Národní shromáždění republiky Československé 1949.
I. volební období. 3. zasedáni
325.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne.............................................1949
o státní péči o tělesnou výchovu a sport.
Národní shromážděni republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
úkolem tělesné výchovy a sportu v lidové demokracii je udržovat a zlepšovat zdraví lidu, zvyšovat jeho tělesnou a brannou zdatnost a pracovní výkonnost a vychovávat k odhodlá-
nosti a statečnosti při obraně vlasti a jejího
lidově demokratického státního zřízení. Stát proto pečuje o rozvoj tělesné výchovy a sportu.
§2.
(1) Jako představitel lidově demokratické péče o tělesnou výchovu a sport se zřizuje Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport, složený ze zástupců Československé obce sokolské, celonárodních lidových organisací a vynikajících pracovníků v oboru tělesné výchovy a sportu.
(2) Předsedou Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport je člen vlády, pověřený řízením Státního úřadu pro tělesnou výchovu a sport, místopředsedou pověřenec, pověřený řízením Slovenského úřadu pro tělesnou výchovu a sport (§ 5); další členy jmenuje a odvolává vláda.
(3) Státnímu výboru pro tělesnou výchovu a sport přísluší zejména vytyčovati jednotné ideové, methodické, zdravotní, organisační a
hospodářské zásady, pro provádění veškeré tělesné výchovy a sportu a pro otázky mezinárodních styků v oboru tělesné výchovy a sportu.
§3.
(1) činnost Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport vykonává na Slovensku ve věcech národní nebo regionální povahy, pokud vyžadují k zajištění plného rozvoje hmotných a duchovních sil slovenského národa zvláštní úpravu, Slovenský výbor pro tělesnou výchovu a sport.
(2) Organisace a složení Slovenského výboru pro tělesnou výchovu a sport se upraví zvlášť.
§ 4
§ 4.
Podrobnou úpravu organisace Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport a předpisy o jeho jednání a usnášení upraví organisační řad, který vydá vláda nařízením.
§5.
(1) Jako ústřední správní úřad pro věci tělesné výchovy a sportu se zřizuje Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport; řídí jej člen vlády, kterého určí prezident republiky.
(2) Zřizuje se Slovenský úřad pro tělesnou výchovu a sport, jehož předsednictvím vykonává zásadně Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport svou působnost na Slovensku; tento úřad řídí pověřenec, kterého určí vláda.
(3) úkolem Státního úřadu pro tělesnou výchovu a sport je zejména pečovat všemi vhodnými prostředky o rozvoj tělesné výchovy a sportu, říditi v tom směru činnost národních výborů a starat se o rozvoj mezinárodních styků v oboru tělesné výchovy a sportu.
(4) Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport může v oboru své působnosti vydávati všeobecné předpisy, jimiž zejména mohou být stanoveny jednotné ideové, methodické, zdravotní, organisační a hospodářské směrnice pro tělesnou výchovu a sport, zásady pro výchovu pra-
covníků v tělesné výchově a sportu, jednotná úprava zařízení pro tělesnou výchovu a sport, jakož i směrnice pro účelné využití těchto zařízení. Pokud se tyto předpisy týkají povinné tělesné výchovy na školách, budou vydány v dohodě s ministerstvem školství, věd a umění a pokud se týkají vojenské tělesné výchovy a sportu v rámci Sokola, v dohodě s ministerstvem národní obrany.
(6) Podrobnou úpravu působnosti Státního úřadu pro tělesnou výchovu a sport a Slovenského úřadu pro tělesnou výchovu a sport stanoví vláda nařízením.
§6.
Dobrovolnou tělesnou výchovu a sport provádí "Československá obec sokolská" a její organisační složky (Sokol) jako jednotná lidová tělovýchovná a sportovní organisace.
§7.
(1) Zvlášť zasloužilým a vynikajícím pracovníkům v oboru tělesné výchovy a sportu lze propůjčiti titul "zasloužilý pracovník tělesné výchovy a sportu". Tento titul udílí president republiky na návrh vlády.
(2) Za vynikající sportovní výkon, dosažený zejména při mezinárodním soutěžení, lze propůjčiti titul "mistr sportu", za zvlášť vynikající výkony, podané v několika soutěžích, titul "zasloužilý mistr sportu". Tyto tituly uděluje člen vlády, pověřený řízením Státního úřadu pro tělesnou výchovu a sport na návrh Státního výboru pro tělesnou výchovů a sport.
(3) Pocty spojené s udělenými tituly stanoví vláda nařízením.
§8.
(1) K povzbuzení tělovýchovné činnosti a k všeobecnému zvýšení tělesné pracovní a branné zdatnosti lidu zavádí se "Tyršův odznak zdatností"; uděluje se osobám, které dosáhly předepsaného stupně zdatnosti.
(2) Předpisy a udělování Tyršova odznaku zdatnosti vydá. Státní úřad pra tělesnou výchovu a sport podle zásad, vytyčených Státním výborem pro telesnou výchovu a sport.
§9.
(1) Majetek, (práva a závazky), který náležel dne 31. března 1948 tělovýchovným a sportovním organisacím zaniknuvším v důsledku sjednocení tělovýchovných a sportovních organisací, přechází na Československou obec sokol skou. O tom, který majetek, přechází, rozhodne krajský národní výbor, v jehož obvodu takový majetek leží.
(2) Přechod nemovitostí a knihovních práv na Československou obec sokolskou podle, odstavce l zapíší knihovní soudy na návrh Československé obce sokolské podle rozhodnutí krajských národních výborů.
§ 10.
(1) Jestliže toho vyžaduje naléhavý veřejný zájem, lze pre účely tělesné výchovy a sportu vyvlastnili potřebné nemovitosti a zařízení,
nelze- li tento zájem uspokojiti jiným spůsobem.
a
(2) O řízení při vyvlastňování a o stanovení náhrady platí přiměřeně ustanovení o vyvlastnění k účelům obrany státu. Potvrzení o naléhavosti vydává Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport.
§ 11.
Právní jednání, písemnosti a úřední úkony, jichž je třeba k provedení § 9 a 10, jsou osvobozeny od daní, poplatků a dávek.
§ 12.
Zrušují se zákon ze dne 30. března 1920,
č. 228 Sb., o zřízení Poradního sboru pro těles-
nou výchovu a vládní nařízení ze dne 12. listo-
padu 1920, č. 616 Sb., kterým se provádí zákon
ze dne 30. března 1920, č. 228 Sb., o zřízení
poradního sboru pro tělesnou výchovu.
§ 13.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej všichni členové vlády.
Důvodová zpráva.
I. Všeobecná část.
Tělesná výchova a sport *) je v lidově demokratickém státě důležitou součástí národní kultury, má veliký význam pro zdraví, pracovní výkonnost a brannost lidu. Má tudíž také velký význam politický a politicko-hospodářský a je třeba s ní počítat v budovatelském úsilí, v hospodářském i kulturním plánování, zajistiti předpoklady k jejímu rozvoji a zajistiti její jednotné ideové vedení.
Dosavadní zkušenosti ukázaly, že jednotné ideové, politické i odborné vedení tělesné výchovy a sportu bude nejlépe zaručeno, bude-li péče o tělesnou výchovu a sport svěřena zvláštním, k tomu účelu zřízeným orgánům, jako je tomu v jiných lidově demokratických státech. Vláda se proto dne 30. července 1948 usnesla, aby byl vytvořen "Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport", jehož úkolem bude pečovati o tělesnou výchovu a sport s hlediska státních zájmů.
Navržený zákon zřizuje tento státní výbor jako představitele lidově demokratické péče o tělesnou výchovu a sport, který vytyčuje jednotné ideové, methodické, zdravotní, organisační a hospodářské zásady pro provádění tělesné výchovy a sportu.
*) Zákon se nazývá a jedná "o tělesné výchově a sportu" podle vžité terminologie, ačkoliv i sport (sportovní cvičení) považujeme sa součást tělesné výchovy.
Jako ústřední správní úřad pro věci tělesné výchovy a sportu se zřizuje Státní úřaď pro tělesnou výchovu a sport, jenž pečuje o provedení zásad stanovených státním výborem. Státní výbor nevykonává sám činnost správní, jež je svěřena Státnímu úřadu pro tělesnou výchovu a sport, jako orgánu, v jehož čele stoji ústavně odpovědný člen vlády. Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport není však podřízeným orgánem Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport, ani tento jeho orgánem nadřízeným. Jednota v řízení tělesné výchovy a sportu je zaručena tím, že vedení státního výboru i státního úřadu je spojeno v osobě člena vlády určeného presidentem republiky. Státní úřad přejímá působnost, kterou ve věcech tělesné výchovy a sportu vykonávalo dosud ministerstvo školství, věd a umění, s výjimkou provádění tělesné výchovy na školách.
Na Slovensku vykonává ve smyslu ústavy činnost Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport ve věcech národní a regionální povahy, pokud vyžadují zvláštní úpravu k zajištění plného rozvoje hmotných i duchovních sil slovenského národa, Slovenský výbor pro tělesnou výchovu a sport. Obdobně vykonává státní úřad pro tělesnou výchovu a sport svoji působnost na Slovensku zásadně prostřednictvím Slovenského úřadu pro tělesnou výchovu a sport. O poměru Státního úřadu pro tělesnou výchovu a sport a Slovenského úřadu pro tělesnou výchovu a
sport platí zásadně ustanovení ústavy o poměru ministerstva k pověřenectvu.
Tělesná výchova a sport se u nás provádí — vedle povinné tělesné výchovy na školách a v armádě — výhradně v jednotné lidové tělovýchovné a sportovní organisaci československé obci sokolské a v jejich organisačních složkách (Sokole). Zákon vychází z provedeného sjednocení tělesné výchovy. Členství v Sokole zůstává dobrovolné, neboť v zásadě dobrovolnosti tkví hlavní síla sokolské myšlenky.
K všeobecnému rozvinutí a povzbuzeni tělovýchovné činnosti zavádí zákon lidový Tyršův odznak zdatnosti a za vynikající činnost v tělesné výchově a sportu čestné tituly. Jinak se zákon omezuje na nejnutnější majetkově právní ustanovení o převodech majetku zaniknuvších tělovýchovných a sportovních organisaci na jednotnou tělovýchovnou organisaci.
V celku zákon vyzvědá nové poslání tělesné výchovy a sportu v lidově demokratickém státě a zvýší jistě neobyčejně její význam. Bude nezbytným a dlouho již očekávaným právním základem k rozvinutí široké iniciativy v oboru tělesné výchovy, který, se musí dát na socialistickou cestu služby všemu pracujícímu lidu.
II. K jednotlivým ustanovením.
§1
vytyčuje úkoly tělesné výchovy a sportu •v lidové demokracii a opouští tak liberalistické stanovisko, že tělesná výchova je především zájem soukromý.
K §2:
Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport je nejvyšší lidový představitel tělesné výchovy uvnitř státu i navenek. Je složen ze zástupců jednotné tělovýchovné organisace, jiných celonárodních lidových organisaci a vynikajících pracovníků v tělesné výchově a sportu. Členy výboru jmenuje a odvolává vláda na návrh předsedy Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport, který se podle potřeby dohodne se zúčastněnými ústředními úřady. Výbor vytyčuje jednotné zásady veškeré naší tělesné výchovy a sportu (kromě tělesné výchovy v armádě, jež je součástí vojenského výcviku). Podrobné předpisy o jeho organisaci, jednání a usnášení stanoví organisační řád, který vydá vláda nařízením. Zástupci ústředních úřadů se zúčastní jeho jednání podle potřeby jako poradci.
K§3
se odkazuje na všeobecnou část. Úprava organisace a složení slovenského výboru se ponechává zákonu Slovenské národní rady.
K§5:
Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport jednak uskutečňuje směrnice vytýčené Státním výborem pro tělesnou výchovu a sport, pokud jde o jednotné řízení zásadních věcí tělesné výchovy a sportu uvnitř státu i v mezinárodním styku, jednak je ústředním správním úřadem pro věci dobrovolné tělesné výchovy a sportu. Pečuje všemi vhodnými prostředky o rozvoj tělesné výchovy a sportu, řídí v tom směru činnost národních výborů a stará se o rozvoj mezinárodních styků v oboru tělesné výchovy a sportu. Může v oboru své působností vydávati všeobecné předpisy, jejichž obsah je příkladmo uveden v odstavci 4. Pokud jde o tělesnou výchovu školní a vojenskou tělesnou výchovu a sport v rámci Sokola, činí tak v dohodě s příslušnými ministerstvy. Podrobnou úpravu působnosti úřadu stanoví vládní nařízení.
Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport a Slovenský úřad pro tělesnou výchovu a sport budou dotovány personálem dosavadních odborů pro tělesnou výchovu při ministerstvu školství, věd a umění a pověřenectvu školství, věd a umění, které se zruší.
K§6:
Na základě provedeného sjednocení spolkové tělesné výchovy se vyhrazuje dobrovolné provádění tělesné výchovy a sportu československé obci sokolské a jejím organisačním složkám (Sokolu).
K §7:
K povznesení významu tělesné výchovy se zavádějí čestné tituly, podobně jako v Sovětském svazu a v lidově demokratických státech. Vláda stanoví nařízením, jaké pocty jsou s udělenými tituly spojeny.
K§ 8:
Tyršův odznak zdatnosti se má státi osou lidové tělesné výchovy a měřítkem tělesné a branné zdatnosti. Bude rozdělen podle věkových stupňů a podle pohlaví a budou stanoveny výkony, požadované k jeho dosažení. Předpisy o udělování odznaku vydá Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport, a to podle zásad, které vytýčí Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport.
§9
upravuje přechod majetku tělovýchovných a sportovních organisaci, zaniknuvších v důsledku sjednocení, na československou obec sokolskou. Majetek v zásadě přechází podle stavu ke dni manifestačního sjednocení tělovýchovných a sportovních spolků, ta jest k 31. březnu 1948. Vzhledem k tomu, že faktické přebírání majetku sokolskými orgány bylo prováděna postupně a ne vždy jednotně, rozhodnou příslušné krajské národní výbory o tom, který majetek přechází na československou obec sokolskou, tak aby byly odstraněny všechny nesrovnalosti Sleduje se, aby majetek dřívějších, tělovýchovných a sportovních oragnisací, používaný přechodně, k jiným účelům, byl navrácen svému určení, to jest tělesné výchově. Majetek přechází zásadně na Československou obec sokolskou, jako ústřední orgán Sokola, který pověří své organisační složky převzetím a správou tohoto majetku. Tím je učiněn také první krok k případnému sloučení veškerého sokolského majetku v československé obci sokolské.
§ 10
zajišťuje, možnost vyvlastnění nemovitostí a tělovýchovných zařízení pro účely tělesné výchovy a sportu v nezbytně nutných případech veřejného zájmu; jejich naléhavost musí být potvrzena Státním úřadem pro tělesnou výchovu a sport.
K§11:
Jednotné tělovýchovné organisaci se ulehčuje osvobozením převodů uskutečněných v důsledku sjednoceni, případně vyvlastnění od daní, poplatků, a dávek.
K §12:
Poradní sbor pro tělesnou výchovu, zřízený zákonem čís. 228/1920 Sb. při bývalém ministerstvu zdravotnictví a tělesné výchovy, nefungoval od roku 1945 a nyní se i formálně ruší.
III. Finanční dosah.
Zřízení a činnost Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport a Slovenského výboru pro tělesnou výchovu a sport si vyžádá náklad jen na úhradu cestovních výloh členů výborů a na režijní výlohy. Většina členů bude ze sídel výborů (Praha, Bratislava). Odhaduje se proto na činnost pléna a komisí pro zbytek roku pro
30 členů roční náhrada cestovních | |
výloh a jiné osobní náklady.., | Kčs 300. 000 |
ostatní režie výborů... | Kčs 200. 000 |
celkem | Kčs, 500. 000 |
Náklad na Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport a na Slovenský úřad pro tělesnou vý-
chovu a sport nebude pravděpodobně přesahovat náklad, který vyžadovalo udržování tělovýchovných odborů v ministerstvu školství, věd a umění a v pověřenectvu školství, věd a umění, jež se zruší. Náklady tyto jsou v roce 1949 rozpočteny v kap. 12 MŠVU, část 1, odd. l a 2 v nákladech na ústředí ministerstva školství, věd a umění po případe na pověřenectvo školství věd a umění. Státní úřad pro tělesnou; výchovu a sport se dohodne s ministerstvem školství, věd a umění o tom, jaká část úvěrů preliminovaných v rozpočtů tohoto ministerstva na jeho ústředí připadne na zřízení a udržováni státního úřadu.
V případě, že by převedené preliminované náklady na Statní úřad pro tělesnou výchovu a sport byly překročeny v důsledku nových nepředvídaných, úkolů, byly by tyto zvýšené náklady uhrazeny z rozpočtových úspor, jež budou zajištěny na účtech kap. 12, část 8, odd. 2—5, jimiž disponuje státní úřad.
Náklady na státní péči o tělesnou a brannou výchovu jsou rozpočteny v roce 1949 v kap. 12 MSVU, část 8, odd. 2—5. Úvěry rozpočtené v oddílech 3—5 přejdou na Státní úřad pro tělesnou výchovu, a sport; o rozdělení úvěru oddílu 2 se tento úřad dohodne s ministerstvem školství, věd a umění.
Náklad spojený s udělením titulů a s tím spojených) poct se odhaduje pro zbytek prvního roku na Kčs 500. 000.
Náklad na Tyršův odznak zdatnosti je již od roku 1947 zařazován do státního rozpočtu (v roce 1949 na různých ůčtech asi 2 miliony korun); a nezvětší se v důsledku zákona. Ustanovení § 8 osnovy je jen uzákoněním dosavadního faktického stavu.
Nově vzniknou tedy pouze náklady na Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport a náklady spojené s udílením čestných titulů v celkové částce 1, 000. 000 Kčs.
Náklady ty budou v roce 1949 uhrazeny z rozpočtových úspor, které budou zajištěny na účtech kap. 12, část 8, oddíl 2—5, jimiž disponuje státní úřad.
Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport jako samostatný ústřední úřad bude samostatně rozpočtovat a sestavovat účetní uzávěrku. Poukazovací právo přísluší přednostovi úřadu a úředníkům, které přednosta úřadu výkonem poukazovacího práva pověří, účtárna Státního úřadu pro tělesnou výchovu a sport bude vytvořena ze zaměstnanců účtárny ministerstva školství, věd a umění, obstarávajících účastní agendu bývalého tělovýchovného odboru tohoto ministerstva.
Na přechodnou dobu do konce roku 1949 zůstanou rozpočtové prostředky spadající do působnosti Státního úřadu pro tělesnou výchovu a sport rozpočteny v kap. 12 MŠVU. Poukazo-
vací právo se vyhrazuje Státnímu úřadu pro tělesnou výchovu a sport. Až na další používá Státní úřad pro tělesnou výchovu a sport účtárny ministerstva školství, věd a umění.
V Praze dne 21. června 1949.
Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.
Ministr školství, věd a umění: Dr. Zdeněk Nejedlý v. r.
Státní tiskárna v Praze. — 3248-49.