Národní shromáždění republiky Československé 1948.
I. volební období. 2. zasedání.
168.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne 1948
o Sboru uniformované vězeňské stráže.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
Část I. Ustanovení organisační.
§ l.
(1) Zřizuje se veřejný ozbrojený a jednotně organisovaný Sbor uniformované vězeňské stráže (dále jen SVS). Jeho působnost se vztahuje na celé území státu.
(2) Úkolem SVS je správní a strážní služba při výkonu soudní a jiné vazby, vykonávané ve vězeňských ústavech, a zajištění bezpečnosti a pořádku v justičních budovách a v částech budov, užívaných justiční správou. Podrobnější ustanovení vydá ministr spravedlnosti.
(3) Ustanovením odstavce 2 není dotčena působnost jiných úřadů a orgánů, pokud jde o péči o národní bezpečnost.
§ 2.
(1) SVS tvoří příslušníci dosavadního SVS, pokud budou ministrem spravedlnosti převedeni do Sboru zřízeného podle tohoto zákona.
(2) SVS se doplňuje z dobrovolných uchazečů, kteří jsou přijímáni nejprve na zkoušku (§ 5, odst. 1). Za příslušníka SVS na zkoušku může býti přijat, jen kdo
a) je československým státním občanem, je státně spolehlivý, je oddaný lidově demokratickému zřízení a občansky bezúhonný,
b) je ke službě způsobilý,
c) překročil 21 a nedosáhl 30 let věku,
d) má vojenský výcvik, vykonav předepsanou presenční službu.
(3) Ministerstvo spravedlnosti může prominout podmínku uvedenou v odstavci 2, písm. c). Podmínka uvedená v odstavci 2, písm. d) se netýká žen.
§ 3.
Příslušník SVS se propustí:
1. ukáže — li se dodatečně, že nevyhovuje podmínkám stanoveným v § 2, odst. 2, písm. a),
2. ukáže — li se za služby na zkoušku (§ 5, odst. 1), že není k službě způsobilý nebo stane — li se tělesně ke službě nezpůsobilým, aniž nabyl nároku na výslužné,
3. uznal — li soud v rozsudku také na ztrátu hodnosti,
4. bylo-li vysloveno jeho propuštění v řízení kárném,
5. Žádá-li za propuštění; před uplynutím čtyřleté povinné služby (§5, odst. 2) lze žádosti vyhověti, jen jsou — li pro to závažné důvody.
§ 4.
(1) SVS tvoří úředníci SVS, gážisté mimo služební třídy (dále jen gážisté SVS) a čekatelé SVS.
(2) Služební kategorie úředníků SVS a platové stupnice gážistů SVS jakož i úřední (služební) tituly příslušníků SVS určí vláda nařízením.
(3) úředníci SVS se doplňují ze zvlášť spolehlivých a lidově demokratickému zřízení oddaných československých státních občanů, kteří mají schopnosti zastávat funkci úředníka SVS. Podrobnější ustanovení vydá ministerstvo spravedlnosti.
§ 5.
(1) Každý příslušník SVS musí sloužit 2 roky na zkoušku a má v této době vykonat odbornou zkoušku. Nevykoná — li ji včas, prodlužuje se zkušební doba o dobu, o kterou byla zkouška později vykonána. Rozsah, způsob a ostatní podmínky zkoušky stanoví ministerstvo spravedlnosti.
(2) Každý příslušník SVS se musí při vstupu zavázat k čtyřleté povinné službě. Do této služby se započítává zkušební doba (odstavec 1).
§ 6.
(1) Příslušníci SVS jsou podřízeni svým velitelům a spolu s nimi ministru spravedlnosti.
(2) Ministerstvo spravedlnosti vydá organisační a služební předpisy pro SVS a v dohodě s ministerstvem národní obrany předpisy o tom jak mají být příslušníci SVS vystrojeni a vyzbrojeni.
§ 7.
Vzhledem k úkolům uvedeným v § l, odst. 2 mají příslušníci SVS charakter osob vojenských; podléhají stejným soudům a platí pro ně stejné trestní zákony jako pro osoby vojenské. Pro příslušníky SVS platí služební řád, který podle obdoby vojenského služebního řádu vydá ministr spravedlnosti. Až do vydání zvláštních kárných předpisů pro příslušníky SVS platí přiměřeně předpisy o vojenském, kázeňském a kárném právu, jakož i o odnětí vojenské hodnosti a přeložení do výslužby řízením správním.
§ 8.
Příslušníci SVS mají zákonem stanovená práva stráže příslušníků Sboru národní bezpečnosti; pro použití zbraně příslušníky SVS platí obdobně předpisy o užití zbraně příslušníky Sboru národní bezpečnosti.
Ustanovení o platových poměrech příslušníků SVS.
§ 9.
Dokud nebude provedena nová zákonná úprava služebních a odpočivných (zaopatřovacích) platů příslušníků SVS a pozůstalých po nich platí přiměřeně dosavadní předpisy.
část II.
Ustanovení přechodná a závěrečná. § 10.
Trestní věci, které v den počátku účinnosti tohoto zákona jsou zahájeny, u občanských soudů proti osobám, jež podle tohoto zákona podléhají vojenské trestní pravomoci, a které nejsou ještě v I. stolici skončeny, přecházejí na soudy uvedené v § 7.
§ 11.
(1) Zrušují se předpisy, které odporují tomuto zákonu, nebo které jím byly nahrazeny, zejména dekret presidenta republiky ze dne 1. října 1945, č. 94 Sb., o úpravě některých
otázek organisace a služebních a platových poměrů sboru uniformované. vězeňské stráže. (2) Předpisy vydané na základě dekretu č. 94/1945 Sb. zůstávají nedotčeny, pokud neodporují tomuto zákonu a dokud nebudou nahrazeny předpisy vydanými podle tohoto zákona.
§ 12.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr spravedlnosti v dohodě se zúčastněnými členy vlády.
Důvodová zpráva.
Vítězství pracující třídy započaté květnovou revolucí a dovršené únorovými událostmi neznamená, že by tato třída již nebyla vystavena útokům poražené buržoasie. Je to období boje proti poražené třídě, jejíž tisíce stoupenců, fašistických zločinců, neštítících se žádných prostředků i přímých útoků, si odpykává zasloužený trest ve vězeňských ústavech. Jsou i ti, kteří se dostávají do konfliktu se zákony lidově demokratické republiky, aby zmařili nebo mařili úsilí pracující třídy vybudovat osvobozený stát jako lidovou demokracii, která nám zajistí pokojnou cestu k socialismu. Je proto, v zájmu všech, aby tito lidé byli po zásluze potrestáni a aby výkon trestu byl náležitě zajištěn.
Sbor uniformované vězeňské stráže náležel též k těm nástrojům poražené třídy, jimiž tato utvrzovala svou 'posici a sloužil především jejím zájmům.
Má-li vězeňství v zájmu národní bezpečnosti splnit, úkoly mu svěřené, zejména zajistit řádný výkon soudní a jiné vazby, je třeba vybudovat od základu nový Sbor uniformované vězeňské stráže. Aby tento Sbor byl spolehlivou oporou lidově demokratické republiky, musí být nově vybudován pro celé státní území a to jako Sbor ozbrojený a jednotně organisovaný. Takový sbor s pevnou kázní bude zárukou, že úkoly mu svěřené také skutečně splní.
K jednotlivým ustanovením:
K§1:
Ustanovení o ozbrojeném a jednotně organisovaném sboru je odůvodněno stanoviskem uvedeným v předchozím odstavci. Ustanovením o zajištění bezpečnosti a pořádku v justičních budovách není nijak dotčena působnost jiných úřadů a orgánů, pokud jde o péči o ná-
rodní bezpečnost. Jde o případy, kdy jsou na př. napadnuti členové soudu nebo když je jinak rušen výkon soudní pravomoci.
K§2:
Do nového SVS mají být převedeni jen ti příslušníci dosavadního SVS, kteří jsou plně oddáni lidově demokratickému zřízení. Stejné hledisko platí i o doplňování SVS novými uchazeči.
Zaměstnanci, kteří nebudou převedeni podle § 2, odst. l a kterých nebude jinak služebně použito, budou převedeni podle § 9 vládního nařízení č. 420/1942 Sb. do jiného oboru veřejné služby anebo do výroby podle dekretu č. 88/1945 Sb. ve znění zákona č. 175/1948 Sb.
K §§ 3 a 5:
Tato ustanovení upravují některé služební poměry obdobně, jako je tomu u členů Sboru národní bezpečnosti.
K § 4:
SVS je složen z úředníků SVS, z gážistů mimo služební třídy a z čekatelů SVS, jak to vyžaduje organisace Sboru se zřetelem na úkoly uvedené v § l, odst. 2.
K § 6:
Ustanovení zde uvedená vyplývají rovněž z povahy organisace Sboru.
K § 7:
Podřízení vojenskému soudnictví je odůvodněno novou organisací Sboru a nutností pevné kázně jeho příslušníků.
K § 8:
Úkoly, které má Sbor podle § l, odst. 2, vyžadují těchto práv a oprávnění. Práva uvedená
v první části věty § 8 jsou vyhrazena příslušníkům SVS jen při zajišťování bezpečnosti a pořádku v justičních budovách a v částech budov užívaných justiční správou (§1, odst. 2). Při tom není dotčena působnost jiných úřadů a orgánů, pečujících o národní bezpečnost (§ l, odst. 3).
K § 9:
Jde o přechodné ustanovení až do nové zákonné úpravy služebních a odpočivných (za-
opatřovacích) platů zůstalých po nich.
příslušníků SVS a po-
K §§10 a 11: Není třeba zvláštního odůvodnění.
Úprava platových poměrů příslušníků SVS je podle § 9 vyhrazena nové zákonné úpravě; provedení tohoto zákona nevyžádá si proto zvláštního finančního nákladu.
V Praze dne 7. prosince 1948. Úřadující náměstek předsedy vlády:
Zdeněk Fierlinger v. r.
Ministr spravedlnosti: Dr. Čepička v. r.
Státní tiskárna v Praze. — 6298-48.