Národní shromáždění republiky Československé 1950.
I. volební období. 5. zasedání.
456.
Zpráva
výborů hospodářského a rozpočtového
k vládnímu návrhu zákona (tisk 440)
o úpravě hospodaření s tabákem, solí a lihem
a o zrušení státních finančních monopolů.
Hospodářský výbor projednal ve své schůzi Odstavec 4 v témže paragrafu se škrtá.
konané dne 26 dubna 1950 vládní návrh zá- Vyškrtnutí odst. 4 v § 9 navrhuje se v sou-
kona (tisk 440) o úpravě hospodářem s tabá- vislosti s novou úpravou odst 3 § 9. Jinak by
kem, solí a lihem a o zrušení státních finanč- tento odstavec zaručoval zaměstnancům pod-
ních monopolů a usnesl se doporučit Národní- niků větší nárok než vyplývají z osnovy
mu shromáždění jeho přijetí se změnou o úpravě pracovních a platových poměrů stát-
v § 9 odst. 3, který se nahrazuje novým zně- ních zaměstnanců, a to v tom směru, že by
ním: zdánlivě zaručoval stop - nároky k pozdějšímu
"(3) Pokud zaměstnanci podniků a jiných datu než k 31. 3. 1950.
zařízení byli dosud v pragmatikálním nebo re-
gulovaném služebním poměru, upraví vláda na- Odst 5 se mění na odstavec 4 a zní:
řízením nově jejich pensijní a úrazové zabez- "(4) úrazové zaopatření osob které jako
pečení; než se tak stane, postupuje se podle do- smluvní zaměstnanci československého tabáko-
savadních předpisů. " vého monopolu utrpěly při provozování tohoto
Navržená nová úprava odst. 3 § 9 je nutná podniku úraz před 1. říjnem 1948, a pozůstalých
v zájmu souladu upravení otázky pensijního a po nich, zůstává nedotčeno. "
úrazového zaopatření zaměstnanců podniků
uvedených v osnově zákona o státních mono- Úprava dosavadního odst. 5 § 9 je pak nut-
polech s úpravou téže otázky v osnově zákona ným důsledkem vyškrtnut, celého odst. 4 § 9.
o úpravě pracovních a platových poměrů stát- Zbývající odstavce 6 a 7 se přečíslují na od-
ních zaměstnanců. stávce 5 a 6.
V Praze dne 26. dubna 1950.
Dr. Viera Mouralová-Úlehlová v. r., Török v. r.,
předsedkyně. zpravodaj.
II.
Rozpočtový výbor ve své schůzi dne 27. dub- výbor hospodářský a doporučuje NS. aby jej
na 1950 projednal vládní návrh zákona č. 440 přijalo v této nové úpravě. se změnami a doplňky na kterých se usnesl
V Praze dne 27. dubna 1950.
Valo v. r., Štětka v. r..
předseda. zpravodaj.
Zákon
ze dne 1950
o úpravě hospodařeni s tabákem, soli a lihem
a o zrušení státních finančních monopolů.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
Oddíl I. Hospodaření s tabákem.
§ 1.
(1) Ministr výživy zřídí v dohodě s ministrem financí národní podnik z majetkových podstat státního podniku československý tabákový monopol s výjimkou těch, které jsou uvedeny v odstavci 2.
(2) Ministr výživy vyjme v dohodě s ministrem financí z majetkových podstat státního podniku československý tabákový monopol na návrh ministra vnitřního obchodu části, které slouží k provozování obchodní činnosti. Ministr vnitřního obchodu začlení tyto části do některého podniku, na nějž se vztahuje jeho působnost.
(3) Ministr financí určí v dohodě s ministry výživy a vnitřního obchodu, které ze závazků vzniklých z dosavadní činnosti československého tabákového monopolu převezme národní podnik a které podnik, do něhož byly začleněny Části majetkových podstat podle odstavce 2.
§ 2.
(1) Národnímu podniku, zřízenému podle § 1 odst. 1, přísluší výhradní oprávnění:
a) k pěstování tabáku a tabákového semene a
b) k zpracování tabáku, jeho náhražek a k výrobě tabákového zboží.
(2) Národní podnik, zřízený podle § 1 odst. 1, může pověřit pěstováním tabáku a tabákového semene jiné osoby podle pěstitelského řádu, který vydá.
Oddíl II.
Hospodaření se solí.
§ 3.
Ministr výživy zřídí v dohodě s ministrem financí ze státního majetku spravovaného státními solivary v Prešově, z majetkové podstaty Solných mlýnů, společnosti s ručením obmezeným v Olomouci, a ze státního majetku spravovaného dosavadními obchodními správami solného monopolu v Praze a v Bratislavě národní podnik pro hospodaření se solí.
§ 4.
(1) Dnem zrušení předpisů o solném monopolu (§11) zanikají bez likvidace Solné mlýny, společnost s ručením obmezeným v Olomouci, a veškerá její práva a závazky přecházejí na stát. Soudy a orgány veřejné správy provedou na návrh ministerstva výživy potřebné zápisy ve veřejných knihách s odvoláním na tento zákon.
(2) Za převzatý majetek Solných mlýnů přísluší společníkům náhrada nejvýše do jmenovité hodnoty jejich kmenových vkladů. O náhradě, způsobu placení a o době splatnosti rozhodne ministerstvo výživy v dohodě s ministerstvem financí.
§ 5.
(1) Národnímu podniku pro hospodaření se solí přísluší výhradní oprávnění:
a) k získávání solanky,
b) k výrobě, zpracování, úpravě, zušlechťování a balení soli ve výrobě.
(2) Ministr výživy může udělit oprávnění k výrobě, úpravě a zušlechťování soli jiným národním podnikům.
Oddíl III.
Hospodaření s lihem.
§ 6.
(1) Ministr výživy upraví hospodaření s lihem, zejména přejímání a odbavování líhu a soustředění v oboru plánování výroby a odbytu lihu. Opatření všeobecné povahy vyhlásí ministerstvo výživy v příslušném úředním listě.
(2) Majetku spravovaného dosud československým monopolem lihovým se použije způsobem, který stanoví ministr financí v dohodě s ministrem výživy.
§ 7.
Ministerstvo financí vydá k zajištění všeobecné daně z lihu a výrobků z lihu vyhláškou v příslušném úředním listě předpisy o kontrole výroby a oběhu lihu.
Oddíl IV. Společná ustanovení.
§ 8.
(1) Pro národní podniky, které budou zřízeny podle § l odst. l a § 3, platí, není-li v tomto zákoně stanoveno jinak, předpisy upravující právní poměry národních podniků, zřízených podle dekretu presidenta republiky č. 101/1945 Sb., o znárodnění některých podniků průmyslu potravinářského, ve znění předpisů jej měnících a doplňujících.
(2) Národní podniky mohou vykonávat a obstarávat samostatně všechny práce a pomocné úkony, které souvisí s předmětem jejich podnikání nebo slouží k udržování jejich zařízení, i kdyby bylo jinak k nim třeba živnostenského oprávnění.
§9.
(1) Zaměstnanci československého tabákového monopolu přecházejí do služeb národního podniku, zřízeného podle § l odst. l, nebo do podniku, do něhož budou začleněny části majetkových podstat podle § l odst. 2. Zaměstnanci podniků a zařízení, z nichž se zřídí národní podnik pro hospodaření se solí (§ 3), přecházejí do služeb tohoto národního podniku. Zaměstnanci československého monopolu lihového přecházejí do služeb podniku, který bude pověřen úkoly lihového hospodářství (§ 6). Zaměstnanci uvedení v předchozích větách se stávají zaměstnanci v soukromoprávním pracovním poměru.
(2) Národní podniky, které budou zřízeny podle §§ l a 3, upraví pracovní a mzdové poměry svých zaměstnanců pracovními a mzdovými řády, jež podléhají schválení ministerstva práce a sociální péče. Dokud tyto řády nenabudou účinnosti, platí pro pracovní (služební) a mzdové (platové) poměry zaměstnanců národních podniků dosavadní předpisy s tou změnou, že příslušnost k opatřením o jednotlivých zaměstnancích přechází výlučně na orgány národních podniků. Na zaměstnance československého tabákového monopolu, kteří přejdou do podniku, uvedeného v § l odst. 2, a na zaměstnance československého monopolu lihového, kteří přejdou do podniku, který bude pověřen úkoly lihového hospodářství (§ 6), se vztahují pracovní a mzdové předpisy, platné pro zaměstnance těchto podniků.
(3) Pokud zaměstnanci podniků a jiných zařízení byli dosud v pragmatikálním nebo regulovaném služebním poměru, upraví vláda nařízením nově jejich pensijní a úrazové zabezpečení; než se tak stane, postupuje se podle dosavadních předpisů.
(4) úrazové zaopatření osob, které jako smluvní zaměstnanci československého tabákového monopolu utrpěly při provozování tohoto podniku úraz před 1. říjnem 1948, a pozůstalých po nich, zůstává nedotčeno.
(5) Věci pracovních (služebních) a mzdových (platových) poměrů a jiné osobní věci zaměstnanců národních podniků (§ l odst. l a § 3), pocházející z doby přede dnem zřízení národních podniků a v ten den nevyřízené, vyřizují podle dosavadních předpisů místo orgánů do té doby příslušných výlučně orgány národních podniků. Rovněž nevyřízené věci pracovních (služebních) a mzdových (platových) poměrů a jiné osobní věci zaměstnanců, kteří přejdou do podniku, uvedeného v § l odst. 2 nebo do podniku pověřeného úkoly lihového hospodářství (§6), vyřizují podle dosavadních předpisů místo orgánů do té doby příslušných výlučně orgány těchto podniků. Proti opatřením vydaným podle předcházejících vět ve věcech veřejnoprávních nároků se může zaměstnanec odvolati do 15 dnů od doručení vyřízení k věcně příslušnému ministerstvu. Ustanovení o výlučné příslušnosti orgánů národních podniků nebo podniků uvedených v druhé větě neplatí, nelze-li podle dosavadních předpisů vyřídit věc bez součinnosti některého ústředního úřadu, vlády nebo presidenta republiky.
(6) Ministr financí, věcně příslušný ministr a předseda nejvyššího účetního kontrolního úřadu určí, jakým podílem a způsobem uhradí stát, národní podniky, podnik uvedený v § l odst. 2 a podnik, který bude pověřen úkoly lihového hospodářství (§ 6), náklady na úhradu dávek pensijního zaopatření, včetně platů povolených podle volné úvahy, a na úhradu dávek úrazového zaopatření zaměstnanců těchto podniků a pozůstalých po nich, jakož i bývalých zaměstnanců v československém tabákovém monopolu, československém monopolu lihovém, státních solivarech v Prešově a v obchodních správách solného monopolu v Praze a v Bratislavě a pozůstalých po těchto zaměstnancích.
§ 10.
(1/ Kdo poruší ustanovení tohoto zákona nebo předpisů podle něho vydaných, s výjimkou přestupků uvedených v odstavci 2, bude potrestán, nejde-li o čin soudně trestný, okresním národním výborem pro správní přestupek pokutou do 500. 000 Kčs a trestem na svobodě do šesti měsíců nebo některým z těchto trestů; pro případ nedobytnosti pokuty uloží se náhradní trest na svobodě podle míry zavinění do šesti měsíců. Uloží-li se oba tresty zároveň, nesmí trest na svobodě spolu s náhradním trestem za nedobytnou pokutu činiti více než šest měsíců.
(2) Přestupky proti předpisům vydaným podle § 7 budou stíhány a trestány podle zákona č. 283/1948 Sb., o všeobecné dani, ve znění zákona č. 265/1949 Sb.
Oddíl V.
Zrušení státních finančních monopolů a zavedení všeobecné daně.
§ 11.
(1) S výhradou ustanovení odstavce 3 se zrušují předpisy o státních finančních monopolech tabákovém, solném, lihovém, výbušných látek a umělých sladidel, jakož i ostatní předpisy odporující tomuto zákonu.
(2) Zrušují se zejména:
a) celní a monopolní řád,
b) ustanovení § 4 obecného horního zákona,
c) zák. čl. XI/1868, o solném důchodku, a všechny předpisy o solném monopolu platné dosud na Slovensku,
d) zák. čl. XIV/1868, o tabákovém důchodku, a všechny předpisy o tabákovém monopolu platné dosud na Slovensku,
e) zákon č. 95/1888 ř. z., o clu z pálených lihovin, o dani z kořalky a z výroby lisovaného droždí, jež spojena jest s pálením kořalky,
f) část II nařízení č. 120/1899 ř. z., o změně zákona o daní z lihu,
g) zák. čl. XX/1899, o dani z lihu,
h) zákon č. 414/1919 Sb., jímž se zavádí monopol výbušných látek,
ch) zákon č. 643/1919 Sb., jímž se ruší nebo mění některá ustanovení zákona o dani z lihu,
i) zákon č. 74/1920 Sb., jímž se mění licenční poplatek z dovezeného tabáku a tabákových tovarů,
j) zákon č. 326/1921 Sb., jímž se mění některá ustanovení zákonů o solném monopolu,
k) ustanovení § 1 vládního nařízení č. 206/ 1924 Sb., kterým se provádí zákon o úpravě hospodaření ve státních závodech, ústavech a zařízeních, jež převahou nemají plniti úkoly správní,. pokud se za podnik spravovaný podle zásad obchodního hospodaření prohlašuje "Tabáková režie", 1) ustanovení § 87 odst. 1 č. 24 celního zákona č. 114/1927 Sb. a § 171 a část I přílohy A vládního nařízení č. 168/1927 Sb., jímž se provádí celní zákon,
m) zákon č. 86/1932 Sb., jímž se mění některá ustanovení o dani z lihu a upravuje hospodaření s lihem,
n) zákon č. 270/1937 Sb., jímž se upravuje státní monopol umělých sladidel,
o) ustanovení §§ 92 až 104 zákona č. 30/ 1946 Sb., o nově úpravě československého práva v oboru nepřímých daní a státních finančních monopolů,
p) ustanovení § 1 zákona č. 118/1948 Sb., o organisaci velkoobchodní činnosti a o znárodnění velkoobchodních podniků, pokud z dosahu zákona vylučuje obchodní činnost provozovanou státními finančními monopoly,
r) ustanovení § 2 odst. 3 zákona č. 279/1948 Sb., o Velkodistribučním podniku v oboru potravinářském.
(3) Nedotčena zůstávají
a) ustanovení bezpečnostních předpisů týkajících se výbušných látek,
b) část I č. 1 odst. 10 písm. b) přílohy A vládního nařízení č. 168/1927 Sb.,
c) § 2 odst. 1 č. 10 vládního nařízení č. 36/ 1949 Sb., o finančních referátech okresních národních výborů, pokud jde o výbušné látky.
§ 12.
(1) Tabák a tabákové výrobky, sůl, líh, výbušné látky a umělá sladidla podléhají ode dne zrušení předpisů uvedených v § 11 všeobecné dani podle zákona č. 283/1948 Sb., o všeobecné dani, ve znění zákona č. 263/1949 Sb.
(2) Ministr financí může nařízením stanovit, aby náhradní dávka za monopolní daň z lihu, vybíraná podle § 108 odst. 2 celního zákona a podle § 219 vládního nařízení č. 168/ 1927 Sb., ve znění vládního nařízení č. 105/ 1949 Sb., byla ode dne zrušení monopolních předpisů týkajících se lihu vybírána jakožto náhradní dávka za všeobecnou daň z lihu.
Oddíl VI. Závěrečná ustanovení.
§ 13.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení s výjimkou ustanovení § 11 odst. 1 a 2, u nichž stanoví ministr financí nařízením, kdy a v jakém rozsahu nabývají účinnosti; provedou jej ministři výživy, vnitřního obchodu a financí v dohodě se zúčastněnými členy vlády.
Státní tiskárna v Praze. —2132-50.