Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1950.

I. volební období. 4. zasedání.

436.

Zpráva

výboru sociálno-politického a zdravotníckeho

a výboru rozpočtového o vládnom návrhu zákona (tlač 431),

ktorým sa mení a doplňuje zákon o uznaní nárokov získaných u cudzozemských nositeľov sociálneho poistenia.

L

Sociálno-politický a zdravotnícky výbor prerokoval vo svojej schôdzi, konanej dňa 9. marca 1950, vládny návrh zákona (tlač 431), ktorým sa mení a doplňuje zákon o uznaní nárokov

získaných u cudzozemských nositeľov sociálneho poistenia a usniesol sa doporučiť Národnému shromaždeniu jeho prijatie bezo zmeny.

V Prahe dňa 9. marca 1950.

Mátl v. r.,

predseda.

Komzala v. r.,

zpravodajca.

II.

Rozpočtový výbor projednal ve své schůzi, konané dne 9. března 1950 vládní návrh zákona (tisk 431), kterým se mění a doplňuje zákon o uznání nároků získaných u cizozemských no-

sitelů sociálního pojištění a usnesl se doporučit Národnímu shromáždění jeho přijetí ve znění usneseném výborem sociálně-politickým a zdravotnickým.

V Praze dne 9. března 1950.

Žiak v. r.,

místopředseda

Růzha v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne ..... 1950,

kterým se mění a doplňuje zákon o uznání nároků získaných u cizozemských nositelů sociálního pojištění.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Zákon č. 17/1947 Sb., o uznání nároků získaných u cizozemských nositelů sociálního pojištění, se mění a doplňuje takto:

1. V § l se odstavce 3 až 9 označují jako odstavce 4 až 10 a před ně se vkládá nový odstavec 3 tohoto znění:

"(3) Nároky podle tohoto zákona příslušejí též osobám, které pozbyly československého občanství podle ústavního dekretu presidenta republiky č. 33/1945 Sb., o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské, pokud mají bydliště na území československé republiky. "

2. K ustanovení § 2 odst. 2 se připojuje další věta tohoto znění:

"Totéž platí o dobách zaměstnání vykonávaného na území československé republiky v době dočasného obsazení cizí státní mocí a vyňatého z pojistné povinnosti důchodového pojištění, a to i tehdy, kdyby k tomuto vynětí nebylo došlo podle československých předpisů. "

3. V § 3 se odstavce 7 až 9 označují jako odstavce 8 až 10 a před ně se vkládá nový odstavec 7 tohoto znění:

"(7) Za doby pojištění na podkladě práce v hornictví vykonávané mimo území Československé republiky náležejí osobám, které nezískaly alespoň 4 roky pojištění, a z nich alespoň jeden rok po 5. květnu 1945, na podkladě práce v hornictví v československé republice, k důchodům napadlým po 30. září 1948 zvyšovací částky vždy jen podle § 71 odst. 3 zákona č. 99/ 1948 Sb., o národním pojištění. "

4. Ustanovení § 4 odst. l první věty zní:

"(1) Nezískal-li pojištěnec do pojistného případu v československém důchodovém pojištění dobu uvedenou v § 2 odst. 3, poskytnou se oprávněným osobám, měly-li by po zhodnocení doby uvedené v § 2 odst. l a 2 splněnu základní podmínku (dokončenou čekací dobu) pro nároky z důchodového pojištění v československém pojištění, tyto důchody:

a) pojištěnci.....Kčs 3. 600 ročně,

b) vdově (vdovci) a sirotku

oboustranně osiřelému. Kčs 2. 400 ročně,

c) ostatním pozůstalým. Kčs 1. 800 ročně. " 5. Ustanovení § 13 zní:

"Výplata převzatých důchodů. § 13.

Výplata převzatých důchodů počíná prvním dnem měsíce následujícího po podání návrhu nebo u krajanů vracejících se do vlasti [§ l odst. l písm. a)] po jejich přesídlení; u úrazů podle § 7 se však poskytnou důchodové splátky za dobu od 5. května 1945. Pro promlčení nároků podle tohoto zákona platí přiměřeně příslušná ustanovení zákona o národním pojištění. "

6. Ustanovení § 14 odst. 4 se zrušuje a nahrazuje ustanoveními nových odstavců 4 a 5 tohoto znění:

"(4) Jinak platí přiměřeně ustanovení § 9 a §§ 11 až 13 s tím, že československý nositel pojištění zastaví zatímní výplatu, jakmile cizozemský nositel pojištění počne opět vypláceti důchod. Pokud důchod, vyplácený tímto cizozemským nositelem pojištění a odpovídající některému z důchodů uvedených v § 60 odst. l písm. a) až f) zákona o národním pojištění, nedosahuje výše zálohy vyplácené podle předchozích odstavců, vyplácí československý nositel pojištění i nadále příspěvek ve výši rozdílu mezi dřívější zálohou a důchodem vypláceným cizozemským nositelem pojištění.

(5) Převzal-li polský nositel pojištění výplatu úrazových důchodů československým státním občanům (§ l odst. 1), kteří mají bydliště na území československé republiky a utrpěli úraz na nynějším nebo dřívějším území Polska, a nedosahuje-li tento důchod výše zálohy, jaká by jim náležela podle tohoto zákona, vyplácí jim tento rozdíl československý nositel pojištění. To platí též o úrazových důchodech, které zanikly odbytím jednorázovou částkou v polském úrazovém pojištění. "

7. Ustanovení § 16 zní:

"úhrada nákladů. § 16.

Náklady, které vzniknou prováděním tohoto zákona Ústřední národní pojišťovně jako nositeli pojištění podle předpisu o národním (veřejnoprávním) důchodovém pojištění, hradí Ústřední národní pojišťovna. Ostatní náklady, pokud se nedosáhne jejich úhrady mezinárodní úpravou, hradí stát. Podrobnosti stanoví ministerstvo práce a sociální péče v dohodě s mi nisterstvem financí. "

8. Nahrazují se

v dosavadním ustanovení § l odst. 3 citace odstavců l a 2 citací odstavců l až 3,

v ustanovení § 2 odst. l citace § l odst. l a 2 citací § l odst. l až 3,

v ustanovení § 6 věty první citace § 3 odst. 7 citací § 3 odst. 8 a

v ustanovení § 14 odst. l citace § l odst. 9 citací § l odst. 10.

Čl. II.

Ustanovení tohoto zákona se vztahují i na výplatu důchodů napadlých před jeho účinností.

Čl. III.

(1) Ustanovení § 16 ve znění č1. I č. 7 nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1950. Ostatní ustanovení tohoto zákona nabývají účinnosti dnem 1. října 1948.

(2) Tento zákon provede ministr práce a sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.

Statní tiskárna v Praze. —1085-50.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP