Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1950.

L volební období. 5. zasedání.

507.

Zpráva

výboru branného a bezpečnostního

k vládnímu návrhu zákona (tisk 505) o ubytování branné moci a Sboru národní bezpečnosti.

Výbor branný a bezpečnostní projednal ve poručiti Národnímu shromáždění jeho přijetí se

své schůzi konané dne 11. července 1950 vládní změnou v § 10 odst. 2, kde ve druhém řádku

návrh zákona o ubytování branné moci a Sboru se za slovem "dávky" škrtá spojka,, a" a na-

národní bezpečnosti (tisk 505) a usnesl se do- hrazuje se čárkou.

V Praze dne 11. července 1950.

Dr. Klinger v. r.,

místopředseda

Janulík v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne 1950

o ubytováni branné moci a Sboru národní bezpečnosti.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

Oddíl 1. Ubytovací povinnost.

§ 1. Pravidelné ubytování.

Branná moc a Sbor národní bezpečnosti (SNB) jsou zpravidla ubytovány ve vlastních ubytovacích objektech (§ 11 odst. l a 2).

§ 2.

Povinnost k poskytnutí ubytování a dodání některých movitých věcných prostředků.

(1) Nelze-li brannou moc nebo SNB ubytovat ve vlastních ubytovacích objektech, jsou držitelé jiných vhodných objektů povinni poskytnout po dobu potřeby za náhradu ubytování

a dodat movité věcné prostředky k ubytování potřebné (ubytovací povinnost); nejsou-li držitelé vhodných objektů zároveň držiteli potřebných movitých věcných prostředků, mají povinnost dodat je i jiné osoby. Po dobu ubytování jsou držitelé povinni udržovat objekty na svůj náklad v řádném stavu.

(2) Držitele povinné k plnění podle odstavce l určí na žádost orgánů vojenské správy nebo SNB místní národní výbor; orgány vojenské správy nebo SNB mohou požadovat takové plnění také u národních výborů vyšších stupňů. V naléhavých případech mohou orgány vojenské správy nebo SNB uložit toto plnění přímo držitelům.

(3) Vláda stanoví nařízením rozsah ubytovací povinnosti a osvobození od ní, předpoklady, za kterých vojenská správa nebo SNB mohou udržovat poskytnuté objekty v řádném stavu samy na náklad držitele, podmínky, za nichž lze nutné úpravy těchto objektů provést na náklad státu, výši a způsob náhrady za ubytování a věcná plnění, jakož i podrobnosti k provedení odstavců l a 2.

§ 3.

Náhrada škody při ubytování.

(1) Za škodu způsobenou brannou mocí nebo SNB při ubytování poškozením nebo mimořádným opotřebením objektů nebo movitých věcných prostředků (§ 2) poskytne stát náhradu.

(2) Nedohodne-li se poškozený s příslušnými orgány vojenské správy nebo SNB o náhradě ihned, může uplatnit nárok na ni do 30 dnů u místního národního výboru, jinak nárok zanikne; o nároku na náhradu rozhodne okresní národní výbor.

(3) Vláda stanoví nařízením počátek lhůty pro uplatnění nároku na náhradu škody, jakož i podrobnosti k provedení odstavců l a 2.

Oddíl 2. Vojenské byty a byty SNB.

i 4. Určení okruhu bytů.

(1) Ubytování vojenských osob z povolání a příslušníků SNB v činné službě se provádí ve vojenských bytech a bytech SNB s výjimkou

-poddůstojníků vojska z povolání a strážmistrů SNB, pokud jsou povinni bydlet ve vojenských objektech nebo v objektech SNB.

(2) Vojenskými byty jsou byty

a) ve vlastních ubytovacích objektech vojenské správy a v domech vystavěných obcemi

pro ubytování vojenských osob z povolání nebo v domech obecně prospěšných bytových družstev vojenských osob z povolání,

b) obývané ke dni 4. června 1948 vojenskými osobami z povolání, ve výslužbě nebo vojenskými pensisty, a to bez ohledu na případnou pozdější změnu jejich branného poměru; vojenskými byty však nejsou byty vojenských osob ve výslužbě a vojenských pensistů v jejich vlastních rodinných domcích nebo v rodinných domcích příslušníků jejich rodin,

c) přidělené vojenským osobám z povolání před účinností tohoto zákona v době od 4. června 1948.

(3) Byty SNB jsou byty

a) ve vlastních ubytovacích objektech SNB a domech obecně prospěšných bytových družstev příslušníků tohoto sboru,

b) obývané ke dni 4. června 1948 příslušníky SNB v činné službě nebo výslužbě, a to bez ohledu na případnou pozdější měnu nebo zrušení jejich služebního poměru; byty SNB však nejsou byty příslušníků SNB ve výslužbě v jejich vlastních rodinných domcích nebo v rodinných domcích příslušníků jejich rodin,

c) přidělené příslušníkům SNB v činné službě před účinností tohoto zákona v době od 4. června 1948.

(4) Za vojenské byty ani za byty SNB se nepovažují byty v rodinných domcích, do nichž se nastěhují vlastníci, jimž byly tyto domky přiděleny z konfiskovaného majetku, určí-li krajské národní výbory po dohodě s příslušnými orgány vojenské správy nebo SNB za takové byty jiné rovnocenné byty náhradní; tyto byty se stanou vojenskými byty nebo byty SNB.

(5) Vláda vydá nařízením předpisy k provedení předchozích odstavců; tímto nařízením zejména stanoví, jakým způsobem budou uvolňovány pro osoby uvedené v odstavci l při jejich propuštění z činné služby nebo při jejich přeložení do výslužby byty v jejich vlastních rodinných domcích, po případě v rodinných domcích příslušníků jejich rodin, pokud tyto byty jsou obývány jinými osobami.

§ 5.

Hospodaření s vojenskými byty a s byty SNB.

Hospodaření s vojenskými byty a s byty SNB, zejména též způsob jejich přikazování a směny za jiné byty, upraví vláda nařízením.

§ 6.

Vyklizení vojenských bytů a bytů SNB.

(1) Vojenské osoby z povolání a příslušníci SNB v činné službě jsou povinni vyklidit vojenský byt nebo byt SNB na příkaz, který vydá vojenská správa nebo příslušný orgán SNB, a to ihned, jakmile jim bude přikázán přiměřený náhradní byt.

(2) Ostatní osoby jsou povinny vyklidit vojenský byt nebo byt SNB podle výměru, který vydá na návrh vojenské správy nebo SNB místní národní výbor jejich dosavadního bydliště, a to ihned, jakmile jim bude přikázán přiměřený náhradní byt. Přiměřený náhradní byt, třeba i v jiné obci, přikáže uvedeným osobám na návrh vojenské správy nebo SNB místní národní výbor jejich dosavadního nebo budoucího bydliště, po případě vojenská správa nebo příslušný orgán SNB; přikáže — li vojenská správa nebo příslušný orgán SNB jako náhradní byt těmto osobám vojenský byt nebo byt SNB, neztrácí tím tento byt povahu vojenského bytu nebo bytu SNB. Pravoplatné výměry místních národních výborů jsou exekučními tituly a vykonávají se správní nebo soudní exekucí.

(3) Při přikazování náhradních bytů je přihlížet k osobním a rodinným poměrům dotčené osoby.

(4) V případech hodných zvláštního zřetele může vojenská správa nebo příslušný orgán SNB přiznat osobám uvedeným v předchozích odstavcích náhradu stěhovacích výdajů, pokud na ni nemají nárok podle zvláštních předpisů.

(5) Vláda upraví nařízením postup místního národního výboru při provádění návrhů podle odstavce 2, způsob provádění vyklizení bytů, jakož i podrobnosti k provedení předchozích odstavců.

Oddíl 3.

Ubytování důstojníků v záloze nebo ve výslužbě povolaných přechodně k výkonu činné služby.

§ 7.

Důstojníci vojska v záloze nebo ve výslužbě, povolaní přechodně k výkonu činné služby mimo obec svého trvalého bydliště, mají po dobu trvání této služby nárok na ubytování na náklad vojenské správy nebo na náhradu za ubytování, o které se postarají sami; tato náhrada se vyměří podle sazeb za ubytování stanovených vládním nařízením vydaným podle § 2 odst. 3.

Oddíl 4. Zvláštní oprávnění.

§ 8. Užívání pozemků při c v i č e n í c h

(1) Nestačí-li pro cvičení branné moci nebo SNB vlastní objekty, jsou tyto ozbrojené sbory oprávněny po dohodě s příslušným ministerstvem užívat ke cvičeni pozemků, jichž je k tomu třeba; jsou však přitom povinny pokud možno šetřit polních, lesních a jiných kultur

(2) Vyžaduje-li toho povaha cvičení, zakáže okresní národní výbor na návrh příslušných orgánů vojenské správy nebo SNB na dobu nezbytně nutnou přístup na určité pozemky nebo používání určitých cest

(3) Stát nahradí škodu, způsobenou cvičeními na pozemcích nebo kulturách, včetně ušlého zisku. Ustanovení § 3 odst. 2 a 3 platí obdobně.

§ 9. Zvláštní zařízení při ubytování.

(1) Vojenská správa a SNB jsou oprávněny zřizovat a provozovat pro své příslušníky v objektech, v nichž jsou tito výlučně ubytováni, vhodná zařízení k opatřování denních potřeb a zařízení sloužící osvětovým účelům, zejména zátiší a kina, a to bez úředního schválení nebo oprávnění, jehož by bylo jinak třeba.

(2) V zájmu prohloubení a upevnění svazku příslušníků branné moci a SNB s pracujícím lidem mohou být zařízení sloužící osvětovým účelům zpřístupněna širší veřejnosti; o provozu kin v takových případech se dohodne příslušné ministerstvo s ministerstvem informací a osvěty.

§ 10.

Naturální stravování branné moci a SNB.

(1) V naléhavých případech, zejména při ozbrojených a záchranných výpomocech. opatří místní národní výbory nebo osoby jimi určené na dožádání orgánů vojenské správy nebo SNB jednotkám těchto sborů nebo jejich jednotlivým příslušníkům za přiměřenou náhradu stravu a po případě též krmivo pro zvířata, nejvýše však na 10 dnů.

(2) Bližší předpisy o způsobu dožádání, výměře stravní a krmné dávky, o výši náhrady a způsobu jejího placení vydá vláda nařízením.

Oddíl 5. Ustanovení společná, přechodná a závěrečná.

§ 11 V ý k l a d některých pojmů.

(1) Vlastními ubytovacími objekty jsou objekty určené k ubytovacím účelům,

a) které jsou národním majetkem svěřeným do správy vojenské správě nebo SNB, nebo

b) kterých vojenská správa nebo SNB užívá na podkladě jiného právního důvodu než podle tohoto zákona.

(2) Ubytováním se rozumí opatření přístřeší, bytů a prostorů potřebných k výkonu služby, k výcviku a pro účely osvětové a tělovýchovné příslušníků branné moci nebo SNB v činné službě, útvarů těchto sborů a jejich složek s výzbrojí a veškerým ostatním vybavením.

(3) Movitými věcnými prostředky potřebnými k ubytování se rozumějí všechny potřeby nutné k řádnému ubytování branné moci nebo SNB, zejména svítivo, otop, voda a vnitřní zařízení.

(4) Držitelem objektu (movitého věcného prostředku) rozumí se každá osoba, která jej má ve své moci; přitom nerozhoduje, je-li též jeho vlastníkem nebo držitelem podle občanského práva či má-li jej ve své moci z jiných důvodů.

(5) Za příslušníky rodiny se považují manžel, příbuzní v přímé řadě a sourozenci.

§ 12. Přechodná ustanovení.

(1) Za vojenské byty a za byty SNB podle tohoto zákona se považují též další byty v rozsahu, který bude do doby, než si vojenská

správa nebo SNB opatří potřebné byty v rámci plánované výstavby bytů, určovat s přihlédnutím k potřebám těchto ozbrojených sborů a k místním bytovým poměrům krajský národní výbor v dohodě s jejich příslušnými orgány. (2) Směny vojenských bytů a bytů SNB za byty civilních osob, k nimž došlo v dohodě s místními národními výbory v době od 4. června 1948 do dne počátku účinnosti tohoto zákona, se považují za směny provedené na podkladě předpisů vydaných podle tohoto zákona.

§ 13.

Změna a doplnění dosavadních ustanovení.

V zákoně č. 63/1935 Sb., o vyvlastnění k účelům obrany státu, se v § l odst. 2 za dosavadní písmeno a) vkládá nové písm. b) tohoto znění:

,, b) k účelům ubytování branné moci, pokud nelze potřebné objekty opatřit dohodou; " ustanovení písm. b) a c) se označují jako c) a d).

§ 14. Poměr k dosavadním předpisům.

(1) Platnosti, po případě použivatelnosti pozbývají všechny dosavadní předpisy, které upravují věci, na něž se vztahuje tento zákon.

(2) Do vydání prováděcích předpisů podle tohoto zákona platí přiměřeně dosavadní předpisy.

§ 15. Účinnost a provedení zákona.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. srpna 1950; provedou jej ministři národní obrany a národní bezpečnosti v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Státní tiskárna v Praze. — 3211-50.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP