Národní shromáždění republiky Československé 1951.
I. volební období. 6. zasedání.
563.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne......................................1951
o povolávání náhradníků poslanců.
•
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně.
ČI. I.
Ustanovení § 44 zákona č. 75/1948 Sb., o volbách do Národního shromáždění, ve znění zákona č. 204/1948 Sb., se mění a zní:
§ 44. Nastupování náhradníků.
(1) Uprázdní-li se mandát, povolá ministerstvo vnitra na návrh volební skupiny náhradníka z osob uvedených na jejích kandidátních listinách v téže volební oblasti.
(2) Není-li náhradníka téže volební skupiny, zůstává mandát uprázdněn do konce volebního období.
(3) Ministerstvo vnitra vyhlásí povolání náhradníka v úředním listě a vydá povolanému osvědčení opravňující ke vstupu do Národního shromáždění. "
čl. II.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr vnitra v dohodě se zúčastněnými členy vlády.
Důvodová zpráva.
Zákon č. 75/1948 Sb., o volbách do Národního shromáždění, upravil nastupování náhradníků tak, že na uprázdněný mandát nastupuje náhradník téže volební skupiny podle pořadí, v jakém byl uveden na kandidátní listině téhož volebního kraje, v němž byl kandidován poslanec, jehož mandát se uprázdnil. Teprve tehdy, když všichni náhradníci kandidátní listiny pro prvé skrutinium odpadli, nastupují náhradníci z listiny pro druhé skrutinium.
Novela č. 204/1948 Sb. doplnila tyto zásady ve dvojím směru: Umožnila především kterémukoli náhradníku, aby se vzdal svého pořadí pro určitý případ obsazení uprázdněného mandátu. Dále umožnila, aby po vyčerpání náhradníků uvedených na kandidátní listině pro druhé skrutinium nastupoval náhradník téže volební skupiny podle pořadí, v jakém byl uveden na kandidátní listině jiného volebního kraje, a to postupně, počínajíc prvním volebním krajem v téže volební oblasti.
Při volbách do Národního shromáždění, které se konaly dne 30. května 1948, byli zvoleni poslanci v prvém i druhém skrutiniu z kandidátních listin volební skupiny Národní fronty. V každém volebním kraji byla podána jen jedna kandidátní listina uvedené volební skupiny. Na jednotlivých jejích kandidátních listinách nebyl zpravidla uveden náležitý počet náhradníků; na kandidátní listině pro druhé skrutinium ve volební oblasti zemí českých byli původně jen tři náhradníci a na
kandidátní listině pro druhé skrutinium ve volební oblasti slovenské nebylo náhradníků vůbec. Postupem doby se počet náhradníků na jednotlivých kandidátních listinách značné snížil.
Povolávání náhradníků je komplikováno potížemi, které souvisí s tím, že jednotliví náhradníci se mohou vzdát svého pořadí jen pro ten který případ, zůstávajíce jinak na kandidátní listině. Jen tímto složitým postupem bylo možno dospět k tomu, aby na uprázdněný mandát byl povolán náhradník náležející ke složce volební skupiny, k níž náležel odpadnuvší poslanec. Nesnáze zvláště vznikají tehdy, když náhradníci, u nichž šlo o vzdání se pořadí, nejsou dosažitelní. Tak se řízení často neúměrně prodlužuje.
Navržená úprava zjednodušuje celý postup tím, že pověří přímo volební skupinu, která odpadnuvšího poslance kandidovala, aby sama podala návrh na povolání náhradníka. Volební skupina může navrhnouti náhradníka jen z osob uvedených na jejich kandidátních listinách v téže volební oblasti.
Takto se mění jen ustanovení § 44, odst.. 1 zákona o volbách do Národního shromáždění ve znění zákona č. 204/1948 Sb. Ustanovení odstavců 2 a 3 zůstávají věcně nedotčena.
Provedením úpravy nevzejdou žádné nové náklady, naopak státní administrativa v uvedeném oboru se zjednoduší a urychlí.
V Praze dne 27. února 1951.
Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.
Ministr vnitra: Nosek v. r.
Statni tiskárna, n. p., závod 02. — 1119-31.