TISKY
k těsnopiseckým zprávám
•
o schůzích Národního shromáždění republiky Československé.
I. volební období. 3. a 4. zasedání.
Svazek III.
(Tisk 261-436. ) Rok 1949—50.
PRAHA 1950.
Národní shromáždění republiky Československé 1949.
. volební období. 3. zasedání.
261.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne 1949,
jímž se zrušuje Svaz brannosti.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Zrušuje se Svaz brannosti, zřízený dekretem presidenta republiky ze dne 27. října 1945, č. 125 Sb., a jeho práva a závazky přecházejí na stát (vojenskou správu).
§ 2.
Přechod vlastnického práva a jiných knihovních práv podle § l zapíší knihovní soudy na návrh ministerstva národní obrany s odvoláním na tento zákon.
§ 3. Dekret č. 125/1945 Sb. se zrušuje.
§ 4.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení, provede jej ministr národní obrany v dohodě s ministrem financí a s ostatními zúčastněnými členy vlády.
Důvodová zpráva.
Svaz brannosti byl zřízen jako jediná celostátní veřejnoprávní korporace k provádění branné výchovy, nesplnil však úkoly, které mu byly uloženy, neboť vcelku pasivně vyčkával uzákonění povinné branné výchovy a vyvíjel malou činnost.
Svaz brannosti vznikl ze čtyř spolků: Svazu čs. důstojnictva, Svazu národních stře leckých gard, Svazu čs. rotmistrů a Svazu čs. záložníků. Od svého vzniku se věnoval pře vážně činnosti spolkové a schůzování na úkor provádění branné výchovy. Malou pružností vedoucích činovníků odboček nedovedl udržet počáteční velký zájem mládeže o brannou výchovu. Neuměl si též vycvičit dostatečné kádry schopných cvičitelů ovládajících nové
způsoby výcviku, kteří by prováděli výcvik ve Svazu brannosti způsobem zajímavým a poutavým.
Svaz brannosti sdružoval ve svých řadách do února 1948 převážně živly protilidové a v únorových dnech proto vcelku selhal.
Kádry branné výchovy jsou dnes roztříštěny do mnoha masových organisací. Tedy i s hle diska řádného hospodaření se spolehlivými kádry je třeba je soustředit jediné masové organisaci, při čemž provádění branné výchovy třeba postavit na nové základy.
Jednotlivá ustanovení osnovy nepotřebují bližších odůvodnění.
Provedení tohoto zákona si nevyžádá zvláštních nákladů.
V Praze dne 15. března 1949.
Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.
Ministr národní obrany:
arm. gen. L. Svoboda v. r.
Státní tiskárna v Praze. — 1654-49.