Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1950.

L volební období. 4. zasedání.

410.

Vládní návrh.

Zákon

• ze dne 1950

o jednorázových mimořádných přídavcích za rok 1949 k důchodům z národního pojištění a k zaopatřovacím požitkům válečných poškozenou.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

K důchodům z národního pojištění, na něž má oprávněný nárok v prosinci 1949, se poskytne z prostředků tohoto pojištění jednorázový mimořádný přídavek, a to

1. k důchodům invalidnímu a starobnímu a k důchodu úrazovému, je-li úrazem výdělečná schopnost snížena alespoň o 50%, k důchodu manželky, nežije-li ve společné domácnosti s manželem, dále k důchodům vdovy, vdovce a družky, jakož

i k důchodu sociálnímu v částce.. 500 Kčs;

2. k důchodům sirotků, rodičů a jiných pozůstalých a k sociálnímu důchodu sirotků v částce.... 300 Kčs;

3. k výchovnému v částce... 150 Kčs.

§ 2.

K zaopatřovacím požitkům podle zákona č. 164/1946 Sb., o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce, na něž má oprávněný nárok v prosinci 1949, se poskytne jednorázový mimořádný přídavek, a to

1. k zaopatřovacím požitkům invalidy, jemuž byl přiznán ošetřovací nebo slepecký příplatek, v částce. 750 Kčs;

2. k zaopatřovacím požitkům jiného invalidy, jehož výdělečná schopnost je podle uvedeného zákona snížena aspoň o 45 %, jakož i k zaopatřovacím požitkům vdovy,

vdovce a družky v částce....

500 Kčs;

3. k zaopatřovacím požitkům sirotků, rodičů a jiných pozůstalých

 

v částce ..........

300 Kčs;

4. k příplatku na každé dítě

 

v částce ..........

150 Kčs.

§ 3.

(1) Jednorázový mimořádný přídavek nenáleží

1. poživatelům odpočivných nebo zaopatřovacích platů poskytovaných z veřejných prostředků;

2. osobám, kterým se vyplácejí důchody (zaopatřovací požitky) do ciziny;

3. osobám, které mají jako zaměstnanci (učni) nárok na vánoční příspěvek za rok 1949.

(2) Při souběhu důchodu podle zákona o národním pojištění se zaopatřovacími požitky podle zákona č. 164/1946 Sb. náleží vždy jen přídavek k důchodu z národního pojištění. Sbíhá-li se několik důchodů z národního pojištění, náleží jen přídavek nejvyšší; to platí obdobně i při souběhu několika zaopatřovacích požitků podle zákona č. 164/1946 Sb.

§ 4.

Přídavky podle tohoto zákona jsou osvobozeny od daně ze mzdy.

§ 5.

Neprávem přijaté přídavky může jejich plátce odečísti od dávek, na něž má příjemce vůči němu nárok.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. prosince 1949; provede jej ministr práce a sociální péče.

Důvodová zpráva.

Všeobecná část.

Zákon o národním pojištění, zákon o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce, ani jiné zákony o sociálním zaopatření neznají instituci mimořádných přídavků. O jejich poskytování se rozhoduje každý rok zvláštním opatřením. V roce 1948 byly tyto přídavky důchodcům národ-

ního pojištění poskytnuty, poněvadž nepobírali ještě zvýšené důchody z národního pojištění po dobu celého roku. Ostatním pak proto, že mimořádný přídavek obdrželi všichni zaměstnanci v činné službě. Přes výslovné upozornění v tisku, že v roce 1948 byl tento přídavek poskytnut důchodcům naposledy, očekávali důchodci všech kategorií, že jej dostanou i letos.

Pociťovali by proto zajisté jako křivdu, kdyby se tak nestalo. Je sice pravda, že mimořádný přídavek má charakter sociální a že není vyvážen zvýšením národního důchodu, avšak bylo by sociálně politicky neúnosné nepřiznat jej důchodcům, poskytuje-li se zaměstnancům v činné službě.

Navrhuje se proto vyplatit i letos jednorázový mimořádný přídavek důchodcům (příjemcům zaopatřovacích platů). Oproti loňskému roku má být zvýšen o 100 Kčs přídavek vdovám, vdovcům a družkám a mají jej dostat v plné výši i poživatelé sociálních důchodů, kteří si na sociální pojištění nikdy neplatili. Obdrží jej všichni důchodci, tedy i zemědělci a ostatní osoby samostatně výdělečně činné. To by mělo být podnětem k lepšímu placení pojistného a k horlivějšímu plnění zemědělských dodávek. Poskytnutí přídavku důchodcům v roce 1949 je dalším dokladem postupného zlepšování našich hospodářských poměrů.

Provedení zákona si vyžádá nákladu asi 501 milionů Kčs; z toho připadne na přídavky k důchodům z národního pojištění přibližně 453 miliony Kčs a na přídavky k zaopatření válečných poškozenou asi 48 milionů Kčs. úhrada přídavku v národním pojištění se opatří z prostředků ústřední národní pojišťovny. Přídavky k zaopatření válečných poškozenců budou uhrazeny z rozpočtových prostředků ministerstva práce a sociální péče, kde je úhrada zajištěna. Tyto náklady budou plně vyváženy prospěchem politickým. Na vánoční trh poskytnutí přídavků nebude působit nepříznivě, neboť budou vyplaceny z větší části těsně před vánočními svátky nebo až po vánocích. Značná část nákladů se ostatně vrátí do státní pokladny ve formě všeobecné daně.

Zvláštní část.

K § 1.

Oproti úpravě provedené v roce 1948 (zákon č. 276/1948 Sb. ) je rozdíl v tom, že se pří-

davek vdovám, vdovcům a družkám zvyšuje o 100 Kčs. Mimo to se přídavek v částce 500 Kčs nově přiznává manželce, která má nárok na důchod manželky, avšak jen když nežije ve společné domácnosti s manželem. Ve stejné výši obdrží též přídavek poživatelé sociálního důchodu; vyplácí-li se společný sociální důchod podle § 89 odst. 7 zákona č. 99/ 1948 Sb. manželům (druhu a družce), poskytne se oběma jen jediný přídavek. U sociálního důchodu sirotků činí přídavek toliko 300 Kčs.

K § 2.

Také vdovám, vdovcům a družkám pobírajícím zaopatřovací požitky podle zákona č. 164/1946 Sb. se přídavek zvyšuje oproti úpravě platné v roce 1948 (zákon č. 277/1948 Sb. ) o 100 Kčs. Jinak je úprava shodná s loňskou. Zvýšený přídavek v částce 750 Kčs náleží pouze těm invalidům, jimž byl přiznán ošetřovací nebo slepecký příplatek podle § 19 zákona č. 164/1946 Sb. Přídavek ve výši 150 Kčs se pak poskytuje na každé dítě, na něž přísluší příplatek na děti podle § 21 téhož zákona.

K § 3.

Zásadně mají dostat příjemci důchodu (zaopatřovacích platů) přídavek jen jednou. Pro případ střetu několika nároků vůči různým plátcům se stanoví, který z plátců je povinen přídavek poskytnout. Při střetnutí několika nároků vůči témuž plátci se přiznává jen nejvyšší přídavek.

K § 4.

Poněvadž přídavky mají sociální charakter, nebylo by jejich zdanění na místě.

K § 5.

Poněvadž není možno pro krátkost doby, v níž mají být přídavky vyplaceny, přezkoumat zda příjemce přídavků nemá nárok na jeho výplatu vůči jinému plátci, umožňuje se žádat vrácení přídavků neprávem přijatých.

V Praze dne 20. prosince 1949.

Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.

Ministr práce a sociální péče: Evžen Erban v. r.

Státní tiskárna v Praze. — 39-50.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP