Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1949.

I. volební období 2. zasedáni.

259.

Zpráva

výboru sociálně — politického a zdravotnického

a výboru ústavně — právního k vládnímu návrhu zákona (tisk 257)

o výkonu veřejné správy v oboru organisace a ochrany práce

národními výbory.

I.

Sociálně — politický a zdravotnický výbor projedná] ve své schůzi konané dne 22. března 1949 vládní návrh zákona (tisk 257) o výkonu veřejné správy v oboru organisace a ochrany práce národními výbory a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění jeho přijetí se změnami

v § l, odst. 3 v šesté řádce se za středníkem

nahrazuje veta tímto zněním "pri tom spolupracují s vrcholnými hospodářskými a zájmovými organisacemi. ",

v § 3, písm, b) se v prvé větě na začátku škrtá slovo "územní",

v § 9 se v prvé větě škrtá slovo "vyhlášení" a vkládají se slova "1. dubna 1949".

V Praze dne 22. března 1949.

Máti v. r.,

předseda.

Štička v. r., zpravodaj.

II.

Ústavně-právní výbor projednal ve své schůzi konané dne 22. března 1949 vládní návrh zákona (tisk 257) o výkonu veřejné správy v oboru organisace a ochrany práce

národními výbory a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění jeho přijetí ve znění usneseném výborem sociálně — politickým a zdravotnickým.

V Praze dne 22. března 1949.

Dr. Bartuška v. r., předseda.

Škrlantová v. r.,

zpravodajka.

Zákon

ze dne 1949

o výkonu veřejné správy v oboru organisace a ochrany práce

národními výbory.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Veřejnou správu v oboru organisace a ochrany práce vykonávají bez újmy příslušnosti jiných úřadů (§ 2, odsl. 3) krajské a okresní národní výbory.

(2) Tato správa zahrnuje:

a) poradenství pro volbu povolání a včleňování dorostu do povolání, odborný výcvik učňů, soustavné rozmisťování pracujících, péči o stálost pracovních poměrů, o pracovní výkonnost a kázeň a o hospodárné zaměstnávání pracujících a podpůrnou péči při provádění těchto úkolů;

b) účast při provádění státní mzdové politiky;

c) ochranu života a zdraví zaměstnanců při práci, čítajíc v to pracovní lékařství a dohled nad zachováváním pracovních podmínek;

d) dohled nad zachováváním předpisů o závodní sociální službě zaměstnancům;

e) ochranu domácké práce;

f) účast při provádění úkolů týkajících se zájmového zastoupení zaměstnanců;

g) podporování odborného školení pracujících, ' kteří mění povolání, a osob se sníženou

pracovní schopností; h) podporování pracovních studií a práce

úkolářů; i) pěstování výzkumu a podporování zlepšo-

vatelských akcí ve věcech organisace

a ochrany práce: k) podporování vynalézavosti a tvořivosti

pracujících.

(3) Krajské a okresní národní výbory plní úkoly v oboru organisace a ochrany práce v úzké součinnosti s jednotnou odborovou organisací, a úkoly uvedené v odstavci 2, písm. g) až k) též v součinnosti s československým ústavem práce; při tom spolupracují s vrcholnými hospodářskými a zájmovými organisacemi.

§ 2.

(1) Dnem 1. dubna 1949 přechází na krajské národní výbory působnost

a) zemských úřadů ochrany práce,

b) okresních úřadů ochrany práce ve věcech aa) odborného výcviku učňů,

bb) státní mzdové politiky,

cc) dohledu nad zachováváním předpisů o ochraně života a zdraví zaměstnanců při práci a předpisů o pracovních podmínkách ve všech pracovních oborech (inspekce práce),

c) kterou na Slovensku vykonávají jiné úřady nebo orgány ve věcech odborného výcviku učňů.

(2) Dnem 1. dubna 1949 přechází na okresní národní výbory působnost okresních úřadů ochrany práce, pokud podle odstavce l nepřešla mi krajské národní výbory.

(3) Působnost jiných úřadů ve věcech uvedených v § l zůstává nedotčena.

§ 3. Vláda nově upraví nařízením

a) organisaci pracovního lékařství, pokud je prováděly dosud zvláštní ústavy,

b) organisaci rozhodčích komisí, zřízených podle dekretu presidenta republiky ze dne 24. října 1945, č. 104 Sb., o závodních'a podnikových radách, ve znění předpisů jej měnících a doplňujících.

§ 4.

Ministerstvo sociální péče přidělí v dohodě s ministerstvem vnitra krajským a okresním národním výborům v rámci schválené systemisace služebních míst z osobního stavu v oboru své působnosti potřebný počet zaměstnanců pro odborné služby. Ministerstvo vnitra převezme v dohodě s ministerstvem sociální péče do osobního stavu v oboru své působnosti potřebný počet ostatních zaměstnanců úřadů ochrany práce.

§ 5.

Jednání a opominutí příčící se předpisům v oboru organisace a ochrany práce stíhají okresní národní výbory jako správní přestupky, při čemž v případech, kde se taková jednání nebo opominutí dosud trestala pořádkovými pokutami, ukládají pokutu do 10. 000 Kčs a vyměří zároveň pro případ nedobytnosti náhradní trest vězení (uzamčení) do jednoho měsíce.

§ 6.

Písemnosti a úřední úkony ve věcech organisace a ochrany práce jsou osvobozeny od poplatků a dávek za úřední úkony ve věcech správních. Nedotčeny však zůstávají předpisy o poplatcích a dávkách za úřední úkony ve věcech správních v řízení o zaměstnávání cizích státních příslušníků a o vydávání náhradních pracovních průkazů.

§ 7.

(1) Dnem 31. března 1949 se zrušují okresní a zemské úřady ochrany práce.

(2) Věcných prostředků úřadů ochrany práce bude použito k vybavení referátů práce a sociální péče, pokud ministerstvo sociální péče nerozhodne, že jich má býti výjimečně použito jinak.

§ 8.

Dnem 31. března 1949 se zrušuje vládní nařízení ze dne 4. června 1945, č. 13 Sb., o zatímní výstavbě úřadů ochrany práce, a nařízení Slovenské národní rady ze dne 27. listopadu 1945, č. 142 Sb. n. SNR, o zřízení okresních úřadů ochrany práce a zemského úřadu ochrany práce, a předpisy vydané podle těchto nařízení.

§ 9.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. dubna 1949; provede jej ministr sociální péče v dohodě s ministrem vnitra a ostatními zúčastněnými členy vlády.

Státni tiskárna v Praze. 1387-49.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP