Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1949.

I. volební období 3. zasedání.

270.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne 1949,

jímž se činí některá opatření ve věcech konfiskovaných patentů.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§1.

(1) Lhůty k zaplacení ročních poplatků (§114 patentního zákona) za patenty konfiskované dekretem presidenta republiky ze dne 21. června 1945, č. 12 Sb., o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa, nařízením Slovenské národní rady ze dne 23. srpna 1945, č. 104 Sb. n. SNR, o konfiskování a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel slovenského národa, ve znění předpisů je měnících a doplňujících, nebo dekretem presidenta republiky ze dne 25. října 1945, č. 108 Sb., o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy, ve znění předpisů jej měnících a doplňujících (dále jen "konfiskované patenty"), se prodlužují do uplynutí 6 měsíců ode dne, kdy

a) patent byl přidělen,

b) byl zřízen národní podnik z majetkové podstaty, jejíž součástí patent byl,

c) patent byl začleněn do národního podniku, nebo

d) patent byl převeden do majetkové podstaty podniku pro zahraniční obchod nebo mezinárodní zasilatelství,

u patentů, s nimiž bylo naloženo některým ze způsobů uvedených pod písm. a) až d) před účinností tohoto zákona, do uplynutí 6 měsíců ode dne počátku jeho účinnosti, vždy však nejdéle do uplynutí ochranné doby patentu podle příslušných předpisů.

(2) Nebude-li s konfiskovaným patentem, za nějž nebyly zaplaceny splatné roční poplatky, naloženo některým ze způsobů uvedených v odstavci l, písm. a) až d) do dne, kdy uplyne jeho ochranná doba podle příslušných předpisů, zaniká ke dni jejího uplynutí.

§2.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 28. února 1949; provede jej ministr průmyslu v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Důvodová zpráva.

Podle § 26, odst. l, bod 2 patentního zákona zaniká patent, jestliže splatný roční poplatek nebyl včas zaplacen. Lhůta k zaplacení ročních poplatků byla § 2 zákona ze dne 11. března 1948, č. 52 Sb., o mimořádných v opatřeníchv oboru ochrany vynálezů, prodloužena do jednoho roku ode dne počátku účinnosti tohoto zákona, t. j. do 28. února 1949.

Provádění těchto předpisů vyvolává u konfiskovaných patentů některé obtíže právní a hospodářské. Po právní stránce nutno uvážiti, že do konfiskovaných patentů patří jednak ty, o kterých platí Londýnská dohoda o německých patentech, uveřejněná pod č. 75 Sb. z roku 1947, jednak patenty ostatní.

Londýnskou dohodou se zavázaly smluvní státy, že všechny jimi udělené a v jejich držbě nebo kontrole se nalézající bývalé německé patenty, které nezanikly nebo se nestaly veřej-

ným majetkem, mají býti věnovány veřejnosti nebo prohlášeny za veřejný majetek, nebo má nepřetržitě býti umožněno státním příslušníkům všech smluvních států získávat k nim bezplatné Učence. Protože se převážná většina signatárních států dosud nerozhodla, jakým způsobem provede ustanovení této dohody, jest účelné také v Československu posečkati s jejím provedením, zvláště když dosavadní stav nám nepůsobí obtíží.

Pokud jde o ostatní konfiskované patenty, není žádoucí, aby placení ročních poplatků bylo požadováno od státu, nelze-li předem věděti, zda se pro určitý patent nalezne zájemce.

Jednotlivá ustanovení osnovy nevyžadují bližšího vysvětlení.

Závěrem se podotýká, že provedením tohoto zákona nebude státní pokladna nijak zatížena.

V Praze dne 22. března 1949

Úřadující náměstek předsedy vlády: Zdeněk Fierlinger v. r.

Ministr průmyslu:

A. Kliment v. r.

Státní tiskárna v Praze — 1945-49.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP