Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1949.

L volební období. 2. zasedání.

252.

Zpráva

výborů ústavně-právního a rozpočtového

k vládnímu návrhu zákona (tisk 244)

o zrušení sirotčích pokladen.

I.

ůstavně-právní výbor projednal ve své schůzi konané dne 16. března 1949 vládní návrh zákona (tisk 244) o zrušení sirotčích po-

kladen a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění jeho přijetí beze změny.

V Praze dne 16. března 1949.

Dr. Bartuška v. r.,

předseda.

Dr. Skála v. r.,

zpravodaj.

II.

Rozpočtový výbor projednal ve své schůzi konané dne 16. března 1949 vládní návrh zákona (tisk 244) o zrušení sirotčích pokladen

a usnesl se doporučiti Národnímu shromážděni jeho přijetí beze změny.

V Praze dne 16. března 1949.

Valo v. r., předseda.

Leflerová v. r., zpravodajka.

Zákon

ze dne.. 1949

o zrušení sirotčích pokladen.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

Přípravná opatření ke zrušení sirotčích pokladen.

§ 1.

(1) Hypotékami pohledávky sirotčích pokladen s příslušenstvím přecházejí dnem 1. ledna 1950 za úhradu na okresní spořitelny a záložny, po případě na spořitelny a záložny (dále jen "peněžní ústavy") v sídlech příslušných okresních soudů; ministerstvo financí může ze závažných organisačních důvodů, zejména není-li v sídle soudu hlavní závod peněžního ústavu, stanoviti vyhláškou v úředním listě republiky československé, že hypotékami pohledávky sirotčí pokladny přecházejí na peněžní ústav v jiném místě.

(2) Výše úhrady za hypotékami pohledávku a způsob jejího splacení se určí dohodou mezi sirotčí pokladnou a peněžním ústavem. Nedojde-li k dohodě, rozhodne předseda příslušného krajského soudu v dohodě s Ústřední radou družstev.

(3) Přechod hypotekárních pohledávek podle odstavce l se zapíše ve veřejných knihách na návrh předsedy příslušného krajského soudu s poukazem na tento zákon. Knihovní zápisy jsou osvobozeny od poplatků.

§ 2. ___

Hotovosti soudních chráněnců uložené v sirotčích pokladnách se od 1. ledna 1950 neúrokují.

§ 3.

Sirotčí pokladny si napříště nesmějí mezi sebou poskytovati zápůjčky.

§ 4.

Ministr spravedlnosti může v dohodě s ministrem financí slučovati sirotčí pokladny, které mají sídlo v obvodě téhož krajského soudu.

' Postupné zrušení sirotčích pokladen. § 5.

Ministr spravedlnosti v dohodě s ministrem financi zruší postupně sirotčí pokladny, jak-

mile to bude odůvodněno hospodářskými poměry jednotlivých sirotčích pokladen a stavem jejich jmění, nejpozději však do 31. prosince 1955.

§ 6.

O) Pohledávky proti sirotčí pokladně, které budou uplatňovány po jejím zrušení, se uhradí ze správních přebytků (reservních fondů) hromadně spravovaných (§ 12, odst. 2 zákona ze dne 16. října 1946, č. 193 Sb., o úpravě některých poměrů sirotčích pokladen).

(2) Hotovosti soudních chráněnců, které byly uloženy u zrušené sirotčí pokladny, se převedou na samostatné vkladové účty jako jednotlivá soudní deposita.

§ 7.

Po zrušení všech sirotčích pokladen připadnou správní přebytky (§ 6, odst. 1) státu, a to dnem, který stanoví ministr financí; po jich odvedení státní pokladně přecházejí závazky zrušených sirotčích pokladen na stát.

Ustanovení závěrečná. § 8.

Počínajíc rokem 1950 bude z čistých správních přebytků sirotčích pokladen každoročně až do dne, kdy připadnou státu (§ 7), odvedena do státní pokladny částka, kterou určí pro běžný rok ministr spravedlnosti v dohodě s ministrem financí.

§ 9.

Po zrušení všech sirotčích pokladen budou výnosy zdrojů uvedených v § 7, odst. 3 zákona č. 193/1946 Sb. odváděny státní pokladně.

§ 10.

Dnem vyhlášení tohoto zákona se zrušuje ustanovení § l, odst. 2 zákona č. 193/1946 Sb. a dnem 31. prosince 1949 ustanovení jeho § 7, odst. l a 2.

§ 11.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a platí v krajích českých; provede jej ministr spravedlnosti v dohodě s ministrem financí.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP