Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1949.

I. volební období. 4. zasedání.

390.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne. .......1949

o řízeni výroby a distribuce v oboru působnosti ministra informací a osvěty.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Ministr informací a osvěty se zmocňuje, aby v rámci jednotného hospodářského plánu a v souladu s ním činil v oboru své působnosti, zejména v odvětví výroby polygrafické, knihařské, gramofonové a filmové opatřeni k řízení výroby a distribuce s výjimkou zahraničního obchodu a to se zřetelem k uspokojení • kulturních potřeb pracujícího lidu.

(2) Opatření podle odstavce l činí ministr informací a osvěty v dohodě se zúčastněnými ministry, zejména v dohodě s ministrem průmyslu, pokud jde o výrobu, a s ministrem vnitřního obchodu, pokud jde o distribuci, a vyhlašuje je, jsou-li všeobecné povahy, v úředním listě, po případě v úředním věstníku.

§ 2.

Jednání a opomenutí, příčící se opatřením učiněným podle tohoto zákona nebo předpisům vydaným podle něho, trestají okresní národní Výbory, pokud nejde o čin trestný soudně, pokutou do 100. 000 Kčs neb vězením (uzamčením) do 3 měsíců nebo oběma těmito tresty. Pro případ nedobytnosti pokuty se vyměří nahradili trest vězení (uzamčeni) podle míry zavinění do 3 měsíců. Uloží-li se oba tresty, nesmí trest vězení (uzamčení) spolu s náhradním trestem za nedobytnou pokutu přesahovati 3 měsíce.

§ 3.

(1) Nařízení ministerstva vnitra ve shodě s. ministerstvem veřejných prací ze dne 18. září 1912, č. 191 ř. z., o pořádání veřejných představení kinematografem, se zrušuje.

(2) Nedotčeny, zůstávají veškeré předpisjo působnosti jiných ministerstev, ostatních ústředních úřadů nebo orgánů, zejména:

a) zákon ze dne 13. května 1936, č. 131 Sb., o obraně státu, a předpisy jej pozměňující a doplňující,

b) dekret presidenta republiky ze dne 27. října 1945, č. 109 Sb., o řízení výroby,

c) dekret presidenta republiky ze dne 27. října 1945, č. 113 Sb., o úpravě, řízení a kontrole zahraničního obchodu,

d) zákon ze dne 11. března 1948, č. 38 Sb., o Národní bance československé,

e) zákon ze dne 28. dubna 1948, č. 119 Sb., o státní organisaci zahraničního obchodu a mezinárodního zasilatelství,

f) zákon ze dne 22. února 1949, č. 60 Sb., o hospodářském plánování (plánovací zákon),

g) zákon ze dne 16. června 1949, č. 160 Sb., o vnitřním obchodě.

§ 4.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr informaci a osvěty v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Důvodová zpráva.

Ministerstvo informací a osvěty kromě vlastních úkolů osvětových a kulturně politických plní nyní i důležité úkoly hospodářské, neboť do jeho působnosti přešlo postupně v době od května 1945 několik důležitých druhů výroby. Již dekretem č. 50/1945 Sb. bylo přikázáno do jeho působnosti výhradné podnikání filmové a zákonem č. 123/1948 Sb. též znárodněná polygrafická výroba. Kromě toho na základě opatření ministra průmyslu podle § 12, odst. 4 dekretu č. 100/1945 Sb. ve znění zákona č. 114/ 1948 Sb. řídí ministerstvo informací a osvěty též výrobu gramofonových desek.

Účelné a plánovité řízení výroby a distribuce spadající do působnosti ministerstva informací a osvěty naráží však na značné obtíže spočívající v tom, že ministerstvo informací a osvěty

nemůže činiti taková opatření, jako ministerstvo průmyslu podle dekretu č. 109/1945 Sb. Jde zejména o možnost likvidace hospodářsky, neúnosných a zbytečných podniků, jejíž nutnost je naléhavá zejména v odvětví výroby polygrafické a s ní příbuzné výroby knihařské. V tomto odvětví je pociťována nutnost zákonné úpravy též z důvodu příslušnosti, neboť zákonem č. 123/1948 Sb. přešel sice do působnosti ministerstva informací a osvěty zcela nepochyb-. ně znárodněný úsek polygrafie, avšak příslušnost tohoto ministerstva v sektoru neznárodněném není v citované nebo jiné normě výslovně vyjádřena.

S otázkou výroby souvisí též otázka distribuce, kterou třeba zaměřiti tak, aby uspokojila kulturní potřeby co nejširších vrstev pracujícího lidu. V tomto ohledu je zvlášť tísnivě pociťován nedostatek normy, která by ministerstvu informací a osvěty umožnila plánovat a řídit kulturní podnikání v těsné souvislosti s otázkami výroby a distribuce statků, které jsou pro toto podnikání nezbytné.

Sleduje proto osnova myšlenku, aby se ministru informací a osvěty dostalo zmocnění k obdobným opatřením v oboru jeho působnosti, jako ministru průmyslu podle dekretu č. 109/1945 Sb., ministru výživy podle dekretu č. 118/1945 Sb., ministru zemědělství podle zákona č. 80/1948 Sb. a nejnověji též ministru vnitřního obchodu podle zákona č. 160/1949 Sb. a aby též byly odstraněny veškeré pochybnosti o příslušnosti k těmto opatřením.

Obsah zmocnění, které je v plném souhlasu s ustanovením § 90 ústavy, je proto formulován tak, aby postihl všechny druhy výroby a s ní související distribuce, které spadají podle dosavadního právního a faktického stavu do působnosti ministerstva informací a osvěty. Pokud se opatření ministra informací a osvěty podle daného zmocnění budou dotýkat působnosti jiných resortů, bude postupováno v do-

hodě s příslušnými ministry a to ve věcech výroby s ministrem průmyslu a ve věcech distribuce s ministrem vnitřního obchodu.

Osnova obsahuje příslušná ustanovení trestní, která jsou nezbytně nutná, aby bylo zabezpečeno plnění ustanovení zákona i předpisů, které budou vydány podle něho. Sazby trestní jsou stanoveny přiměřeně k významu a důležitosti statků, které mají být chráněny.

Osnova zrušuje nařízení č. 191/1912 ř. z., které po zestátnění veškerého filmového podnikání provedeném dekretem č. 50/1945 Sb. se stalo obsoletním. Věci filmového podnikání upraví pak se zřetelem k dnešním potřebám ministerstvo informací a osvěty opatřeními podle § l v dohodě se zúčastněnými ministerstvy, zejména ministerstvem vnitra.

Osnova zákona se přirozeně nedotýká působnosti jiných ústředních úřadů, pokud jde o výrobu a distribuci statků uvedených v § l, ani zařízení a národních podniků v oboru jejich působnosti.

Osnova nečiní žádných nových nároků na státní pokladnu a její provedení si rovněž nevyžádá žádného nákladu.

V Praze dne 6. prosince 1949.

Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.

Ministr informací a osvěty:

V. Kopecký v. r.

Státní tiskána v Praze. — 6143-49.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP