Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1949.

I. volební období. 2. zasedání.

241.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne 1949,

kterým se mění dekret presidenta republiky o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Dekret presidenta republiky ze dne 25. října 1945, č. 108 Sb., o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy, se mění takto:

1. § l, odst. l, č. 3 zní:

"3. osob fysických a právnických, které vyvíjely činnost proti státní svrchovanosti, samostatnosti, celistvosti, demokraticko-republikánské státní formě, bezpečnosti a obraně československé republiky, které k takové činnosti podněcovaly nebo jiné osoby svésti hleděly, záměrně podporovaly jakýmkoliv způsobem německé nebo maďarské okupanty nebo které v době zvýšeného ohrožení republiky (§ 18 dekretu presidenta republiky ze dne 19. června 1945, č. 16 Sb., o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů a o mimořádných lidových soudech) nadržovaly germanisaci nebo maďarisaci na území československé republiky nebo se chovaly nepřátelsky k československé republice nebo k českému nebo slovenskému národu, jakož i fysických nebo právnických osob, které strpěly takovou činnost u osob spravujících jejich majetek nebo podnik. "

2. § l, odst. 2 se vypouští.

3. V § l, odst. 4 se vypouštějí ustanovení věty čtvrté a páté.

4. V § l se odstavce 3 a 4 přečíslují na odstavce 2 a 3.

5. § 2, odst. 4 zní:

"(4) Při konfiskaci majetku osoby právnické přísluší poměrná náhrada osobám kapitálově na ní zúčastněným, pokud nespadají pod ustanovení § l, odst. l, zejména pokud jim nelze přičítati činnost a chování dotyčné právnické osoby nebo zanedbání přiměřené opatrnosti při ustanovení její správy nebo při dozoru na ni a pokud nejednají přímo nebo nepřímo v zájmu osob, na něž se vztahuje ustanovení § l, odst. 1. Podrobnosti upraví vláda nařízením. " čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej všichni členové vlády.

Důvodová zpráva.

Podle navržené úpravy se přizpůsobují cit. ustanovení dekretu č. 108/1945 Sb. celkem konstrukci, která došla výrazu v novelisovaném dekretu o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků, pokud jedná o náhradě za znárodněný majetek se zřetelem na osoby právnické [§ 7, odst. l, písm. c) a odst. 3 dekretu presidenta republiky č. 100/1945 Sb. ve znění čl. II zákona z 28. dubna 1948, č. 114 Sb].

Dosavadní ustanovení § l, odst. l, č. 3 dekretu č. 108/1945 Sb., týkající se osob fysických, platí totiž podle § l, odst. 2 (které se nyní vypouští) pro osoby právnické, pokud lze fysickým osobám, které jsou jejich členy nebo podílníky na majetku (kapitálovým účastníkům), přičítati vinu na postupu orgánu zastupujícího právnickou osobu nebo pokud tyto osoby zanedbaly přiměřenou opatrnost při jeho volbě a dozoru naň. Podle nové úpravy se osoby právnické staví ve své činnosti na roven osobám fysickým.

V souvislosti s tím se mění také dosavadní ustanovení § 2, odst. 4 dekretu č. 108/1945 Sb., podle něhož při konfiskaci majetku osoby právnické přísluší poměrná náhrada osobám kapitálově na ní zúčastněným, pokud nespa-

dají pod ustanovení § l, odst. l a 2 téhož dekretu. Navržené znění přejímá částečně obsah § l, odst. 2 dekretu č. 108/1945 Sb. s určitými změnami vyplývajícími z nového znění § l, odst. l, č. 3. Správou právnické osoby se rozumějí nejen statutární orgány, nýbrž i prokuristé, ředitelé a zaměstnanci, kteří svým postavením měli vliv ve vedení. Zanedbání přiměřené opatrnosti se vztahuje jak na volbu, tak na jakékoli povolávání těchto osob k jejich funkcím.

K čl. I, č. 3 se poznamenává: Podle § l, odst. 4, věty páté a šesté dekretu č. 108/1945 Sb. může orgán bezprostředně nadřízený okresnímu národnímu výboru, a to i během řízení, převzíti vedení řízení a rozhodnouti v první stolici ve věci; v takovém případě přísluší rozhodnouti o odvolání ministerstvu vnitra. Odstranění těchto výjimek je v zájmu decentralisace a zjednodušují se jím též kompetenční předpisy.

Provádění navrženého zákona nepředpokládá zvláštní zatížení veřejné správy ani po stránce finanční; naopak usnadní řešení komplikovaných případů konfiskace majetku osob právnických.

V Praze dne 15. února 1949.

Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.

Ministr vnitra: V. Nosek v. r.

Státní tiskárna v Praze. — 1138-49


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP