Prostředky zrušených fondů v hotovosti a ve vkladech jsou rozpočetním příjmem národního výboru.
(2) Dosavadní kmenové jmění obecní pozbývá této povahy. Ustanovení odstavce l, věty třetí platí obdobně.
'§ 31. Správa národního majetku.
(1) Národní výbor je povolán, aby udržoval a zveleboval národní majetek svěřený do jeho správy. Je oprávněn ke všem soudním i mimosoudním úkonům, jež souvisí s touto správou. Nemůže však podávat opravné prostředky proti rozhodnutím dohlédacího národního výboru (úřadu), učiněným o národním majetku podle tohoto zákona a předpisů na jeho základě vydaných.
(2) Správu národního majetku národnímu výboru svěřuje a odnímá, a to bez náhrady, příslušný ústřední úřad v dohodě s ministerstvy vnitra a financí, po případě dohlédací národní výbor podle jejich zmocnění. Stejným způsobem mohou být národnímu výboru uložena omezení ve výkonu takové správy. Těmito ustanoveními nejsou dotčeny předpisy o majetku zkonfiskovaném a znárodněném a majetku získaném pro účely pozemkových reforem.
(3) Ustanoveními odstavců l a 2 nejsou vyloučeny smluvní převody národního majetku.
(4) Závazky plynoucí podle příslušných předpisů z jednání nebo opominutí národního výboru, nejde-li o závazky komunálního podniku, mohou být uplatňovány proti státu.
(5) Vláda stanoví nařízením podrobnosti k provedení odstavců l až 4.
(6) Příslušný ústřední úřad může v dohodě s ministerstvy vnitra a financí a nejvyšším účetním kontrolním úřadem vydat směrnice o správě majetku vykonávané národními výbory..
§ 32.
Nakládání s nemovitým majetkem a mimořádná hospodářská opatření.
(1) Vláda stanoví nařízením, za jakých podmínek může národní výbor zcizit nemovitý národní majetek jemu svěřený, jej zatížit nebo pronajmout (propachtovat) a který dohlédací národní výbor (úřad) schvaluje příslušné usnesení. Zcizením podle tohoto ustanovení není, nepřestává-li dotčený majetek být majetkem národním.
(2) Schválení dohlédacího, po případě vyššího dohlédacího národního výboru (úřadu) je třeba k usnesení, jímž národní výbor přejímá závazek zatěžující rozpočty příštího roku nebo dalších let nebo činí jiné mimořádné hospodářské opatření. Podrobnější předpisy vydá vláda nařízením.
Oddíl 8. Dohled.
§ 33. Organisace dohledu.
(1) Pro vykonávání vnitřního dohledu na finanční hospodaření národního výboru může být zřízena finanční komise. Vláda stanoví nařízením, v kterých případech má národní výbor zřídit finanční komisi, jak je složena a jaká je její působnost.
(2) Instanční dohled na finanční hospodaření národních výborů vykonávají dohlédací národní výbory (úřady). Jsou jimi příslušné národní výbory vyššího stupně a v nejvyšší stolici ministerstvo vnitra, které postupuje v dohodě s ministerstvem financí a příslušnými ústředními úřady. V otázkách, u nichž tento zákon stanoví příslušnost ministerstva financí, je nejvyšším dohlédacím úřadem ministerstvo financí, které postupuje v dohodě s ministerstvem vnitra a příslušnými ústředními úřady.
(3) Oprávnění, která příslušejí bezprostřednímu dohlédacímu národnímu výboru, s výjimkou schvalovacího oprávnění, příslušejí také vyššímu dohlédacímu národnímu výboru (úřadu). Má-li vyšší dohlédací národní výbor (úřad) za to, že nižší dohlédací národní výbor měl použít některého ze svých dohlédacích oprávnění a že zanedbal tak učinit, může učinit toto opatření sám.
(4) Nedotčena zůstávají ustanovení zvláštních předpisů o dohledu na činnost národních výborů.
(5) Ministerstvu vnitra náleží v dohodě s ministerstvem financí dbát o to, aby dohled na finační hospodaření národních výborů byl prováděn soustavně, úsporně a účinně. Tato ministerstva mohou k tomu účelu dávat v dohodě se zúčastněnými ústředními úřady dohlédacím národním výborům závazné pokyny a příkazy.
§ 34. účel dohledu.
Dohlédacím národním výborům (úřadům) náleží pečovat, aby národní výbory řádně hospodařily a plnily ustanovení tohoto zákona a předpisů podle něho vydaných.
§ 35. Prostředky dohledu.
(1) Při vykonávání dohledu na hospodaření národních výborů může dohlédací národní výbor (úřad) provádět u nich přehlídky nebo revise jejich finančního hospodaření po všech stránkách. Revišní orgány jsou oprávněny nahlížet do všech písemností a knih národního výboru, vstupovat do jeho úředních místností a žádat od jeho členů a zaměstnanců vysvětlivky.
(2) Ministerstvo vnitra má spolu s ministerstvem financí nejméně jednou ve třech letech se přesvědčit přehlídkou o stavu finančního hospodaření krajských národních výborů a ústředního národního výboru hlavního města Prahy a provést revisi aspoň některého jeho odvětví. Stejnou povinnost má krajský národní výbor, pokud jde o finanční hospodaření všech podřízených okresních národních výborů, ústředních (jednotných) národních výborů a místních národních výborů v sídle okresu, a okresní národní výbor, pokud jde o finanční hospodaření všech podřízených místních národních výborů mimo místní národní výbor v sídle okresu.
(3) Národní výbor je povinen odstranit závadu, kterou shledal dohlédací národní výbor (úřad). Neučiní-li to ve stanovené lhůtě, zjedná dohlédací národní výbor (úřad) nápravu bez újmy odpovědnosti příslušných činitelů a jejich stíhání.
(4) Neučiní-li národní výbor opatření nutné k vedení finančního hospodaření, může je učinit dohlédací národní výbor (úřad).
§ 36. Náklady dohledu.
Všeobecné náklady spojené s vykonáváním dohledu hradí dohlédací národní výbor (úřad) ze svých rozpočetních prostředků. Náklady spojené s prováděním přehlídek a revisí hradí zpravidla dohlédací národní výbor (úřad); zjistí-li však při tom hrubé nesprávnosti nebo závažné nepořádky v hospodaření, může uložit osobám, jež tyto nesprávnosti nebo nepořádky zavinily, povinnost nahradit zcela nebo zčásti náklad vzniklý provedením přehlídky (revise).
§ 37. Odpovědnost.
(1) Členové rady národního výboru a členové jeho finanční komise odpovídají za škody způsobené státu nebo svazku lidové správy úmyslně nebo z hrubé nedbalosti překročením oprávnění nebo nesplněním povinností, které
jim ukládá tento zákon nebo předpisy vydané na jeho základě. Vláda může stanovit nařízením, kteří členové rady národního výboru jsou odpovědni za provedení nebo neprovedení jednotlivých opatření a v kterých případech má být hlasováno podle jmen.
(2) O povinnosti k náhradě škody i o její výši rozhoduje po provedeném řízení bezprostřední dohlédací národní výbor (úřad), a to bud' na návrh příslušného národního výboru nebo z úřední povinnosti.
(3) Odpovědnost podle odstavce l pomíjí, pokud nejde o škodu způsobenou soudně trestným činem, uplynutím tří let ode dne, kdy závěrečné účty projednané národním výborem byly předloženy dohlédacímu národnímu výboru (úřadu). Jde-li o škodu způsobenou soudně trestným činem, pomíjí odpovědnost uplynutím třiceti let od spáchání tohoto činu.
Oddíl 9. Zrušení školních obcí a újezdů.
§ 38.
(1) školní obce a školní újezdy v českých zemích se zrušují. Jejich práva a závazky přecházejí na stát. Jejich prostředky v hotovosti a ve vkladech jsou rozpočetním příjmem místního národního výboru v obci sídla školy.
(2) Výdaje a příjmy škol dosavadních školních obcí a újezdů jsou výdaji a příjmy jednotného rozpočtu místního národního výboru v obci sídla školy.
(3) Přechod vlastnického práva a jiných knihovních práv podle odstavce l zapíše knihovní soud do veřejných knih na návrh okresního národního výboru s odvoláním na tento zákon.
O ddíl 10. Ustanovení společná a závěrečná.
§ 39. Trestní sankce.
(1) Kdo v úmyslu, aby dosáhl nižší než zákonné výměry dávky, poplatku nebo příspěvku nebo aby se vyhnul jejich placení, něco podnikne nebo opomine, bude potrestán okresním národním výborem pokutou až do 500. 000 Kčs.
(2) Kdo jiným způsobem přestoupí ustanovení předpisů o dávkách, poplatcích nebo příspěvcích, bude potrestán okresním národním výborem pokutou do 1. 000 Kčs.
(3) Pro případ nedobytnosti uložené pokuty buď stanoven náhradní trest vězení (uzamčení)
podle míry zavinění, a to v případech odstavce l do šesti měsíců, v případech odstavce 2 do sedmi dnů.
§ 40. Berní úlevy.
Od všech dávek a poplatků jsou osvobozena právní jednání, písemnosti a úřední úkony, jichž je třeba podle tohoto zákona k převodu nebo přechodu národního majetku, pokud jimi dotčený majetek nepřestává být majetkem národním.
§ 41. Prodloužení platnosti dosavadních předpisů.
Dokud nebudou vydány prováděcí předpisy podle tohoto zákona, platí přiměřeně nebo jsou použivatelné dosavadní předpisy.
§ 42.
Prodloužení platnosti předpisů o dávkách, poplatcích a příspěvcích.
(1) S výjimkou stanovenou v odstávej 3 nadále platí, po případě jsou použivatelná dosavadní oprávnění národních výborů k vytírání dávek, poplatků a příspěvků i pravidla pro jejich vybírání, a to do dne, který stanoví vláda nařízením. Do té doby o těchto dávkách, poplatcích a příspěvcích platí, po případě jsou použivatelné dosavadní předpisy. Podle těchto předpisů lze takové dávky a poplatky též nově zavádět, měnit nebo zrušovat. O dávkách a poplatcích takto nově zavedených nebo změněných platí obdobně ustanovení věty prvé. Příspěvky lze nově zavádět již podle předpisů tohoto zákona.
(2) Ministerstvo financí stanoví v dohodě s ministerstvem vnitra, které z dávek a poplatků vybraných národními výbory podle ustanovení odstavce l, po případě v jaké míře jsou příjmem příslušného národního výboru a které, po případě v jaké míře plynou do všeobecné státní pokladny nebo jsou příjmem národního výboru vyššího stupně. Výnos dávek a poplatků až dosud vybíraných národními výbory ve prospěch některého fondu, který dále trvá, plyne do tohoto fondu.
(3) Právo vybírat zemskou hudební dávku v obcích na území bývalé země Moravské se zrušuje se zpětnou platností ode dne 1. ledna 1949; dávka, která byla podle dosavadních předpisů vybrána před účinností tohoto zákona, se však nevrací.
(4) Podíl 10% na dávce ze zábav vybrané v obcích na území bývalé země české v roce
. 1949 a odváděný ve prospěch Pražského nemocničního fondu plyne do všeobecné státní pokladny.
§ 43. Přechodné ustanovení při změnách předpisů.
Při změně předpisů o vlastních dávkách, poplatcích a příspěvcích národních výborů použije se předpisů dosavadních, pokud jde o vyměřování, předpisování, vybírání a vymáhání těchto plnění za dobu minulou, není-li v nových předpisech stanoveno nic jiného.
§ 44. Sanační ustanovení.
(1) V případech, kde byla již před účinností tohoto zákona učiněna opatření, jež svým obsahem odpovídají jeho ustanovením, platí za opatření učiněná podle tohoto zákona, a to ode dne, kdy k nim došlo.
(2) Opatření učiněná k sestavení rozpočtů národních výborů na rok 1950 platí za učiněná podle zákona.
§ 45. Zrušovací ustanovení.
(1) S výhradou ustanovení §§ 41 a 42 a ustanovení odstavce 2 se zrušuje platnost, po případě používátelnost všech předpisů, které odporují tomuto zákonu nebo upravují záležitosti, na něž se vztahuje tento zákon. Zejména to jsou:
1.
a) Zákon ze dne 17. července 1919, č. 421 Sb., kterým se mění obecní statek v kmenové obecní jmění;
b) zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 329 Sb., o přechodné úpravě finančního hospodářství obcí;
c) vládní nařízení ze dne 27. dubna 1922, č. 143 Sb., k provedení zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 329 Sb., o přechodné úpravě finančního hospodářství obcí;
d) vládní nařízení ze dne 25. června 1926, č. 121 Sb., jímž se mění pravidla o obecní dávce z přírůstku hodnoty nemovitostí v obcích republiky československé;
e) zákon ze dne 15. června 1927, č. 77 Sb., o nové úpravě finančního hospodářství svazků územní samosprávy;
f) ustanovení § l, odst. 4, §§ 76 až 87, § 89 a § 96 zákona ze dne 14. července 1927, č. 125 Sb., o organisaci politické správy;
g) vládní nařízení ze dne 3. listopadu 1927, č. 157 Sb., kterým se provádí zákon ze dne
15. června 1927, č. 77 Sb., o nové úpravě finančního hospodářství svazků územní samosprávy;
h) vládní nařízení ze dne 26. ledna 1928, č. 15 Sb., jímž se mění vzorná pravidla, uveřejněná v dodatcích ku vládnímu nařízení ze dne 27. dubna 1922, č. 143 Sb., a vydávají další vzorná pravidla pro obecní dávky a poplatky;
ch) zákon ze dne 27. listopadu 1930, č. 169 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 15. června 1927, č. 77 Sb., o nové úpravě finančního hospodářství svazků územní samosprávy;
i) zákon ze dne 9. dubna 1935, 6. 69 Sb., o finančních opatřeních v oboru územní samosprávy;
j) vládní nařízení ze dne 25. března 1936, ě. 69 Sb., kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 9. dubna 1935, č. 69 Sb., o finančních opatřeních v oboru územní samosprávy;
k) vládní nařízení ze dne 6. února 1937, č. 19 Sb., o některých změnách předpisů, týkajících se úpravy finančního hospodářství svazků územní samosprávy, vzhledem k některým ustanovením zákona ze dne 2. července 1936. č. 226 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon o přímých daních.
2.
a) Vládní nařízení ze dne 22. prosince 1938, č. 371 Sb., kterým se mění zákon o nové úpravě finančního hospodářství svazků územní samosprávy;
b; vládní nařízení ze dne 23. ledna 1941, č. 36 Sb., o úpravě vybírání obecní dávky z nápojů;
c) vládní nařízení ze dne 5. prosince 1940, č. 72 Sb. z roku 1941, o některých dalších finančních opatřeních v oboru územní samosprávy;
d) vládní nařízení ze dne 27. března 1941, č. 159 Sb., o některých změnách vzorných pravidel pro vybírání obecních poplatků a dávek, zejména pokud jde o poplatky za úřední úkony a o ustanovení trestní;
e) vládní nařízení ze dne 16. října 1941, č. 421 Sb., jímž se vydávají nová vzorná pravidla pro obecní dávku ze psů;
f) vládní nařízení ze dne 28. března 1942, č. 126 Sb., o některých opatřeních v oboru obecních přirážek;
g) nařízení ze dne 6. listopadu 1942, č. 398 Sb., jímž se doplňují vzorná pravidla pro obecní dávku ze psů;
h) nařízení ze dne 18. května 1943, č. 128 Sb., o dávce ze zábav;
ch) nařízení ze dne 18. června 1943, č. 174 Sb., o některých opatřeních v oboru dávky ze zábav;
i) vládní nařízení ze dne 3. července 1943, č. 203 Sb., o změně zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 329 Sb., o přechodné úpravě finančního hospodářství obcí;
j) ustanovení pól. č. l přílohy H vládního nařízení ze dne 9. prosince 1943, č. 314 Sb., o zjednodušení veřejné správy;
k) vládní nařízení ze dne 2. května 1944, č. 106 Sb., o nové úpravě přirážek svazků územní samosprávy k přímým daním;
1) nařízení ze dne 13. března 1945, č. 27 Sb., o dalším zjednodušení v oboru uzemni samosprávy.
3.
a) Ustanovení § 11 zákona ze dne 25. července 1939, č. 190 SI. z., o veřejné správě vnitřní;
b) zákon ze dne 7. listopadu 1940, č. 290 SI. z., kterým se mění některé předpisy o finančním hospodaření měst a obcí;
c) vyhláška ze dne 31. prosince 1940, č. 3 Ú. n. z roku 1941, kterou se vyhlašují závazná pravidla o vybírání obligatorních dávek obecních (ve znění oprav č. 32/1941 Ú. n. a č. 339/1941 ú. n. ).
4.
a) Nařízení Slovenské národní rady ze dne 7. února 1946, č. 10 Sb. n. SNR, o dočasné úpravě finančního hospodaření okresů;
b) zákon ze dne 20. prosince 1946, Č. 249 Sb., o zatímní úpravě finančního hospodářství svazků územní samosprávy a některých jiných osob veřejného práva;
c) vládní nařízení ze dne 25. března 1947, č. 40 Sb., jímž se upravují sazby obecních dávek a poplatků a činí některá další opatření v tomto oboru;
d) vyhláška ze dne 14. května 1948, č. 803 ú. v., kterou se pozměňují pravidla o vybírání obecních dávek a poplatků a vydávají jednotná pravidla o vybírání obecní dávky z nápojů;
e) zákon ze dne 20. července 1948, č. 205 Sb., jímž se mění a doplňují předpisy o zatímní úpravě finančního hospodářství svazků lidové správy a některých jiných osob veřejného práva;
f) zákon ze dne 19. července 1948, č. 209 Sb., o přechodné úpravě v oboru obecních dávek a poplatků;
g) ustanovení § 32, odst. 2 zákona ze dne 21. prosince 1948, č. 280 Sb., o krajském zřízení;
h) nařízení ministra financí ze dne 31. prosince
1948, č. 326 Sb., o výkonu poukazovacího práva a organisaci pokladní a účetní služby pro krajské a okresní národní výbory:
ch) nařízení ministra financí ze dne 29. ledna
1949, č. 45 Sb., o povinném zřízení šekových účtů místních národních výborů a o jejich povinném zapojení do šekové služby Poštovní spořitelny, národního podniku;
i) ustanovení § 8 zákona ze dne 11. května 1949, č. 142 Sb., o výkonu lidové správy v sídlech krajů;
j) vládní nařízení ze dne 12. července 1949, č.. 188 Sb., jímž se vydávají vzorná pravidla pro vybírání obecní dávky ze zmrzliny.
(2) Ustanovení zákona ze dne......č....
Sb., o vybírání náhradních přirážek k přímým daním na berní rok 1950, zůstává nedotčeno.
§ 46. Resortní příslušnost
(1) Pokud v tomto zákoně není stanoveno jinak, náleží jeho provedení do příslušnosti ministerstva vnitra.
(2) Věci dávek, poplatků a příspěvků spadají do působnosti ministerstva financí, jež postupuje v dohodě s ministerstvem vnitra.
§ 47. Účinnost a provedení.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1950; provedou jej ministři vnitra a financí v dohodě se zúčastněnými členy vlády.
Státní tiskárna v Praze --- 6848-49