Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1949.

I. volební období. 4. zasedáni.

387.

Zpráva

výborů hospodářského a rozpočtového

k vládnímu návrhu zákona (tisk 376) o organisaci výzkumnictví a dokumentační služby.

L

Hospodářský výbor projednal ve své schůzi konané dne 30. listopadu 1949 vládní návrh zákona (tisk 376) o organisaci výzkumnictví a

dokumentační služby a usnesl se doporučit Národnímu shromáždění jeho přijetí beze změny.

V Praze dne 30. listopadu 1949.

Dr. Mouralová-Úlehlová v. r.,

předsedkyně.

Ing. Šmok v. r., zpravodaj.

II.

Rozpočtový výbor projednal ve své schůzi konané dne 1. prosince 1949 vládní návrh zákona (tisk 376) o organisaci výzkumnictví a

dokumentační služby a usnesl se doporučit Národnímu shromáždění jeho přijetí beze změny.

V Praze dne 1. prosince 1949.

Valo v. r. předseda.

Sláva v. r., zpravodaj.

Zákon

ze dne 1949,

o organisaci výzkumnictví a dokumentační služby.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

část první.

Ústředí vědeckého výzkumu a výzkumné ústavy.

Oddíl I. ústředí vědeckého výzkumu.

§ l.

(1) K vybudování jednotné organisace výzkumnictví a veškeré dokumentační služby a k jejich plánovitému řízení se zřizuje při státním úřadě plánovacím ústředí vědeckého výzkumu (dále jen "Ústředí").

(2) Do působnosti ústředí náleží zejména:

a) připravovat v rámci jednotného hospodářského plánu návrh plánů výzkumných prací;

b) sledovat výzkumnou činnost ve výzkumných ústavech a pečovat o koordinaci a rozvoj vědecké práce v těchto ústavech;

c) určovat podle potřeb jednotného hospodářského plánu v rámci plánů výzkumných prací základní výzkumné úkoly a pečovat o jejich řešení;

d) dbát o využití výsledků výzkumu v praxi;

e) pečovat o plánovitou výchovu výzkumnických pracovníků a spolupůsobit při jejich zařazování do výzkumných ústavů;

f) dbát o věcné vybavení výzkumných ústavů a o využití jejich zařízení;

g) pečovat o plánovité pořádání vědeckých sjezdů, konferencí a porad pro potřeby výzkumnictví;

h) pečovat o styky se zahraničím pro potřeby výzkumnictví;

ch) udělovat odměny za výsledky výzkumné práce podle směrnic stanovených vládou, po případě navrhovat příslušným institucím udělení takových odměn nebo se vyjádřovat k návrhům na jejich udělení;

i) řídit dokumentační službu a pečovat o její koordinaci, využití a rozvoj;

j) podávat návrhy opatření týkajících se výzkumnictví a dokumentační služby a vyjadřovat se k takovým návrhům jiných úřadů a institucí.

(3) Opatření při plnění úkolů ústředí, jimiž se zasahuje do působnosti jiných ústředních úřadů, činí státní úřad plánovací v dohodě s tě mito ústředními úřady.

(4) Výzkumnictvím podle tohoto zákona se rozumí soustavné vědecké badání, které vytváří a shromažďuje vědecké poznatky a zkoumá možnost jejich využití pro rozvoj a zabezpečení hospodářství celku a zvýšení úrovně lidu.

§ 2.

(O V čele ústředí je předseda, kterého zastupuje náměstek. Předseda a jeho náměstek jsou státními zaměstnanci; ustanovuje a odvolává je president republiky na návrh vlády.

(2) Předseda Ústředí organisuje a řídí práce ústředí a výzkumnické rady (odstavec 3).

(3) Jako poradní orgán předsedy ústředí se zřizuje výzkumnická rada. Počet jejích členů stanoví a členy v dohodě se zúčastněnými ministry jmenuje ministr-předseda státního úřadu plánovacího. Podrobnosti o činnosti výzkumnické rady stanoví organisační řád, který vydá ministr-předseda státního úřadu plánovacího.

§ 3.

(1) Jako regionální orgán ústředí se zřizuje při slovenském plánovacím úřadě Slovenské ústředí vědeckého výzkumu (dále jen "Slovenské ústředí"), jehož prostřednictvím vykonává ústředí svou působnost na Slovensku.

(2) V čele Slovenského ústředí je předseda, kterého ustanovuje a odvolává vláda na návrh ministra-předsedy státního úřadu plánovacího, učiněný po slyšení pověřence-předsedy slovenského plánovacího úřadu. Předseda řídí práce Slovenského ústředí a slovenské výzkumnické rady (odstavec 3).

(3) Jako poradní orgán předsedy Slovenského ústředí se zřizuje slovenská výzkumnická rada, kterou tvoří slovenští členové výzkumnické rady (§ 2, odst. 3). Podrobnosti o činnosti slovenské výzkumnické rady stanoví organisační řád, který vydá pověřenec-předseda slovenského plánovacího úřadu se souhlasem ministra-předsedy státního úřadu plánovacího.

a

Oddíl II. Výzkumné ústavy.

§ 4.

Výzkum budou provádět výzkumné ústavy uvedené v §§ 5 až 9 a přechodně též dosavadní výzkumné ústavy (§ 17).

Část druhá. Ústřední výzkumné ústavy.

§ 5.

(1) Za účelem soustředění a racionalisace výzkumnictví v jednom nebo několika příbuzných výzkumnických oborech, po případě provádění zvlášť nákladného nebo dlouhodobého výzkumu širšího významu, zřídí vláda nařízením ústřední výzkumné ústavy, a to po případě z některých dosavadních ústavů.

(2) Do působnosti ústředních výzkumných ústavů náleží zejména:

a) provádět výzkum v oboru, pro který jsou zřízeny, zejména pokud jde o základní výzkumné úkoly;

b) plnit ve svém oboru jiné úkoly, které jim uloží ústředí v rámci své působnosti.

(3) Ústřední výzkumné ústavy jsou podřízeny ústředí, pokud vládní nařízení, jímž byl ústav zřízen (odstavec 1), nestanoví jinak.

§ 6.

ústředí může se souhlasem ministra-předsedy státního úřadu plánovacího a příslušného ministra pověřit ústavy uvedené v §§ 7 až 9, po případě jiné výzkumné orgány, prováděním úkolů ústředních výzkumných ústavů.

Část třetí. Ostatní výzkumné ústavy.

§ 7.

(1) Ministři mohou v dohodě s ministrempředsedou státního úřadu plánovacího a ministrem financí a se souhlasem vlády zřizovat v oboru své působnosti výzkumné ústavy (dále jen "ústavy ministerstev").

(2) Organisační řády ústavů ministerstev vydávají a působnost ústavů stanoví příslušná ministerstva po předchozím vyjádření ústředí.

(3) ústředí může se souhlasem příslušného ministerstva ukládat ústavům ministerstev přímo- nebo prostřednictvím ústředních výzkumných ústavů zvláštní výzkumné úkoly.

§ 8.

(1) Národní, komunální a jim na roven postavené podniky mohou zřizovat- výzkumné

ústavy se souhlasem zúčastněných ministrů, uděleným v dohodě s ministrem-předsedou státního úřadu plánovacího.

(2) Příslušný ministr stanoví v dohodě s ministrem-předsedou státního úřadu plánovacího podmínky, za kterých výzkumný ústav (odstavec 1) plní své úkoly.

(3) Ústředí může se souhlasem příslušného ministerstva ukládat výzkumným ústavům národních, komunálních a jim na roven postavených podniků zvláštní výzkumné úkoly; na jejich řešení poskytne státní úřad plánovací finanční prostředky, při čemž dbá předpisů o financování těchto podniků.

§ 9.

(1) Ústavy vysokých škol, které slouží převážně výzkumným účelům, se zřizují podle § 7, odst. 1.

(2) ústavy vysokých škol, které slouží převážně vyučovacím, vedle toho však též výzkumným účelům, zřizuje ministr školství, věci a umění po vyjádření Ústředí a v dohodě s ministrem financí a ostatními příslušnými ministry.

(3) Ustanovení § 7, odst. 3 platí zde přiměřeně.

část čtvrtá. Zestátnění a jiné přechody práv a závazků.

Oddíl I.

Zestátnění výzkumných zařízení. § 10.

(1) Zestátňují se výzkumná zařízení, která určí vláda nařízením.

(2) Pro zestátnění podle odstavce l platí přiměřeně ustanovení §§ 4 až 13, 30, 41 a 42 dekretu presidenta republiky ze dne 24. října 1945, č. 100 Sb., o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků, ve znění zákona ze dne 28. dubna 1948, č. 114 Sb., s tím, že tam, kde podle jmenovaného dekretu vyvíjí působnost ministr průmyslu, přísluší tato působnost při zestátnění podle tohoto zákona ministru-předsedovi státního úřadu plánovacího.

Oddíl II.

Jiné přechody práv a závazků. § 11.

Dnem, který určí ministerstvo výživy vyhláškou v Úředním listě, zaniká Svaz pro výzkumnictví v průmyslu výživy. Tímto dnem

přecházejí jeho veškerá práva a závazky na stát.

Část pátá. Všeobecná ustanovení.

§ 12.

Všechny výzkumné ústavy jsou povinny podporovat ústředí při plnění jeho úkolů.

§ 13.

(1) Ústředí může uveřejňovat údaje a zprávy získané od výzkumných ústavů jen se souhlasem orgánů spravujících tyto ústavy.

(2) Při uveřejňování údajů a zpráv je Ústředí povinno dbát, aby nebyly dotčeny hospodářské nebo jiné veřejné zájmy.

(3) Neuveřejněné údaje a zprávy smějí být dány k nahlédnutí jen úřadům a ústavům jmenovaným v §§ l, 3 a 4.

(4) Každý, jehož prostřednictvím se údaje a zprávy sbírají, zpracovávají nebo uveřejňují, je povinen o všech věcech, o nichž se při tom doví, zachovávat mlčenlivost.

(5) Pokud jde o údaje a zprávy důležité pro obranu státu, vyžaduje se v případech uvedených v odstavcích 2 a 3 souhlas ministerstva národní obrany.

Část šestá. Přechodná a závěrečná ustanovení.

§ 14.

Vláda se zmocňuje, aby nařízením rušila nebo začleňovala státní výzkumné ústavy a stanovila jejich působnost i v těch případech, kdy ústavy byly zřízeny zákonem.

§ 15.

(1) Ustanovení § 9 zákona ze dne 25. října 1948, č. 249 Sb., o zestátnění ústavů zemědělského a lesnického výzkumnictví a o jejich organisaci a správě, se zrušuje.

(2) Zrušuje se platnost, po případě použivatelnost, všech jiných ustanovení, která odporují ustanovením tohoto zákona.

§ 16.

(1) Tento zákon se nevztahuje na výzkum vojenské správy a její ústavy a na právní dokumentační činnost prováděnou ministerstvem pro sjednocení zákonů.

(2) Součinnost ve věcech výzkumnictví mezi vojenskou správou a ústředím, jakož i mezi jednotlivými výzkumnými ústavy vojenské správy a výzkumnými ústavy podle tohoto zákona, bude upravena směrnicemi, které vydá státní úřad plánovací v dohodě s ministerstvem národní obrany a ostatními zúčastněnými ministerstvy.

(3) Směrnicemi podle odstavce 2 bude též stanoveno, jaká opatření mají být v ústředí a v jednotlivých výzkumných ústavech podle tohoto zákona provedena v zájmu obrany státu.

§ 17.

Dokud nebudou učiněna jiná opatření podle tohoto zákona, zůstává činnost dosavadních výzkumných ústavů nedotčena.

§ 18.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr-předseda státního úřadu plánovacího v dohodě s ministrem financí a ostatními zúčastněnými členy vlády.

Státní tiskárna v Praze. — 2995-49


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP