Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1950.

I. volební období. 5. zasedání.

501.

Zpráva

výboru ústavně — právního

k vládnímu návrhu zákona (tisk 484)

o trestním řízení správním (trestní řád správní).

Ústavně-právní výbor projednal ve své schůzi dne 27. června 1950 vládní návrh zákona (tisk 181) o trestním řízení správním (trestní řád správní).

Po zprávách hlavního zpravodaje posl. dr Vericha a dílčích zpravodajů posl. dr Prokeše a posl. Havla ústavně-právní výbor dospěl k závěru, že zákon o trestním řízení správním, který tvoří celek s trestním zákonem správním, zdůrazňuje význam národních výborů tím. že v duchu ústavy 9. května jim svěřuje důležitý úkol ochrany socialistické výstavby. Tento úkol budou národní výbory provádět tak, že stíháním a spravedlivým trestáním přestupků budou potlačovat rozvratnické pokusy reakce a vychovávat pracující k uvědomělé kázni nutné ve společnosti budující socialismus.

Ústavně-právní výbor vyzdvihl také další významnou okolnost, že zákon o trestním řízení správním platí pro celé státní území. Odstraňuje se tak dosavadní, bratrskému poměru mezi Čechy a Slováky neodpovídající stav, že trestní řízení správní bylo v českých zemích upraveno jinak, než na Slovensku.

Ústavně-právní výbor s uspokojením též konstatoval, že doposud platné zastaralé a roztříštěné předpisy o trestním řízení správním jsou nahrazeny jediným zákonem, který umožňuje rychlé a jednoduché řízení. Zákon o trestním řízení správním vznikl za spolupráce lidu a svým obsahem i jasnými formulacemi stává se

významnou součástí našeho lidově demokratického právního řádu.

V předloženém vládním návrhu zákona (tisk 484) o trestním řízení správním provedl ústavně-právní výbor tyto změny:

§ 8 odst. 2:

V řádce 2. tohoto paragrafu slovo "nebo" nahrazuje se slovem "anebo". Děje se tak z důvodů stylistických.

§ 10 odst. l:

V 1. a 2. řádce tohoto odstavce škrtá se část věty "Je-li pochybné, zda čin, který má býti stíhán jako přestupek, nezakládá" a nahrazuje se formulací "Vznikne-li domněnka, že čin, který má být stíhán jako přestupek, zakládá". Děje se tak opět z důvodů stylistických (kladná a jasnější formulace).

§ 11 odst. l:

V posledním řádku tohoto odstavce škrtá se slovo "nepředpojatosti" a nahrazuje se slovem "nepodjatosti". Tato úprava má rovněž důvody stylistické.

§ 13:

Nadpis tohoto paragrafu "Vazba" přesune se pod číselné označení paragrafu 13 a vytiskne se obyčejným písmem. Důvodem je nutnost shodné legislativně technické úpravy.

§ 14:

Pod § 14 se vsune nadpis: "Doba vazby". Vytiskne se normálním písmem. Důvodem je, že toto označeni paragrafu bylo ve vládním návrhu při tisku vynecháno.

§ 17 odst. l:

Ve 3. řádku tohoto odstavce je nutno vypustit čárku za slovem "řízení".

§ 21:

Nadpis nad § 21 se přesune pod § 21 a vytiskne se normálním písmem. Důvodem je nutnost shodné legislativně technické úpravy.

§ 22:

Pod § 22 se vsune nadpis: "Vrácení věci". Důvodem je, že toto označení paragrafu bylo ve vládním návrhu při tisku vynecháno.

§ 25 odst. 2:

Celý tento odstavec se mění takto: "Právní účinky včas podané žádosti o navrácení lhůty k podání opravného prostředku jsou tytéž, jaké má včas podaný opravný prostředek". Důvodem je konformita s vládním návrhem. V tisku toto ustanovení nedopatřením uvedeno jinak.

§ 67 odst 2:

V prvním řádku tohoto odstavce se vsune za slovo "výbor" slovo "může". Důvodem je, že toto slovo bylo ve vládním návrhu při tisku vynecháno.

'§ 67 odst. 2:

V posledním řádku tohoto odstavce je třeba vypustit čárku za slovem "pobytu".

Takto upravenou osnovu ústavně-právní výbor přijal a doporučuje ji plenu Národního shromáždění ke schválení.

V Praze dne 27. června 1950.

Dr. Bartuška v. r., předseda.

Dr. Verich v. r.,

hlavní zpravodaj.

Státní tiskárna v Praze — 3033-50,


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP