Národní shromáždění republiky Československé 1950.
I. volební období. 5. zasedáni.
463.
Zpráva
výboru rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 447) o dani z literární a umělecké činnosti.
Rozpočtový výbor projednal ve své schůzi konané dne 10. května 1950 vládní návrh zákona (tisk 447) o dani z literární a umělecké činnosti. Po provedené diskusi přijal rozpoč-
tový výbor uvedený vládní návrh beze změny a doporučuje jej plenu Národního shromáždění ke schválení.
V Praze dne 10. května 1950.
Valo v. r" předseda.
Sajal v. r., zpravodaj.
Zákon
ze dne 1950
o dani z literární a umělecké činnosti.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
Daňová povinnost.
§ 1.
(1) Dani z literární a umělecké činnosti podléhají fysické osoby co do příjmů z tvůrčí nebo reprodukční činnosti literární, umělecké nebo vědecké, pokud tyto příjmy nejsou podrobeny dani ze mzdy podle zákona č. 109/1947 Sb.
(2) Vdova (družka) nebo nezletilí sirotci po osobě literárně, umělecky nebo vědecky činné podléhají dani z literární a umělecké činnosti co do příjmů, jež by u uvedené osoby podléhaly této dani, kdyby byla na živu.
§2. O) Činností uvedenou v § l se rozumí:
a) literární, recitační a přednášková činnost (umělecká, vědecká, odborná a pod. ),
b) hudební umělecká činnost (skladatelská, dirigentská a reprodukční),
c) dramatické, hudebně dramatické, režisérské, choreografické a pantomimické, jakož i taneční umění a
d) umělecká činnost výtvarná (malířství, sochařství, grafika, medailérství, umělecká
fotografie, architektura, průmyslové vytvarnictví a užité umění a pod. ).
(2) Nerozhoduje, jde-li o činnost trvalou nebo příležitostnou.
(3) Ve sporných případech rozhoduje o tom, lze li určitou činnost pokládati za činnost podle tohoto zákona, ministerstvo financí po slyšení ministerstva školství, věd a umění nebo ministerstva informací a osvěty.
§ 3.
(1) Předmětem daně jsou příjmy plynoucí poplatníku z činností uvedených v § 2.
(2) Příjmy podle odstavce l (dále jen "honoráře") se rozumějí veškeré autorské honoráře nebo jakkoli zvané úplaty za převod autorského práva nebo svolení k užití díla, za zcizení a půjčení díla a pod., úplaty za přednášky a umělecké výkony, jakož i zálohy na tyto úplaty.
§ 4.
Od daně jsou osvobozeny ceny a odměny z veřejných soutěží vypsaných orgány, úřady a ústavy veřejné správy, zájmovými organisacemi literátů, umělců a vědců a vrcholnými orgány dobrovolných organisací lidu.
Vybráni daně u plátce.
§ 5
(1) Při výplatě honorářů se vybere daň srážkou, vyplácejí — li je orgány, úřady a ústavy veřejné správy, právnické osoby nebo politické strany.
(2) Srážka činí při honoráři |   |
do 20. 000 Kčs.. | 3%, |
přes 20. 000 Kčs do 60. 000 Kčs.. | 5%, |
přes 60. 000 Kčs do 100. 000 Kčs.. | 1% a |
přes 100. 000 Kčs ........ | 10% |
z vyplacené částky. |   |
(3) Procento srážky se řídi výši honoráře za dodané dílo nebo právo nebo za provedený výkon bez ohledu, vyplácí — li se najednou či ve splátkách.
(4) Daň se vybere u plátce i tehdy, jestliže ji nesrazil. V tomto případě daň činí tolik, kolik by činila podle odstavců 2 a 3 z honoráře zvýšeného o daň, kterou je plátce povinen odvést, a jde k tíži plátce.
§ 6.
(1) Daň z honorářů vyplacených v kalendářním čtvrtletí odvedou plátci do konce následujícího měsíce okresnímu národnímu výboru, v jehož obvodu je sídlo vyplácející pokladny.
(2) Nepřesahuje — li úhrn daně čtvrtletně částku 1. 000 Kčs, odvede se daň za kalendářní pololetí do konce následujícího měsíce.
(3) Neodvedená daň bude na plátcích vymáhána jako jejich dluh.
§ 7.
(1) Plátci jsou povinni vésti záznamy o vyplacených honorářích a o sražené a odvedené dani a vydávati příjemcům potvrzení o vyplaceném honoráři a o sražené dani.
(2) Plátci předloží hlášení o vyplacených honorářích a o sražené a odvedené dani okresnímu národnímu výboru ve lhůtě uvedené v § 6.
§ 8.
(1) Na srážení a odvádění daně dozírá okresní národní výbor, v jehož obvodu je sídlo vyplácející pokladny.
(2) Plátci jsou povinni
a) dovoliti orgánům okresního národního výboru zmocněným ke kontrole daně vstup do provozních místností v obvyklých provozních hodinách a umožniti jim splnění jejich úkolů,
b) dáti potřebná vysvětlení a předložiti doklady okresnímu národnímu výboru, po případě jiným kontrolujícím orgánům.
(3) Osoby, jimž jsou honoráře vypláceny, jsou povinny dáti okresnímu národnímu výboru, po případě jiným kontrolujícím orgánům vysvětlení o druhu a výši těchto honorářů.
(4) Stejná oprávnění ve věci dozoru příslušejí též krajskému národnímu výboru a ministerstvu financí.
§ 9.
(1) O stížnostech ze sporů, které vzniknou o provádění srážky mezi plátci a osobami, jimž jsou honoráře vypláceny, rozhoduje okresní národní výbor, v jehož obvodu je sídlo vyplácející pokladny.
(2) Okresní národní výbor je povinen sděliti stranám svá rozhodnutí písemně s poučením o opravném prostředku.
(3) Z rozhodnutí okresního národního výboru lze se odvolati ke krajskému národnímu výboru, který rozhodne s konečnou platností.
§ 10.
O) Porušení povinností uložených v §§ 5 až 3, pokud nejsou trestná podle odstavce 2 nebo podle hlavy VIII zákona o přímých daních, ve znění předpisů jej měnících a doplňujících, potrestá okresní národní výbor v daňovém trestním řízení pokutou do 5. 000 Kčs.
(2) Neodvede-li plátce daň ani na úřední výzvu, bude potrestán, nejde-li o čin přísněji trestný, okresním národním výborem v daňovém trestním řízení pokutou do 100. 000 Kčs. Pro případ nedobytnosti pokuty vyměří se zároveň podle míry zavinění náhradní trest vězení (uzamčení) do 3 měsíců.
Vyměření daně.
§ 11.
(1) Z honorářů, z nichž se daň nevybírá u plátce, vyměří se daň za každý kalendářní rok po jeho uplynutí.
(2) Daň činí
  | do | 20. 000 Kčs | 3%. |
přes 20. 000 Kčs | do | 60. 000 Kčs. | 5%, |
přes 60. 000 Kčs | do | 100. 000 Kčs. | 7% a |
přes 100. 000 Kčs |   |   | 10% |
z úhrnu honorářů přijatých v kalendářním roce.
(3) úhrn honorářů se zaokrouhlí dolů na částku dělitelnou stem; nepřesahuje-li částku 6. 000 Kčs, daň se nevyměří.
§ 12.
Splatnost dané.
Poplatník, jemuž se daň vyměřuje podle § 11, je povinen si daň sám vypočíst a zaplatit ji okresnímu národnímu výboru do 31. ledna po uplynutí kalendářního roku.
§ 13. Přiznání.
(1) Poplatník, jemuž se daň vyměřuje podle § 11, je povinen podati okresnímu národnímu výboru do 31. ledna přiznání a uvésti v něm honoráře přijaté v uplynulém kalendářním roce.
(2) Nepodá-li poplatník přiznání včas, může býti daň zvýšena až o 5%; zvýšení je splatné do 30 dnů ode dne doručení platebního výměru.
§ 14. Místní příslušnost.
K vyměření daně je příslušný okresní národní výbor, v jehož obvodu měl poplatník bydliště koncem rozhodného roku. Nelze-li příslušný okresní národní výbor určiti podle poplatníkova bydliště, určí jej ministerstvo fi-
§15.
(1) O vyměření daně vyrozumí okresní národní výbor poplatníka platebním výměrem.
(2) Do vyměření daně lze se písemně odvolat u okresního národního výboru do 30 dnů ode dne doručení platebního výměru. O odvolání rozhoduje s konečnou platností krajský národní výbor. Nejde-li o právní otázku a vyhoví-li se plně odvolání, rozhoduje o něm s konečnou platností okresní národní výbor, nepřesahuje-li základ daně 250. 000 Kčs.
§ 16.
Daň podle §§ 11 až 15 se nevyměří, požádá-li poplatník za vyměření daně ze samostatné činnosti podle zákona č. /1950 Sb.
Společná ustanovení.
§ 17.
Nebyla-li daň odvedena nebo zaplacena včas, je dlužník povinen, činí-li nedoplatek více než 2. 000 Kčs, zaplatiti 2% poplatek z prodlení z nedoplatku k 31. lednu, 30. dubnu, 31. červenci a 31. říjnu.
§ 18.
(1) Ministerstvo financí může učiniti opatření, kterým se
1. rozšiřuje okruh plátců, u kterých se daň vybírá podle §§ 5 až 10;
2. povolují u příjmů z činností uvedených v § 2 odst. l písm. d) úlevy z ustanovení §§ 5 a 11 a zamezují nesrovnalosti a tvrdosti, jež by mohly vzniknouti z tohoto zákona;
3. stanoví podrobnosti o povinnosti plátců vésti záznamy o vyplacených honorářích a o sražené a odvedené dani a o povinnosti vydávati příjemcům potvrzení (§ 7) a vydávají další předpisy o poplatku z prodlení (§ 17); 4. vydává vzor tiskopisů hlášení (§ 7) a přiznání (§13).
(2) Opatření podle odstavce l č. l až 3 všeobecné povahy vyhlásí ministerstvo financí v příslušném úředním listě.
§ 19.
Písemnosti a úřední úkony ve věcech daně z literární a umělecké činnosti jsou osvobozeny od poplatků a dávek za úřední úkony ve věcech správních.
Přechodná a závěrečná ustanovení. § 20.
Příjmy uvedené v § 3 nejsou počínajíc berním rokem 1950 základem pro vyměření daně důchodové, všeobecné daně výdělkové a dané rentové podle zákona o přímých daních ve znění předpisů jej měnících a doplňujících; počínajíc dnem 1. července 1950 nevybírá se z nich rentová daň srážkou podle uvedeného zákona.
§ 21.
(1) Přiznání k dani z literární a umělecké činnosti za rok 1949 jsou poplatníci povinni podati do 30. června 1950.
(2) Daň z literární a umělecké činnosti za rok 1949 je splatná ve dvou stejných splátkách; první splátka do 30. června 1950 a druhá splátka do 30. září 1950.
§ 22.
Pokud tento zákon nestanoví jinak, platí obdobně ustanovení zákona o přímých daních ve znění předpisů jej měnících a doplňujících.
§ 23.
(1) Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Platí pro daň z literární a umělecké činnosti poprvé za rok 1949 vyjímajíc ustanovení §§ 5 až 10, která platí pro honoráře vyplacené až po 30. červnu 1950.
(s) Z honorářů přijatých v roce 1949, u kterých by se jinak daň vybírala u plátce, vyměří se za rok 1949 daň podle ustanovení §§ 11 až 16. Rovněž z honorářů přijatých od 1. ledna 1950 do 30. června 1950, u kterých by se jinak daň vybírala u plátce, vyměří se za rok 1950 daň podle uvedených ustanovení.
(3) Tento zákon provede ministr financí.
Státní tiskárna v Praze. — 2132-60.