Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1950.

I. volební období. 5. zasedání.

499.

Zpráva

výboru ústavně-právního k vládnímu návrhu trestního zákona správního (tisk 171).

Ústavně-právní výbor Národního shromáždění projednal ve svých schůzích dne 22. a 27. června 1950 po zprávách hlavního zpravodaje posl. dr Jelínka a dílčích zpravodajů posl. Čápa, dr Polišenského, Vošahlíka a Karlovské vládní návrh trestního zákona správního (tisk 471).

Výsledkem jeho jednání jsou tato rozhodnutí, na kterých se ústavně-právní výbor jednomyslně usnesl:

I.

Národní výbory, které jsou podle ústavy 9. května nositelem a vykonavatelem státní moci v obcích, okresích a krajích a strážcem práv a svobod lidu, dostávají dnes do rukou nový trestní zákon správní jako účinný nástroj, kterým se ještě více upevní stavba našeho lidově demokratického řádu.

Národní výbory poukazovaly právem na to, že by lidová správa mohla lépe a úspěšněji plnit své úkoly, kdyby byla novou zákonnou úpravou odstraněna protilidovost a nepřehlednost dosavadních právních předpisů v oboru trestního práva správního. Byla to jejich iniciativa, která dala podnět ke kodifikaci těchto předpisů, iniciativa opírající se o jejich bohaté zkušenosti při výkonu trestní pravomoci, kterou již prováděly a při které se osvědčily, přestože je brzdila reakce svou rušivou činností. Tato rušivá činnost se projevila zejména při uplatňování malého retribučního dekretu a rovněž při využívání nepřehlednosti dosud platných norem.

Nový trestní zákon správní a jeho provádění

národními výbory zabezpečí šťastné a klidné občanské spolužití každému, kdo bude zákonná pravidla respektovat a dodržovat. Ten pak, kdo je bude rušit, bude potrestán. V nejběžnějších trestních případech budou tresty z vele části prostředkem výchovy; přísným stíháním přestupníku se stanou především u nepřátel lidovědemokratického zřízení, kteří svým nenávistným jednáním ohrožují zájem pracujících — socialistickou výstavbu naší vlasti.

Při projednávání předloženého vládního návrhu trestního zákona správního dospěl ústavně-právní výbor k přesvědčení, že tu jde o veliké kodifikační dílo, vytvořené kolektivní spoluprací dělníků, rolníku, zástupců masových organisací a funkcionářů národních výboru s právními odborníky a že toto dílo spolu s trestním kodexem soudním a zákony o soudním a správním trestním řízení vytvoří pevný základ našeho nového právního řádu. Kodex trestního práva správního svou systematikou, svou lidovou mluvou a jasnými formulacemi trestních skutkových podstat odpovídá požadavkům, které národní výbory již dlouho kladly.

Ústavně-právní výbor zdůraznil, že toto kodifikační dílo, které unifikuje trestní právo správní na celém území státu, bylo možno uskutečniti jen v důsledku vítězství naší dělnické třídy, která vedena Komunistickou stranou Československa povalila kapitalismus a kráčí ve spojení s pracujícími rolníky a pracující inteligencí vstříc šťastné socialistické budoucnosti.

II.

Po opravě některých tiskových chyb byly provedeny v návrhu zákona tyto změny:

1. Název "část všeobecná" se opraví na "Obecná část". Tato změna jest odůvodněna snahou po shodnosti s trestním kodexem soudním.

2. Znění § 3 odst. 2 bylo změněno takto: "(2) Trestné jsou však také přestupky spáchané v cizině, jimiž československý občan porušil povinnosti, které má mimo území státu. " Důvodem k této změně jest snaha o jasnost a srozumitelnost zákona.

3. Rovněž z důvodů jasnosti a srozumitelnosti se v § 12 odst. 4 mění slova "na osobě" ve slova "u osoby".

4. V nadpisu § 24 se vypouští slovo "trestního". Pro reformu rozhodnutí národních výborů podle trestního zákona správního byl zvolen pojem "nález" a tomu jest třeba přizpůsobit i tento zákon.

5. Ze stejných důvodů jako ad 4. jest třeba vypustiti slovo "trestní" v § 32 odst. l, 2. řádek.

6. Ve shodě s trestním kodexem soudním se označuje nadpis před hlavou I. místo "část zvláštní" slovy "Zvláštní část".

7. V § 80 se dvakráte změní slovo "nemocem" na slovo "chorobám", aby i v této terminologii byla zachována shoda s trestním zákonem.

8. V § 123 se mění odstavec 3 takto: "(3) Kdo neoprávněně zhotoví nebo přechovává jakýkoli tiskařský nebo rozmnožovací stroj, anebo stroj, přístroj nebo zařízení sloužící k výrobě tiskových nebo razících desek, bude potrestán pokutou do 50. 000 Kčs nebo odnětím svobody až na dva měsíce. " Důvodem této změny je snaha vyloučiti pochybnosti o tom, že těmito ustanoveními jsou dotčeny také tiskařské stroje a vedle strojů i přístroje a zařízení, sloužící k výrobě tiskových a razících potřeb.

9. V § 135 se písmeno a) mění takto: "a) kdo oplzlými řečmi, obsahem tiskovin nebo jinak úmyslně ohrožuje mravní výchovu takové osoby". Skutková podstata § 135 písm. a) vládního návrhu trestního zákona správního byla při projednávání trestního zákona soudního převzata do něho na místě jeho § 215, který byl převzat do tohoto vládního návrhu.

10. V § 144 odst. 2 písm. c) se vynechávají slova "nebo znečistí" pro jejich nadbytečnost.

11. V § 149 odst. 2 se nahradí v zájmu lepší formulace slova "uvedených v odstavci" slovy "zrušených podle odstavce".

III.

ústavně-právní výbor vládní návrh trestního zákona správního s těmito změnami přijal a doporučuje jej plenu Národního shromáždění ke schválení.

V Praze dne 27. června 1950.

Dr. Jan Bartuška v. r., předseda.

Dr. Miroslav Jelínek v. r.,

hlavní zpravodaj.

Státní tiskárna v Praze. — 3031-50.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP