Národní shromáždění republiky Československé 1949.
I. volební období. 3. zasedání.
263.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne 1949
o názvu ministerstva sociální péče a pověřenectva sociální péče.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Název ministerstva sociální péče zní: ministerstvo práce a sociální pece".
§ 2.
Název pověřenectva sociální péče zní "pověřenectvo práce a sociální péče".
§ 3.
Tento zákon nabývá účinnosti cínem vyhlášení; provedou jej ministři sociální péče a vnitra.
Důvodová zpráva.
Ústavním dekretem ze dne 2. dubna 1945, č. l Sb., o nové organisaci vlády a ministerstev v době přechodné, bylo zřízeno ministerstvo "ochrany práce a sociální péče".
Ústavním zákonem ze dne 10. července 1946, č. 153 Sb., jímž se mění ústavní dekret presi denta republiky ze dne 2. dubna 1945, č. l Sb., o nové organisaci vlády a ministerstev v době přechodné, byl jeho název změněn na "ministerstvo sociální péče". Toto označení přiléhavě
vystihovalo obor působnosti ministerstva v předmnichovské republice, kdy ministerstvo sociální péče se převážně zabývalo pouze bezplánovitou péčí o tak zv. sociální případy, které byly produktem kapitalistického společenského řádu.
Zcela jiná jest situace a úplně jiné jsou hlavní úkoly tohoto ministerstva v lidově demokratické republice a zejména po únoru 1948. Jak hospodářská, tak i sociální politika ruku
v ruce a v naprostém souladu usiiují o zvýšení životní úrovně všeho lidu. Lidově demokratická soustava, znárodnění většiny výrobních prostředků a plánovité hospodářství odstraňují nebezpečí hospodářských krisí a nezaměstnanosti a likvidují většinu tak. zv. sociálních pří pádů, kterých bude stále ubývat. Hospodářský plán zajišťuje každému pracujícímu stále lepší životní podmínky. Národním pojištěním je postaráno o každého pracujícího v případě nemoci, invalidity a stáří.
V důsledku této změny poměrů změnily se také úkoly a struktura ministerstva a sociální péče. Nejdůležitějším jeho úkolem je péče o pracovní kádry, t. j. vytváření hospodář ských, sociálních, právních a jiných předpokladů, které pracující potřebuje ke zdaru a úspěchu své práce. Přitom je dbáno toho, aby se výsledky práce lidu obracely především ve prospěch těch. kdož se o ně zasloužili, a podle toho, jak se o ne zasloužili. Těžiště práce mi nisterstva spočívá nyní v řízení práce, úpravě pracovního poměru, technické a zdravotní
ochraně práce, školení pracovních kádrů na závodech, socialistickém soutěžení, péci o pracující dorost, ve mzdových otázkách, závodních smlouvách, sociálním plánování, sledování životní úrovně, mezinárodní sociální politice, bytových otázkách včetně družtevnictví, národním pojištění, všeobecné sociální péči. zaměřené k zajištění dalšího rozvoje pracovních sil českého a slovenského národa (péče o mládež, rekreace, péče o osoby sociální pomoci potřebné), a dokončení reemigrace.
Název "ministerstvo sociální péče" nevystihuje proto zcela přesně dnešní úkoly ministerstva sociální péče a navrhuje se přiléhavější označení "ministerstvo práce a sociální péče". Obdobné označení navrhuje se současně pro pověřenectvo sociální péče.
Jednotlivá ustanovení zákona nevyžadují bližšího vysvětlení.
Výdaje, které provedením zákona vzniknou státní pokladně (zevní označení, úprava tiskopisů a pod. ), budou uhrazeny z běžného rozpočtu.
V Praze dne 15. března 1949.
Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.
Ministr vnitra: V. Nosek v. r
Státní tiskárna v Praze 1656-49