Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1950.

I. volební období. 5. zasedání.

515.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ............................. 1950

o jednorázovém mimořádném přídavku za rok 1950 k důchodům z národního pojištění a k zaopatřovacím požitkům válečných poškozenců.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) K důchodům z národního pojištění, na něž má oprávněný nárok v prosinci 1950, se poskytne z prostředků tohoto pojištění jednorázový mimořádný přídavek, a to:

1. k důchodům invalidnímu a starobnímu, k důchodu úrazovému, je-li výdělečná schopnost snížena úrazem alespoň o 50%, k důchodu manželky, nežije-li ve společné domácnosti s manželem, dále k důchodům vdovy, vdovce a družky, jakož i k důchodu sociálnímu — s výjimkou sociálního důchodu sirotků —

v částce........ 500 Kčs;

2. k důchodům sirotků, rodičů a jiných pozůstalých a k sociálnímu důchodu sirotků v částce.. 300 Kčs;

3. k výchovnému v částce... 150 Kčs. (2) Je-li důchod zvýšen pro bezmocnost,

zvyšuje se jednorázový mimořádný přídavek o polovinu.

§ 2.

K zaopatřovacím požitkům podle zákona č. 164/1946 Sb., o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce,

na něž má oprávněný nárok v prosinci 1950, se poskytne jednorázový přídavek, a to:

1.

k zaopatřovacím požitkům invalidy, jemuž byl přiznán ošetřovací nebo slepecký příplatek v částce ........

750 Kčs;

2.

k zaopatřovacím požitkům jiného invalidy, jehož výdělečná schopnost je podle uvedeného zákona snížena alespoň o 45%, jakož i k zaopatřovacím požitkům vdovy, vdovce a družky v částce ........

500 Kčs;

3.

k zaopatřovacím požitkům sirotků, rodičů a jiných pozůstalých v částce ........

300 Kčs;

4.

k příplatku na každé dítě v částce ..........

150 Kčs.

§ 3.

(1) Jednorázový mimořádný přídavek nenáleží

1. osobám, kterým se vyplácejí důchody (zaopatřovací požitky) do ciziny;

2. osobám, které mají jako zaměstnanci (učni) nárok na vánoční příspěvek za rok 1950; to platí též pro zaměstnané důchodce (válečné poškozence), jimž tento příspěvek nenáleží proto, že jejich mzda (plat) přesahuje nejvyšší částku rozhodnou pro nárok na vánoční příspěvek nebo že bez závažného důvodu zameškali práci.

(2) Při souběhu důchodu podle zákona o národním pojištění se zaopatřovacími požitky podle zákona č. 164/1946 Sb. náleží vždy jen přídavek k důchodu z národního pojištění. Sbíhá-li se několik důchodů z národního pojištění, náleží jen přídavek nejvyšší; to platí obdobně i při souběhu několika zaopatřovacích požitků podle zákona č. 164/1946 Sb.

§ 4.

Přídavky podle tohoto zákona jsou osvobozeny od daně ze mzdy.

§ 5.

Přídavky neprávem přijaté může jejich plátce odečísti od jiných dávek, na něž má příjemce vůči němu nárok.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. prosince 1950; provede jej ministr práce a sociální péče.

Důvodová zpráva.

Od našeho osvobození každoročně dostávají zaměstnanci i důchodci vánoční přídavek. Osnova navrhuje, aby se i letos všem důchodcům poskytl vánoční přídavek v podstatě za stejných podmínek a ve stejné výši jako loňského roku. Jednorázový mimořádný přídavek si vyžádá celkového nákladu 685, 000. 000 Kčs.

Naše dělnická třída, především naši úderníci, zlepšovatelé a účastníci socialistického soutěžení, pracující rolníci, kteří si osvojili nové, vyšší formy zemědělské výroby a pracující inteligence úspěšně plní a překračují náš hospodářský plán. To umožňuje, aby se také důchodci a váleční poškozenci podíleli na výsledcích jejich práce. Stejně jako loňského roku dostanou přídavek i příjemci sociálních důchodů, z nichž převážná část je z řad drobných rolníků. Je to výrazem svazku dělnické třídy s drobnými rolníky.

Poskytnutí přídavku důchodcům a válečným poškozencům bude jen dalším důkazem

o zvyšování hospodářské úrovně lidu a dokladem toho, že se naše lidově demokratická republika stará o pracující nejen v době, kdy svojí prací vytvářejí nové hodnoty, nýbrž

i tehdy, když se už pro stáří nebo invaliditu nemohou podíleti na budování státu.

Úhrada. Náklad na jednorázový mimořádný přídavek důchodcům a válečným poškozencům činí 685 mil. Kčs; z toho připadá na přídavek k důchodům z národního pojištění 635 milionů Kčs a na přídavek válečným poškozencům 50 mil. Kčs. V rozpočtu ústřední národní pojišťovny se počítá s úhradou nákladu částkou 505 mil. Kčs. Zbylá částka 130 mil. Kčs, připadající na přídavek bývalým veřejným pensistům, kteří jej letos obdrží rovněž z prostředků národního pojištění, bude uhrazena z očekávaných rozpočtových úspor národního pojištění, po případě — pokud by úspory nebyly — v rámci státního příspěvku na národní pojištění. Náklad na přídavek válečným poškozencům bude uhrazen z rozpočtových úspor v oboru zaopatření válečných poškozenou.

Zvláštní část. K § 1:

Navrhovaná úprava se liší od loňské jednak tím, že letos dostanou přídavek veřejní pen-

sisté z prostředků národního pojištění, do něhož byli převedeni, jednak tím, že bezmocní dostanou přídavek o polovinu vyšší. Loňského roku dostali o polovinu vyšší přídavek pouze bezmocní váleční poškozenci. Bezmocní důchodci národního pojištění zvýšený přídavek nedostali, poněvadž ÚNP nevede jejich oddělenou evidenci. Letos se navrhuje poskytnouti zvýšený přídavek i bezmocným důchodcům národního pojištění. Takových důchodců je pouze asi 2. 000, takže náklad tím vzroste pouze nepatrně.

K společnému sociálnímu důchodu, který se vyplácí podle § 89 odst. 7 zákona o národním pojištění manželům (druhu a družce), náleží jen jediný přídavek. U sociálního důchodu sirotků činí přídavek 300 Kčs.

K§2:

Zvýšený přídavek v částce 750 Kčs náleží pouze těm invalidům, jimž byl přiznán ošetřovací nebo slepecký příplatek podle § 19 zákona č. 164/1946 Sb. Přídavek 150 Kčs se poskytuje na každé dítě, na něž přísluší příplatek na děti podle § 21 téhož zákona.

K § 3:

Zaměstnaní důchodci obdrží vánoční příspěvek od zaměstnavatele z důvodu svého zaměstnání, nedostanou však zvýšení příspěvku na nezaopatřené děti, neboť nemají nárok na rodinné přídavky. Proto obdrží na nezaopatřené děti přídavek k výchovnému v částce 150 Kčs (§ l odst. l č. 3).

Přídavek náleží zásadně jen jednou. Osnova stanoví, pro případ, že by se setkalo několik nároků na přídavek vůči různým plátcům přídavků, který z plátců je povinen přídavek poskytnout. Střetne-li se několik nároku na přídavek vůči témuž plátci, přiznává se jen nejvyšší přídavek.

K § 4:

Osvobození přídavku od daně ze mzdy odůvodňuje sociální charakter přídavku.

K § 5:

Poněvadž nebude lze vždy včas zjistit, zdali důchodce nemá nárok na přídavek vůči jinému plátci, umožňuje se žádati vrácení přídavků, které byly přijaty neprávem.

V Praze dne 10. října 1950.

Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.

Ministr práce a sociální péče: E. Erban v. r.

Státní tiskárna v Praze. — 4511-50.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP