Národní shromáždění republiky Československé 1948.
I. volební období. 2 zasedání.
192.
Zpráva
výboru imunitního
o žádosti okresního soudu v Mělníku odd. V.
za souhlas s trestním stíháním poslance
Bedřicha Šťastného.
(Přestupek podle zákona o ochraně cti č. 108/1933 Sb. )
Okresní soud, odd. V. v Mělníku, podáním ze dne 7. července 1948, č. Nt V 175 48, požádal za souhlas k trestnému stíhání poslance Bedřicha šťastného pro přestupek zákona č. 108/ 1933 Sb.
Imunitní výbor pojednal ve své schůzi dne 15. prosince 1948 tuto věc a usnesl se doporučiti Národního shromáždění, aby poslanec Bedřich šťastný k trestnímu stíhání vydán nebyl z těchto důvodů:
Svými výroky snažil se poslanec šťastný jako zástupce a tlumočník přání lidu odhalit zrádcovské chování velkostatkáře Havelky za okupace a dosáhnout toho, co si zemědělci v Obřiství přáli, totiž parcelace Havelkova velkostatku.
Zato byl Havelkou, který s pomocí prodejných důvěrníků některých stran, se podvodné kryl za zaměstnance svého statku, křivě obviňován a tím usilováno o znemožnění jeho práce.
Tentýž účel melo i podání žaloby proti němu. Reakce, jejímž typickým representantem Havelka byl, využívala i nejpodlejších metod, aby osoby, prosazující vůli lidu a budovatele naší lidové demokracie jako je Bedřich Šťastný, odstraňovala, poněvadž překážely jejím zištným zájmům.
Havelka po únoru 1948 zradil republiku a upíchl do ciziny. Tím potvrdil výroky, které inu poslanec Šťastný už v r. 1945 adresoval.
útěkem pozbyl ovšem aktivní legitimace k žalobě Imunitní výbor se přesto jeho případem zabýval, aby ukázal záškodnickou a zrádcovskou tvář vnitřní reakce. S politováním pak bylo konstatováno, že i dnes, kdy náš národ stupňuje své budovatelské úsilí, je nutno se zabývati věcmi, které byly vyvolány reakcí v státu škodlivém úmyslu a měly býti už dávno našimi lidově-demokratickými úřady a úředníky zlikvidovány.
V Praze dne 13 prosince 1948.
Dr. Kokeš v. r., předseda.
Dr. Jindřich Verich v r
zpravodaj
Státní tiskárna v Praze — 6181-48