Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1949.

I. volební období. 4. zasedání.

372.

Zpráva

výboru sociálně politického a zdravotnického

a výboru rozpočtového

k vládnímu návrhu zákona (tisk 362)

o věrnostním přídavku horníků.

L

Výbor sociálně politický a zdravotnický projednal ve své schůzi konané dne 9. listopadu 1949 vládní návrh zákona (tisk 362) o věrnostním přídavku horníků a usnesl se doporučit Ná-

rodnímu shromáždění jeho přijetí se změnou v § 3 odst. 1. písm. b) kde za slovo "zaměstnancům" se vkládají další slova "a hornickým učňům".

V Praze dne 9. listopadu 1949.

Mátl v. r.,

předseda.

Ježek v. r.,

zpravodaj.

II..

Výbor rozpočtový projednal ve své schůzi konané dne 10. listopadu 1949 vládní návrh zákona (tisk 362) o věrnostním přídavku horníků

a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění jeho přijetí ve znění usneseném výborem sociálně politickým a zdravotnickým.

V Praze dne 10. listopadu 1949.

Žiak v. r.,

místopředseda.

Leflerová v. r.,

zpravodajka.

Zákon

ze dne * 1949

o věrnostním přídavku horníků.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§1.

V uznání věrnosti hornickému povolání a zásluh o hospodářskou výstavbu státu se poskytuje věrnostní přídavek v dolech, kde jsou zavedeny státní katalog prací a normy schválené jako pevné, jakož i soustava progresivních mezd, jež zároveň snižuje náklady na jednotku výroby (dále jen "závody").

§2.

Věrnostní přídavek se slavnostně vyplatí ke Dni horníků, po prvé v roce 1950.

§3.

(1) Věrnostní přídavek přísluší:

a) zaměstnancům a hornickým učňům, kteří vykonávají hornické práce pod zemí nebo práce těmto pracím postavené na roven a jejichž výkony odpovídají stanoveným podmínkám,

b) zaměstnancům a hornickým učňům, kteří vykonávají práce při hlubinném provozu těžby a vyhledávání nafty a zemního plynu nebo přípravné práce pro povrchové dobývání uhlí a jejichž okruh vyhlásí ministerstvo průmyslu v dohodě s ministerstvem práce a sociální péče v úředním listě.

(2) O tom, co spadá pod pojem prací pod zemí a prací jim na roven postavených, rozhodují předpisy vydané pro obor národního pojištění.

§4.

(1) Zaměstnanci (učni) přísluší věrnostní přídavek jen, vykonával-li práce uvedené v § 3 nepřetržitě v témže závodě v době od 1. srpna roku bezprostředně předcházejícího do 31. července roku, v němž se věrnostní přídavek vyplácí (dále jen "rozhodná doba").

(2) Podmínka zaměstnáni v témže závodě jest splněna také, přestoupil-li zaměstnanec (učeň) do jiného závodu na příkaz zaměstnavatele.

(3) Zaměstnanci (učni), jenž byl z práce pod zemí přeřazen do práce na povrchu z příkazu zaměstnavatele nebo pro nemoc nebo úraz, náleží věrnostní přídavek, pokud pracoval v témže závodě po celou rozhodnou dobu, i když

práce pod zemí nebo práce jim na roven postavené nevykonával po celou tuto dobu.

(4) Do doby rozhodné pro vznik nároku na věrnostní přídavek a pro jeho výpočet se započítává zaměstnancům doba prací uvedených v § 3, které vykonávali jako

a) příslušníci dobrovolných pracovních brigád,

b) příslušníci vojenských oddílů přidělených k báňským pracím,

pokud bezprostředně po skončení dobrovolné pracovní brigády, po případě bezprostředně po skončení vojenské služby, vykonávali tyto práce v zaměstnaneckém poměru.

§5.

(1) Výše věrnostního přídavku závisí na věrnosti zaměstnance k závodu, na míře, v jaké plní své úkoly a na druhu jeho práce (§ 3).

(2) Základem pro výpočet věrnostního přídavku je v zásadě hrubá mzda (vychovávací příspěvek) dosažená v rozhodné době. U zaměstnanců, na něž se vztahuje ustanovení § 4, odst. 3, je základem hrubá mzda (vychovávací příspěvek), jež byla v rozhodné době celkem dosažena za práci pod zemí nebo práci jí na roven postavenou.

(3) Podrobné podmínky, zejména vymezení základu pro výpočet věrnostního přídavku a rozsah nároku na něj, upraví ministerstvo práce a sociální péče v dohodě s ministerstvy průmyslu a financí a vyhlásí v Úředním listě. Ve vyhlášce stanoví také podmínky a rozsah nároku důlnětechnických zaměstnanců na věrnostní přídavek.

§6.

Věrnostní přídavek zaměstnanců, kteří vstoupili do hornictví po dni počátku účinnosti tohoto zákona, činí za nepřetržitý, po celou první rozhodnou dobu trvající výkon prací podle § 3 v témže závodě nejméně 5. 000 Kčs.

§7.

(1) V závodech, kde budou zavedeny státní katalog prací a normy schválené jako pevné, jakož i soustava progresivních mezd nejpozději do 31. prosince 1949, bude do základu pro výpočet věrnostního přídavku pojata již hrubá mzda za práci konanou v době od 1. srpna 1949.

Tam, kde budou zavedeny státní katalog prací a normy schválené jako pevné, jakož i soustava progresivních mezd až po 1. lednu 1950, přísluší věrnostní přídavek teprve za práci konanou v době od prvního dne měsíce následujícího po jejich zavedení.

(2) Postup schvalování norem jako pevných upraví vyhláškou v úředním listu ministerstvo práce a sociální péče v dohodě s ministerstvem průmyslu a ústřední radou odborů.

§8.

Za každou neomluvenou zameškanou směnu se krátí věrnostní přídavek o 25%. Stejně se krátí i věrnostní přídavek stanovený podle § 6.

§3.

Věrnostní přídavek se nezapočítává do částky rozhodné pro stanovení náhrady za dovolenou, nezahrnuje se do vyměřovacího základu podle zákona o národním pojištění a je osvobozen od daně ze mzdy.

§ 10.

Náklady na věrnostní přídavek se uhrazují z veřejných prostředků.

§11.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej ministři průmyslu, práce a sociální péče a financí v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Státní tiskárna v Praze. — 5495-49.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP