Neprošlo opravou po digitalizaci !

Národní shromáždění republiky Československé 1948.

I. volební období. 2. zasedání.

201.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne

o předběžném provádění mezinárodních hospodářských smluv

obecné povahy.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ l.

Vyžaduje-li toho zájem státu, lze mezinárodní hospodářské smlouvy obecné povahy prováděti před tím, než s nimi vysloví souhlas Národní shromáždění, usnese li se na tom v jednotlivém případě vláda a projeví li s tím souhlas president republiky.

§ 2.

(1) Vláda předloží ihned smlouvu, předběžně prováděnou podle tohoto zákona, Národnímu shromáždění, aby s ní vyslovilo souhlas.

(2) Odepře li Národní shromáždění souhlas, zastaví vláda neprodleně další provádění smlouvy.

§ 3.

Zrušuje se zákon ze dne 4. července 1923, č. 158 Sb., o prozatímní úpravě obchodních styků s cizinou, a ustanovení čl. VII zákona ze dne 22. června 1926, č. 109 Sb., jímž se částečně mění zákon o celním sazebníku pro československé celní území a celní sazebník a vydávají ustanovení o úpravě obchodních styků s cizinou.

§ 4.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej všichni členové vlády.

Důvodová zpráva.

Ustanovení § 74 ústavy československé republiky z 9. května 1948 praví, že zákon stanoví, kdy lze hospodářské smlouvy obecné povahy provádět ještě před tím, než s nimi Národní shromáždění vysloví souhlas.

Dosud bylo k tomuto účelu používáno zákona č. 158/23 Sb. o prozatímní úpravě obchodních styků s cizinou, zmocňující vládu, aby se souhlasem presidenta republiky vyhlášením ve Sbírce zákonů a nařízení uváděla v prozatímní platnost:

1. obchodní smlouvy s cizími státy sjednané, jež obchodní styky upravují na základě nejvyšších výhod,

2. obchodní smlouvy, v nichž se cizím státům za přiměřené vzájemné výhody poskytují též úlevy z cel platného autonomního celního tarifu.

Platnost ustanovení ad 2, které bylo v tomto zákoně dáno na omezenou dobu, byla několika pozdějšími zákony prodloužena, naposled článkem VII. zákona č. 109/26 Sb. do dne, kterého nabude účinnosti nový celní sazebník.

Zákon, který má na mysli § 74 ústavy z 9. května 1948, nemůže býti časově omezen do vydání nového celního sazebníku, ježto tím nezanikne nutnost prozatímně prováděti hospodářské smlouvy, zejména smlouvy obchodní. Kromě toho se předběžné provádění musí vztahovat jak zkušenost ukázala i na případy, kdy nejde jen o smlouvy, obsahující doložku o nejvyšších výhodách nebo o smlouvy, poskytující úlevy z cel platného autonomního celního sazebníku. Konečně bylo třeba upravit i některé výrazové nepřesnosti výše citovaných zákonů.

Při tom se vychází z předpokladu, že za hospodářské smlouvy obecné povahy se nepovažují a tudíž nevyžadují schválení Národním shromážděním zejména tzv. dohody o výměně zboží a úpravě platů, pokud k jejich provedení není třeba zákona.

Do osnovy nebyla pojata ustanovení o tom, že vláda je povinna svá rozhodnutí uveřejňovati ve Sbírce zákonů, ježto tato otázka je upravena v zákoně č. 214/1948 Sb.

V Praze dne 14. prosince 1948.

Předseda vlády: A. Zápotocký v. r.

Ministr zahraničních věcí: Dr. Clementis v. r.

Štítní tiskárna v Praze 6627-48.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP