Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1950.

I. volební období. 5. zasedání.

523.

Zpráva

výboru sociálně-politického a zdravotnického a výboru rozpočtového

k vládnímu návrhu zákona (tisk 515) o jednorázovém mimořádném přídavku za rok 1950 k důchodům z národního pojištění a k zaopatřovacím požitkům

válečných poškozenou.

I.

Výbor sociálně-politický a zdravotnický projednal ve své schůzi, konané dne 24. října 1950, vládní návrh zákona (tisk 515) o jednorázovém mimořádném přídavku za rok 1950 k důchodům z národního pojištění a k zaopatřovacím požitkům válečných poškozenců a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění jeho přijetí s těmito změnami:

V § 2 č. l, ve třetí řádce za slovem "příplatek" se vkládá čárka;

v § 3 odst. l vkládá se nové znění č. 2, které bude zníti:

"2. důchodcům (válečným poškozencům), jejichž čistý důchod z národního pojištění (zaopatřovací požitky) spolu se zvýšením z pensijního nadlepšení jakékoliv povahy přesahuje částku 7. 000 Kčs měsíčně; ".

V § 3 dosavadní ustanovení č. 2 se označuje jako č. 3 a bude zníti:

"3. osobám, které mají jako zaměstnanci

(učni) nárok na vánoční příspěvek za rok 1950; to platí též pro zaměstnané důchodce (válečné poškozence), jimž tento příspěvek nenáleží proto, že jejich čistá mzda (plat) přesahuje částku 7. 000 Kčs měsíčně nebo že bez závažného důvodu zameškali práci. "

Odůvodnění.

Doplnění § 3 novým ustanovením č. 2 se navrhuje proto, že vánoční příspěvek dostanou zaměstnanci, nejsou-li dělníky nebo mistry jen tehdy, nečiní-li jejich čistý plat více než 7. 000 Kčs měsíčně. Platí-li pro zaměstnance omezení nároku na vánoční příspěvek nejvyšší hranicí čistého platu 7. 000 Kčs měsíčně, je nutno, aby stejné omezení platilo i pro důchodce.

Změna v § 3 v č. 3 záleží v tom, že se do textu přímo vkládá nejvyšší hranice mzdy 7. 000 Kčs měsíčně, která je rozhodná pro nárok na vánoční příspěvek.

V Praze dne 24. října 1950.

Mátl v. r.,

předseda.

Vaverková v. r.,

zpravodajka.

II.

Rozpočtový výbor projednal ve své schůzi, konané dne 24. října 1950, vládní návrh zákona (tisk 515) o jednorázovém mimořádném přídavku za rok 1950 k důchodům z národního pojištění a k zaopatřovacím požit-

kům válečných poškozenců a usnesl se doporučit Národnímu shromáždění jeho přijetí ve znění, na kterém se usnesl výbor sociálně-politický a zdravotnický.

V Praze dne 24. října 1950.

Valo v. r.,

předseda.

Štětka v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne 1950

o jednorázovém mimořádném přídavku za rok 1950 k důchodům z národního pojištění a k zaopatřovacím požitkům válečných poškozenců.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) K důchodům z národního pojištění, na něž má oprávněný nárok v prosinci 1950, se poskytne z prostředků tohoto pojištění jednorázový mimořádný přídavek, a to:

1. k důchodům invalidnímu a starobnímu, k důchodu úrazovému, je-li výdělečná schopnost snížena úrazem alespoň o 50%, k důchodu manželky, nežije-li ve společné domácnosti s manželem, dále k důchodům vdovy, vdovce a družky, jakož i k důchodu sociálnímu — s výjimkou sociálního důchodu sirotků —

v částce........500 Kčs;

2. k důchodům sirotků, rodičů a jiných pozůstalých a k sociálnímu důchodu sirotků v částce.. 300 Kčs;

3. k výchovnému v částce... 150 Kčs.

(3) Je-li důchod zvýšen pro bezmocnost, zvyšuje se jednorázový mimořádný přídavek o polovinu.

§ 2.

K zaopatřovacím požitkům podle zákona č. 164/1946 Sb., o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce, na něž má oprávněný nárok v prosinci 1950, se poskytne jednorázový přídavek, a to:

1. k zaopatřovacím požitkům invalidy, jemuž byl přiznán ošetřovací nebo slepecký příplatek,

v částce........750 Kčs;

2. k zaopatřovacím požitkům jiného invalidy, jehož výdělečná schopnost je podle uvedeného zákona snížena alespoň o 45%, jakož i k zaopatřovacím požitkům vdovy, vdovce a družky

v částce........500 Kčs;

3. k zaopatřovacím požitkům sirotků, rodičů a jiných pozůstalých

v částce........300 Kčs;

4. k příplatku na každé dítě v částce ..........150 Kčs.

§ 3.

(1) Jednorázový mimořádný přídavek nenáleží

1. osobám, kterým se vyplácejí důchody (zaopatřovací požitky) do ciziny;

2. důchodcům (válečným poškozencům), jejichž čistý důchod z národního pojištění (zaopatřovací požitky) spolu se zvýšením z pensijního nadlepšení jakékoliv povahy přesahuje částku 7. 000 Kčs měsíčně;

3. osobám, které mají jako zaměstnanci (učni) nárok na vánoční přídavek za rok 1950;

to platí též pro zaměstnané důchodce (válečné poškozence), jimž tento příspěvek nenáleží proto, že jejich čistá mzda (plat) přesahuje částku 7. 000 Kčs měsíčně nebo že bez závažného důvodu zameškali práci.

(2) Při souběhu důchodu podle zákona o národním pojištění se zaopatřovacími požitky podle zákona č. 164/1946 Sb. náleží vždy jen přídavek k důchodu z národního pojištění. Sbíhá-li se několik důchodů z národního pojištění, náleží jen přídavek nejvyšší; to platí obdobně i při souběhu několika zaopatřovacích požitků podle zákona č. 164/1946 Sb.

§4.

Přídavky podle tohoto zákona jsou osvobozeny od daně ze mzdy.

§5.

Přídavky neprávem přijaté může jejich plátce odečísti od jiných dávek, na něž má příjemce vůči němu nárok.

§6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. prosince 1950; provede jej ministr práce a sociální péče.

Státní tiskárna v Praze. — 4727-50.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP