněny. "
3. Ustanovení § 4 se nahrazuje novým ustanovením tohoto znění:
"§ 4.
Ustanovení §§ 8, 8a, §§ 10 až 13, §§ 17 a 18 a §§ 20 až 22 zákona č. 118/1948 Sb., ve znění čl. I platí přiměřeně i pro věci upravené tímto zákonem. "
4. §§ 5 až 8, § 9 odst. 7 a 8, §§ 12 až 14 se zrušují.
5. § 9 odst. 6 se nahrazuje novým odstavcem tohoto znění:
,, '(6) Rozsah majetku, kterého stát nabyl konfiskací a s nímž se činí opatření podle odstavce l, určí ministerstvo vnitřního obchodu v dohodě s ministerstvem financí. "
čl. III.
Zákon č. 122/1948 Sb., o organisaci a znárodnění cestovních kanceláří, se mění a doplňuje takto:
1. § 2 zní:
., § 2.
Ministr vnitřního obchodu může znárodnit zestátněním součinností od 1. ledna 1948 nebo ode dne pozdějšího podniky provozující v plném nebo omezeném rozsahu cestovní kanceláře. "
2. Ustanovení § l se nahrazuje novým ustanovením tohoto znění:
,. § 4.
Ustanovení §§ 8, 8a až 13, §§ 17 a 18 a §§ 20 až 22 zákona č. 118/1948 Sb., ve znění čl. I platí přiměřeně i pro věci upravené tímto zákonem. "
3. §§ 5 až 9, § 10 odst. 6, §§ 13, 14 a 16 se zrušují.
4. § 10 odst. 5 se nahrazuje novým odstavcem tohoto znění:
"(5) Rozsah majetku, kterého stát nabyl konfiskací a s nímž se činí opatření podle odstavce l, určí ministerstvo vnitřního obchodu v dohodě s ministerstvem financí. "
čl. IV.
Zákon č. 124/1948 Sb., o znárodnění některých hostinských a výčepnických podniků a
ubytovacích zařízení, se mění a doplňuje takto:
1. § 3 zní:
§ 3.
Ministr vnitřního obchodu určí, které podniky byly tímto zákonem znárodněny. "
2. V ustanovení § 4 odst. l písm. a) se vypouštějí slova "které dne 1. ledna 1948 byly".
3. Ustanovení § 7 se nahrazuje novým ustanovením tohoto znění:
"§ 7.
Ustanovení §§ 8, 8a až 13, §§ 17 a 18 a §§ 20, až 22 zákona č. 118/1948 Sb" ve znění čl. I platí přiměřeně i pro věci upravené tímto zákonem. "
4. §§ 8 až 11, § 12 odst. 6 a 7, §§ 15 až 17 se zrušují.
5. § 12 odst. 5 se nahrazuje novým odstavcem tohoto znění:
"(5) Rozsah majetku, kterého stát nabyl konfiskací a s nímž se činí opatření podle odstavce l, určí ministerstvo vnitřního obchodu v dohodě s ministerstvem financí. "
čl. V.
Ministr vnitřního obchodu může v dohodě s ministry vnitra a financí přenésti na krajské národní výbory působnost ve věcech
a) vyjímání jednotlivých majetkových kusů, majetkových souborů nebo práv ze znárodnění, pokud jich není nezbytně třeba k provozu národního podniku, a ponechání jich dosavadnímu vlastníku,
b) rozhodování o rozsahu znárodnění,
c) ukládání vlastníkům velkoobchodních podniků, aby převedli části majetkových podstat zastaveného velkoobchodního podniku za náhradu do vlastnictví národního podniku,
d) určování rozsahu začlenění konfiskovaných majetkových podstat.
čl. VI.
Ministr vnitřního obchodu upraví a ve Sbírce zákonů vyhlásí úplné znění zákona č. 118/1948 Sb., jak vyplývá z pozdějších předpisů s připojením či. V tohoto zákona.
ČI. VII.
Opatření učiněná ve shodě s ustanoveními tohoto zákona přede dnem počátku jeho účinnosti se pokládají za učiněná podle tohoto zákona.
čl. VIII.
Ustanovení čl. I č. 4 a 5 a ustanovení čl. II č. 3, ČI. III č. 2 a čl. IV č. 3, pokud se dovolávají ustanovení §§ 8a a 10 zákona č. 118/ 1948 Sb., nabývají účinnosti dnem 1. ledna 1948 a ostatní ustanovení tohoto zákona (dnem vyhlášení; provedou jej ministři vnitřního obchodu a financí v dohodě se zúčastněnými členy vlády.
Důvodová zpráva.
Výstavba národních podniků obchodních pokročila již natolik, že se jeví nutným novelisovati předpisy o organisaci velkoobchodní činnosti a o znárodnění obchodních podniků '(zákon č. 118/1948 Sb., zákon č. 120/ 1918 Sb. ) a v souvislosti s tím také předpisy o organisaci a znárodnění cestovních kanceláří (zákon č. 122/1948 Sb. ) a o znárodnění některých hostinských a výčepnických podniků a ubytovacích zařízení (zákon č. 124/1948 Sb. ). Tyto zákony se dovolávají mnohých ustanovení, dříve platných pro národní podniky průmyslové, ve věcech jejich právních poměřil, řízení a správy, majetkových změn a zrušení a dále ve věcech náhrady za znárodněný majetek. Tato ustanovení a některé další předpisy zákonů již nevyhovují, neboť skutečný dnešní stav. jak se časem vyvinul, jim neodpovídá. Pro potřebu národních podniků průmyslových byla již provedena změna těchto předpisů, případně vydány nové předpisy.
Rozsáhlost souboru řešených otázek vede k tomu, že předpisy o národních podnicích obchodních budou pojaty do zvláštního zákona, který se již připravuje, a v zákonech shora citovaných budou ponechána jen ustanovení, týkající se přímo organisace velkoobchodní činnosti, znárodnění, náhrad za znárodněný majetek a přechodná ustanovení. Jelikož však zákon o národních podnicích obchodních bude vydán později než tento zákon, jest třeba na přechodnou dobu ponechati ještě v platnosti ustanovení o národních podnicích a jejich organisaci(oddíl IV zákona č. 118/ 1948 Sb. a obdobná ustanovení dalších tří novelisovaných zákonů). Tato ustanovení budou pak zrušena zákonem o národních podnicích obchodních a nahrazena novými předpisy.
K jednotlivým ustanovením osnovy blíže podotýkáme:
K ČI. I.
K č. 1:
Taxativní výpočet podniků, jež může ministr vnitřního obchodu pověřiti velkoob-
chodní činností, se nahrazuje širší formulací, takže ministr může pověřiti i jiné podniky a orgány.
K č. 2:
Po reorganizaci národních podniků průmyslových jest ustanovení § 4 odst. 3 obsoletní.
K č. 3:
Upouští se od obligatorního vyhlašování znárodnění podniků v úředním listě a umožňuje se znárodnění též k pozdějšímu datu po 1. lednu 1948. Tím budou dodatečně kryta některá opatření v tomto smyslu již učiněná (či. VII).
K č. 4:
Tímto ustanovením se nahrazuje obsah dosavadního § 14 odst. 6. Ministrovi se dává možnost širšího opatření se znárodněným majetkem. Komunálním podnikům se znárodněný majetek svěřuje do správy bez náhrady a to i tehdy, když k přenechání došlo před vydáním tohoto zákona (čl. VII).
K č. 5:
V podstatě se přejímá ustanovení dosavadního § 10, avšak vhodněji se upravuje.
Odstavec l upravuje přechod závazků jen na národní podniky. Jelikož však může ministr se znárodněným majetkem učiniti též jiná opatření podle § 8a, bylo nutno vložiti hově ustanovení odstavce 4, které upravuje přechod závazků v těchto případech.
K č. 6:
Výraz "znárodněný podnik nebo jiná začleněná majetková podstata" se nahrazuje vhodnějším výrazem "majetek znárodněného podniku".
Odstavce 2 až 5 v § 11 se vypouštějí, jelikož tato ustanovení dnes již nevyhovují a materii v nich obsaženou upravil podrobně později vydaný zákon č. 273/1948 Sb., o úpravě uspokojení a o určení splatnosti některých závazků dotčených znárodňovacími a jinými předpisy. Některá ustanovení zákona č. 273/ 1948 Sb. byla dále změněna občanským soudním řádem.
K č. 7:
Lhůta dvouletá se prodlužuje na tři roky, jelikož okolnosti, které odůvodňují právo odporu, jsou často těžko zjistitelné, takže nelze včas odpor uplatniti.
Zákon č. 64/1931 Sb., kterým byly vydány řády konkursní, vyrovnávací a odpůrci, byl zrušen § 675 č. 21 občanského soudního řádu a jest proto nyní se odvolati na ustanovení §§ 46 až 52 občanského zákoníka, která upravují odporovatelnost.
K č. 8:
Ve věcech náhrady za znárodněný majetek se dovolává osnova ustanovení platných pro národní podniky průmyslové. Poslední novelisací dekretu č. 100/1945 Sb., a to zákonem č. 106/1950 Sb.. byly provedeny některé podstatné změny. Se zrušením výživného se zavádí nový způsob náhrady a to v plněních obdobných dávkám z národního pojištění. Plnění budou poskytována prostřednictvím Ústřední národní pojišťovny, jíž Fond znárodněného hospodářství uhradí částky, které vynaloží na tato plnění. Bližší úprava se provede vládním nařízením.
O náhradě a způsobu poskytnutí náhrad za znárodněný majetek rozhoduje ministr financí na rozdíl od dřívější úpravy, kdy rozhodoval ministr vnitřního obchodu.
K č. 9 a 10:
Ustanovení § 14 odst. 7 a 8 o součinnosti osidlovacího úřadu a Fondu národní obnovy při začleňování konfiskovaného majetku a určování rozsahu začlenění, jest nutno zrušiti, jelikož osidlovací úřady byly zrušeny zákonem č. 18/1950 Sb. a Fondy národní obnovy se zrušují dnem 1. července 1951 zákonem č. 182/1950 Sb. Dosavadní ustanovení § 14 odst. 6 se nahrazuje novým ustanovením § 8a, ostatní ustanovení § 14 a § 16 se ponechávají v platnosti až do doby vydání připravovaného zákona o národních podnicích obchodních, který bude obsahovati náhradní ustanovení.
čl. II. K č. 1:
Podle původního znění § l odst. 2 písm. b) by podléhaly znárodnění podniky společenstev, které vznikly po 1. lednu 1948 a dále ty, které k 1. I. 1948 měly méně než 50 zaměstnanců, ale později tento počet překročily. Smysl § 148 květnové ústavy však jest, aby podniky lidových družstev nebyly znárodňovány.
Obdobně platí i pro článek IV č. 2.
K č. 3 a 4:
V zákoně č. 120/1948 Sb. se zrušují všechna ustanovení, která jsou obdobná ustanovením zákona č. 118/1948 Sb. a zákon č. 120/1948 Sb. se těchto ustanovení pouze dovolává. Totéž platí i pro zákony č. 122/1948 Sb. a č. 124/ 1918 Sb. Tím odpadne nutnost novelisovat tato ustanovení ve zmíněných třech zákonech.
K čl. VI.
Při republikaci zákona č. 118/1948 Sb. bude vzat zřetel i na jiné právní předpisy, které již dříve změnily nebo zrušily některá jeho ustanovení. Tak bylo ustanovením § 11 odst. 3 písm. p) zákona č. 63/1950 Sb., o úpravě hosnodaření s tabákem, solí a lihem a o zrušení státních finančních monopolů, zrušeno ustanovení § l zákona č. 118/1948 Sb., pokud z dosahu zákona se vylučuje obchodní činnost provozovaná státními finančními monopoly. Ustanovení § 15 bylo zrušeno ustanovením § 21 zákona č. 104/1950 Sb., o financování národních a komunálních podniků, jímž byla zrušena i obdobná ustanovení v ostatních třech novelisovaných zákonech, a to § 10 zák. č. 120/1948 Sb., § 11 zák. č. 122/ 1948 Sb. a § 13 zák. č. 124/1918 Sb. Dále všechna ustanovení,. podle nichž ministr vnitřního obchodu má učiniti rozhodnutí či jiná opatření v dohodě nebo po slyšení pověřence průmyslu a obchodu, jest třeba přizpůsobiti květnové ústavě. A konečně trestní ustanovení §§ 22 až 26 zákona č. 118/1948 Sb., a rovněž trestní ustanovení ostatních tří novelisovaných zákonů, byla zrušena ustanoveními § 311 trestního zákona, § 324 trestního řádu, § 149 trestního zákona správního a § 93 trestního řádu správního.
Zároveň se podotýká, že z provedení osnovy zákona nevzejdou státní pokladně nové výdaje.
V Praze dne 17. dubna 1951.
Předseda vlády:
A. Zápotocký v. r.
Ministr vnitřního obchodu: Krajčír v. r.
Státní tiskárna, n. p., závod 02. — 2357-51.