Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1949.

L volební období. 2. zasedáni.

235.

Zpráva

výborů zahraničního a ústavně-právního

k vládnímu návrhu zákona (tisk 210) o cestovních pasech.

I.

Zahraniční výbor projednal ve své schůzi, konané dne 15. února 1949, vládní návrh zákona (tisk 210) o cestovních pasech a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění jeho přijetí s doplněním § 8.

Paragraf 8 se doplňuje ustanovením o trestnosti pokusu a účastenství, a to odstavcem 2 tohoto znění:

"(2) Pokus přestupku uvedeného v odstavci 1 trestá se stejně jako dokonaný čin. ",

a odstavcem 3 tohoto znění:

"(3) Kdo rozkazem, utvrzováním, návodem, radou, slibem, poskytnutím pomoci nebo jinak úmyslně způsobí nebo usnadní spáchání přestupku uvedeného v odstavci l jinou osobou (pachatelem), je trestně odpovědný stejně jako pachatel, nejde-li o čin přísněji trestný, a to i tehdy, když pachatel nemůže být pro přestupek stihán nebo odsouzen. ".

V Praze dne 15. února 1949.

Nový v, r.,

předseda.

Innemann v. r.,

zpravodaj.

II.

Výbor ústavno-právny prejednal na svojej schôdzke, konanej dňa 16. februára 1949, vládny návrh zákona (tlač 210) a usniesol sa

doporučit Národnému shromaždeniu jeho prijatie vo znění usnesenom výborom zahraničným.

V Prahe dňa 16. februára 1949.

Dr. Bartuška v. r., předseda.

Dr. Popaďák v. r.,

zpravodajca.

Zákon

ze dne 1949

o cestovních pasech.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

Oddíl první. Československé cestovní pasy.

§ 1.

Občané československé republiky a osoby, které se za ně podle příslušných předpisů považují, smějí, pokud podle tohoto zákona nebude jinak stanoveno, překročit hranice československé republiky nebo se zdržovat v cizině jen s platným československým cestovním pasem.

§ 2.

(1) Pokud se v odstavcích 2 a 3 nestanoví jinak, vydává československé cestovní pasy ministerstvo vnitra nebo jeho jménem orgán jemu podřízený, který ministerstvo vnitra tím pověří vyhláškou v Úředním listě.

(2) Osobám uvedeným v § l, bydlícím v cizině, vydávají československé cestovní pasy jménem ministerstva vnitra zastupitelské úřady československé republiky, jež určí ministerstvo zahraničních věcí v dohodě s ministerstvem vnitra vyhláškou v úředním listě.

(3) Ministerstvo zahraničních věcí vydává v dohodě s ministerstvem vnitra

a) diplomatické cestovní pasy osobám, u nichž je to odůvodněno mezinárodními zvyklostmi.

b) zvláštní (zejména služební) cestovní pasy osobám, jež byly pověřeny úředním posláním u cizích vlád nebo u mezinárodních orgánů, jakož i osobám, které jedou do ciziny nebo se tam zdržují s jinakým úředním posláním.

(4) Ustanovení odstavců l až 3 platí i o prodlužování časové a o rozšiřování územní platnosti československých cestovních pasů.

(5) Na vydání, prodloužení časové a rozšíření územní platnosti československého cestovního pasu není právního nároku.

§ 3.

Orgán příslušný podle § 2 může vydaný československý cestovní pas odejmout, po případě zkrátit jeho časovou nebo zúžit jeho

územní platnost osobám, jejichž cesta do ciziny, po případě další pobyt v cizině, by mohly ohrozit zájmy státní bezpečnosti nebo jiné veřejné zájmy, zejména hospodářské.

§ 4.

Ministerstvo vnitra stanoví vyhláškou v úředním listě, jaké údaje obsahuje československý cestovní pas, dobu, na jakou jej lze vydat, po případě prodloužit jeho časovou platnost, kde, jakým způsobem a s jakými doklady se podávají žádosti o jeho vydání, o prodloužení jeho časové nebo o rozšíření jeho územní platnosti, jakož i v kterých případech a pro jaké osoby lze vydat společný československý cestovní pas.

Oddíl druhý.

Cestovní pasy cizinců. § 5.

Cizinec smí, pokud podle tohoto zákona nebude jinak stanoveno, překročit hranice Československé republiky nebo se v ní zdržovat jen s platným cestovním pasem, který mu vydal příslušný úřad jeho domovského státu, jenž obsahuje hlavní údaje o totožnosti cizincově a jehož územní platnost se vztahuje na československou republiku (cestovní pasy cizinců).

§ 6.

(1) Vyžadují-li toho mimořádné poměry nebo zájmy státní bezpečnosti, jiné veřejné zájmy, zejména hospodářské, nebo důvody vzájemnosti, může ministerstvo vnitra vyhláškou v úředním listě, vydanou v dohodě s ministerstvem zahraničních věcí, stanovit, že cestovní pasy cizinců musí být opatřeny československými visy (visová povinnost), a zároveň určit orgány, které visum udělují a mohou zrušit jeho platnost. Týmž způsobem se visová povinnost zrušuje a mění její rozsah.

(2) Na udělení visa není právního nároku. Z rozhodnutí, jímž se odpírá udělení visa nebu jímž se zrušuje jeho platnost, není odvolání.

Oddíl třetí.

Ustanovení společná a závěrečná.

§ 7.

(1) Ministerstvo vnitra může vyhláškou v úředním listě stanovit všeobecné výjimky nebo úlevy z pasové povinnosti, zejména pro pohraniční styk. Týmž způsobem může, zejména k provedení mezinárodních smluv, určit, které průkazy nahrazují československé cestovní pasy nebo cestovní pasy cizinců, po případě za jakých podmínek,

(2) Výjimky nebo úlevy z tohoto zákona nebo z předpisů podle něho vydaných pro jednotlivé případy nebo pro jednotlivé skupiny případů může povolit ministerstvo vnitra nebo orgán jím pověřený.

§ 8.

(1) Kdo poruší ustanovení tohoto zákona nebo předpisů podle něho vydaných, bude potrestán, nejde-li o čin přísněji trestný, za správní přestupek pokutou do 50. 000 Kčs nebo vězením (uzamčením) do 6 měsíců. Jde-li o osobu, která již byla pravoplatně potrestána podle tohoto zákona nebo podle předpisů jím nahrazených, lze uložit oba tyto tresty. Byla-li uložena pokuta, buď pro případ její nedobytnosti zároveň vyměřen náhradní trest vězení (uzamčení) podle míry zavinění do šesti měsíců.

(2) Pokus přestupku uvedeného v odstavci l trestá se stejně jako dokonaný čin.

(3) Kdo rozkazem, utvrzováním, návodem, radou, slibem, poskytnutím pomoci nebo jinak úmyslně způsobí nebo usnadní spáchání přestupku uvedeného v odstavci l jinou osobou (pachatelem), je trestně odpovědný stejně jako pachatel, nejde-li o čin přísněji trestný, a to i tehdy, když pachatel nemůže být pro přestupek stihán nebo odsouzen.

§ 9.

(1) Zrušuje se zákon ze dne 29. března 1928, č. 55 Sb., o cestovních pasech. Nedotčeny zůstávají však předpisy vydané podle uvedeného zákona, zejména předpisy o visové povinnosti, pokud jejich obsah tomuto zákonu neodporuje a pokud podle tohoto zákona nebude stanoveno jinak.

(2) Zákon ze dne 29. května 1947, č. 107 Sb., o opatřeních proti neoprávněnému přechodu státních hranic, jakož i předpisy podle něho vydané zůstávají nedotčeny. Dále zůstávají nedotčena ustanovení § 40 zákona ze dne 6. října 1948, č. 231 Sb., na ochranu lidově demokratické republiky, branný zákon a předpisy podle něho vydané a předpisy o vystěhovalectví, o hlášení obyvatelstva a o povolování pobytu cizincům.

§ 10.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. dubna 1949; provede jej ministr vnitra v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Státní tiskárna v Praze. — 889-49.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP